J Weer een geslaagde uitwisseling Graaf van Ursel - St. Pietersschool Met samenwerking kom je het verst Leer de coolste tries met skateboarden van een professional! LWüJf RONDOM DE KERK 88 90 00 00 In Moergestel wordt vaak en veel iets georga niseerd. Dat heeft onder andere iets te maken met een onbewust benadrukken van een eigen identiteit. Zo kon het gebeuren dat zowel WieKentKunst als de Stichting Wielerronde op het weekeinde van 21 en 22 juni uit waren gekomen. en, darten, tafelvoetballen enz. Voor de tieners (10-15 jaar) is er weer een P@rty Nights, met deze keer karaoke. Van 20:00 - 23:30 uur kun je je zangtalent laten horen met oude en nieuwe hits. Natuurlijk zal er tussen door ook top 40 muziek gedraaid worden. De entree is gratis. Voor meer info bel 513 3261, check de website www.jcvision.nl of mail naar info@jcvision.nl Het uitwisselingsprogramma in Oostkamp Dinsdag 13 mei Rond 9 uur vertrokken we met de bus naar Foto’s van de uitwisseling zijn te bekijken op de websites van beide scholen: www.vbsspo.be en http://home.tiscali.nl/graafvanursel Deze route is 35 kilometer lang en is gratis ver krijgbaar in de informatiestand van WieKent Kunst in Den Boogaard. We zouden zeggen: zeker halen, want de route is tijdloos en kan ook over een maand of volgend jaar nog gereden worden. Behalve over boerderijen wordt his torische en anekdotische informatie geven over andere objecten die voorbij worden gefietst, zoals bijvoorbeeld Het Draaiboompje, de Heilige Eik of het mysterieuze kruis in het pla veisel van de Heikant. Door het succes van vorig jaar, kreeg het uitwisselingsprogramma tussen de Graaf van Urselschool uit Moergestel en de St. Pietersschool uit Oostkamp bij Brugge dit jaar een vervolg. Het uitwisselingsproject was mogelijk door de finan ciële ondersteuning van het Europees Platform en de hulp van vele mensen uit Moergestel en Oostkamp. De basisschool jeugd kan zaterdag 31 mei weer lekker knutselen: brooddeegftguren maken van 14:00 - 16:00 uur. De entree is €1,50 en neem wel een doosje mee, want je moet de figuren thuis afbakken. Woensdag 4 juni is er weer bingo voor de jeugd vanaf 8 jaar. Van 13:30 - 15:00 uur, de entree is 1,20 en je kunt geweldige prijzen winnen. Daarna kun je nog blijven hangen tij dens het afterschoolcafe om een potje te pool- Onze Lieve Vrouwe in het veld BRABANTS LANDSCHAP Is WieKentKunst heel blij met deze samen werking en het resultaat daarvan, hetzelfde kan worden gezegd van de samenwerking met Brabants Landschap. Dat Moergestel een groen paradijsje is, heeft het dorp mede te danken aan de bezittingen van het Brabants Landschap. De bossen richting de Pierenberg en richting de Hondsberg zijn van deze organisatie. Iedereen die hier wel eens wandelt weet hóe ontzettend mooi de natuur er is. Zogezegd paradijsjes en dat aan de rand van Moergestel. (5) WieKentKunst organiseert: Gèèsels Gruun Wiekent op 21 en 22 juni Wanneer op 21 en 22 juni de Stichting WieKentKunst het Gèèsels Gruun WieKent organiseert, organiseert de Stichting Wielerronde Moergestel-Oisterwijk op die zondag de 22ste een jeugdwielerronde in Moergestel. Gaat dat wel samen?, is een vraag die de laatste tijd herhaaldelijk aan WieKentKunst is gesteld. Het antwoord is een volmondig ja, want niet alleen met de Stichting Wielerronde is sprake van een vruchtbare samenwerking, ook met het Brabants Landschap en met Heemkundekring De Kleine Meijerij. Dit alles onder de aloude Moergestelse wapenspreuk ‘met samenwerking kom je het verst’. Het kan zeker op zondag nog wel eens heel druk gaan worden in Moergestel. Voor de jeugd wielerronde wordt veel belangstelling verwacht, en dat uit heel het land. Zulke rondes brengen altijd renners uit alle delen van Nederland aan de meet. De onder auspiciën van de KNWU georganiseerde wielerwedstrijd wordt gereden in zeven leeftijdscategorieën. De jongste cou reurs zijn 8 jaar, de oudste 14. Er komen er 350 aan de meet, onder wie een paar snelle jongens uit Moergestel. De wedstrijden duren tot 17.30 uur. Het parcours is zo opgezet dat de activi teiten van het Gèèsels Gruun Wiekent er niet door in de wielen worden gereden. BOERDERIJEN Een andere heel leuke vorm van samenwer king betreft die met Heemkundekring De Kleine Meijerij onder voorzitterschap van Moergestelnaar Noud Smits. De Kleine Meijerij haakt in het kader van het Gèèsels Gruun Wiekent in op het landelijke Jaar van de Boerderij. Een jaar lang wordt aandacht gevraagd voor het behoud van boerderijen. Door Noud Smits is een fietsroute uitgestippeld langs tientallen boerderijen in Moergestel en directe omgeving. Al fietsend heeft Jan van Roessel de route verfijnd. Kan tegelijkertijd een kaarsje worden opge stoken voor goed weer. Daar helpen de zusters Clarissen ook aan mee. WieKentKunst doet mee aan het zeer oude gebruik van het offeren van worsten aan de Clarissen. Dan bidden de zusters extra voor goed weer. Het uitwisselingsprogramma in Moergestel Dinsdag 22 april We wachtten met de hele klas vol spanning op de komst van de Belgische kinderen. Rond half twaalf kwamen ze aan. We hadden span doeken gemaakt en zongen het welkomstlied. We deelden de buttons uit, daarna mochten we even buiten spelen. Om twaalf uur gingen we eten: we kregen een broodjes met kroket. Toen we klaar waren met eten, gingen we het kennismakingsspel doen: je moest in een groep je spellen doen. We deden ook nog een paar les sen zoals: drama, techniek, rekenen en engels. Om 15.15 uur gingen de Belgische kinderen met de gastgezinnen mee naar huis. Woensdag 23 april We gingen ’s morgens om 9.30 uur met de bus mee naar de Efteling. Rond 10.00 uur waren we er. Toen gingen we naar de verzamel plaats de Brink. Je mocht zonder leider door de Efteling lopen. We werden kletsnat in de Pirana en juf frouw Kaat was in de Python geweest. Daarna moest ze overgeven. Om 12.15 uur gingen we eten. Je moest weer om 15.15 uur bij de ver zamel plaats zijn. We kwamen rond 16.30 uur weer op school. Donderdag 24 april De gastkinderen moesten hun koffers weer mee naar school nemen. We gingen meteen naar de aula om een collage over de Efteling te maken. Daarna gingen we een speurtocht doen door Moergestel. 5 groepen kregen een rond leiding door de molen en de andere 5 groepen in de kerktoren. Dat was heel leuk, ’s Middags gingen we een rebus oplossen, afscheid nemen en rond 2.00 uur gingen de Belgische kinderen weer met de bus mee naar huis. Er moesten veel kinderen huilen, want het was jammer dat de Belgische kinderen weggingen. Beide organisaties hebben goede redenen om juist in dit weekeinde of op deze zondag een acti viteit neer te zetten. De organisatie van beide activiteiten is volledig op elkaar afgestemd. Om daar een voorbeeld van te geven: de jeugd wielerronde begint pas om 12.00 uur nadat voor de kerk het startsein is gegeven voor het Gèèsels Gruun Wiekent. Een ander voorbeeld is de bewegwijzering waarin beide evenemen ten zijn geïntegreerd. “Twee totaal verschil lende activiteiten waar wederzijds voordeel aan te behalen is”, aldus voorzitter Ruud Hora van de Stichting Wielerronde. Zaterdagmiddag 7 juni zal Stijn, een professioneel skateboarder, jullie de vetste tries met skateboarden leren. Hij is bij jongerencentrum Vision te Moergestel van 14:00 - 16:00 uur, de lessen zijn voor de basisschooljeugd vanaf 8 jaar en de kos ten zijn 0,50. Er kunnen maar 20 mensen terecht en dus houden we vooraf inschrij vingen. Vanaf vandaag kun je inschrijven bij jongerencentrum Vision. Brabants Landschap stelt geïnteresseerden ter gelegenheid van het Gèèsels Gruun Wiekent in de gelegenheid de natuur-zo-dicht-bij-de-deur nader te leren kennen. Onder leiding van vier gidsen van IVN-afdeling Oisterwijk worden zondag 22 juni twee wandelingen georgani seerd en is een informatiestand ingericht op de Flowershow in Den Boogaard. De wandelingen zijn ook gratis, zoals alles wat WieKentKunst doet. Om van de schoonheid en de stilte van de ochtend te genieten begint de ene wandeling vroeg, om 09.30 uur, en voert richting Galgeven. De andere vangt om 13.30 uur aan brengt de deelnemer in de richting van de Hondsberg. Gesteld kan worden dat het steeds om zeer bij zondere wandelingen gaat. Het startpunt van beide wandelingen is steeds bij het kapelletje aan de Oisterwijkseweg. België in Oostkamp. In de bus was het heel gezellig. We waren in Oostkamp rond half 12 aangeko men. De kinderen van de St.Pietersschool ston den op ons te wachten. We moesten de koffers in de zaal zetten. Daarna gingen we het ken nismakingsspel doen en daarbij kwam je te weten bij wie je in het groepje kwam. Daarna gingen we eten: bloemkoolsoep en spaghetti. Na het eten gingen we met z’n allen een speur tocht houden door Oostkamp en dat was wel leuk. Daarna gingen we naar het kasteel van De Graaf Phillipe d’Ursel. We hadden daar een groepsfoto gemaakt. Toen we terug kwamen van de speurtocht gingen we naar het gastge zin. Woensdag 14 mei Toen iedereen op school was, gingen we met de bus naar Brugge. Daar staan allemaal oude gebouwen. En we waren nog op het dakterras geweest van het concertgebouw. Rond 12 uur gingen we in een café eten. Na het eten gingen we eventjes in een speeltuintje spelen en daar na gingen we een tekening maken van gebou wen uit Brugge. Toen we dat gedaan hadden, gingen we weer terug naar de St. Pietersschool en gingen naar het gastgezin. Donderdag 15 mei De volgende morgen gingen we lessen volgen die de Belgische kinderen allemaal krijgen. Zoals Frans en turnen. Ook deden we Tien voor Taal en hebben we een collage van onze tekeningen van Brugge gemaakt. We gingen om 12 uur eten: tomatensoep en frietjes. Daarna gingen we touwtrekken, liedjes zingen en cadeautjes geven. Om 2 uur namen we afscheid van elkaar. Veel kinderen moesten huilen omdat het zo leuk was geweest. Daarna stapten we de bus in en waren we om half 5 weer thuis. PftROCMè ST. J/WSOWWOFMK JL Een aantal jeugdige Moergestelse wielrenners bijeen onder de molen van het dorp, van links naar rechts Diego Smits (11), Kay Wetten (11), Jasper de Laat (9), Stijn de Laat (11), Jan de Laat (trainer) en Bas Persoons (14). Het woord Moergestel geschreven met buxusboompjes is een initiatief van WieKentKunst. De gemeente Oisterwijk heeft er iets heel moois van gemaakt. i w - -4’ I In 1936 plaatste op deze plek de Katholieke Jeugdvereniging een Mariabeeld op een hou ten paal gewoon tussen de bomen en van boven onbeschermd. Het beeld is een tweet al keren ontvreemd. In de oorlog wilde de buurt een waardiger kapelletje bouwen maar de materialen ontbraken vanwege de oor logssituatie. Ten huize van Willem Op 't Hoog werden er plannen voor gemaakt. Een com missie bestaande uit Dien Vriens-Horrevorts, Miet Mutsaers-Segers, Maria van den Boo- gaart, Jaon Mulders en Tinus van de Wouw toog aan het werk waarbij laatstgenoemde het penningmeesterschap op zich nam en belast Redactie: Ton van Elsdingen Hans Festen Jo van Os Ireen Stieger Peter Verheijen Ad Wolfs Harry van Boxtel PAGINA 4 Als men Moergestel verlaat in de richting Oirschot treft men aan de linkerzijde van de weg een open kapelletje aan met een Mariabeeld. Dit bouwwerk is indertijd geplaatst door de Buurtvereniging Heikant, Oirschotseweg en Vossenhoorn en over het ontstaan hebben vele verhalen de ronde gedaan. Sommigen daarvan hebben de mensen in de buurt echt pijn gedaan en daarom hebben wij Anneke en Noud Vriens eens opgezocht om de ware toedracht te achterhalen. DE GÈSSELSE' - WOENSDAG 28 MEI 2003 werd met de uitvoering. Een spontane collecte bracht 450 gulden op en men kon aanvangen. De grond werd beschikbaar gesteld door Frans Vriens en Jaon Mulders. De materialen werden bijeen gesprokkeld en de hele buurt werkte er aan mee. Op 15 augustus 1944 kon kapelaan Hanegraaf in stilte de kapel inwijden. Na het officiële einde van de oorlog werd op 15 augustus 1945 met een processie, een kort lof en een noveen de dankbaarheid van de buurt uit gebracht aan Maria dat men de oorlog zo goed was doorgekomen. Rond 1950 werden door de buurt een achttal palen geplaatst welke een rieten dak ondersteunden en in 1984 werd het geheel wederom verbouwd tot wat er nu te zien is. Vier stenen pilaren ondersteunen een dak en Maria werd geplaatst op een stenen sokkel. Kort geleden hebben Harry de Brouwer en Adrie Ketelaars het gehele bouwwerk met een hogedrukspuit gereinigd en gaat Wille- mien Dirkx het beeld nog van nieuwe kleuren voorzien. De kaarsjes die er verkocht worden zijn via de Parochie verkregen en met deze opbrengst worden er door Anneke Vriens steeds verse bloemen geplaatst. Zo blijft deze devotieplaats in goede staat. Jammer genoeg hebben vandalen al een aantal keren gepro beerd om brand te stichten. Het verankerde beeld heeft alleen maar roetschade opgelo pen. De kaarsjes staan er in een verdiepte bak en kunnen zo blijven branden. Het beeld wordt ondanks soms slechte weersomstan digheden nooit nat volgens Anneke Vriens. Tot in lengte van dagen wil men het kapelletje blij ven verzorgen want niet alleen buurtbewoners komen er regelmatig ook vakantiegangers maken graag een tussenstop. Hb

Weekblad Moergestels Nieuws | 2003 | | pagina 4