I GRATIS SLIPS Poirters sa 3 SLOGGI Applaus voor reuzen in Venlo Leiding Jeugdvakantieweek!? Nieuwe expositie galerie de verdieping Astmafonds 2004 Sprookjesachtige bierproefavond door ”Oud-Moergestelnaar” Bas van Ostaden Protestantse gemeente Oisterwijk Je zou het haast niet zeggen, Belgium’s Newest Cult Beer MODEHUIS maar vanaf 4 juni mag je tegen Cees Abraham zeggen! 1 I uw SLOGGI dealer Naam: Adres: Telefoon: Leeftijd is dus: Geboortedatum: Doet mee aan de jeugdvakantieweek als O leiding van programma A (groep 1-2) 0 programma B (groep 3-4-5) 0 programma C (groep 6-7-8) 0 0 algemene hulp. Ik kan de volgende dagen dagdelen: Zondag 6 juni Kerkstraat 64: slotzondag voorganger is mw. ds. W. van Egmond. Aanvang: 10.15 uur. Kivitslaan 3: voorganger: mw. dr. M. van Baest. Aanvang: 9.30 uur. Denkt u nog aan de bazar voor Hogar san Pedro op 12juni! Urthel is de drank van de Erthels. Zij dragen deze drank bij zich in een kleine flacon. Wanneer een Erthel de weg kwijt is, neemt hij een klein slokje Urthel en zijn problemen verdwijnen als sneeuw voor de zon, want Urthel verruimt de geest. De Urthel reeks bestaat uit vier eigenzinnige bieren die de volledige levensloop van de Erthels volgen. De ondertitels ondersteunen dit verhaal. De collecte heeft het mooie bedrag van 452.68 Euro opgebracht. Alle col lectanten en gulle gevers hartelijk bedankt namens het Astmafonds. Eén van de meest creatieve brouwers van dit moment is een vrouw. Heer (Vrouw) en meester, maar vooral brouwer van de West-Vlaamse Brouwerij De Leyerth uit Ruiselede is de ach tentwintig jaar jonge Hildegard van Ostaden. Na haar studie aan de Kaho St Lieven te Gent, waar zij afstudeerde als industrieel ingenieur met als specialisatie brouwerij, mocht zij zich met recht brouwer noemen. Haar loopbaan kenmerkt zich als dat van een onderzoeker. in Venlo reuzen uit België en Frankrijk te zien. In totaal zagen de toeschouwers 22 reuzen- groepen aan zich voorbij trekken. Vier jaar gaf zij les aan jonge aankomende inge nieurs en begeleidde zij een tal van belangrijke projecten voor brouwerijen in België en Neder land. Maar ondernemersbloed kruipt daar waar het niet gaan kan. Samen met haar echtgenoot en ’’Cronycker” Bas laten zij ons weer in sprook jes geloven. In het voorjaar van 2000 zagen een vijftal proefbrouwsels het licht. Twee daarvan waren zo interessant dat er zich stilaan stoute plannen ontwikkelden ten huize van Hildegard en Bas van Ostaden te Ruiselede. Al snel bleek dat het ambachtelijk brouwen in hun achter tuin geen optie was. Er werd gezocht naar een partner brouwer die zijn ketels beschikbaar wilde stellen aan de jonge, maar ambitieuze brouwerij De Leyerth. Deze partner werd ge vonden in Brouwerij Van Steenberge, Ertvelde. Een middelgrote brouwerij waar Hildegard de installatie kende als geen ander en dan voor eventjes het brouwersroer in handen heeft. Medio april 2000 rolden de eerste flesjes van de vullijn. Maar het kind, of beter het bier moest een naam hebben. Een leuke opdracht voor de creatieve geest van Bas. ’’Achter de Roovertse Bergen, in het dal van de Leye wonen de Erthels...” Bas zijn atelier kijkt uit over de zacht glooiende weilanden van West-Vlaanderen en zal zeker het decor zijn geweest voor zijn verhalen over De Erthels, de kleine bebaarde kaalhoofdige aard mannetjes die genietend van hun geneeskrach tige drank Urthel, de meest uiteenlopende avon turen beleven. Naast zijn vele artistieke projec ten heeft Bas ook verschillende promotionele en marketingactiviteiten ontwikkeld en begeleidt in opdracht van derden. Le mariage parfait De eerste telg in de reeks is de Urthel Novicius Vertus. Een donker bier van 5,9 vol. dat gre tig gedronken wordt onder de jonge Erthels. Ze zijn trouwens nog niet Erthels genoeg om reeds de zwaardere bieren te drinken. De naam kan daarom ook vrij worden vertaald als nieuwko- meling of Groenlingh. Een gezonde Erthel wordt al vlug 275 jaar en Dit zijn de oudste reuzen van Nederland. Valuas en Guntrud zouden de stichters zijn geweest van Venlo. Het Akkermans Gilde is opgericht in 1594. De twee reuzen maken deel uit van het zeer selecte Nederlandse reuzengezelschap. Behoudens de drie reuzen van Oisterwijk, Moergestel en Heukelom kennen de volgende plaatsen in Nederland nog een of meer reuzen: Bergen op Zoom, Maastricht, Boxtel, Roer mond, Losser, Wünseradiel (Friesland) en Utrecht. Alle Nederlandse reuzen, op die van Utrecht na, liepen mee in de reuzenoptocht door Venlo. De drie reuzen van de gemeente Oisterwijk kregen een aanhoudend applaus. Honderden keren zijn ze op de foto gezet. Ook het optre den van de begeleidende muziekgroep Heu- keloms Hèrmenieke viel in de smaak; aan de manier waarop de tienduizenden toeschouwers inhaakten op de muziek kon goed worden opge maakt dat Venlo een rijke carnavalstraditie heeft. Benevens de Nederlandse reuzen waren Deze herinneringen aan Moergestel sprak ”Oud-Moergestelnaar” Bas van Ostaden uit, toen de Moergestelse vereniging "Vereniging Bierproeven” hem vroeg om de bierproe- favond van 4 juni a.s. te komen verzorgen in Moergestel. Tegenwoordig is Bas bierbrouwer te Ruiselede (B), of beter gezegd zijn vrouw Hildegard van Ostaden is de brouwer. De drie reuzen van de gemeente Oisterwijk hebben weer een geslaagd optreden achter de rug. Peer Paorel, Gèèselse Ermelindis en Heukelome Mie waren van de partij op Venlo Reuzengroot. Met dit - inderdaad - grote internationale Reuzen- feest vierde het Akkermans Gilde het feit dat dit historisch gezelschap 250 jaar het beheer heeft over de Venlose reuzen Valuas en Guntrud. Op de informatieavond dinsdag 18 mei jl. hebben een groot aantal jongeren en wat minder ouderen zich opgegeven als leiding en/of hulp tijdens de jeugdvakantie week. We komen echter nog een groot aantal mensen tekort. Heb je tijd en zin om mee te doen, vul dan onderstaand briefje in en doe dat in de bus bij Geesje van den Boer, Pr. Margrietstraat 18. Oisterwijkseweg nummer zes, op vakan tie bij mijn grootmoeder: Lies, de vrouw van Toon Mertens, een kloeke struise madam, moeder van dertien kinderen, die er iedere keer weer in slaagde mij de indruk te geven dat er geen leven was buiten de Oisterwijkseweg. Oisterwijkseweg, een weg die meerdere malen in mijn jonge leven leidde naar het kapelleke ergens halverwege Gèssel en Oisterwijk. Ik heb daar heel wat kaarsjes opgestoken om voor iedereen die genoot van een welverdiende va kantie zonder kinderen, een behouden thuis komst bij ons Lieve Vrouw af te dwingen. Oisterwijkseweg. Ik geloof dat ik vijf jaar was toen ik de ’’grote weg” overstak om een blok kaas te halen bij Dien Smolders. Dien was net als mijn grootmoeder ook een struise madam. Wellicht gold het als een soort handelsmerk voor de vrouwen van de Oisterwijkseweg. Ze had een klein kruidenierswinkeltje aan de andere kant van de weg. Menigmaal heb ik met mijn neus tegen het raam gestaan om te kijken naar het snoepgoed. Maar mijn grootmoeder wist dat vaak op een juiste manier op te lossen en trak teerde mij op een ijsje uit het cafetaria van Jan Willems, tegen over ’t schoenfabriek van de Van Bommels. Later zou mijn ome Piet, in de Gèsselse volksmond beter bekend als ’’Piet Friet”, nog vele jaren deze zaak uitbaten. Likkend aan mijn koude trofee liep ik hand in hand terug naar nummer zes, zwaaiend naar de mannen achter een grote pint bij café Timmer mans. Toen heette Breda’s Welvaren nog gewoon café Timmermans. Wie herinnert zich het drama van de brand niet meer? Urt Vereniging Bierproeven organiseert in samen werking met Brouwerij De Leyerth op 4 juni a.s. een "sprookjesachtige” bierproefavond voor iedereen die kennis wil maken met de Urthelcultuur en -producten. De avond begint om 20.30 uur bij Café De Brouwer aan het Rootven. Bas en Hildegard van Ostaden zullen persoonlijk op bijzondere wijze deze avond presenteren. Deelname kost 7,50 p.p. Voor meer informatie: Vereniging Bierproeven, tel: 06-26540764 06-53695393 of www.bierproeven.net PAGINA 3 bereikt zijn pubertijd rond zijn tachtigste levens jaar. Dit is de leeftijd waarop hij zijn haren ver liest. De kalende Erthel drinkt vanaf dat mo ment Urthel TonicumFiniboldhus (ïotion tegen de kaalheid) in de hoop zijn rijkelijke haarbos te redden. De werking van dit amberkleurig 7,5% bier wordt nog volop getest bij de grote wezens en dit niet zonder resultaat. De warmblonde kleur van Urthel Hibernus Quentum Tripel (9%) doet ons met weemoed terugdenken aan de vroege ochtendzon, aan de zacht wiegende gouden korenvelden, maar ook aan het gezellig dansende haardvuur in de Erthelherberg van Ley. De geur is betoverend hoppig en indien u een tarwenevel aantreft in uw Knuyst (het speciale glas om Urthel uit te drinken), schrik dan niet, want dan bent u be voorrecht. De legende zegt dat de wens die u dan overpeinst, altijd zal geschieden. Gij zijt allen dus gewaarschuwd. Eens een Erthels voldoende wijsheid verza meld heeft, dan kan hij volop genieten van de Samaranth. Urthel Samaranth staat met 11,5 dan ook voor levenswijsheid of met andere woorden de taal van de Erthels. Welke grote wezens durven het aan om de Ertheltaal te spreken Met zijn amberrode kleur, rijkelijk aroma en volmondige afdronk staat de Sama ranth altijd als slaapmutsje op het nachtkastje van de Erthels tijdens de gure en koude win termaanden. Bestel Urthel op een wijze zoals Erthels dat plegen te doen, vriendelijk en oprecht, maar zelf bewust. Drinkt gij Urthel met vrienden, klink dan de Knuysten en laat een luid PACHE het gezelschap vervullen met blijdschap en jolijt. Ondertussen is Brouwerij De Leyerth reeds 4 jaar een feit. De eigenzinnige marktbenadering en de alom aanwezige gezelligheid heeft reeds meerdere bierharten bekoord tot ver over lands grenzen. Oisterwijkseweg. Hij zat vol verrassingen. Zo kwam ik er pas op latere leeftijd achter, ik zal een jaar of achttien zijn geweest, dat de werke lijke naam van ’’Jan van Mieten” eigenlijk Jan van Elderen was. Oisterwijkseweg. Samen met ome Wim en ome Frans een pint pakken bij Jaoneke in het café op d’n hoek. Ik natuurlijk aan een ranja met een rietje. Maar het moet zeker daar zijn geweest dat gezelligheid en een goeie pint synoniemen voor mij zijn geworden. Oisterwijkseweg. Al is het nu een weg als zove- len en heeft hij zijn oude charmes allang ver loren, toch blijft hij mijn weg waar alles begon, mijn Oisterwijkseweg... Vanaf zaterdag 5 t/m zondag 27 juni zal in Galerie De Verdieping een dubbel expositie worden gehouden van schilde rijen van de kunstenaars: Mw. C. Hols- bergen-Buik uit Oisterwijk en Mw. A. Hoff-Visscher uit Helvoirt. C. Holsbergen-Buik studeerde aan de Academie voor Schone Kunsten in het Belgische Aren donk en Turnhout (1993-2001). Van de Stad Turnhout ontving zij voor haar werk de Zilveren Legpenning van de Stad. Mw. C. Holsbergen is vooral gefascineerd door de micro cosmos van de bloem. Soms bestaat haar werk uit bloemen met opvallend lange stelen, soms worden de bloemen doekvullend weergegeven. Door ver groting worden de bloemen uit hun natuurlij ke verband gerukt, en krijgen zij een speciale, enorme betekenis door hun nabijheid. A. Hoff-Visscher volgde haar opleiding even eens aan de Academie voor Schone Kunsten in het Belgische Arendonk, waar zij in 2000 met lof afstudeerde. De schilderijen van Mw. Hoff gaan altijd over de werkelijkheid. Vaak gebruikt zij onderwerpen uit de natuur: bomen, koeien, sporen in het land. Haar werk is herkenbaar, maar niet realistisch. De kleuren en vooral ook de structuur en het verfgebruik, maken telkens dat er iets verandert en dat er iets gebeurt- met het gekozen thema. Beide kunstenaars exposeerden reeds eerder in: Beringen (B), Vught, Arendonk (B), Leeu warden, Oisterwijk, Udenhout, Turnhout (B), Vëere en Tilburg. Deze dubbelexpositie is te bezoeken vanaf zater dag 5 juni (opening om 14.00 uur) tot en met zondag 27 juni in Galerie De Verdieping, Industrieweg 16. Openingstijden: op zaterdag van 13.00-17.00 uur en op zondag van 11.00- 17.00 uur. DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 2 JUNI 2004 De reuzen van Oisterwijk, Moergestel en Heu kelom zijn dit jaar nog te zien in Udenhout, Tilburg en Amsterdam. In Amsterdam begelei den de drie reuzen Sinterklaas tijdens zijn in tocht in de stad. Een kleine tien aanvragen voor optredens in met name het buitenland heeft de Stichting Reuzengilde helaas niet kun nen honoreren. Het aantal optredens blijft beperkt tot maximaal vier per jaar. Dit om de optredens exclusief te laten blijven en om het begeleidend gezelschap niet te zwaar te belas ten. Overigens neemt het aantal aanvragen voor optredens met het jaar toe. Overal is men gecharmeerd van de reuzen, hun begeleiders, het originele optreden en de gemoedelijkheid van de presentatie van de inwoners van Oisterwijk, Moergestel en Heukelom.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2004 | | pagina 3