Brabants cabaretier Mark van de Veerdonk bij GUO ML flü OOh Natuurtheater Oisterwijk in de kerstvakantie RONDOM DE KERK De kerststal van de familie van Haaren Over de Kerststal in de St.Jan FIETSCLUB Maandag 22 december is het de laatste fietsmid- dag. Vanaf 29 december gaan we wekelijks wan delen. We verzamelen dan om 13.00 uur op het St. Jansplein. VERLANGEN Stichting Welzijn Ouderen in de gemeente o i s t e r w i k RIKKEN EN JOKEREN Vrijdag 19 december is er weer de Kerst- kaaratvond om 19.30 uur. Wij nodigen u uit om er met ons een gezellige avond vjm te maken. En u weet het.dankzij de vrijwilligers in De Roozendries is de koffie bruin! Namens Herman en Jan Voor workshopdeelnemers geldt een all in prijs, inclusief workshop, etentje, consumpties en avondconcert. De workshop begint om 13.00 uur 's middags, het avondconcert om 20.00 uur. Reserveren kan nog per post of digitaal. Overige info: GUO-foon 521 0175 ofguo@parelnet.nl Onze kerk blinkt weer van alle kanten I.S. Podiumorganisatie ’Groeten Uit Oister wijk’ laat haar nieuwe GUO-jaar openen door Mark van de Veerdonk. Deze Bra bantse cabaretier brengt op zaterdag 24 januari zijn succesvolle voorstelling 'Hoe ik pudding ruik' in de plaatselijke Kunstkring (aanvang 20.30 uur). Zolang de voorraad strekt verwerkt GUO reser veringen in volgorde van binnenkomst. Er zijn nog enkele tientallen tickets te bestellen per post (via de reserverings- lijst in het GUO-theatermagazine), digi taal (via de GUO-website www.do.nl/guo) of bij Rabobank Oisterwijk (ter plekke, niet telefonisch). Voordat het zijn neus uitkomt, gebruikt Mark na anderhalf jaar intens puddihgruiken bij GUO een van zijn Laatste Galgenmalen. Behalve in pudding steekt hij zijn fok echter ook in andermans zaken. Bijvoorbeeld als plaat selijk correspondent te Slabroek met zijn weke lijkse vrijdagochtendcolumn voor Omroep Brabant. DE AVONTUREN VAN RIDDER KEIGOED Elke dag maakt Ridder Keigoed een wandeling door de poppenkast. Het is immers zijn taak om te zorgen dat alle bewoners rustig en zonder ge vaar in de poppenkast kunnen wonen. Natuur lijk wordt hij geholpen door zijn grote vriend spook. Maar elke keer is daar de heks. Steeds wil zij met haar gemene streken de baas wor den van de poppenkast. Deze keer heeft ze een toverbloem gevonden. Iedereen die aan de bloem ruikt doet precies wat de heks wil. Zij laat de regenboogdraak aan de bloem ruiken. En dan wordt het een hele gemene draak, en wat er dan allemaal gebeurt? Dit avontuur van ridder Keigoed is te zien en te horen in Natuurtheater Oisterwijk van 22 tot en met 24 en van 26 tot en met 30 december. Voor meer informatie kunt u bellen met het Natuurtheater Oisterwijk, Gemullehoekenweg 147, tel. 528 3225. WORKSHOP ZANG GUO wijst zangliefhebbers alvast op haar work shop popzang en vocal jazz op zaterdag 14 feb ruari onder leiding van Hans van den Brand. Deze muzikale duizendpoot heeft zijn sporen meer dan verdiend in de a capella-wereld. Zowat heel zingend Nederland kent hem, is het niet als zanger, dan toch zeker wel als zangcoach, koordirigent, adviseur lichte muziek bij Uni sono of organisator van het gereputeerde Vocal Group Festival in Tilburg. Tussen zijn drukke werkzaamheden door maakt hij bij tijd en wijle van de gelegenheid gebruik om zijn enorme ervaring op zanggebied op anderen over te brengen. Maar dan wel graag in interactieve workshops, volgens het ervarings-principe horen en hup... zelf uitproberen. Curieuze kerststallen De kapucientjes van Velp 'PftROCME ST- JMfONTWOWM! DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 17 DECEMBER 2003 I (pastor Harry van den Tillaart) K B.O. AFDELING MOERGESTEL Na vele jaren op een koude winteravond het sneeuwde zacht het vroor een beetje keek de engel weer naar de aarde en zag veel mensen angstig, verdrietig, gevangen in pijn levend als in een woestijn. Waar is de hoop? vroeg de engel. Waar is dat nieuw begin? Ben jij het die de hoop levend houdt en verder draagt? Let wel, een engel kijkt toe en verwacht vrede van ons allemaal. Aantal vrijwilligers na de koffiepauze en klaar om weer te beginnen. is er nooit meer gekomen. Je begrijpt dat we deze kerstgroep voor geen goud meer kwijt willen. Hij houdt onze herinnering aan de jongen levendig.” Het herdenken van de geboorte van Jezus betekent hier elk jaar opnieuw stil staan bij een geliefde, die er niet meer is. Lang geleden, op een koude winteravond het sneeuwde zacht het vroor een beetje keek een engel naar de aarde en zag mensen heel stil bijeen in een stal, rond een kribbe met een kind, herders met hun schapen samen met koningen uit een ver land. Een ster stond stil. Dit is de geboorte van de hoop, wist de engel. Soms is een kerststal meer, veel meer dan een uitbeelding van de geboorte van Jezus. De achterliggende gevoelswaarde kan de uit beelding van de geboorte ver overtreffen. Dat is ook het geval met de kerstgroep bij de familie van Haaren. De kerststal en de kerst groep zijn eenvoudig, het geheel is minuti eus getekend en vervolgens met een figuur zaag uitgezaagd. De figuurtjes zijn kleurig geschilderd en afgewerkt - ze staan op een voetje. Toegegeven, ze vormen een lust voor het oog, maar de waarde ervan ligt hoger. Mevr, van Haaren-Zoontjens licht een en ander toe: ”Het geheel is het werk van mijn broer. Hij is in 1952, op zestienjarige leeftijd, in het kanaal verdronken onder erg tragi sche omstandigheden. De kerstgroep was bijna af. De kameel stond al op papier, maar Franciscus van Assisië is de stichter van onder andere de orde van de Kapucijnen. Franciscus is de bescheiden, zichzelf weg cijferende, diepgelovige man, wiens diep ste wens was één te worden met zijn schep per. De Bijbel en met name het Nieuwe Testament waren de leidraad van zijn leven. Niet verwonderlijk dat hij aan de basis ligt van het uitbeelden van de geboorte van Jezus. Hij wilde hem bijna lijfelijk bij de mensen brengen door deze geboorte steeds weer laten herleven. Onze kerststal dankt hieraan zijn ontstaan. In navolging van hun illustere stichter blijven de hedendaagse kapucijnen natuurlijk niet Onder leiding van Corrie Op 't Hoog heeft een groot aantal vrijwilligers zich een aantal dagen ingespannen om het geheel weer op orde te brengen. Op straffe van iemand te vergeten geven wij onderstaand de namen. Met heel veel dank voor hun inzet. Margret Bierkens, Jos Bogaards, Marian van den Boogaart, Kees Bulks, Corrie Ceulemans, Hein van Cuyk, Jo Denissen, Herman Derk- sen, Jaap Drubbel, Toos van Dijk, Toon Fon- ken, Jantje van Gisbergen, Dré Hoefnagels, Riet Hoefnagels, Adrie Hoeven, Jan Hoeven, Ria Op 't Hoog, Wim Op 't Hoog, Piet van lersel, Dien Jonkers, Marinus Jonkers, Corrie Ketelaars, Piet Ketelaars, An de Kort, Nelly van Krieken, Wim de Kruijf, Sjan van de Loo, Tonnie Matheeuwsen, Marian van den Meij- denberg, Petra van Nuenen, Frans Poppe- laars, Jeanne Poppelaars, Jeanne Rooy- akkers, Kees Schoenmakers, Dinie Swinkels, Piet Verheijen, Jan Vermeer, Jan Verouden, Jo Verouden, Noud Vriens, Joke Wieskamp, Cor van de Wiel, Ria Willems, Theo Witlox, Ad Wolfs, Harry Wolfs, Jan Wolfs en Nelly Wolfs PAGINA 19 achter in de uitbeelding van Jezus’ geboor te. De broeders van communiteit van Velp heb ben in hun kerk een grote kerststal, met grote, markante en fel gekleurde figuren er omheen, evenwel niet groot genoeg voor de os en de ezel in de stal. Die zijn zo fors uitgevallen dat een deel van hun achterwerk maar is weg gelaten omdat dat te ver uitstak. De vrome toeschouwer valt dit echter niet op. Ik was aanwezig bij de opbouw van de kerst stal en toen hij ongeveer klaar leek te zijn hoor de ik de broeder zeggen: "wacht even, de kapucientjes moeten er ook nog bij!” Hij rea geerde niet op mijn vragende blik en slofte weg om met een piepklein doosje terug te komen. Voorzichtig maakte hij het doosje open en uit een berg wikkels kwamen enke le poppetjes in een bruine pij, compleet met een lange baard en een kale bol. Hij schik te de capuchons, waaraan ze hun naam danken en gaf ze een plaats, heel beschei den - zoals het kapucijnen betaamt - wat achteraf tussen wat schapen en een forse her der. De broeder keek me aan en zei:: ’’Franciscus was toen nog niet geboren, maar we mogen niet ontbreken bij zo’n belangrijke gebeur tenis, toch...!” Jan en hij toonde de opgezette kat. Hij ver telde van het kleine familiedrama en zijn bedoeling om de moeder te helpen. Na het aanhoren van dit relaas stemde de ple baan in met het voorstel die kat met Kerstmis bij de kerststal van de St. Jan te zetten. Eén opgezet beest vond de poelier wat scha mel, daarom plaatste hij er een paar opge zette eenden en ganzen uit zijn winkel bij. De ongebruikelijke uitbereiding van de kerst stal leidde tot enthousiaste reacties bij de kerk gangers en er werd meteen spontaan ook een opgezet hert aangeboden. In de jaren die daarop volgden brachten steeds meer Bosschenaren opgezette beesten naar de St. Jan. Zo liet b.v. Bisschop Bekkers een niet levensvatbaar veulen uit de stal van zijn broer speciaal voor deze kerststal opzetten. Meer dan 150 opgezette beesten kregen een twee de bestaan in de inmiddels beroemde Bossche kerststal. Omdat er ieder jaar weer een ander thema is, is de kerststal ook ieder jaar weer anders. Het opbouwen ervan gebeurt door een spe ciale groep vrijwilligers die er al weken van te voren mee bezig zijn. Ook de beelden zijn door de jaren heen verfraaid en uitgegroeid tot ware kunstwerken. Overbodig om nog te zeggen dat een bezoek aan deze bijzonde re kerststal meer dan de moeite waard is. Zoals vele ouders over heel de wereld aan hun kinderen het verhaal vertellen over de geboorte van het kindje Jezus in de stal van Betlehem, zo vertellen Bosschenaren hun kinderen het verhaal over het ontstaan van de levensgrote kerststal van de St. Jan. Dit verhaal begint een halve eeuw geleden in een Bossche volkswijk, om precies te zijn in de Beurdsestraat. Daar woonde een kin derrijk gezin. Op een dag werden de kinde ren uit dit gezin verrast met de komst van een jong poesje, een mooi zwartharig beestje met een wit befje en witte sokjes. Het poes je groeide uit tot een fiere kat. De Beurdse straat, toen nog het domein van spelende kin deren, was haar territorium. Maar op een dag ging het mis. De kat schoot de weg over, vlak voor een passerende auto. De bestuur der remde, maar kon e§n aanrijding niet meer voorkomen. De kinderen holden naar de stilstaande auto, maar de arme kat was dood. Ontzet knielden de kinderen bij hun huisdiertje neer en barsten in tranen uit. Buurtbewoners kwamen kijken wat er gebeurd was en ook de moeder van de kin deren. De vrouw had er de handen aan vol om de kinderen tot bedaren te brengen en riep ten einde raad: "Kijk met Kerstmis maar in de kerststal van de St.Jan, dan zul je zien dat hij er nog is en dat hij goed af is”. Met deze belofte troonde ze haar kinderen ten slotte naar huis. Een poelier uit de buurt was getuige van het ongeval en hij ontfermde zich over de dode kat. Het verdriet van de kinderen had hem geraakt en ook de belof te van de moeder liet hem niet los. Hij zou die belofte waar kunnen maken, eenden en ganzen opzetten was immers zijn hobby. Zijn besluit was snel genomen en nog diezelfde avond al trof hij de eerste voorbereidingen. Korte tijd later brak de Adventstijd aan en de poelier belde aan bij de plebaan van de St. Redactie: Ton van Elsdingen Hans Festen 'N Jo van Os Ireen Stieger H Ad Wolfs 31 Harry van Boxtel

Weekblad Moergestels Nieuws | 2003 | | pagina 19