van Th&o Kaanma, Cochabamba, November 2003 Beste mensen, ik zou een boek kunnen schrijven - er is zoveel!! Maar voorlopig heb ik daar geen tijd voor... Ik dank jullie allemaal heel hartelijk voor alles wat jullie doen voor alle kinderen en jongeren hier, het is fantastisch om te zien hoe jullie je inzetten!! Heel veel dank aan iedereen en ook voor alle post die ik mag ontvangen. Ik wens iedereen een hele Zalige Kerst en alle goeds voor het Nieuwe Jaar!! Veel groeten!! Want hoe moet het anders verder met Rossemery? Zij is een van de meisjes van het huis Madre de Dios; ze is een jaar of zeventien, en we hebben haar een tijdje geleden gedoopt en ze heeft daarna ook haar eerste communie gedaan; we dachten, toen ze gedoopt werd, dat het misschien niet meer zo heel lang zou duren, want Rossemety heeft tuberculose en aids... We zijn wel bezig met de behandeling voor tuber culose, maar veel aidsbehandeling is er hier niet. En dat terwijl we toch steeds meer patiënten krijgen... Enfin, Rossemery is nu weer een beetje gezakt op de lijst van prioriteiten, zo gaat dat; ze is een stuk opgeknapt en nu eisen anderen weer de aandacht; eerder was er al Fanny geweest, een hele jonge moe der van drie meisjes, geen man te zien, en Fanny ging dood aan aids en kanker; een aantal dagen is dat een hele intensieve begeleiding geweest, zowel met Fanny als met de oudste dochter Daniela (12), maar ja, na de dood van Fanny zijn de kinderen naar een ander tehuis gegaan, en toen is het kontakt ook meteen een heel stuk minder geworden. Je krijgt nauwelijks de kans om bij veel dingen echt stil te Beste Familie, Vrienden en Bekenden, Dat we nu alweer een jaar verder zijn!!! Het is niet bij te houden, zo snel als het gaat!! Over een aan tal weken is het al weer Kerstmis, en dus wordt het hoog tijd om weer eens iets van me te laten horen. Het is bloedheet hier in het land, dus niet echt Kerstweer naar Nederlandse maatstaven, maar ook hier zijn er overal al kerstversieringen en kerst mannen en dat soort van dingen te zien. Het is raar, de Kerstman, Halloween, al dat soort van dingen is hier allemaal te zien en te koop en wordt gevierd, terwijl we kortgeleden nog maar een bijna-revolu- tie hebben gehad, waarbij nogal wat anti-ameri- kaanse gevoelens naar buiten kwamen. Ja, het is voorlopig weer even rustig geworden hier in het land, maar het is afwachten tot wanneer deze nieu we president de kans zal krijgen. Het is zonder meer een feit dat de originele Indiase bevolking van Bolivia de armsten van het land zijn, en dat die op geen enkele manier vooruitgang lijken te boeken; ze zitten nu sinds een tijdje met veel mensen in het par lement en hun stem wordt steeds luider en terecht. De protesten zijn goed op gang gekomen sinds de plannen duidelijker werden dit jaar dat het Boliviaanse aardgas uitgevoerd zou worden via Chili naar de VS., en dat zijn nou net twee aarts vijanden van BoliviaToen was de maat vol, en is er veel geweld gekomen, niet zo veel in Cocha bamba, vooral in La Paz en El Alto; hoe het nu ver der zal gaan is niet duidelijk, maar ze zullen toch wel de grote voorraad aardgas moeten gaan verko pen, want dat kan een grote bron van inkomsten zijn; Theo Raaijmakers, Casilla 2431, Cochabamba Bolivia, theoraaij@bo.net Stichting Werk Theo Raaijmakers, p/a Fam. P.van lersel, Vooskerbos 15, 5066 EJ Moergestel, pieten- ton@hetnet.nl, Tel. 513 3248. Giften graag naar Rabobank Moergestel, reke ningnummer: 13.45.20.769 t.n.v. Stichting Werk Theo Raaijmakers met Marleni; Gustavo zal eind dit jaar zijn studie afronden aan de universiteit (chartered accountant); we zijn bezig met plannen voor uitwisseling van per soneel met een ander project voor straatkinderen en -jongeren in La Paz; we hebben vergevorderde plan nen voor kleine werkplaatsen in de stad (bakkerij, metaal, houtbewerking, auto- en motoronderhoud, etc.) om zo mensen meer onafhankelijk te maken en meer kansen te geven; Miguel Angel (11) moest veertig Bolivianos (5 euro) doktersonkosten betalen op school voor een ander kind die hij met zijn vin gers tussen de deur had laten komen (expres - per ongeluk!!); er zijn een groot aantal vergaderingen, en ik kan er niet altijd onderuit.Roxana kwam ruim $100 lenen om een handeltje in sokken op te zetten op de markt - haar geld was op omdat haar man Samuel dat gestolen had - ze zijn allebei onge veer 21 en we proberen nu het geld een beetje veilig te houden... - ze heeft al ongeveer 20% terugbetaald en dat is mooi - ze hoeft van mij niet alles terug te betalen, maar dan zorg ik op een gegeven moment wel dat dat spaargeld wordt op haar naam, voor een regenachtige dag. Alfredo, Albino, Victor Hugo, Huber en Tommy zijn sinds een aantal weken bezig met hun militaire dienst - zij doen volgend jaar eind examen aan de middelbare school en kunnen hun mili taire dienstplicht op zaterdagen en in de vakanties vervullen, i.p.v er een heel jaar aan weg te gooien. staan, en toch moet je jezelf daartoe dwingen, want het gaat wel om individuele mensen, niet om num mers We hebben het druk gehad ook in dit jaar met de men sen van CasaAna Maria en Casajerusalen, de twee huizen waar ik het meest bij betrokken ben. Er gebeurt veel de laatste weken van het jaar; zo gaat bv. morgen Vicente Calque naar huis voor een paar maanden; hij gaat eerst naar zijn moeder en dan naar zijn enige broer (de rest van de kinderen van de fami lie zijn allemaal gestorvenhij heeft op geen enke le plaats kans om te studeren, zijn moeder is nooit op school geweest, zijn broer heeft derde klas lagere school gehad, er zijn geen scholen in de dorpen waar ze nu wonen, dus Vicente komt terug in januari; ik hoorde gisteren dat hij nog nooit een telefoontje heeft gehad in zijn leven, dus ik ga hem nog even bellen voordat hij weggaat; ik zie hem ook nog wel, maar hij heeft gewoon gevraagd om een telefoontje!! Vicente is een jaar of zestienNauwelijks voor te stellen. Er zijn tijdens het jaar een aantal mensen weggegaan uit die twee huizen en op zichzelf gaan wonen - wat natuurlijk ook de bedoeling is-en dat is over het algemeen zeer positief geweest. Er zullen er nog wel wat weggaan voor het einde van het jaar, maar ze hebben ons - van San Vicente-San Martin (een ander huis van ons) - alweer gevraagd hoeveel open plaatsen we hebben, want ze willen alweer mensen doorsturen naar ons, op 27 decem ber..... Mensen zijn een tijdje bij ons, sommigen lan ger dan anderen, en in die tijd probeer je iets te doen en er vooral te zijn. We hebben dit jaar nogal wat gehad: het gaat goed met de meeste mensen die verder aan het studeren zijn aan universiteit en andere instellingen, en ook de meesten op de middelbare school hebben het goed gedaan (er slagen er vijf voor hun eindexamen dit jaar); we hebben voor een paar families wat woon ruimte kunnen bouwen met hen; we hebben voor de twee huizen de bibliotheken kunnen uitbreiden en ook een paar nieuwe computers kunnen aanschaf fen voor de studies; we hebben nogal wat mensen in het ziekenhuis gehad, met kleinere en grotere pro blemen (zojuist was Ricardo hier - 21 jaar, net getrouwd, - en hij ziet er beroerd uitRicardo is getrouwd met Ruth, en Alejandro gaat trouwen daarvoor zijn buitenlandse investeringen nodig, en die komen er waarschijnlijk pas als het politiek alle maal een beetje stabiel zal zijn. Wat heeft dat allemaal met ons in Amanecer te maken? Op het eerste gezicht misschien niet zo veel, maar er zijn toch o.a. zoveel kinderen en jongeren en vrouwen op straat omdat er zoveel armoede is, en als de economische situatie verandert, kunnen er veel dingen veranderen. Voorlopig hebben wij in elk geval nog werk genoeg. We zijn dit jaar een beetje wakker geschud door de ziekte van de alge mene directrice van Amanecer, een van de Ameri kaanse zusters; zij is bijna 84 jaar, en is al meer dan twintig jaar de bron van inspiratie achter het hele zaakje; nu werd ze een aantal maanden geleden ziek, en het was echt bijna afgelopen, maar wonder boven wonder heeft ze het overleefd, en ze is nu weer aan het werk, hele dagen, alhoewel ze niet meer de oude is en dat ook niet meer zal worden; we hebben het daar vaak over, zij en ik, en er moeten toch wel bin nenkort plannen gemaakt worden voor de toekomst. Maar het is goed dat we wakker zijn geschud, anders zouden we er misschien nog niets aan hebben gedaan, en dat moet toch wel. .‘ii PAGINA 21 DE GÉSSELSE’ - WOENSDAG 17 DECEMBER 2003

Weekblad Moergestels Nieuws | 2003 | | pagina 21