Concert Hilvarenbeek met Belgische artiesten Groep 7 Graaf van Urselschool op uitwisseling in België Reizen naar landen rond de Middellandse Zee VOGG Concert in conferentieoord Zonnewende van iï.nne.-9vfarie uit Sierra-Leone Anne-Marie Vermelis Activiteitenbericht Bezoekerscentrum Oisterwijk PAGINA 5 Een foto-impressie van het bezoek aan Brugge Anne-Marie lermelis De echte Graaf van Ursel bekijkt tekeningen van de Moergestelse kinderen Op zondag 9 mei aanvang 15.00 uur zal de Midden-Brabantse Orgelkring haar eerste concert van dit jaar organiseren in de Petruskerk in Hilvarenbeek. Organist Jan van Mol en sopraan Cristel De Meulder, beiden uit België, zullen dit concert ver zorgen. Naast Franck en Kreutzer worden werken ten gehore gebracht van Benoit, Lefébure-Wély, Tinei en Saint-Saëns. Voor de uitvoering zal een mondelinge toelichting worden gegeven. Het concert begint om 15.00 uur en de entree bedraagt 5,-; CJP-ers en 65 betalen 4. Donateurs hebben gratis toegang. Voor verdere informatie: 455 3879. Het merendeel van de patiënten zijn kinderen en de kwetsbaarste zijn de kinderen onder 5 jaar. Zoals ik al schreef is de kindersterfte hoog. Ongeveer 20% van de kinderen sterft voor hun Drie maanden geleden ben ik voor Artsen Zonder Grenzen vertrokken als tropenarts naar Sierra Leone. Hieronder volgt een eerste verslag. Eigenlijk weet ik niet goed waar ik moet begin nen. Deze 3 maanden heb ik meer meegemaakt dan in de afgelopen drie jaar dat ik als dokter in Nederland heb gewerkt. Op zondagmiddag 16 mei a.s. zal er weer een huisconcert worden gegeven door jonge musici in conferentieoord Zonne wende. Het wordt een gevarieerde mid dag, waarbij afwisselend zullen optre den: Leonie Wolters (1984) - fagot. Zij zal com posities spelen van Telemann, Rossini, Saint Saëns, e.a. De begeleiding op de vleugel wordt verzorgd door Petra Wolters. Jonathan den Herder (1982) - cello - zal wer ken van Van Beethoven en Schumann ten ge- Tja, er valt nog zoveel te schrijven. Volgende keer meer. Er staat ook veel informatie op de website van Artsen zonder Grenzen. (www.msf.org) de geheime bewoner is. Ondertussen ontdek je hoe dieren wonen en hoe ze bewegen, wat ze eten en hoe ze zich gedragen. Onderweg kun je allererlei natuurschatten in je doosje verza melen. Dus... neem je moeder en je vader, of je moeder of je vader mee naar het bezoekers centrum en verras ze eens eens met een span nende speurtocht. Voor leden van Natuurmonumenten geldt tij dens deze dagen de speciale prijs van 1,25, niet-leden betalen 3,50. ’DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 5 MEI 2004 Afgelopen week, om precies te zijn van 26 tot en met 28 april waren de leerlingen van groep 7 van de Graaf van Urselschool op uitwisseling naar de St. Pieterschool in België. Van deze geslaagde uitwisseling kunt u hieronder een verslag lezen dat door de kinderen werd gemaakt. Het is dus van belang om ook in de landen rond de Middellandse Zee goede hygiëne regels in acht te nemen: was uw handen regelmatig goed met zeep, vooral na toiletbezoek; drink alleen water uit de fles; gebruik geen ijsklontjes in de drankjes; eet geen salades; was of schil fruit; eet alleen verpakt ijs; eet vlees en vis alleen goed gebakken of gekookt. Tijdens het spreekuur op de GGD ontvangt u meer tips over hygiëne op reis, kunt u gevac cineerd worden en producten kopen die voor uw reis van toepassing zijn. Voor een afspraak kunt u bellen naar: GGD Hart voor Brabant; 0900- vaccins ofwel 0900-822 2467. Voor informatie kunt u kijken op www.ggdhvb.nl Veel reizigers denken dat alleen verre vakantiebestemmingen risico’s voor de gezondheid met zich meebrengen. We starten om 14.00 uur en eindigen omstreeks 17.00 uur. We worden er niet nat, dus het gaat altijd door en deelname is gratis. Wel graag aanmelden voor 8 mei bij Luus Pjjnenburg, Tel.: 0411-621743. Ondervoeding is een groot probleem. (Soms door verkeerd voedingssamenstelling maar meestal door gebrek aan voedsel.) Dagelijks nemen we ernstig verzwakte, ondervoede kin deren op. De sterfte onder deze kinderen is erg hoog, maar als ze er doorheen komen geeft het erg veel voldoening. In het begin zijn het ver zwakte, apathische en vaak sjageri jnige kinderen maar na een tijdje hebben ze weer zin in eten en komt de eerste lach weer op hun gezicht. En dan zijn ze erdoorheen! en hopelijk komen ze dan niet meer terug) Sierra Leone heeft een van de slechtste gezond- heidscijfers van Afrika. De moeder- en kind- sterfte is torenhoog. Dit heeft meerdere oorza ken zoals onder andere de voorgaande oorlog, de armoede, gebrek aan kennis, gebrek aan gezondheidsfaciliteiten en de slechte bereik baarheid van de gezondheidsposten. Ik denk dat de laatste factor de belangrijkste is. Soms moeten patiënten dagen wachten op vervoer. Of moeten ze eerst eigendommen verkopen voor geld voor vervoer. Door deze vertraging zie je vaak de ern stigste ziektes en complicaties. Zoals bijvoorbeeld het geval was bij Kadiatu. Ze was 16 jaar, voor het eerst zwanger en had al 3 dagen weeën. In het ziekenhuis aange komen waren de weeën verdwenen, de baby was overleden en was ze in een slechte condi tie. Ze had hoge koorts en zag erg bleek. Ik heb een keizersnede gedaan en vond een ge scheurde baarmoeder. Helaas was deze niet meer te repareren en heb ik de baarmoeder moeten verwijderen. Na de operatie knapte ze (hetzij langzaam) op. Echter na een week werd de volgende complicatie zichtbaar. Een WE Dit is een fistel(verbinding) van de blaas naar de vagina. Het betekent dat ze geen con trole meer heeft over haar urine. En dit heeft weer tot gevolg dat ze stinkt en mogelijk ver stoten wordt door haar man. En dat laatste zal waarschijnlijk toch gebeuren. Ze kan immers geen kinderen meer krijgen.... 16 jaar.... wat een toekomst! hore brengen. Hij wordt op de vleugel begeleid door Marlijn Helder. De Zonnewende concerten bieden een podium aan jonge getalenteerde musici uit binnen- en buitenland, die hun sporen reeds hebben ver diend bij (inter)nationale muziekconcoursen. De in authentieke stijl ingerichte muziekzaal van het fraai gelegen landhuis is bij uitstek geschikt voor uitvoeringen van kamermuziek. 16 mei 2004,14.15 uur. Kaarten: vóór het con cert verkrijgbaar aan de zaal. Prijs: 7,50 p.p. (incl. consumptie); (kinderen t/m 16 jaar 3,75). Dat is een misverstand. Ook in landen als Tur kije, Marokko, Tunesie en Egypte kunt u besmet raken met tropische infectieziekten. De hy giënische omstandigheden zijn daar niet wat we hier gewend zijn. Besmetting met Hepatitis A (geelzucht) komt dan ook regelmatig voor. He patitis A is een leveraandoening. Wie besmet is met hepatitis A is vaak ernstig ziek. De ziek te is bovendien erg besmettelijk maar gelukkig bestaat er een goed vaccin waardoor deze ziek te voorkomen kan worden. Zo zijn er meer ziekten waartegen u gevacci neerd kunt worden. Door besmet voedsel en drinkwater kan diar ree ontstaan. Diarree kan variëren van een dagje dunne ontlasting tot 5 dagen doodziek met hoge koorts en gevaar van uitdroging. Uit onderzoek is gebleken dat 80% van de toeristen naar Egypte een vorm van diarree krijgt. ren: wit, geel, roze, oranje, rood, blauw en groen. In Brugge zagen we erg mooie gebouwen, zoals: de onze lieve vrouwen kerken allerlei mid deleeuwse gebouwen. Daarna gingen we varen op de Reitjes. Er waren ook veel lagen brugge tjes. Sommige zijn ook hoog. En het oudste bruggetje was 600 jaar oud. Heel veel was er van gouden zilver in de kerken, en op de huizen. Dat glinsterde heel mooi in de zon, dus kon je er bijna geen foto’s van maken, maar we hebben er toch een paar gemaakt. Die kun je zien op de website van onze school en die van de Belgen. Dit zijn ze: www.graafvanursel.nl,www.vsspo.be. Toen gingen we de huizen en gebouwen nateke nen. Dat we aan het tekenen zijn kan je ook op de websites zien. Toen gingen we weer naar de bus. Die reed ons weer naar de school, daar werden we weer opgehaald door de gastgezin nen. En de volgende ochtend gingen we weer naar de school. En volgde een lesprogramma. Zoals: Frans, gymnastiek, tekeningen afmaken, en tien voor taal. En toen gingen we eten: aar- dappelkroketten, perziken, kip met mayonaise. Toen gingen we nog even op de speelplaats spe len. En daarna namen we afscheid. Noortje van Ginneken, Britt Mutsaards, Romy Verkooijen Zondag 16 mei gaan we weer Jeu de Boulen. We nodigen onze leden met hun hele gezin hierbij uit. Het is op dezelfde locatie als vorig jaar, het Haarens Buutje. Dit is gelegen aan de Helvoirt- seweg 6 b (hoek Kantstraat) in Haaren. HET VERSLAG Wij, kinderen van groep 7 van de Graaf van Ursel vertrokken 26 april naar België. We namen afscheid van de vaders en moeders, en stapte toen de bus in. We moesten 4 uur in de bus zit ten, en hebben 3 keer in de file gestaan, maar dat vonden we niet zo erg, ondertussen keken we E.T. en funniest home video’s. De Belgjes stonden ons al op te wachten met vlaggen en spandoeken. Toen gingen we de tassen weg brengen. Daarna gingen we eten, op het menu stond: schorseneren, Ardeens gebraad, aard appelen en tomatensoep. Toen gingen we met de fiets naar de Graaf van Ursel, die woonde op kasteel Gruuthuyse. Toen we daar waren gingen we een hele grote foto maken met de Belgjes en de Nederlanders. Toen gingen we terug naar school. En kwamen de gastgezinnen, en ze namen ons mee naar huis. Sommige gingen bowlen en anderen gingen zwemmen of naar het strand. De volgende ochtend moesten we weer naar de school komen. Daar gingen we wachten op de bus die ons naar Brugge bracht. Toen de bus arriveerde zocht iedereen een plaatsje zoeken. Sommige moesten staan en sommige moesten zitten. We werden toen in groepjes verdeeld. Elke groep had zijn eigen kleur, je had de kleu- MOEDERDAG OF VADERDAG VIEREN IN DE NATUUR Op Moederdag, 9 mei, en Vaderdag, 20 juni, is er voor gezinnen met kinderen tot 12 jaar een speciale speurtocht in de bossen van Oisterwijk. Samen ga je op zoek naar een geheime bewo ner van de Oisterwijkse bossen. De speurtocht is vanaf 10 uur te verkrijgen aan de balie van het bezoekerscentrum. De geheime bewoner zit verstopt in een doos je vol opdrachtenNa elke opdracht kom je een stap dichter bij de oplossing en ontdek je wie 5de levensjaar. De meest voorkomende ziektes zijn malaria, diarree en luchtweginfecties en dan vaak in combinatie met ondervoeding. Terwijl ik dit verslag aan het schrijven was, werd ik weggeroepen voor een patiëntje. Het was een 3 jaar oud jongetje met hoge koorts. Hij was al een week ziek en was sinds 2 dagen aan het stuipen. Hij zag erg bleek en was niet te wekken. Hij had ernstige bloedarmoede en malaria- parasieten in zijn bloed. Kortom: hersenmalaria (een ernstige complicatie van malaria). Ik heb hem behandeld met malariageneesmiddelen en een bloedtransfusie. Hopelijk redt hij het! Ik ben als enige dokter werkzaam in een zieken huis met 66 bedden in een klein plaatsje op het platteland van Sierra Leone. Het is een geïm proviseerd ziekenhuis omdat het voormalige ziekenhuis in de oorlog verwoest was.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2004 | | pagina 5