SOS Telefonische Hulpdienst op antwoordapparaat Korrelatie Louwman Collection toont nieuwe aanwinsten Lezing over afscheid nemen... Lijn 7 maakt Koninginnedag compleet! Bezuinigingen in de zorgsector Paul Gerlach Al KEIZER WILHELM II De Mercedes-Benz type 500 Nürnburg van Keizer Wilhelm II uit 1933 behoort ook tot de nieuwe aanwinsten van de Louwman Collec tion. De Duitse Keizer leefde vanaf het einde van de eerste wereldoorlog als balling op het landgoed Huize Doorn in Nederland. De auto is lichtgepantserd en de wielophanging is rond om verzwaard. De auto weegt 2.750 kg. DUDOK BENZINESTATION In de naoorlogse jaren ontwierp de befaamde architect Dudok een serie van 150 benzinesta tions voor Esso. Eén van de nog twee overgeble ven benzinestations heeft onlangs een defini tieve plaats gekregen op het terrein van de Louwman Collection in Raamsdonksveer. Dit bijzondere voorbeeld van historisch industrieel erfgoed is in 1954 gebouwd en stond tientallen jaren langs de A2 bij Vinkeveen. OPENINGSTIJDEN, PRIJS EN LOCATIE De Louwman Collection is te bezichtigen vanaf Goede Vrijdag 9 april, dinsdag t/m zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, op zon- en feestdagen van 11.00 tot 17.00 uur. Koninginnedag ge sloten. Dus, verder nadenken en dit plan, voor wat betreft de plannen rondom het gemeente- kantoor en de vrijkomende locatie de prullen bak in. En vooral, kom met plannen naar bui ten als alle aspecten ook daadwerkelijk en door deskundigen geschraagd zijn doorgere kend op de financiële aspecten in structurele zin en de doorwerking op de OZB-tarieven. De toegangsprijs bedraagt 8,00 euro p.p., kinderen t/m 12 jaar en 65+ 4,00 euro p.p.. Gratis parkeergelegenheid. Het museum is gelegen aan de A27, Breda- Gorinchem, afrit 20 Geertruidenberg. 9 april weer geopend De Louwman Collection in Raamsdonksveer opent traditioneel op Goede Vrijdag haar poorten voor het publiek. De collectie wordt door de nationale en interna tionale vakpers betiteld als één van de mooiste automobielcollecties ter wereld. Wederom zijn een aantal topstukken toegevoegd, waaronder een vijftal authen tieke Spykers en de Mercedes-Benz van Keizer Wilhelm II. Inmiddels omvat de collectie ruim 200 bijzondere automobielen, waaronder de grootste collectie authentieke Spykers ter wereld. De Louwman Collection geeft een boeiend tijdsbeeld van 110 jaar automobielhistorie. Zo verkeren enkele voertuigen nog in hun oor spronkelijke, ongerestaureerde staat, waarbij soms 100 jaar oude gebruikssporen nog te vin den zijn. Andere zijn zeldzaam doordat er slechts een enkel exemplaar van vervaardigd is. Spyker-Nederlands cultuurhistorisch erfgoed Door de overname van de collectie Lips Auto- tron) beschikt de Louwman Collection over de meest complete authentieke Spyker-collec- tie ter wereld. Maar liefst 12 Spykers van de nog 14 overgebleven Spyker automobielen behoren tot de collectie. Spyker was de eerste Neder landse autofabrikant van wereldfaam en pro duceerde onder meer de eerste zescilinder én vierwielaangedreven auto ter wereld. Deze auto is een van de pronkstukken. Sinds afgelopen vrijdag verwijst Korrelatie mensen die bellen tussen 18.00 uur ’s avonds en 9.00 uur ’s ochtends en in de weekenden (vanaf vrijdag 18:00 uur tot maandag 09:00 uur) door naar SOS Telefonische Hulpdienst. SOS Telefonische Hulpdienst en Korrelatie hebben met elkaar afgesproken dat gedurende de uren dat Korrelatie niet bereikbaar is, de bel ler wordt doorverwezen naar SOS Telefonische Hulpdienst. SOS Telefonische Hulpdienst is 24 uur per dag, 7 dagen per week bereikbaar voor een gesprek van mens tot mens op tel. 0900-0767 (5 ct. p/m). SOS Telefonische Hulpdienst is al meer dan veertig jaar 24 uur per dag, 7 dagen per week bereikbaar voor een vertrouwelijk gesprek. Mensen die een probleem ervaren of ergens mee zitten en daar in hun eigen omgeving niet over kunnen of willen praten, kunnen anoniem Op 22 maart hield Claire vanden Abbeele in De Voorhof een lezing over de diepe ervaring van het afscheid nemen. De avond werd georganiseerd door de werkgroep ’’Elkaar Nabij”. Tijdens de avond las zij ook een aantal van haar gedichten voor, die op de piano begeleid werden door Ton Akkermans. jezelf te zorgen en datgene te doen, of te laten, wat men op dat moment denkt nodig te hebben. Niet de goede raad van anderen telt, maar de eigen behoefte. Vaak rouwen mensen niet alleen. Iedereen rouwt, bijvoorbeeld in een gezinssituatie, op een andere manier. De ene manier is niet beter dan de andere, maar het is wel belangrijk om met elkaar in gesprek te blijven, anders bestaat het gevaar dat onuitgesproken gevoelens of ver wijten zich opstapelen en dat men uit elkaar groeit. Ter illustratie gaf Claire ontroerende praktijkvoorbeelden. Na de pauze was er volop gelegenheid tot vragen stellen. De dood is de laatste tijd wel meer bespreek baar geworden en ook de mogelijkheden om sa men naar een definitief afscheid toe te leven zijn verbeterd. De manier van afscheid nemen kan heel belangrijk zijn bij het rouwproces. Ook deze avond bleek er weer veel herkenning en erkenning te zijn. Claire creëerde een veilige sfeer, waardoor er zeer persoonlijke ervaringen werden verteld. Uit de hoge opkomst (120 per sonen) blijkt dat deze lezing in een grote behoefte voorziet. Onze dank gaat uit naar Marijke Heerkens, die hiervan een uitgebreid verslag heeft gemaakt. Dit verslag is voor belangstellenden gratis op te halen bij de Protestante Gemeente Oisterwijk c.a. en bij het parochiecentrum in Moergestel. Lijn 7 (kijk voor de aardigheid eens op hun website: Www.lijn7.nl) komt op Konin ginnedag 30 april naar Moergestel. Een leuke band die je niet mag missen! Lijn 7 speelt hoofdzakelijk nederlandstalige nederpop. Dat wil zeggen muziek van o.a. Doe Maar, De Dijk, Van Dik Hout en Het Goede Doel. De liedjes zijn heel bekend en kunnen makkelijk meegezongen worden door het publiek. Dit, gecombineerd met een enorme dosis energie die Lijn 7 in zijn optredens stopt en uitstraalt, maakt elk optreden tot een groot feest! Lijn 7 hoort daar thuis waar mensen komen voor één ding: Feesten! De band speelt op 30 april op het podium op het St. Jansplein van 17.00 tot 19.30 uur. Zorg dat je erbij bent! Een korte samenvatting: Rouwen is een proces dat tijd kost en duurt meestal veel langer dan de meeste mensen denken. De lege plek blijft voelbaar, jarenlang. De nieuwe lente alleen te moeten begroeten bijv., kan al heel moeilijk zijn. Zowel de rouwenden als de omgeving we ten vaak geen raad om met de diepere vragen en gevoelens om te gaan en dus gaan we ze uit de weg. Een verlies is als een amputatie: je kunt er mee leren omgaan maar je blijft het je hele verdere leven voelen. Omdat rouwende mensen vaak moeilijk te be naderen zijn is dit voor de omgeving niet mak kelijk om te begrijpen. Het blijft dan bij een of twee mislukte pogingen tot toenadering, terwijl op een ander moment een contact heel welkom zou zijn. Dat verlies pijn doet komt door de liefde. Hoe meer liefde er geweest is, hoe dieper de pijn. Men gaat twijfelen aan de zin van de dingen. Een crisis - ook een geloofscrisis - is dan niet denkbeeldig. Het definitieve van de dood is moeilijk te bevat ten. Vooral kinderen begrijpen niet dat ’nooit’ ook echt betekent nooit meer. Verdriet mag er zijn, daar is geen verontschul diging voor nodig. Het zich kwetsbaar opstellen kan helend werken. Hiervoor moet men elkaar wel de ruimte kunnen en durven geven. Belangrijk is om in een rouwproces goed voor Er gaat de afgelopen maanden vrijwel geen dag voorbij of in de pers verschijnen berichten over bezuinigingen in de zorgsector en onduidelijkheid of extra mid delen op een goede manier worden ingezet. De berichten die op ons afkomen duiden op kommer en kwel en de ene bezuinigingsmaat regel na de andere haalt de pers. Op die manier ontstaat een beeld van de zorgsector, waar ook verpleeg- en verzorgingshuizen onder vallen, waarvan je toch ten minste kunt concluderen dat dit een eenzijdig beeld is. Stichting De Runne ’een appeltje voor de dorst’ Stichting De Runne met zorgcentra in Goirle, Hilvarenbeek, Moergestel en Oisterwijk is even eens geconfronteerd met bezuinigingsmaat regelen, maar tegelijkertijd is binnen De Runne besloten om die bezuinigingen op een verant woorde wijze in te vullen. In de afgelopen jaren is door ons een beleid gevoerd waarbij niet alle financiële middelen terstond worden uitgege ven. Op een, naar ons idee, doelmatige wijze wordt omgegaan met verstrekte budgetten, het geen ertoe heeft geleid dat in de afgelopen jaren een exploitatieoverschot kon worden gereali seerd, een overschot dat aan de reserve wordt toegevoegd. Die eigen reserves (in vakjargon ’Reserve Aan vaardbare Kosten’ genoemd) dienen meerdere doelen. Maar één van die doelen is ook het hebben van een ’appeltje voor de dorst’. Nu die periode van minder middelen aangebroken is, is het dan ook niet juist om geen gebruik te ma ken van die reserves. Het kalenderjaar 2004 zal worden gebruikt om plannen te ontwikkelen en besluiten te nemen die tot een kostenreductie of opbrengstverhoging kunnen leiden. Op een evenwichtige manier trachten wij die maa tregelen te nemen waarbij de directe zorg niet, of als allerlaatste een bijdrage aan die bespar ing moet leveren. Zonodig zullen dan ook in 2004 reserves van de stichting worden gebruikt om mogelijk een tekort op te vangen. In 2004 zelf worden dus geen bezuinigings maatregelen genomen, al blijven wij uiteraard waakzaam om op een zo efficiënt mogelijke manier onze financiële middelen in te zetten. maar één keer. En daarmee is er eindelijk dan toch gerechtigheid voor al die Oisterwij- i kers die zich 25 tot 20 jaar geleden terecht druk hebben gemaakt tegen het plan van de i grootste ruimtelijke vervuiling van de locale i leefomgeving. Vanuit dat gezichtspunt kan het plan dus maar liever zo snel mogelijk worden uitgevoerd. Ten tweede ontstaat bij verplaatsing en nieuw- bouw eindelijk de mogelijkheid om voor alle i gemeentelijke medewerkers een gebouw te rea- liseren dat voldoet aan de eisen van de Arbo- wetgeving qua klimaatbeheersing en aan nor maal te stellen eisen van prettig werkbare kan- 1 toren. Dat is nu in vrijwel alle opzichten niet I aan de maat, en het zal voor de fysieke en psy- 1 chische gezondheid van het gemeentelijk appa- I raat een zegen zijn als dit bouwkundig wange- 1 drocht verlaten kan worden. Ook dit eerder vandaag dan morgen. Om nog maar te zwijgen 1 van enige representatieve uitstraling of een en- tree met aantrekkelijke balieposities voor het publiek; nu is het geheel echt ondermaats in ieder opzicht. Kortom, er is dus best reden om na te denken over wat en wat op korte termijn te doen met het huidige gemeentekantoor, dat alle kenmer ken in zich bergt van het gezegde: goedkoop, duurkoop. Te meer daar toch al snel grote nood zakelijke verbouwingen moeten worden uit gevoerd, vooral vanwege de hiervoor genoemde redenen van arbeidsomstandigheden. Maar het kan toch niet zo zijn dat we de his torisch gemaakte fout van de huidige locatie van dat kantoor als het ware gaan herhalen door na amovering van het gebouw villabebouwing ter plaatse toe te staan. En ook zal een gemeente kantoor in hoogbouw langs het spoor opnieuw weer niet passen bij de maat en schaal van Ois terwijk. En evenmin zal het Arboklimaat voor de medewerkers door de passerende treinen weer in andere zin ongunstig uitpakken. Het gaat naar het idee van De Runne overigens ook niet alleen om kostenreductie, om genoem de bezuinigingen op te vangen, maar we zullen ook moeten kijken naar mogelijkheden die lei den tot meer opbrengst. Ook daar zijn nog steeds extra gelden voor te verkrijgen. Als straks de jaarrekening van onze stichting klaar is zal ook blijken dat wij in 2003 met een doorloop naar 2004 meer zorgdagen zullen hebben gerealiseerd dan in het daaraan vooraf gaande jaar. ONS BELEID Paniekvoetbal leidt niet tot de beste resultaten en daarom voeren wij een beleid waar bewoners van onze huizen niet rechtstreeks zullen wor den getroffen in de zorg die zij ontvangen. Het is goed om een ander geluid te laten horen omdat anders wel heel eenzijdig de indruk ontstaat bij bewoners en toekomstige bewo ners over slechter wordende zorg. Maar ook bij onze medewerkers en toekomstige medewer kers die dag in dag uit op een goede en zeer be trokken manier hun werkzaamheden verrichten met een hart voor de bewoner en waar allerlei berichten geen bijdrage leveren aan een juiste beeldvorming over het werk in de zorgcentra. Ook recentelijk verschenen er weer berichten dat het onduidelijk is of de extra gelden die door de overheid voor de zorg zijn vrijgemaakt ook op de juiste wijze zijn besteed. Onbegrijpelijk dat dit voor de overheid onduidelijk is. Al lan gere tijd wordt er een beleid gevoerd van boter bij de vis. Eerst presteren en dan gelden ont vangen. Iedere zorgdag voor iedere bewoner wordt geregistreerd en daarover wordt aan de Zorgverzekeraar gerapporteerd. Controles wor den hierop uitgevoerd en exact is te volgen wat er aan extra geld beschikbaar komt en waaraan dit wordt besteed. Ook het beeld dat opgeroepen wordt van verdwijnend geld, ook al zou het een zinvolle aanwending krijgen, behoeft der halve een nuancering. en in vertrouwen hun verhaal kwijt bij SOS Telefonische Hulpdienst. Zij worden te woord gestaan door een van de 1500 professioneel opgeleide vrijwillige medewerkers. Met jaarlijks 215.000 gesprekken is SOS Telefonische Hulpdienst de grootste K telefonische hulpverlenen—. PAGINA 9 LOUWMAH FA Spyker C4 (1924) voor de Spykerfabriek Trompenburg DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 7 APRIL 2004 vervolg van voorpagina I ’Oisterwijk loopt naast z’n schoenen!’ X W rv

Weekblad Moergestels Nieuws | 2004 | | pagina 9