GUO opent dubbel met Spaanse flamenco en Brabants cabaret Brief van RONDOM DE KERK..... 89 öfi 80 00 $T. MARIAJAAR IN HET BISDOM (2) DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 9 JULI 2003 PAGINA 6 HET WEES GEGROET W. Frijhoff Cochabamba, juni 2003 Beste familie, vrienden en bekenden, O geleid tot een groot aantal 'speciale' beel den, ieder met een eigen naam en een aan tal speciale aan Maria gewijde oorden. Zo kennen wij behalve O.L.V. van Den Bosch in Oisterwijk Maria Vreugderijke, in Uden O.L.V. ter Linde en in de Hasseltse kapel in Tilburg O.L.V. Visitatie. Daarnaast staat op vele kruispunten wel een eenvoudig kapel letje of soms zelfs een klein kastje met daar in een Madonna, meestal ook met een ei gen naam. Felix Timmermans, de Vlaamse schrijver, geeft daarvan een fraai beeld in zijn ADriekoningen Triptiek. Bekende bedevaartsoorden, zoals Den Bosch zijn er ook in Scherpenheuvel, Keve laer, met een speciale band met Nederland b.v. de Kerkelijk erkende Rijwiel bedevaart Tilburg - Kevelaer) en b.v. Tongeren. In de ze plaats is het Genadebeeld O.L.V. van Tongeren, Oorzaak onzer Blijdschap uit 1479, sinds 1890 het middelpunt van de eens per zeven jaar te houden Konings feesten, die zeer groots gevierd worden in juli. Terwijl juist in Den Bosch de Meimaand de bedevaartsmaand is. Het in de wereld meest bekende bedevaartsoord is natuur lijk Lourdes, waar als bijzonderheid het beeld geen kind op de arm draagt. De meeste bedevaarten worden geken merkt door het bidden van de Rozenkrans, het herhaald bidden van het meest Bijbelse Mariagebed; het Weesgegroet. In het Lucas evangelie vinden wij de begroeting van de Engel, die de eerste zinnen uitspreekt. In de daarop volgende jaren is dit gebed, dat eigenlijk een begroeting is, uitgebreid met het verzoek aan Maria voor ons te willen bidden 'nu en in het uur van onze dood’. Het is daarom dat het geloof bestaat dat het regelmatig bidden van het ’weesgegroet’ ons van een zalig sterven zou verzekeren. Beste mensen, ik laat het hierbij voor deze keer. Veel dank voor alles wat jullie doen!! Dank voor de post en voor de steun die jullie ons geven!! Zonder dat alles zouden we niet veel kunnen doen. De allerbeste wensen en heel veel groeten en een prettige zomervakantie!! Tot schrijfsü Nijland (met thema-concert rond legende Sandy Denny van Fairport Convention), Oisterwijker Ad van Drunen (met nieuw liedjesprogramma ’Tijd voor Liederatuur’) in combinatie met het aanstormende a-capella-talent van Midden- Brabantse meidenformatie AMuze, het Schotse humorfolktrio The McCalmans, de kleinkunst- formatie rond de karakteristieke West-Vlaming Willem Vermandere, het trio rond de Argen tijnse tango-bandoneonista Alfredo Marcucci en popkoor Spirit met swingende live-band. ik groet U vol genade sprak d'engel Gabriél de bron van Uw genade is God, Emmanuel En meer nog zij gezegend de vrucht van Uwe schoot; door Hem zijn wij genezen van een volkomen dood; Gods Moeder, wil ons horen: bid dat wij zondaars groot voor God niet gaan verloren in 't uur van onze dood MARIA BEDEVAARTEN De Mariadevotie en de legenden hebben WORKSHOPS DANS EN ZANG Liefhebbers kunnen drie van deze concerten combineren met deelname aan een workshop. Elke workshop is onderdeel van een laagdrem pelig all-i n programma, inclusief consumpties, diner en avondconcert en kent een beperkt aantal inschrijvingen. Zo is er dus aan het fla- menco-concert rond Amparo Cortes een work shop flamenco-dans gekoppeld door Gemma Lucas Gladdines van Los de Malaga. Het dub- bel-concert door Ad van Drunen en AMuze wordt vooraf gegaan door een interactieve work shop popzang/vocal jazz door zangcoach Hans van den Brand. En het tango-concert rond de oude maestro Alfredo Marcucci volgt op een inleiding in de tangodans door Hetty Paul van Eken van El Porteno. leiding). Victor Alfonso doet het ook goed, zowel op school als op de werkplaatsen. En zo zijn er gelukkig heel veel, en dat is maar goed ook. Van de andere kant zeggen wij ook altijd dat we zeker nooit die anderen mogen vergeten, met wie het niet zo goed gaat. We zitten al weer bijna op het midden van het jaar, wat gaat het snel!! En dus weer eens tijd om iets van me te laten horen vanuit een win ters Bolivia; als jullie aan winter denken, dan stellen jullie je daar wel iets anders bij voor dan wij hier; het is hier minimum nog altijd nog I graad boven nul en op het middaguur is het toch nog altijd wel 25 graden, dus voor jullie zou dat wel meevallen; wij zitten te blauwbekken!! Ikzelf heb het natuurlijk ook koud, want ik ben gewend aan het warme klimaat na zoveel jaren, maar het zijn toch vooral de lokale mensen die lijden en dan de armen het meest. 'X Redactie: Ton van Elsdingen Vi Hans Festen Jo van Os H Ireen Stieger 'll Peter Verheijen 41 Ad Wolfs Harry van Boxtel gevraagd om een allerlaatste kans, en hij heeft die ook al ik-weet-niet-hoeveel keren gekregen!! Maar moet ik op een gegeven moment zeggen: Henry, het is mooi geweest, nou krijgt iemand anders een kans???? Heel moeilijk!! Ik heb er lange gesprekken over met een oude non die de grote baas is van het hele project: je moet goed zijn en, zoals ze zeggen, je naaste liefhebben en vergeven en zo, maar je moet ook rechtvaardig zijn, en waar ligt de grens??? Gelukkig is niet alles en iedereen zo gecompliceerd als Henry. Ik hoef me niet druk te maken over Javier en Alfredo die alle twee naar een hele goede school gaan en het daar prima doen; als die zo doorgaan, dan komt dat wel goed. Ik hoef me geen zorgen te maken over Edgar die zo goed bezig is met zijn tandartsenstudie, ook niet over Silvia en Patricia in hun studies (vreemde talen en hogere verpleegop- ger van uit; het zou eventueel cocaine kunnen zijn, maar ik twijfel daaraan. Hij zit op dit moment bij een specialist en we hopen er het beste maar van. Het wordt voor onze jongeren steeds moeilijker om werk te vinden; we hebben onze eigen werkplaat sen en daar zitten er een heel stel, maar de anderen moeten een baantje vinden in de stad. De economi sche situatie is zo slecht dat je alleen een heel slecht betaald baantje kunt krijgen, en dan moet je nog maar afwachten op ze je op het eind van de maand ook echt gaan betalen. Van een heel klein salaris moet je dan alles betalen: huur, vervoer, eten, licht, water, kleren, noem maar op. We proberen een aantal van hen te helpen door in bijvoorbeeld hun vervoer te beta len en dan wel in de gaten te houden of ze ook echt werken en zelfs misschien een beetje kunnen sparen. Een van de mensen die ik elke dag zie is David, die het jarenlang beroerd heeft gedaan; stelen, lijm snui ven, alles wat eigenlijk niet moest; de laatste maan den dronk hij ook erg veel; hij heeft enorm veel ca paciteiten, maar heeft er nog niet veel mee gedaan.... Wat doe je dan? Toch maar zeventig maal zeven keer uithuilen en opnieuw beginnen. We zijn sinds een paar maanden bezig hem te behandelen voor de alcoholproblemen en hij komt elke dag trouw om zijn pillen in te nemen; dat gaat prima; hij drinkt niet en is al een tijdje aan het werk in de metaal; het is kort, misschien twee maanden, maar we hopen!! Hij werkt samen met Roberto Carlos, die ongeveer dezelfde problemen heeft gehad, maar Roberto gaat al wat langer de goede kant op; hij heeft wel onlangs fikse problemen gehad met zijn jonge vrouw, maar dat gaat weer goed; ze hebben twee kinderen en we hebben Roberto een aantal maanden terug een kleine lening gegeven om zijn eigen metaal-werkplaatsje te hebben; hij betaalt elke week wat terug van die lening, het gaat goed. We proberen zo een paar mensen op het goede pad te houden, want als ze geen werk hebben, zit er voor veel mensen niet veel anders op dan bv. te stelen; er zijn trouwens de laatste maan den ook steeds meer mensen, van alle leeftijden, mannen en vrouwen en kinderen, die de open bare vuilnisbakken nakijken op spullen die ze kunnen verkopen... En stelen, ja; ze hebben van ons vorige week onze moter gestolen, die door onze leiders werd gebruikt om de scholen en werkplaatsen van de jongeren te bezoeken en zo. Je kunt nergens even een moter of auto laten staan zonder bewaking. Het is vaak zo druk hier met van alles en nog wat dat je heel vaak toch NEE moet zeggen tegen mensen, gewoon omdat er geen tijd voor is. Je kunt geen 24 uur per dag bezig zijn, dus heel vaak als ik in de avonduren op school ben moet ik op het eind een aan tal mensen onverrichterzake weer wegsturen; en ik ga toch meestal niet weg voor 10 uur en dan moet ik nog gaan eten Dan staat bijvoorbeeld Henry nog voor de poort; Henry is er ook zo eentje die al duizend kansen heeft gehad; heel intelligent, veel capaciteiten, maar hij doet er niks mee; zijn broers en zussen zijn veelal aan de drank, hij is de jong ste van de familie(maar wel al een jaar of 20), hij heeft nooit zijn school afgemaakt, is wel onder mi litaire dienst geweest, maar is vooral veel bezig geweest met stelen en lijm snuiven en drinken de laat ste jaren. Hij heeft al ik-weet-niet-hoeveel keren Het ’weesgegroet’ is in 1568 door de Kerk opgenömen in het brevier; de gebeden die de priester verplicht was dagelijks te bid den. MARIA GEBEDEN/GEZANGEN Zeer veel gebeden en gedichten tot en over Maria zijn ook tot lied geworden. Om te beginnen is het ’weesgegroet’ als Ave Maria in vele zettingen bekend. Ook het tweede Marialied bij uitstek, het Magnificat, is eindeloos op muziek gezet. Overigens is het Magnificat geen lofzang óp maar van Maria, waarbij vooral de lof van God bezon gen wordt. In de loop der eeuwen hebben velen zich afgevraagd hoe een eenvoudig joods meisje, wat Maria eigenlijk toch was, zo een verheven tekst kan verzinnen. In het oude testament komt echter een tekst voor als lofzang van Hanna, de moeder van Samuel, die veel gelijkenis met het Magni ficat vertoont. Typisch is ook dat in het Mag nificat een pleidooi voor nederigheid wordt gehouden; de machtigen worden van hun tronen gestoten en de geringen verheven, de rijken worden met lege handen heenge zonden. Want onder alle vrouwen zijt gij gebenedijd; gelukkig die aanschouwen in dank Uw heerlijkheid Theo Raaijmakers Casilla 2431, Cochabamba, Bolivia theoraaij@bo. net Het feit dat 150 jaar geleden het beeld van de Zoete Moeder van Den Bosch terug keerde in de St. Jan is aanleiding dit jaar (vanaf 30 april) tot Mariajaar voor ons Bisdom uit te roepen. Ook in de uitbeelding zien wij meestal de Moedergods met het kind op de arm. Zowel op de oosterse Iconen als in de westerse beeldhouw- en schilderkunst wordt Zij zo het meest afgebeeld. Wat wel opvalt is dat de eenvoudige Madonna met kind later alsnog gekroond wordt tot koningin door toevoeging van vaak kostbare kronen van goud met edelstenen. Haar zoon wordt daarbij niet vergeten. De eenvoud verdwijnt dan wel enigszins. Ook worden sommige beelden dan ook aangekleed met kostbare gewaden, zodat sommige beelden over een hele garderobe beschikken (ook Den Bosch). Het klinkt misschien ongelofelijk maar ook in de Koran wordt Maria genoemd. Met name haar Maagdelijk Moederschap wordt bevestigd door Allah in de negentiende Soera. Deze draagt de titel Maria en dateert van ongeveer 650. Organisatie voor Podiumkunst ’Groeten Uit Oisterwijk’ telt komend theatersei zoen twee openingsvoorstellingen. Op zaterdag 20 september staat de Spaanse zigeuner-diva Amparo Cortes aan de aftrap van het GUO-seizoen met een passionele flamen- co-show vol zang, muziek en dans, ’s Middags laten Gemma Lucas Gladdines van Los de Malaga dansliefhebbers alvast voorproeven met een workshop flamenco-dans voor beginners. Tot en met cabaretvoorstelling ’Alsmaar recht door’ van Zusje Voogd op zaterdag 13 decem ber gebruikt GUO De Kunstkring aan de Stationsstraat als thuisbasis. ’Hoe ik pudding ruik’ van de Brabantse cabaretier Mark van de Veerdonk op zaterdag 24 januari betekent voor GUO de openingsvoorstelling in de nieuwe theaterzaal van De Tiliander. Voorwaarde is wel dat de bouw van dit nieuwe cultuurcluster aan het Lindeplein op schema blijft lopen. In de serie concerten krijgt GUO na Amparo Cortes ook bezoek van het Engelse singer-song- writerduo John Wright Allan Taylor, Linde En tenslotte is er de cabaretserie met naast Zusje Voogd en Mark van de Veerdonk ook nog Kasper van Kooten, Marijke Boon, Van Houts De Ket, Hans Dorrestijn en Arie Silvester. RESERVERINGEN Reserveren voor concerten, workshops en caba retvoorstellingen kan via het GUO-theater- magazine (verkrijgbaar bij de bibliotheek). De organisatie verwerkt reserveringen in volgorde van binnenkomst. Wie niet aan een exemplaar kan komen, kan alsnog met GUO contact opnemen via de GUO- foon (5210175) of via e-mail (guo@parelnet.nl) a.s. Maandag, 23 juni, wordt hier het feest van Sint Jan gevierd, en dat is, volgens de overlevering, de koudste nacht van het hele jaar..... Op die avond wordt er veel vuurwerk afgestoken, er zijn barbecues, er zijn veel (verboden) kampvuren en vooral: iedereen eet op die avond hotdogsVraag me niet waar de gewoonten vandaan komen, maar het is een van de grootste feesten in het land hier. Er zal natuur lijk ook wel de nodige drank bijkomen, dus op 24 juni zal er met erg veel gewerkt worden denk ik zo. We hebben trouwens net een ander groot feest achter de rug, Corpus Christi, wat hier ook op grote schaal wordt gevierd; er zijn dan kerkdiensten en pro cessies, een nationale feestdag, veel eten en drinken, etc. Op 20 juni is de laatste schooldag en dan hebben we drie weken wintervakantie, dus die feesten vallen niet zo beroerd. Vanwege de kou hebben we wel veel zieken overal, veel griep en verkoudheid. We hebben de laatste tijd ook wel wat andere dingen gehad; een paar jongens van CasaAna Maria hebben ongelukken gehad op de tim merwerkplaats, en die lopen nu met hun vingers in het verband.... Het ziet er voor twee van de drie niet te beroerd uit, maar eentje zal misschien een paar vingers niet meer goed kunnen ge bruikenDe laatste gewonde die we hebben is een van de vele Juan Carlossen; hij heeft een antal dagen rondgelopen met een botbreuk in zijn voet; hij woont in een kamertje in de stad en ik zie hem wel elke dag, maar ja, hij klaagde niet veel; hij zit nu in het gips en gaat een maand op Casa Jerusalen wonen; dat hebben we ook gedaan omdat we vonden dat hij er zo verschrikkelijk beroerd en mager uitzag; we vrezen dat het misschien iets emstigers kan zijn, we hebben dat eerder meegemaakt; hij heeft een hele lange geschiedenis van lijm snui ven, maar daar zie je er niet zo beroerd en ma-

Weekblad Moergestels Nieuws | 2003 | | pagina 6