0 Markt 21 en 22 oktober ’’Mister’ Frans van Hest gaat vertrekken Barbers E.J. van Delft Maar liefst 36 kapellen op Blaoskapellenfestival! PRCFIL- Kapsalon Jo van Haaren uit Moergestel was dwangarbeider in Duitsland J Aphrodite Boekenmarkt Kerstspullen Heel veel diversen WOENSDAG 15 OKTOBER 2003 - 28e JAARGANG - Nr. 1257 Hb AFWEZIG Rootven 35, Moergestel, Tel.: (013) 513 22 21 zal gestreden worden om zowel de presentatie- als muzikaliteitsprijs. Het programma start om 13.00 uur en omstreeks 19.30 uur zal de finale plaats vinden. Wees niet bang om te komen. Overal liggen programmaboekjes, waarin alle details vermeld staan. Het zal weer rumoerig worden in heel Moergestel. Wij als organiserende commissie hopen dan ook dat er velen zullen gaan genieten van De Muzikaalste Zondag van het Zuiden! De Blaoskapellenfestival commissie Anke, Carla, Casper, Gé, Leon, Mark, Wim van maandag 27 t/m vrijdag 31 oktober 2003 Praktijk Terwindt/Blessing Oirschotseweg 2 Tel. 513 1204 Zondag vanaf 13.00 uur Eens, heel lang geleden, werd je pas volwassen als je 21 werd. Het Blaoskapellen festival in Moergestel is dat al jaren. Dat blijkt onder meer uit de naam en faam die het heeft opgebouwd. Als bewijs daarvan kan meteen de deelnemerslijst over legd worden. Wat dan direct opvalt is dat de kapellen van heinde en verre komen. Oosterhout, Alblasserdam, Schijndel, Oostrum (L) om er maar eens een paar te noemen. De kwaliteit van de muzikanten staat buiten kijf. Er blijft een of andere mythe rond het festival in Moergestel hangen, als zou de organiserende commissie selecteren. Nou, dat is beslist niet waar!!! Iedereen is echt van harte welkom. Hierdoor is de verscheidenheid aan muziek soorten dan ook erg groot. Van de eenvoudige hoempamuziek tot James Last en van carnaval tot rock roll. Tijdens De Muzikaalste Zondag van het Zuiden zullen er 36 blaoskapellen door de Moergestelse horeca trekken. De entree is overal gratis. De kapellen zijn ingedeeld in twee poules. Er Morgen 16 oktober wordt hij 65 jaar en dat is dan ook de tijd om te stoppen met werken. Toch zal hij daar maar node gevolg aan geven. Hij heeft het tot op de dag van vandaag erg naar zijn zin gehad in het lager- of basisonderwijs en eigenlijk nog steeds. In bijna veertig jaar moest hij duizenden kin deren de basisbegrippen van rekenen, taal, bio logie, natuurkunde en normen en waarden meegegeven. En het doet hem deugd dat zeer velen goed op hun pootjes terecht zijn gekomen. Hij heeft op het laatst zelfs kinderen van kin deren in zijn klassen gehad. Hoewel wonend in Berkel Enschot kent hij hier in Moergestel onvoorstelbaar veel mensen. Geboren in Tilburg op de Heikant ging hij daar naar de lagere school, het gymnasium en later de kweekschool waar hij ook zijn hoofd akte haalde. Hij moest in militaire dienst en werd administrateur maar dat duurde maar een jaar. Omdat er in de zestiger jaren grote tekorten aan onderwijzers waren mocht hij voortijdig vertrekken. Hij solliciteerde op de school van Gerard Klomberg en ging een paar jaren later met Ad Marchand mee om de Hertog Janschool op te richten. Hier is hij dan ook tot nu toe gebleven. Ooit heeft hij nog eens een akte Duits gehaald maar het voortgezet onderwijs trok hem niet want hij werkte het liefst bij de jongste leerlingen. Ook het directeurschap am bieerde hij niet. Op zijn tijd kon hij wel streng zijn als het nodig was. Maar ook eerlijk met steeds in het achterhoofd dat dit het beste voor zijn leerlingen was. Op school ontmoette hij ook zijn vrouw Mansueta Hoondert waar hij zelfs in de school mee trouwde en- met beiden is hij ook altijd getrouwd gebleven. Onderwijs is een zware baan maar het is hem ondanks zijn leef tijd niet aan te zien en dat komt vooral omdat hij het altijd met veel plezier gedaan heeft. Veel is er in tussentijd veranderd. Van het ex treem strakke klassikaal onderwijs naar het leren in groepen; hij heeft het allemaal meege maakt en er ook vorm aan gegeven. De op komst van leerlingen begeleiding en remedial teaching om leerlingen met probleempjes te helpen met leren en beter op hun toekomst voor te bereiden. Hij heeft nooit een dag ge kend dat hij met tegenzin naar school ging. Iedere dag op de fiets ’s-morgens om goed uit geslapen te geraken en ’s-avonds terug zodat opgedane indrukken konden uitwaaien samen met zijn Mansueta. Het tweetal met hun unieke ’’witte kuiven” werd steeds door de bevolking herkend. Nu zal zijn leven wel veranderen maar daar ziet hij niet tegenop. Hij heeft beloofd zijn vrouw, die nog een paar jaren blijft werken, steeds ’s-morgens weg te brengen en misschien ’s-avonds ook wel op te halen. Voor het eerst zal hij echt huisman worden. Ook begint hij in en rond huis wat te klussen en misschien wil hij ook wat gaan tekenen en/of schilderen, want stil zitten zal voor deze nog actieve ’’oude heer” wel moeilijk zijn. Ook zijn hobby fotograferen zal wat meer tijd in beslag gaan nemen en vooral de fiets niet te vergeten. Morgen is er tussen 17.00 en 19.00 uur een receptie op de Hertog Janschool waar velen dan van hem afscheid kunnen nemen. Wij wensen hem nog vele jaren in goede gezondheid toe en hij zal trouwens nog menig maal in ons dorp te vinden zijn. september 1942 moest hij van de Duitsers in Duitsland gaan werken. Van Haaren was toen 18 jaar en hij ging. Waarom? Onderduiken door jongemannen die het slachtoffer waren van de Arbeitseinsatz gebeurde toen nog niet of nauwelijks, aldus Van Haaren. ”Ik vond het niet leuk, maar je moest je er bij neerleggen. Mijn moeder heeft er ontzettend over gedaan. Zo lang ik weg ben geweest heeft ze geleden. Mijn vader zei dat ik maar moest gaan. Manvolk is wat dat betreft toch helemaal anders dan vrouwvolk.” VLIEGTUIGFABRIEK Zijn bewaard gebleven paspoort vol Duitse stempels laat zien dat Van Haaren op 4 sep tember 1942 richting Duitsland vertrok. Na een lange treinreis kwam Van Haaren aan in Ossersleben bij Magdenburg. ”Ik was amper ooit buiten Moergestel geweest. Waar kwam je toen als achttienjarige? Toch nergens? In de fa- brieksvakanties van een week gingen we naar de Pierenberg.” In Ossersleben stonden gigan tische fabrieken waar gevechtsvliegtuigen van het type Fokke Wulf werden gemaakt. Van Haaren kreeg een opleiding van negen weken en kon aan de slag, een Moergestelse schoen maker in een Duitse vliegtuigfabriek in een omgeving vol dreiging en gevaar. lees verder op pagina 7 di - vr: 9.00 - 18.00 u zaterdag: 8.00 - 15.00 u Schepens Tweewielers J Hoewel hij het besluit heeft genomen over zijn wederwaardigheden te vertellen, steeds waar schuwt hij er voor de feiten niet spannender te maken dan ze’zijn. Hij is altijd, zoals hij dat zegt, een gewone Moergestelnaar geweest en hij wil dat graag zo houden. Eerst steeds zoekend naar zijn woorden, is hij na verloop van tijd nog maar moeilijk te stuiten. Typisch iemand die zijn hart wil luchten. ”Het komt nog geregeld voor dat ik er van droom. Dat blijft in gedachten zo lang je leeft”, legt Van Haaren zijn hart bloot. Jo van Haaren is een zoon van een Cees van Haaren, kastelein van café De Klaore. De moe der van Jo was een dochter van zandboer De Bakker. Een zandboer verkocht zand dat in kunstige patronen op de plavuizen in de herd werd gestrooid. Na de lagere school ging hij werken op de schoenfabriek van Van Gils. In Buiten zijn eigen familie kring en enkele intimi is er nauwelijks iemand met wie Jo van Haaren ooit gedetailleerd heeft ge sproken over zijn indruk wekkende en ijzingwek kende ervaringen tijdens de Tweede Wereldoorlog. De nu 81-jarige Van Haa ren was een van de onge veer tien Moergestelna- ren die in de oorlog door de Duitsers verplicht te werk was gesteld in Duits land. Nu de Herdenking Oorlog en Bevrijding in Moergestel op zondag 26 oktober in het teken staat van de dwangarbeiders wil Van Haaren zijn ver haal wel kwijt tegenover ’De Gèsselse’. Herdenking Oorlog en Bevrijding Huidverzorgingsinstituut Een foto gemaakt in 1943 in Duitsland. Jo van Haaren in het midden. Hij is omringd door Kees Marsé, Toon Bruggen en Wim Oerlemans. ipe de esselse Leen van Herck, Postelstraat 8, tel. 513 2567. Openingstijden: Uitgave en redactie: Buro '76, Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel, Tel. (013) 513 2268, Fax (013) 513 2871 - E-mail: buro76@wolmail.nl Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; e-mail uiterlijk zondag 18.00 uur; advertenties tot en met maandagavond Weekblad voor Moergestel Opbrengst is bestemd voor transportkosten naar Joegoslavië. Waarneming: Laat tijdig uw medicijnen aanvullen HUISARTS ORTHOPEDISCHE SCHOENTECHNIEK Industrieweg 21b, 5066 XJ Moergestel bezoek onze website www.cso-orthopetlie.nl DE FIETSSPECIALIST Kerkstraat 21, Oisterwijk, Tel. 5217326 gjj E-mail: Profileschepens@hetnet.nl Ruim 75 jaar fietsplezier! i Schoolstraat 5 MOERGESTEL Tel. 013-513 1474 i R K BASISSCHOOL HERTOG JAN 'O

Weekblad Moergestels Nieuws | 2003 | | pagina 1