El II XJtw Miezels “2003, het Jaar van de Boerderij” (6) Videomiddag in Vision De zomer nadert Algemeen Belang TEMPUR® is een volledig drukverlagend slaapsysteem voor ongeëvenaard comfort en slaap Koningschieten 2003 Fractieberaad VVD Laat u deskundig voorlichten bij Jan Michiels De complete woninginrichter - - •'***- - Wereldwijd aanbevolen door rugspecialisten - ?z~- 5SS - PAGINA 3 TEMPUR - Het Drukverlagend Slaapsysteem uit de 21“* Eeuw licht met een variatie op rechthoeken, driehoeken en ruit. je hoeft er niet zuinig mee om te gaan. In de basisschoolvakantie van 21 juli tot en met 30 augustus zijn de openingstijden van de bibliotheek Moergestel: maandag..van 15.00- 20.00 uur; donderdag van 14.30-17.30 uur en vrijdag van 15.00-20.00 uur. Jongerencentrum Vision in Moergestel brengt op woensdag 25 juni weer een leuke video voor de basisschooljeugd vanaf 6 jaar. Ditmaal de tweede film over kinderspionnen. De film duurt van 13:30 - 15:00 uur en de entree is 1,20. Zaterdag 21 juni zal er niets in Vision plaatsvinden voor de basisschooljeugd, omdat iedereen dan aan het roefelen is. Zaterdagavond 21 juni is er voor de tieners en 16ers weer een weekendcafe van 2100 - 0200 uur. De entree is gratis. Natuurlijk is Vision ook open op woensdag- en vrijdagmiddag van 15:30 - 17:30 uur en op vrijdagavond van 19:00-22:30 uur tijdens het afterschoolcafe. Je kunt dan een potje poolen, darten, tafelvoetballen, muziek luisteren relaxen, kletsen enz. enz. De entree is dan gratis. Voor meer info bel 513 3261, check de website www.jcvision.nl of mail naar info@jcvision.nl Ook in de bibliotheek is de zomer in aan tocht. Op woensdag 9 juli en donderdag 10 juli start de grote zomerverkoop van afgeschre ven materialen in de bibliotheken van Moergestel en Oisterwijk. Het gaat om exemplaren die stukgelezen of beschadigd zijn. Ook materialen waarnaar geen vraag meer is of die qua inhoud verouderd zijn, worden verkocht. Afgeschreven boeken en tijd- schrijften zijn handige vakantielectuur want Grotestraat 278 5151 BS Drunen tel. (0416) 37 84 69 HAAREN Kerkstraat 18 5076 AW Haaren tel. (0411)62 12 17 Op maandag 23 juni en op 30 juni a.s. bespreekt de fractie van Algemeen Belang de agenda’s van de raadsvergaderingen van 3 en 10 juli. Aan de orde komen de behandeling van de Perspectiefnota 2003, het voorstel tot deelna me aan de Pilot “Bouwen binnen strakke con touren”, voorstel tot het verbouwen en deels her- inrichten van het gemeentekantoor, het Lokaal Gezondheidsbeleid, de fusie Stichting Openbare Bibliotheek, zaken m.b.t. pilot Verbrede school De Coppele, het Voorbereidingsbesluit Plan gebied Den Donk/’t Seuverick en verdere vor stellen. Ons overleg start om 19.00 uur in het raadhuis. Mocht U verhinderd zijn, dan staat het U altijd vrij om rechtstreeks contact op te nemen met Noud Smits (tel. 513 1694), met Chris de Veer (tel. 513 2496), met Arnold van Beekhoven (tel. 521 7032), met Trees Verhoeven (tel. 513 1814), met Ria Peters (tel. 528 6753) en/of met Joop Roolvink (tel. 522 0654). Wij bie den U graag een luisterend oor. Graag tot ziens en/of horens. Moergestel, Kloosterlaan 36: Een bovenlicht met de levensboom als versiering. Let ook op de plint, die van oudsher bij boerderijen was aangebracht. Het is weer vier jaar geleden dat het Gilde St. Joris om de koning en keizer geschoten heeft. Vier jaar terug werd Hans Kerkhof keizer voor het leven en Hans Willems koning voor vier jaar. Op maandag 7 juli a.s. wordt er weer gescho ten voor een nieuwe koning en zal Hans pro beren zijn titel te verdedigen. Deze dag van koningschieten wordt geopend met een gezongen H. Mis om 10.00 uur. Om plusminus 12.00 uur zal de ceremonie en het schieten beginnen op het terrein tegenover partyboerderij ‘t Draaiboompje aan de Oirschotseweg. Zet maar alvast in uw agenda! Op maandag 23 juni a.s. vindt het fractieover- leg van de VVD plaats. De agenda voor de komende raadsvergaderingen van 3 en 10 juli wordt dan besproken. In de raadsvergadering van 3 juli wordt de perspectiefnota besproken. Deze perspectiefnota wordt eerst in de ver schillende commissievergaderingen bespro ken. Wilt u meepraten en/of meedenken in onze fractievergadering? Wij zien u dan graag op 23 juni a.s. om 20.00 uur in het raadhuis. Bent u geïnteresseerd, dan kunt u veel infor matie vinden op onze website: www.vvdois- terwijk.nl Een bezoek aan deze website is, kan ik u verzekeren, meer dan de moeite waard. Voor vragen en/of suggesties kunt u ook con tact opnemen met onze fractievoorzitter Cora Steffens (tel. 528 8449). MOERGESTEL DRUNEN Rootven 36 5066 AX Moergestel tel. (013)513 12 34 Door middel van het analyseren van oude verfla gen en uit overlevering is bekend, dat voor het buitenschilderwerk in grote delen van Noord- Brabant - en óók in Moergestel - de volgende kleuren door de jaren heen gebruikt zijn: Voor het raamwerk: niet verkleurend wit (géén crème!); Voor de deuren en luiken: standgroen (een kleur die in de loop der tijd “uitblauwt”en steeds mooier wordt); Voor de kozijnen: oker geel (het latere zogenaamde oxydgeel); Voor de houten wanden: zwart (koolteer); Voor de stalraampjes: wit. Het aantrekkelijke van de Brabantse boerderij is voor een groot deel gelegen in de ver schillende kleurhelderheden; deze geven een bepaalde spanning: de middenhelderheid van de gevelstenen, de donkere luiken en deu ren, de hoge helderheid van het raamwerk en de lage helderheid van het schuurgedeelte. Het donkere standgroen van de deuren en lui ken is zo donker, dat er amper groen in te her kennen is. Na verloop van tijd ontstaat een blauwachtig groene kleur. Dit uitgeblauwde standgroen mag niet geïmiteerd worden door maar direct te kiezen voor een kleur groen, omdat deze op den duur leidt tot een slappe, wei nig gedragen buitenkleur. Op de staldeuren werd het standgroen niet toegepast. Het was daarvoor niet te gebruiken, omdat de ammo- niakdampen uit de stal het standgroen aan tastten. De geelachtige kleur van de kozijnen van zowel de ramen als van de deuren was van oor sprong okergeel. Het okergeel varieerde afhankelijk van wat de dorpsschilder prefe reerde en wat hij als droog pigment in hou ten tonnen op voorraad had. In het oor spronkelijke okergeel zaten nogal wat varia ties, zoals satijnoker (lichtgeel), chromaatoker (hooggeel), goudoker (donkergeel) en bron- soker (groenachtig geel). De schilders in Brabant gebruikten destijds veel de Franse oker. Al in de 18e eeuw werd het oxydgeel kunstmatig bereid, maar de aardverfstof-oker bleek in de praktijk tóch kleurvaster. De in de vorige aflevering genoemde boerde rij aan de Donkhorst 3 heeft nog authentieke kleuren. Het is zeer de moeite waard om deze 17e-eeuwse boerderij aandachtig te bekijken. Dan vraagt de oostgevel met het bijzondere kruisraam ons aller aandacht. De raampartij- en in de voorgevel alsmede de voordeur met bovenlicht zijn zowel door de toenmalige eige naar als door de aannemer met gevoel voor detail ter hand genomen. Ook de huidige bewo ner heeft perfect aangevoeld hoe deze cultuur historische boerderij de aandacht krijgt die hij verdient, waarbij aansluiting gevonden wordt door middel van een gerichte erfbeplanting. Dat brengt ons bij het bovenlicht. In tegen stelling to moderne(re) voordeuren, waarin glaspartijen voorkomen, waren de voordeu ren van boerderijen (maar ook van gewone huizen) dichte deuren met een bovenlicht. Het bovenlicht is een vast raam, dat niet geo pend kan worden en licht toelaat tot de ach ter de voordeur gelegen ruimte. Aangezien ’s avonds bij een boerderij de luiken dichtge maakt werden, was het bovenlicht een lich tend baken, waaruit viel af te leiden, dat de —2 -<W- Oirschot, Odulphusstraat 12: Een streekeigen boven- De onovertroffen drukver- lagende eigenschappen en de anatomische vormgeving bieden een comfortabele en goede ondersteuning van de nekwervels. Een verkeerde houding van het hoofd zorgt voor span ning in nek en schouders, waf tot pijn en letsels kan leiden. mensen op de boerderij thuis waren. Het lamplicht scheen immers door het boven licht naar buiten. Er is bij de Brabantse boerderijen een grote variëteit aan bovenlichten waar te nemen. Allerlei houten of ijzeren sponningspijlen ver deelden het bovenlicht in vierkantjes, recht hoekjes of variaties daarop. Weer andere boven lichten lieten het creatieve spel zien van figu ren met gebogen en rechte lijnen. Pas later komt de levensboom als versierd bovenlicht in beeld. Dit van oorsprong heidense symbool kent vooral twee modellen in diverse maten.Veelvuldig voorkomend is het model met verticale stam op een breed en krullerig wor telstelsel, geen of maar enkele gebogen takjes aan de stam en bovenaan een kroontje met twee klokjes. Een ietwat sierlijker variant daarop vertoont in plaats van de klokjes overvloedige druiventrossen. Het is op zich best interessant om binnen onze regio te letten op de boven lichten, waarbij de gietijzeren levensboom als symbool van vruchtbaarheid niet zal ontbreken. Oirschot kent een grote variëteit aan authen tieke, streekeigen bovenlichten, maar kent er ook die nauw aansluiten bij de voornaamheid van de woning (zoals aan de Markt in Oirschot en op de Parade in ’s-Hertogenbosch). Noud Smits Heemkundekring “De Kleine Meierij” vSSted' i ‘Zj, J ~Ss. -■ -■ V>-<' 'Wh De TEMPUR Matras vormt zich naar uw lichaam en bezorgt u een gevoel van gewichtloosheid De laafste ontwikkeling in slaaptechnologie heeft aangetoond dat een comfortabele en 'lichaamsvriendelijke' matras niet te hard, noch te zacht zou moeten zijn maar meegevend en vooral drukverlagend De TEMPUR Matras bezit deze kwaliteiten. Ze is gemaakt van een visco-elastisch temperatuursgevoelig materiaal met een open cel structuur waardoor de lucht vrij kan circuleren. De TEMPUR Matras past zich aan aan uw lichaam, terwijl bij een gewone matras uw lichaam zich moet aanpassen aan de matras. Ze vermindert de druk uw schouders, heupen, armen, knieën, hielen, enz., waardoor uw lichaam kan rusten in een spanningsvrije houding. Wan neer u voor het eerst gaat liggen op een TEMPUR Matras kan ze hard aanvoelen. Maar door uw lichaams temperatuur en -gewicht verzacht hel TEMPUR Materiaal en vormt het zich naar de omtrekken van uw lichaam waardoor u een gevoel van gewichtloosheid krijgt. >n Kopje koffie staat altijd voor u klaar en (gratis) parkeerruimte is er bi) onze winkels in overvloed!!! Het TEMPUR Hoofdkussen zorgt voor volledig ontspannen nek- en schouderspieren ’DE GÉSSELSE’ - WOENSDAG 18 JUNI 2003 Aan de Heiligenboom nr. 1 staat op de oude plek van de boerderij van Ketelaars een totaal nieuwe “boerderij”, die door zijn witte kleur een dissonant is in het landschap. Van oudsher spelen kleuren een belangrijke rol bij de Brabantse boerderijen. De daken en de muren die nen met elkaar èn met de omgeving in harmonie te zijn. Bij het bepalen van de juiste kleuren voor het raam- en kozijn- werk, de luiken, de deuren, de plinten, de gepotdekselde houten wanden van het schuurgedeelte, de stalraampjes, enz., enz. moeten deze nauw aanslui ting vinden bij de kleur van het metsel werk. L Il u - «1.. •- -- «e b'-anfic- - - e" F Moergestel, Donkhorst 3: Een authentieke zijgevel met daarin een prachtig kruisraam, vervat in zonge bakken stenen. De juiste kleuren zijn toegepast op kozijnen en luiken. MM 13 WW ïMM hsgttS? mimi: MMMMMM ^^5 V MS frk rWMMM «Bad h.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2003 | | pagina 3