RONDOM DE KERK [M 'flDOO Giro 26000 In ons land krijgt 1 op de 9 vrouwen borstkanker. Daarom heeft de Nederlandse Kankerbestrijding/Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) samen met BorstkankerVereniging Nederland oktober uitgeroepen tot jaarlijkse borstkanker- maand. Het gaat ook om jouw toekomst. www. kan kerbestrijd i ngn I NEDERLANDSE KANKERBESTRIJDING DE ACOLYTHEN VOOR DE UITVAART PAGINA 9 AvE Ga borstkanker te lijf! Rijnen, Bart van de Ven, Jan van den Meij- denberg, Willeke van Dijk, Kees Copal, Jan Wolfs, Willeke Smetsers en Rinie Jonkers. De huidige leden vinden, dat de leeftijd van de leden van de groep zo langzamerhand wel hoog wordt. Ze zouden het toejuichen, wanneer er enkele jongere krachten bij zouden komen. meestal Theo Witlox of Harrie Smolders. Het kruis wordt meestal gedragen door Cees Jansen (ook wel eens door Wim op 't Hoog of Frans van Dijk). Verder wordt er van te voren afgesproken wie meehelpt met het uit reiken van de communie (onder twee ge daanten). EUCHARISTIEVIERING De rouwplechtigheid begint in de kerk. Nadat de acolythen in de sacristie hun witte kovels hebben aangetrokken, gaat de groep (het zijn er altijd vier) samen met de pastor de lijkkist met de overledene ophalen bij de ingang van de kerk. De acolythen dragen Redactie: Ton van Elsdingen Hans Festen Jo van Os Ireen Stieger Ad Wolfs Harry van Boxtel FUNCTIEVERDELING De hoofdacolyth is degene die naast de pastor loopt met het wijwatervat. Dat is SFEER Wie zou denken dat alles rondom deze man nen droevig is, vergist zich toch. De groep vormt een hechte groep mannen, die samen soms veel plezier hebben. Zelfs wel eens tij dens het werk, zonder dat ze dat natuurlijk laten merken, zoals die keer dat de twee functionarissen van de begrafenisonderne ming, die een eindje voor de stoet uit lopen, bij de Postelstraat aangekomen, rechtdoor de Raadhuisstraat vervolgden in de richting van de Reusel en daar pas tientallen meters later achter kwamen. De mannen hadden toen moeite hun lach in te houden. Maar buiten de plechtigheid wordt in ieder geval veel gelachen en tekenend voor de groep is de nonchalante manier, waarop de groep na de begrafenis via het Pastoors- paadje weer naar de kerk terugkeert. Maar het is niet de bedoeling dat u dét ziet. KONINGIN WILHELMINA FONDS ’DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 29 OKTOBER 2003 II kruis, twee flambouwen en de wijwaterbak. Wanneer de priester achter het altaar gaat staan brengen de acolythen deze attributen weg en knielen of zitten daarna voor het al taar. Bij het klaarmaken van de offergaven gaan twee acolythen bij het altaar staan om de pastor te assisteren. Bij het uitreiken van de communie assisteren wederom twee acolythen. Vóór de absoute halen de aco lythen kruis, flambouwen en wijwaterbak weer op in de sacristie, de koster brengt wierook en acolythen assisteren vervolgens de pastor met de bewieroking en de be- sprenkeling van de kist met wijwater. Onder leiding van de medewerkers van de begra fenisonderneming wordt na de viering de lijkkist met de overledene weer in de auto geplaatst en daarna zet onder klokgelui de stoet zich in beweging naar het kerkhof. KOSTER Corrie, de koster, wordt door de acolythen ervaren als een grote steun. Vóór de plech tigheid zorgt zij ervoor dat de mannen zich netjes in hun kovel steken en dat wordt zeer gewaardeerd. Op bijgaande foto hebben de acolythen overigens hun oude kovels aan: het was nogal vies weer en de nieuwe, enige tijd geleden aangeschafte mooiere kovels werden dus maar in de kast gelaten. Jammer dat net nu die foto werd gemaakt, want de mannen zijn toch wel trots op hun kleding. Het is een teken van hun waardig heid en functie bij dit gebeuren. Wanneer het regent zorgt Corrie ook voor paraplu’s. Wanneer het erg koud weer is, beschikt de groep ook nog over zwarte warme mutsen, maar die zijn maar eenmaal gebruikt tot nog toe. DE ACOLYTHEN Er zijn op dit moment 11 acolythen voor de uitvaart, van wie er tijdelijk twee voor enige tijd niet functioneren. In alfabetische volg orde zijn dit: Frans van Dijk, Jan Hoeven, Jan op 't Hoog, Wim op 't Hoog, Cees Jan sen, Piet Ketelaars, Geert de Laat, Dennis Mulders, Ad Oerlemans, Harrie Smolders en Theo Witlox. De groep staat onder leiding van Harrie Smolders, die door de overigen zeer wordt gewaardeerd om zijn eenvoud en enthousiasme. Hij staat bij wijze van spreken dag en nacht klaar. Theo Witlox is het oudst fungerende lid (15 jaar) en Ad Oerlemans is het jongste lid. Vroegere, veel al overleden, acolythen waren: de legenda rische Janus Jonkers, die de groep onge veer 20 jaar geleden heeft opgericht, Piet Over enkele dagen zullen overal in de ker ken en huisgezinnen weer onze overleden huisgenoten, vrienden en kennissen worden herdacht: het is dan weer Allerzielen. In vroegere jaargangen van 'Rondom de Kerk’ brachten wij u in de stemming door te schrijven over werkgroepen in onze paro chie, die zich bezighouden met zaken rond om overlijden en begraven. Zo las u eerder een artikel over de ’Werkgroep Avondwake’, de groep die op de vooravond van een uit vaart zorgt voor een stemmige viering rond waken en bidden voor een overledene. In een later jaar kon u in 'Rondom de Kerk’ een artikel lezen over de ’kerkhofwerkers’, de groep mannen die o.a. zorgt voor een piek fijn onderhoud van onze parochiële begraaf plaats. Om de trilogie rond te krijgen, kunt u vandaag kennismaken met de 'Acolythen voor de uitvaart’. DE WITTE MANNEN U kent ze wel, de mannen (nogal op leeftijd) met hun witte kovels, die met kruis, flambou wen en wijwaterbak in de begrafenisstoet vooroplopen, nog voor de priester uit. Na de eucharistieviering trekt de stoet vanuit de kerk over het Sint Jansplein de Postelstraat in naar het kerkhof. Achter hen rijdt de rouw- auto met de kist met het stoffelijk overschot van de overledene en daarachter lopen zwij gend de bedrukt kijkende familieleden, vrienden, buren en kennissen. Dat gebeurt gemiddeld zo’n 45 tot 50 maal per jaar. Aangekomen op de begraafplaats trekt de stoet naar de 'Calvarieberg', waar de kist wordt neergezet. Terwijl de acolythen rond om staan en assisteren, spreekt de priester daar enkele gebeden uit. Een van de familie leden spreekt soms nog een kort woord en daarna neemt iedereen afscheid van de overledene en gaat weer huiswaarts. De acolythen verlaten als eersten het kerkhof. EMOTIES De mannen zijn gewend om hun werk te doen in droevige omstandigheden. Ze ge ven aan dat dat niet altijd even gemakkelijk is. Met name, wanneer jonge mensen, fami lieleden of bekenden moeten worden be graven, is het ook voor hen wel eens moei lijk om met de emoties om te gaan, of zelfs om deel uit te maken van de groep van vier acolythen die voor een uitvaart nodig zijn. Het is duidelijk dat hiermee terdege reken ing wordt gehouden. WENSEN De groep geeft aan dat er eigenlijk nooit pro blemen zijn. Het werk wordt met enthousi asme verricht. Wel zou de groep graag zien, dat er een paar nieuwe leden bij zouden komen, wat jongere mannen, maar waarom ook niet eens vrouwen; die zijn nl. ook van harte welkom. Maar de fungerende leden horen wel eens zeggen, dat mensen wel graag lid van de groep zouden willen wor den, maar eigenlijk een beetje opzien tegen de rondom zo'n uitvaart heersende droevige sfeer. Maar er wordt verzekerd, dat dat geen hindernis hoeft te zijn, omdat voldoende op vang wordt geboden en de werkgroep een hechte vriendengroep vormt. De groep komt tweemaal per jaar in z’n geheel samen o.l.v. Theo Schepens en Petra van Nunen. De plechtigheid op het kerkhof, die nu al sinds jaren op de Calvarieberg gehouden wordt, vond vroeger plaats bij het gegraven graf. Daar heeft men later van af gezien, omdat door de mensen veel zerken kapot werden gelopen. Alleen wanneer leden van de gilden worden begraven, wordt de kist na de plechtigheid op de Calvarieberg en na vertrek van het publiek, met gilde-eer in het gegraven gat neergelaten. Een wens van de acolythen zou nog zijn, dat, in navolging van andere parochies, op het kerkhof een columbarium zou worden geplaatst, een muur met nissen, waarin de urnen met de as van gecremeerde parochi anen zouden kunnen worden bijgezet. Nu worden de urnen nog geplaatst onder een klein zerkje van 75 x 75 cm. Vooral Christ Hoeven heeft hier indertijd voor geijverd, maar er waren helaas geen gelden voor.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2003 | | pagina 9