|e geeft om elkaar Commissaris der Koningin bezocht Moergestel Giro 26000 KANKERBESTRIJDING (CBFf NEDERLANDSE 1899-1922 wordt vervolgd KONINGIN WILHELMINA FONDS www.kankerbestrijding.nl VOOR GOEDE DOELEN Den 5 juni 1903 kwam ik weer in Moergestel. Ik reed van Tilburg naar Moergestel; van daar naar Oisterwijk en van daar weer terug naar Tilburg. De bevolking die vrijwel stationair blijft, staat zedelijk op een hoog peil; gedwongen huwelijken komen niet voor; wel een enkel geval van onwettige geboorten; hoogstens 1 per jr= 2%. De gemeente is zeer verdeeld; dat komt vooral door de vraag welke wegen verhard moeten worden. Om zoo veel mogelijk partijschap in de ge meente te voorkomen, heeft de burgemeester voorgesteld, om den zandweg door heizen te ver- Nederlandse Kankerbestrijding Koningin Wilhelmina Fonds (KWF), Postbus 75508, 1070 AM Amsterdam. E-mail: info@kankerbestrijding.nl Vragen over kanker? Bel gratis KWF Hulp- en Informatielijn: 0800 - 022 66 22. in de leer hebben, die bij hen het handwerk komen leeren. De paardenhandel van Hendrik van de Bosch schijnt in de laatsten tijd veel minder goed te gaan; hij gaat niet meer zelf naar Rusland, om de ponney’s te koopen, hij krijgt ze nu door een makelaar. Men meende steeds, dat hij zeer rijk was; daar waren jaren, dat hij 300 paarden ver kocht; bij het faillissement van Waesberge in Tilburg bleek, dat v. den Bosch daar belangrijk in het krijt stond, en dat het hem dus minder goed schijnt te zijn gegaan, dan men algemeen wel dacht. Vooral in 1903 klaagt hij erg over achteruitgang van zaken. jaren moet dat kapitaal onder administratie blijven van pastoor en burgemeester; zij zijn rekenplichtig aan den bisschop te ’s Bosch. Uit de renten moet op 22 september jaarlijks op het raadhuis een uitdeeling worden gedaan aan behoeftige familieleden van den erflater; boven dien krijgen de armen van Moergestel alle jaren f 300. Die uitkeeringen leveren reeds nu eige naardige moeielijkheden op, omdat de familie nu reeds over Belgie en Nederland verspreid woont, en het begrip ’’behoeftig” zeer rekbaar is. Het was onlangs voorgekomen, dat een fa milielid zich aanmeldde om geld te vragen voor den aankoop van een piano; hij was te behoeftig om dat meubel zelf te betalen! MOERGESTEL 1899 Den 18 augustus 1899 bezocht ik deze gemeente; ik reed van Tilburg over Moergestel naar Oirschot, alwaar ik ontbeet in de herberg van Somers; van daar langs ”de Baasterhoeve” naar Middelbeers; vervolgens naar Diessen; en ein delijk langs Hilvarenbeek terug naar Tilburg. Het raadhuis is een daartoe ingerichte oude school; de veldwachterswoning is er aan vast gebouwd; het ligt aan een particulieren weg, welke bij het groote nonnenklooster eindigt. Met B. en W. onderhield ik mij voornamelijk over de zandweg van Moergestel naar Hilvaren beek; men had er nog niet toe kunnen komen, om dien weg te verharden, omdat er twee plan nen waren; volgens het eene plan zou de weg komen langs het gehucht Heizen; volgens het andere plan langs een gehucht liggende langs de Heuvelstraat. Daarover was nu veel strijd in de gemeente; een meerderheid voor een der beide plannen was nog niet gevonden. Ik ging met B. en W. de beide wegen in loco (”ter plekke”) opnemen; aan de ’’Heizen” wonen de meeste menschen; langs de Heu velstraat staan de grootste boerderijen. Langs de Heuvelstraat is de zandweg nagenoeg over al voldoende breed; langs "de Heizen” moet veel grond gekocht worden. De zaak was nu in handen van een raadscommissie van 3 leden buiten b. en w.; van het rapport van die commissie zou veel afhangen. Volgens de plannen voor het kanaal naar de Amer, zou er slechts één brug komen, hetzij aan de Heuvelstraat, hetzij aan de Heizen; met de kanaalplannen moest dus ook rekening gehou den worden. In Moergestel is eene tamelijk belangrijke schoenenindustrie; een fabrikant heeft 40, een andere 25 menschen aan het werk; alles hand werk, de meeste schoenmakers werken tehuis, en verdienen volgens den burgemeester veel geld. Het heerlijke jachtrecht van Moergestel behoort aan de familie van den Bogaerde van Heeswijk; men schijnt het echter niet te willen hand haven; althans de heele wereld jaagt er alsof het publiek veld was. Op mijne audiëntie verschenen 1. De pastoor, een broer van Victor van Rijckevorsel uit Nijmegen; deze prees zeer de deugd van zijn kudde, zijne heele gemeente gaat naar de hemel. 2. de secretaris van Hulten, tevens luitenant kwartiermeester bij den schuttersraad; hij vroeg in die hoedanigheid medewerking bij zijne aanvrage om vermeerdering van tracte- ment; 3. De veldwachter, die vroeg, of hij be hulpzaam zijn mocht bij de aanst. Tienjaar- lijksche volkstelling. De burgemeester scheen er op gerekend te hebben, dat ik bij hem zou ontbijten; ik bedank te, omdat ik een ontbijt besteld had bij Somers te Oirschot. Hij vroeg, als ik weer eens in Moer gestel kwam, of ik dan er op wilde rekenen, dat ik bij hem iets gebruikte. De afdeeling Heizen heeft vele gronden in eigendom, welke nu zoo goed als niets opbren gen; in ”het Broek”moeten o.a. 74 ha liggen, welke uitmuntend geschikt zouden zijn voor vloeiweiden. Zoo lang die gronden echter ge meen zijn en aan de Afdeeling behooren, schijnt en niet aan exploitatie te kunnen denken. In dit boek werd gerept over bezoeken van de Commissaris van de Koningin, mr. Athur E.J. van Voorst tot Voorst, aan Moergestel, maar er stonden geen verslagen van vermeld. Dus vroeg Frans zich af of deze Commissaris ook aantekeningen had ge maakt over zijn bezoeken aan Moergestel. Een bezoek aan het rijksarchief in Den Bosch (zeer de moeite waard, zeer toegankelijk) leverde binnen 5 minuten het met de hand geschreven deel op: van Linden tot en met Oudheusden. Daar zat Moergestel tussen met 11 pagina’s goed leesbare aantekeningen. In ’n aantal delen zullen wij verslag doen van deze bezoeken. Deze week deel 1 kwam, vertelde mij, dat de tijdelijke pastoor met den tijdelijken burgemeester een fonds moesten administreeren, groot f 100.000, dat 100 jaar na het overlijden van den erflater aan de kerk ver valt; die erflater, een zekere van Gilse, stierf omstreeks 1880 in Leiden. Hij had daar een schoenwinkel, en zou in korte jaren een groot fortuin verzameld hebben. Geboortig van Moer gestel, had hij zijn winkelwaren steeds van daar betrokken, en had daar de schoenmakers dik wijls veel te kort gedaan, wanneer er aan de schoenen soms iets mankeerde, want daarop was hij zeer scherp. Om dat weer goed te maken lega teerde hij een ton aan de kerk; gedurende 100 PAGINA 7 Na enkele veroordeelingen door kantonrechter wordt de leerplichtwet nu bijna niet meer o vertreden. Herhalingsonderwijs valt niet erg in den smaak; het wordt gegeven aan 5 jongens. Bij de zusters in het liefdehuis wordt Zondags school gehouden; oorspronkelijk werd daar van zeer veel gebruik gemaakt; nu is dat veel minder; daar zouden nog slechts enkele meis jes heengaan. Zoowel de Pastoor als B. en W. deelden mij mede, dat er gedwongen winkelnering bestond voor de schoenmakersknechts. Daar zijn drie bazen; van deze zijn er twee die winkel hebben in koloniale waren, de een bovendien in manu facturen. Klachten dat de knechten hunne winkelwaren te duur moeten koopen, kwamen niet of zeer weinig voor. De meeste knechts werken bij zich tehuis; alleen de snijders, de stiksters en de klaarmaaksters werken in de fabriek. Het gemiddelde loon voor een knecht bedraagt f 9; de goeden verdienen meer, som migen komen tot f15,- a f16, doordat ze jongens Van de raadsleden woont wethouder Wolfs op vinkenberg,wethouder Ketelaars op het Stokske, Mulders op de Hild. Marcelis die vroeger in de Heuvelstraat woonde, boerde zich rijk en ver huisde naar de kom; hij zal nu vermoedelijk uit de nraad gegooid worden en vervangen worden door iemand in Heuvelstraat. De drie andere raadsledenonder wie de burgemeester, wonen in of bij de kom. Omtrent de geschiktheid van de gronden van Heijzen, om aangelegd te worden tot vloeiwei den, vroegen B. en W. een advies aan de Heide maatschappij; volgens den hoofdopzichter Sissing/ (met wien de landbouwleraar Lips het geheel eens was) zijn de gronden niet geschikt voor vloeiweiden, maar zeer geschikt voor na- tuurweiden. De ingezetenen zijn er niet toe te bewegen om eenige verandering in den ouden toestand te brengen; de weide is nu zeer slecht; het gras is ongeschikt voor melkvee; alleen geschikt voor paarden en jong vee; alle jaren wordt er minder vee in die weide gedaan; verleden jaar niet meer dan 30 stuks. In voorjaar 1903 zou er daarom een gedeelte gehooid worden; de ingezetenen van Heijzen beklaagden zich deswege bij G.S.; het bestuur gaf toen toe en alles bleef bij het oude. Alleen het jonge gras is iets waard voor het vee; als het ouder en grooter wordt, dan is het te hard, de beesten laten het dan staan; desniettegenstaande wilden de menschen geene verandering. De toestand is nu deze, dat het wiland evt om streeks half augustus beweid wordt; wat er dan aan gras staat, wordt verpacht als strooisel; uit de opbrengst (delgh)? Men renten en aflossing van schuld, door de afdeeling aange gaan om wegen en dijken te maken, bruggen te bouwen enz. enz. De gemeente Moergestel heeft plm. 160 ha gronden, waarvan 130 ha dennenbosch, en de rest heide. Die gronden liggen aan een blok, links van de grintweg naar Tilburg, in de Kerk- eindsche of Beertsche heide. De heele gemeente is katholiek op één gezin na; de pastoor van Rijckevorsel, die op audiëntie harden in aansluiting naar Diessen, en de Heuvelstraat in aansluiting met Biest. De raadsleden kunnen het daarover niet eens worden; voor het plan van den burgemeester - 2 wegen- waren slechts 2 raadsleden; voor het verharden van een van de 2 wegen zijn ook slechts 2 radsleden. Men denkt echter dat er nu bij de aanstaande verkiezing twee leden wegens ziekte zullen bedanken, en dat hunne opvolgers zeker voorstanders van de harde wegen zullen zijn. Men vreest, dat het nu bij de verkiezin gen erg zal spannen; vroeger waren de kasteleins baas bij de verkiezingen, terwijl dat juist in den laatsten tijd zoveel beter ging. ’DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 16 JULI 2003 Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, toegangsnr. 1085, inv.nr. 335. Moergestelnaar Frans Goris (Oirschotseweg) las het boek ’Uit en thuis in Brabant’, met de Commissaris der Koningin mr. Athur E.J. van Voorst tot Voorst op werkbezoek 1894-1928, reisnotities bezorgd door Joep L.M. Baartmans-van den Boogaart, uitgeverij Boom, Amsterdam 2001. GEMEENTE MOERGESTEL. K\\< MO - .ffeule.' reb\-2iroe^' Hatfkortf mutcnt ’5treurt Auftjrbv+tf -*■ ■- (rtHwe wey. füelprrrl Afri AM™.- Ijisave van llngc Surinfar le Lww.iiilii Srlumi van 1 150.000 f'rtM qaan* --

Weekblad Moergestels Nieuws | 2003 | | pagina 7