Wat mot? De Wet MOT! Het gevoel van water deel 1 Zomer- en zonnekleuren Sportvereniging ’’ROEF!” SOFTBALSTERS BEHALEN Moergestelse dartcompetitie 2003 Wilt u duidelijke toelichting? Waarom staat vertrouwen voorop? De Hair Maris Notarissen De Hair Maris Notarissen De Hair Maris Notarissen bezoek onze website www.dekrinqinterieurbouw.nl STERKE OVERWINNING Wat is het belang van een goede notaris bij een overdracht? www.hairmaris.nl of bel voor een afspraak de J\ r i n g DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 4 JUNI 2003 PAGINA 7 De Balbian Versterlaan 6 Oisterwijk www.hairmaris.nl of bel voor een afspraak De Balbian Versterlaan 6 Oisterwijk www.hairmaris.nl of bel voor een afspraak E-mail notarissen@hair.maris.knb.nl Postbus 67 5060 AB Oisterwijk De Balbian Versterlaan 6 Oisterwijk Postbus 67 5060 AB Oisterwijk E-mail notarissen@hair.maris.knb.nl Postbus 67 5060 AB Oisterwijk E-mail notarissen@hair.maris.knb.nl Deze bijdrage is geschreven door mr. Dorus de Hair, kandidaat-notaris bij de Hair&Maris Notarissen te Oisterwijk. Telefoon (013) 52 33 400 Telefoon (013) 52 33 400 Telefax (013) 52 33 401 Telefax (013) 52 33 401 Telefoon (013) 52 33 400 Telefax (013) 52 33 401 Wat nu: de wet MOT? De wet MOT staat voor ”wet Melding Ongebruikelijke Transacties”. Samen met de WID (Wet Identificatie bij Dienstverlening) moet de MOT ervoor zorgen dat witwasprak tijken worden tegengegaan. Op 1 juni 2003 is het toepassingsgebied van deze wetten flink uitgebreid. Zo zien ze nu ook op het werk van notarissen. Zo speelden de dames van Roef! tegen GHSV/ Combat uit Gemert, de koploper van Knbsb- competitie 4e klasse K, een wedstrijd onder warme omstandigheden op het Moergestelse sportpark Stokeind. Hoe warmer hoe beter, zo lijkt het, want de dames bleken er goed mee om te gaan. In de le t/m de 3e inning kwamen de Roeffers op een achterstand van 3 punten te staan; daarna begon Roef! aan te dringen om punten te vergaren. Door aanvallend en alert honklopen van Wendy Coomans, Peggy Pol en beste slagvrouw Marieke Rijsewijk brachten de slagvrouwen elkaar naar de thuisplaat. Tussenstand 4-4. Zodat het pitcher Hedwig De wet Mot bindt de strijd aan met het zoge naamde witwassen. Dat wil zeggen het verber gen of verhullen van de werkelijke aard of her komst, het voorhanden hebben, overdragen of omzetten van alle zaken en vermogensrechten die afkomstig zijn uit een misdrijf. Het witwas sen van geld of andere activa is strafbaar gesteld in ons Wetboek van Strafrecht. De wet Mot bestaat al sinds 1994 en gold alleen voor banken, verzekeringsmaatschappijen en andere financiële instellingen. Op 1 juni zijn daar een aantal beroepen bijgekomen: onder andere dus notarissen. Maar ook bijvoorbeeld makelaars, advocaten, accountants en belasting adviseurs. Zelfs een casino moet ongebruike lijke transacties melden! ONGEBRUIKELIJKE TRANSACTIES Voorbeelden van ongebruikelijke transacties zijn er genoeg. Iemand wil bijvoorbeeld zijn identiteit verborgen houden door te werken met nep-adressen of met alleen een postbus. Ook door middel van een eindeloze aaneenscha keling van BV’s blijft de ware identiteit soms vaag. Ook het snel achter elkaar verhandelen van bijvoorbeeld registergoederen kan verdacht zijn, met name als er grote verschillen zitten in de waarde. Een bedrijfspand dat ’s-morgens nog 400.000 kost en diezelfde middag in een keer 900.000, wekt natuurlijk argwaan. Het blijft ongemeen spannend bovenin! Epi 1 loopt deze week weliswaar 1 puntje uit op Veerkes J maar zij hebben ook nog steeds 1 wedstrijd meer gespeeld. Er zijn deze week geen hoge uitworpen of 180’s te melden. In het persoonlijk klassement dat te vinden is op onze website; members.home.nl/sca- geerts/mdc/ blijft Ajen Selles de lijst aan voeren. Uitslagen speelweek 7: Plok - Veerkes J 6-4; Veerkes Z - Veerkes A 6-4; One hundred and Epi - Café Cambrinus 5-5; Veerkes M - Epi 1 5-5. Stand na speelweek 7:1. Epi 1 7-43; 2. Veerkes J 6-41; 3. Veerkes A 6-31; 4. Veerkes Z 5-29; 5. Veerkes M 5-28; 6. ’t Draaiboompje 5-24; 7. Plok 5-24; 8. Café Cambrinus 6-20; 9. One hundred and Epi 7-20. Ranglijst 180-worpen; 1. Roy van Riel (Veerkes J) lx; 2. Stefan Geerts (Veerkes A) lx; 3. Rob van der Pluim (Veerkes J) lx Ranglijst uitworpen boven 75; 1. Bas Kerkhof (One hundred and Epi) 104; 2. Peter Geerts (Veerkes A) 94 Wat gebeurde er na de grote wedstrijden met de zwemmers van Van der Zanden? Waarom lazen we niets meer? Zijn ze gestopt of is de liefde voor water tijdelijk over. Nee, totaal niet, op geen enkele manier! Maar door tijdgebrek en gebrek aan inspiratie van deze schrijver, miste U wat er zoal met de zwemmers de afgelopen tijd gebeurde. ERKEND SCHILDERS- EN AFWERKINGSBEDRIJF BEGLAZINGSWERKEN - BEHANGWERKEN - SCHILDERWERKEN TOT SLOT Bij het kopen van een huis zal normaal gespro ken niemand meteen aan deze wetten denken. Ik heb met het bovenstaande dan ook gepro beerd om eens iets te laten zien van een klein stukje van de meer onbekende wetten en regels waar notarissen zich mee bezig moeten houden. Mocht u vragen hebben, ook over andere (nota riële) onderwerpen, dan helpen wij u graag. Neem wel even uw paspoort mee! Meer informatie vindt u op onze website: www.hairmaris.nl. J BEHANGER INDUSTRIEWEG 1 MOERGESTEL TEL. 013-513 6666 behaalde op de 200m rugslag een 6de plaats bij de senioren. Geen juniorenseries, maar een wedstrijd op hoog niveau. Grand-Prix-wedstrijd te Eindhoven. In haar eigen Tongelreep is te zien dat Wendy langzaam naar het NK aan het werken is. De tijden die ze zwemt, komen steeds dichter bij het einddoel. Zowel op de 100m rugslag, als op de 200m vrijeslag, pakt ze bij de jeugd de 1ste plaats. Op de 100m rugslag wordt ze 5de bij de dames. In het juniorenklassement behaalde ze 2x een zakcentje binnen voor een 1ste plek. Mike zwemt weer eens een wedstrijd. Na zijn ziekte is hij weer licht aan het trainen. De 200m wisselslag zwemt hij zo'n 5 seconden boven zijn beste tijd. Dat hij nog lang niet de oude is blijkt op de 200m vlin derslag. Na 100m is de koek helemaal op en staakt hij de wedstrijd (wordt vervolgd). u r O u w WEDSTRIJDEN DEZE WEEK: Woensdag 4 juni; Café Cambrinus - Plok; Epi 1 - ’t Draaiboompje; Veerkes A - Veerkes M; Donderdag 5 juni; Veerkes J - Veerkes Z. Vrij deze week is One hundred and Epi. Na de NJK eind januari is Mike in een neer waartse spiraal geraakt. Door griep en daarna een zware longontsteking heeft de 16-jarige nog maar heel weinig kunnen trainen. Daardoor vielen zijn tijden en prestaties tegen. Maar hij is al aardig op weg om zich naar zijn oude niveau terug te knokkén. Wendy echter is hard aan het trainen geweest om zich te kunnen plaatsen voor de Europese Jeugdkampioen schappen. Daarvoor heeft ze enkele trainings stages bij oud-zwemmer Marcel Wouda, de bondscoach junioren, mogen bijwonen. Hoe het de zwemmers in de afgelopen perio de vergaan is kan U in een aantal delen lezen. Deze worden de komende weken geplaatst. Februari: In de carnavalsvakantie trainde Wendy een aantal maal in de PSV A-selectie onder leiding van hoofdtrainer Eric Landa. Dit is te merken als Wendy in een kleine limietwedstrijd gena deloos uithaalt op de 800m vrije slag. Een PR- tijd van 16 seconden is het resultaat. Er wordt voorzichtig aan een tripje naar Glasgow gedacht. Grand-Prix-wedstrijd Dordrecht. De Grand-Prix-wedstrijden zijn door de KNZB neergezet als meetmomenten en extra kansen om limieten te zwemmen voor het EK, WK en/ofEJK. In dit weekend zwemt Wendy de voor haar meest voorkomende afstanden, 100m en 200m rugslag en vrijeslag. Wendy haalt net geen nieu we PR-tijden, maar is volgens haar trainer op de goede weg. Eén afstand steekt er echter boven uit, op de 200m rugslag wordt ze in de finale 3e en op de 200m rugslag wordt ze 6de in het seniorenklassement (eerste zakcentje is binnen). Op de 100m rugslag wordt ze duide lijk 1ste in het juniorenklassement. Mike moet aan deze wedstrijd verstek laten gaan. Hij ligt met longontsteking op bed. Grand-Prix-wedstrijd te Amsterdam. In deze zwaarbeladen wedstrijd kan Wendy niet echt imponeren. Zij is echter niet de enige. De Olympische Zweedse zwemster Alshammer komt niet verder dan een 4de plaats. Wendy MELDPLICHT In het kort komt het er op neer dat notarissen voortaan ’’verdachte transacties” moeten gaan melden bij het Meldpunt Ongebruikelijke trans acties. De wet geeft een aantal richtlijnen om duidelijk te maken wat nu verdacht is en wat niet. Dit zijn een aantal hele duidelijke objec tieve richtlijnen en een aantal subjectieve, meer gevoelsmatige richtlijnen. Duidelijk is, dat een transactie waarbij met veel contant geld wordt betaald, verdacht is. Wat minder duidelijk is de meldplicht voor de notaris die geconfronteerd wordt met een verzoek om bijstand of advies en het idee krijgt ”dat er iets niet klopt”. Maar over het algemeen is de strekking van de wet natuurlijk heel helder. IDENTIFICATIE Daarnaast is nu de identificatieplicht aange scherpt. Zodra iemand bij wijze van spreken even met een klein vraagje het notariskantoor binnenwandelt, moet hij of zij zich eerst legi timeren. Dat kan met een geldig Nederlands paspoort, Nederlands rijbewijs, Europees reis document, of een Nederlands Vreemdelingen document. BIJZONDERE POSITIE VAN DE NOTARISSEN Notarissen hebben al sinds jaar en dag een bij zondere positie, namelijk die van vertrouwens persoon. Notarissen hebben verder natuurlijk ook een beroepsgeheim. De nieuwe wetten lijken hier een grove inbreuk op te maken. Daarom zijn er speciaal voor notarissen een aantal uitzonderingen opgenomen, waardoor een notaris niet meteen hoeft te melden. Belangrijk is verder dat notarissen al heel lang alert zijn op het voorkomen van witwasprak tijken. Zo mag er op grond van eigen regels nooit sprake zijn van het aannemen van cliënten van meer dan 10.000 aan contanten. van Os (zij gooide alle 7 inningen) niet anders te doen stond dan de deur dicht te houden. Haar ervaring bracht de slagvrouwen van Gemert op het verkeerde been. In de laatste gelijkmakende slagbeurt was er niets anders te doen dan alles uit de kast te halen om de over winning te forceren. ”Wat zal ik doen?”, waren de woorden van Liesbeth Aarts. ’’Maakt niet uit”, zei catcher Wendy Coomans, ”als je het maar goed doet”. En aldus geschiedde, door een mooie stootslagbereikten Liesbeth het lehonk. Helaas werd zij vroegtijdig naar de dug out verwezen door een gemist gestolen honk. Door een 2 honkslag te slaan kwam Wendy Coomans in scoringspositie. Door een goed geslagen tweehonkslag van Marieke Rijsewijk, bracht zij het winnende punt over de thuisplaat en kon de goedleidende scheidsrechter Jac van Riel ’’end of the game” afroepen. Coach Annie Hekker was blij maar niet geheel tevreden: ”We sloegen teveel en te vaak op hoog gepitchte ballen daardoor vielen er onnodige nullen door vangballen.”

Weekblad Moergestels Nieuws | 2003 | | pagina 7