A De stichting Koning én keizer voor St. Sebastiaan en Barbara 17 'Vati- <7e no/a* is De Hair Maris Notarissen Eist u duidelijke uitleg bij uw akten? De Hair Maris Notarissen Vrijblijvend advies over het kopen van een huis? De Hair Maris Notarissen Voogdijregeling regelen voor de vakantie? Deze bijdrage is geschreven door mevrouw mr M.E. Oude Engberink- Overbeek, kandidaat-notaris bij de Hair&Maris Notarissen te Oisterwijk. DE INTERNE ORGANISATIE De stichting kent meestal één orgaan, namelijk het bestuur. Het bestuur bestuurt de stichting en vertegenwoordigt de stichting. Iedere bestu urder moet zijn bestuurstaak behoorlijk uitoe fenen. DE INSCHRIJVING Alle stichtingen moeten worden ingeschreven in het handelsregister van de Kamer van Koop handel. Ook moeten in het register de namen en verdere gegevens van de bestuurders te wor den ingeschreven en van diegenen die volgens DE GELDMIDDELEN De stichting moet enig vermogen hebben. De wet schrijft niet voor hoe een stichting aan geldmiddelen moet komen. Mogelijke bron nen zijn donaties, subsidies, legaten, schenkin gen en dergelijke). WAT IS EEN STICHTING? Een stichting is een organisatievorm voor ’vrij- willige organisaties’ met een ideëel doel (veel al voor charitatieve doeleneinden of maatschap pelijk welzijn). De stichting bezit volledige rechtsbevoegdheid en is zelfstandig drager van rechten en verplichtingen. De stichting onderscheidt zich van de vereni ging doordat de wet verbiedt dat de stichting leden heeft. DE OPRICHTING/DE STATUTEN De stichting kan uitsluitend worden opgericht bij notariële akte of bij testament. In de opricht ingsakte moeten de statuten van de stichting worden opgenomen. De wet schrijft voor wat er ten minste in de statuten dient te staan. Zo moet bijvoorbeeld de naam van de stichting het woord stichting bevatten. Veelal zal een stichting tot doel hebben het doen van uitkeringen aan een goed doel. Waar de statuten niet in voorzien, wordt veel al in de wet geregeld. de statuten bevoegd zijn de stichting te verte genwoordigen. De inschrijving moet actueel zijn (en gewijzigd worden na bijvoorbeeld een be stuurswisseling). SCHENKINGSRECHTEN/ SUCCESSIERECHTEN De Successiewet kent een bepaling dat indien een in Nederland gevestigde kerkelijke, lev ensbeschouwelijke, charitatieve, culturele, wetenschappelijke of het algemeen nut beogende instelling (dat kan een stichting maar ook bijvoorbeeld een vereniging zijn) enig ver mogen erft of geschonken krijgt, deze instelling 11% belasting verschuldigd is over de waarde van de verkrijging. Een (kandidaat-)notaris kan u vertellen welke instellingen onder deze ’11%-regeling’ vallen. Zowel voor schenkingen als voor erfrechtelijke verkrijgingen gelden vrijstellingen (deze vri- w jstellingen worden jaarlijks vastgesteld. De notaris beschikt over de actuele vrijstellingen). Indien de instelling niet onder de ’11%-regeling’ valt, is over de verkrijging het gebruikelijke ’vreemden’-tarief van de Successiewet van toepassing: 41%-68%. Een verzoek om onder het 11% tarief gerang schikt te worden, moet worden gericht aan de belastingdienst en kan voor een instelling wor den aangevraagd (uiteraard alleen indien aan de daarvoor geldende vereisten is voldaan). Meer informatie vindt u op onze WEBSITE: www.hairmaris.nl. ONTBINDING/OPHEFFING Er is een aantal redenen om een stichting te ont binden: - het bestuur besluit de stichting te ontbinden; - het vermogen van de stichting is onvoldoende en een belanghebbende of het openbaar mini sterie verzoekt de rechtbank om de stichting te ontbinden (bijvoorbeeld na faillissement van de stichting); - het doel van de stichting kan niet meer bereikt worden en wijziging van het doel komt niet (meer) in aanmerking. Na de handwassing gooit de nieuwe koning een muntstuk in de schaal. Keizer Frans wordt gefeliciteerd door z’n kleindochter... vervolg voorpagina Nadat hij zich wat had opgefrist werd hem de eed afgenomen, moest hij traditioneel zijn han den wassen, ’n zilveren muntstuk in het water gooien, werd hem het koningszilver omgehangen en mocht hij over het gildevaandel lopen. Alle traditionele gebruiken die nauwkeurig werden gevolgd. Pas daarna werd de erewijn gedronken en kon iedereen de nieuwe koning feliciteren. I - TRADITIE Het koningschieten is een traditioneel gebeuren dat elk jaar druk wordt bezocht, en terecht. Het is ’n heel bijzonder gebeuren wat altijd toch weer tot de verbeelding spreekt, en waar bij het vooral prachtig is om te zien hoeveel gildetraditie er nog bewaard is gebleven. Van harte proficiat aan het gilde in het algemeen en aan Keizer Frans van de Sande en Koning Frank Derksen in het bijzonder! MO. ’DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 7 JULI 2004 PAGINA 5 www.hairmaris.nl of bel voor een afspraak www.hairmaris.nl of bel voor een afspraak De Balbian Versterlaan 6 Oisterwijk Postbus 67 5060 AB Oisterwijk E-mail notarissen@hair.maris.knb.nl De Balbian Versterlaan 6 Oisterwijk E-mail notarissen@hair.maris.knb.nl Postbus 67 5060 AB Oisterwijk De Balbian Versterlaan 6 Oisterwijk Postbus 67 5060 AB Oisterwijk E-mail notarissen@hair.maris.knb.nl Telefoon (013) 52 33 400 Telefax (013) 52 33 401 Telefoon (013) 52 33 400 Telefax (013) 52 33 401 Telefoon (013) 52 33 400 Telefax (013) 52 33 401 www.hairmaris.nl of bel voor een afspraak

Weekblad Moergestels Nieuws | 2004 | | pagina 5