090008844 SS RONDOM DE KERK GEBROEDERS JANSSEN AANNEMERSBEDRIJF B.V. rM Van vader op zonen op zonen... Kankerbestrijding zoekt collectanten DO 00 ijs van de Wouw Moergestelse dartcompetitie ’Pteocwz $T. Sorry Sorry Sorry Iedereen kan iets doen tegen kanker. Gewoon, door een paar uurtjes te gaan lopen als collectant, in de collecteweek van KWF Kankerbestrijding. De collecte wordt dit jaar gehouden van 6 t/m 11 september. Wie zich als collectant wil inzetten of meer informatie wil over het collecteren kan bellen met Annette Donders, 513 3361 of Els van Houtert, 513 1749. Meer informatie staat ook op www.kwfkankerbestrijding.nl BIJ DOKKUM VERMOORD! (Veerkes M) 2x; 2. Kees Kouwenberg (Plok) 2x 3. Steven v.d. Elzen (Plok) 2x; Top 3 finishes boven de 75: 1. Mark van Riel (Veerkes J) 141; 2. Evert van Esch (Veerkes M) 141; 3. Barry van Roemburg (Epi’s Madhouse) 110 Stichting Welzijn Ouderen WEDSTRIJDEN VAN DEZE WEEK Woensdag 7 juli: D’n Egels - Veerkes Z; Plok - Epi’s i Madhouse; Veerkes A - Draaiboompje I jtj Donderdag 8 juli: t Draaiboompje II - D’n Egelantier; Veerkes J - Veerkes M STIJLDANSEN Op zaterdag 31 juli is er een gezellige avond in Verenigingsgebouw Den Donk aan de Bosstraat. De zaal is geopend van 20.00 tot 24.00 uur. Met dans, muziek en Oud-Hollandse spelen hopen wij er weer een gezellige avond van te maken. Iedereen vanaf 50 jaar, is van harte welkom, ook als U geen lid bent van de K.B.O. Mensen die niet op dansles willen, maar kiezen voor een gezellig avondje uit, zijn eveneens van harte welkom! Tijdens deze avond worden er diverse hapjes en drankjes tegen kostprijs verstrekt en is de entree gratis! Wellicht wordt U door ons samenzijn zo ge charmeerd, dat U ook nog besluit om op dansles te komen. De lessen zijn op woensdag van 13.30 uur -14.30 uur, aansluitend is er dan nog tot 16.00 uur vrijdansen. Er zijn deze week slechts 2 wedstrijden gespeeld. Dit wegens het uitvallen van de 3 wedstrijden die op de avond van Nederland - Portugal ge speeld moesten worden. Donderdag zijn er 2 wedstrijden gespeeld, waardoor Draaiboompje I de 3e plaats heeft ingenomen ten koste van Epi’s Madhouse. Uitslagen speelweek 12: Veerkes M-Plok 5 - 7; Draaiboompje I-One hundred and Epi 8 - 4 Stand na speelweek 12: 1. Plok 11-86; 2. Veerkes J 9 - 77; 3. Draaiboompje I 11 - 75; 4. Epi’s Madhouse 10 - 74; 5. Veerkes Z 9 - 72; 6. Veerkes M 10 - 54; 7. One hundred and Epi 10 - 47; 8. Veerkes A 8 - 44; 9. D’n Egelantier 6 - 29; 10. D’n Egels 9 - 24; 11. Draaiboompje II 7-18 Ranglijst 180-worpen: 1. Willem Poirters Als U van plan bent om te komen, of als U meer informatie wilt, maakt U dit dan voor 20 juli even kenbaar bij onze contactpersoon: Kees Buiter, Kriekenakker 25, 5066 MJ Moergestel, tel. 513 3348 of bgg. 06-25333267; e-mail adres: c.buiter@hetnet.nl PAGINA 6 TvE e r Namens de OKG Graaf van Urselschool bungalow- en villabouw fabrieksbouw woningbouw renovatie en nieuwbouw Natuurlijk is het ons niet gelukt om de sponsorlijst in één keer compleet te maken. Meubelstoffeerder!) Jan Smits heeft ook een bijdrage geleverd aan de speelplaats van de Graaf van Urselschool. Jan bij deze nog: BEDANKT! Naar eigen wens en ontwerp Alle merken keukenapparatuur J Bezoek aan huis Gratis offerte, geheel vrijblijvend Redactie: Ton van Elsdingen Hans Festen Jo van Os Ireen Stieger Ad Wolfs Harry van Boxtel Prinses Irenestraat 9 5066 BD Moergestel Tel /Fax (013)513 0648 GEEN SPOED, WEL POLITIE ’DE GÈSSELSE’ WOENSDAG 7 JULI 2004 I In de gemeente olsterwijk BONIFATIUS, WELDOENER OF ROUWDOUWER? (1) Het jaar 2004 en in 't bijzonder de datum 5 juni 2004 staan in het teken van Bonifatius. Op de basisschool hebben we allen geleerd dat op 5 juni 754 Bonifatius in Dokkum door de Friezen werd vermoord1250 jaar geleden dus. Maar daar blijft het zo'n beetje bij. Voorzover we die datum overigens nog kun nen herinneren, is het wat en het waarom eigenlijk in de vergetelheid verdwenen. Bovendien leerden we het allemaal enigs zins gekleurd, overgoten met een nogal "Roomsch” sausje, terwijl alles zich ook nog eens afspeelde op kleine schaal in ons eigen landje. Dat de werkelijkheid er anders moet hebben uitgezien, zowel in groter verband, alsook in een wat minder vredelievende set ting, kunt u in twee afleveringen lezen. Vandaag de eerste aflevering met het suc cesverhaal van Bonifatius, dat op het eind zo bruut werd beëindigd. FRIEZEN In het jaar 716 vertrok hij naar het noord westen van Europa, om aan de Friezen, de Saksen en de Franken het christendom te brengen. De Friezen woonden toen in een strook van Zeeland over Zuid- en Noord- Holland tot en met Friesland. De Saksen woonden in Groningen, Drente, Overijsel en de aangrenzende Duitse gebieden. De Franken in de rest van Nederland en de rest van Duitsland, in Frankrijk en in Zwitserland. De Franken onder leiding van hun Karolingische vorst Karei Martel hadden gedeeltelijk reeds het christelijk geloof aan vaard. Dat was voor een zeer belangrijk deel te danken aan Willibrord, die met grote ijver zijn bekeringswerk had verricht en daarvoor in 695 werd beloond met zijn benoeming tot bisschop van Utrecht (op de rand van het Frankenland). De Friezen en de Saksen waren echter nog heidens. Willibrord had gepro beerd bij de Friezen het christendom te bren gen, maar keer op keer werd hij door de Friese koning Radboud verdreven. Wynfrith ging het daarom ook maar eens pro beren bij de Friezen. Maar het tijdstip was ongelukkig gekozen: Radboud had met zijn Friezen juist Karei Martel met zijn Franken een gevoelige nederlaag bezorgd. Het christen dom moest een stapje terugdoen en Wynfrith’s actie had dan ook weinig succes. Teleurge steld ging hij terug naar het klooster in Nuts- haling. Toen in dat klooster de abt overleed, werd Wynfrith tot abt gekozen. Hij vervulde dat ambt een jaar lang tegen zijn zin en na een goede opvolger gevonden te hebben, vertrok hij voor de tweede maal uit Engeland. De druk die hij voelde om heidenen te bekeren onderging hij als een persoonlijke en zware opdracht. ANDERE AANPAK Hij pakte het nu beter aan. Hij reisde eerst naar Rome en ontvouwde daar zijn plannen aan paus Gregorius II (715-731), bij wie hij begrip vond voor zijn passie. De paus verleende Wynfrith op 15 mei 719 het recht om het MISSIEDRANG Na zijn terugkomst in onze streken ging hij voortvarend te werk, stichtte bisdommen en richtte tal van kerken, kloosters en instellin gen voor religieus onderwijs op. Door zijn organisatorisch werk legde hij het fundament voor de gehele Duitse kerk. Door zijn goede relaties met zowel de paus, als met de Karolingische vorsten, droeg Bonifatius in Oisterwijkseweg 30 5066 XD Moergestel Tel. 013-513 3604 www. gebrjanssen. nl BEELD In onze kerk staat een beeld van de H. Bonifatius, direct rechts bij binnenkomst in de kerk. Het beeld toont Bonifatius met een min der aangename gezichtsuitdrukking. Waarschijnlijk heeft de kunstenaar hiermee een relatie willen leggen naar zijn geweld dadige dood. machinaal houtbewerking verkoop woningen vrijblijvend prijsopgave gratis adviezen evangelie te gaan verkondigen onder de hei denen in de gebieden die nu Nederland en Duitsland omvatten. Bij die gelegenheid gaf de paus hem ook een nieuwe naam: Boni fatius. Overeenkomstig een oud gebruik koos hij de naam van de heilige van de voor gaande dag en dat was Bonifatius van Tarsus - 307). Bonifatius betekent: "hij die goed doet", "weldoener", het eerste epitheton dat in de kop van dit artikel is vermeld. Het ande re epitheton wordt in de volgende aflevering besproken. K.B.O. AFDELING MOERGESTEL BRUTE MOORD Op Pinksteren, 5 juni 754, is hij met een groot gevolg van medewerkers op weg naar een door hemzelf afgekondigd doopfeest in Dokkum. Onderweg wordt hij door een bende overvallen en tezamen met ongeveer vijftig van zijn medewerkers, onder wie Eoban, ver moord. Hij zou nog geprobeerd hebben de zwaardslagen af te weren door zijn bijbel boven het hoofd te houden. In latere voor stellingen wordt hij daarom vaak afgebeeld terwijl hij een boek boven zijn hoofd houdt. Bonifatius’ lichaam werd in eerste instantie bij gezet in de Sint Salvatorkerk in Utrecht. Op verzoek van bisschop Lullus van Mainz werd het al spoedig overgebracht naar Mainz. Uiteindelijk werd Bonifatius, op eigen tijdens zijn leven geuit verzoek, begraven in de Abdij van Fulda, door hemzelf in 744 gesticht. Die abdij vormde het begin van wat nu de Dom van Fulda is, die in 1712 werd gewijd. Bonifatius werd als martelaar direct na zijn dood heilig verklaard. grammatica- en literatuuronderwijs. Hij ver wierf faam door zijn bijbelcommentaar, zijn preken en de Engelstalige grammatica van het Latijn die hij schreef. Bovendien schreef hij nog gedichten. Een eminent kamergeleerde, zo op t oog. Hij had in de Engelse hiërarchie nog veel en veel hoger kunnen klimmen, maar daar had hij geen zin in. Hij voelde dat zijn roeping elders lag: de mis sie. Hij koos ervoor om persoonlijk de hei denen te gaan bekeren, om "pelgrim te wor den voor Chistus” zoals hij het zelf uitdruk te. Van zijn bisschop kreeg hij daartoe de ver eiste toestemming. PELGRIM VOOR CHRISTUS Winfred, Winfried of Wynfrith, zoals Bonifatius’ naam eigenlijk luidde, werd rond 675 gebo ren in het toenmalige koninkrijk Wessex (nu Devon), in het stadje Crediton (of Romeins: Crediodunum) in Zuid-Engeland. Toen hij nog maar zes jaar oud was, gaf hij aan dat hij koos voor een religieus leven in een klooster. Een dergelijke keuze op zo jonge leeftijd was niet zo ongebruikelijk in die dagen. Zijn ouders waren van adellijke afkomst en konden daar door zijn opleiding wel betalen. Wanneer we heiligenlevens gaan bekijken, zien we dat heel veel heiligen afkomstig zijn uit adellijke milieus. Dat houdt verband met de financië le mogelijkheden van de ouders om hun kind een goede opleiding te geven. Wynfriths’ ouders zagen het eigenlijk niet zo zitten, maar brachten hem toch naar het klooster in Exeter, vlak bij huis, om daar opgeleid te worden. Wynfrith bleek een voortreffelijke leerling te zijn. Na zeven jaar in het klooster in Exeter te hebben doorgebracht, vertrok hij naar een ander klooster: Nutshaling (tegenwoordig: Nursling) bij Winchester. Daar legde hij uit eindelijk zijn gelofte af als benedictijner mon nik. In 701 werd hij tot priester gewijd. Hij werd hoofd van de kloosterschool en gaf daar belangrijke mate bij aan de ontwikkeling van Midden-Europa. Het netwerk van bis schopszetels dat hij tot stand bracht, vorm de de basis waarop Karei de Grote later zijn staatsstructuur kon gronden. Als dank werd Bonifatius in 732 dan ook benoemd tot aartsbisschop (in eerste instan tie zonder zetel), tot pauselijk vicaris van het oostelijk deel van het rijk der Franken, en in 738 tot pauselijk legaat voor het gehele Frankische Rijk. In 744 overleed Willibrord. Bonifatius nam het bisdom onder zijn hoede en benoemde zijn medewerker Eoban als assistent-bis- schop. Zelf liet hij zijn oog vallen op hef bis dom Keulen, waar de bisschop ook net was overleden. Maar ondanks steun van de.paus verzette de clerus van het bisdom Keulen zich heftig tegen de kandidatuur van Bonifatius. Dat gekrakeel was nog aan de gang toen in 747 de bisschop van Mainz overleed. De paus benoemde Bonifatius toen tot bisschop van Mainz en primaat van Duitsland. Maar Bonifatius’ missiedrang bleef. In 754, toen hij ongeveer 80 jaar oud was, droeg Boni-fatius het bisschopsambt van Mainz over aan zijn leerling en neef Lullus. Het bis dom Utrecht droeg hij over aan Eoban. Zelf ging hij weer op missioneringstour en weer bij de Friezen. Al veel eerder had hij de paus om ontheffing gevraagd van zijn functie als aartsbisschop, maar deze weigerde dat. In 754 vond Bonifatius het desondanks genoeg; de weerbarstige Friezen moest en zou hij kerstenen. Na zijn bezoek aan de paus ging Bonifatius drie jaar in de leer in Utrecht, bij Willibrord, om van hem een missioneringsopleiding in praktijk te krijgen, met steun van het staats geweld van de Franken. Hij reisde met Willi brord door Friesland en Thuringen. Willibrord leerde Bonifatius bij zijn missioneringsactivi- teiten terdege rekening te houden met poli tieke tegen-stellingen. Willibrord had Bonifa tius willen aanstellen als zijn assistent en later opvolger in het bisschopsambt in Utrecht. Weer weigerde Bonifatius een hoge post te aanvaarden. De paus had hem immers voor missiewerk op pad gestuurd. Hij had zijn eigen missie daarna net hervat, toen de paus hem in 722 naar Rome riep om hem tot missiebisschop te wijden, met de opdracht de Kerk in Duitsland te organise ren. Hij kreeg een aanbevelingsbrief mee voor Karei Martel, de Frankisch-Karolingische heerser. Bovendien kreeg hij nog brieven mee voor alle betrokken bisschoppen en vor sten in het gebied waarover hij missiebis schop werd.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2004 | | pagina 6