Fakibolo’ opende deuren Gina Smits-Laarakkers koninklijk onderscheiden VOGEL* I Aphrodite h H Moergestelse jeugd kan gaan spelen met Sint Jan 7/ PR FIL- P. Terwindt P. Blessing-van Luijt HUISARTSEN Moederdag cadeau! een fietsplus cadeaubon Schepens Tweewielers WOENSDAG 7 MEI 2003 - 28e JAARGANG - Nr. 1237 Moergestel Biest-Huutakker Haghorst i.v.m. nascholing afwezig dinsdag 13 t/m vrijdag 16 mei a.s. (Foto Romanesco) Officieel heet het ‘de Algemene Gelegenheid’, maar in de volksmond is het bekend als de traditionele ‘lintjesregen’. Bij die ‘Algemene Gelegenheid’ in 2003, die plaatsvond daags vóór Koninginnedag’, werd Gina Smits-Laarakkers, wonen de aan de Eysenband 3, koninklijk onderscheiden. Ze werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nasssau en kreeg de onderscheiding opgespeld door burge meester Y. Kortmann. Uiteraard wist zij van niets toen ze, zoals de tra ditie dat meestentijds wil, werd meegelokt naar het raadhuis in Oisterwijk. Ze ging mee om haar man gezelschap te houden, niet wetende dat er een hoofdrol voor haarzelf was weggelegd. diensten en assistentie bij toernooien. En dat ook nog eens als oudste lid (7 januari jl. werd ze 70 jaar) van de vereniging. Met het toekennen van deze onderscheiding houden man (Fons) en vrouw (Gina) nu wat dat betreft ook weer gelijke tred. Fons werd namelijk enkele jaren eerder al koninklijk onderscheiden. Gina: ook namens ‘De Gèsselse’ van harte pro ficiat! E. van DELFT Oisterwijkseweg 67, Moergestel Telefoon 513 1424 ROEF! Naast het feit dat ze ook nog lid was van de parochieraad (van 1991-1995) zijn haar ver diensten voor SV Roef! meer dan bijzonder te noemen. Zo is ze vanaf het begin dat die werd opgericht lid van de clubgebouwcommissie: ze verzorgt na het weekend de schoonmaak van de kleedkamers, douches en kantine, ze doet de inkoop voor de kantine, verzorgt de voorraad- en financiële administratie van het clubgebouw en verricht daarnaast ook nog bar- VERDIENSTEN Achter Gina’s naam, die tot aan haar huwe lijk in 1970 part-time verpleegkundige was in het ziekenhuis te Venray, staat 'n enorme lijst van verdiensten op velerlei gebied. Zo ging ze diverse keren als verpleegkundi- ge/vrijwilligster mee met Lourdesbedevaarten per trein en was ze lid van de oudercommissie van de Hertog Janschool. Ze deed de mantel zorg voor twee hoogbejaarde dames in Tilburg; ze is vanaf 1989 actief lid van de werkgroep Ziekenpastoraat in onze parochie, ze bezoekt daarbij langdurig-zieken, treedt desgevraagd op als begeleidster bij stervenden en verricht nazorg voor achtergeblevenen. Gina is betrok ken bij allerlei bejaardenactiviteiten op De Reuselhof en het project ‘Geef elkaar de hand’ (activiteitenbegeleiding voor eenzame men sen). - i De tennishal aan het Stokeind heeft een metamorfose ondergaan. In plaats van een zomersluiting is er vanaf nu een totaal andere activiteit.een bijzonder mooi kinderattractiepark voor de allerjongsten tot en met 12 jaar. Er staan diverse speeltoestellen zoals glijbanen, wippen, een fïlmcabine, ballenbak, diverse spring kussens en.als absolute topper een springkussen van maar liefst 9 */z meter hoog! Het speelpaleis is geopend vanaf 4 mei a.s. tot en met 24 augustus 2003, en ook voor ouders, opa’s, oma’s en andere begeleiders is er de gelegenheid om vanuit de gezellig ingerichte ontvangst ruimte hun kroost te zien ravotten en zien samenspelen in een kindvriendelijke en absoluut speel- veilige omgeving. ‘Fakibolo’ is geopend: in de periode 4 mei t/m 24 mei 2003 op woensdag en vrijdag van 10.00 tot 18.30 en op zaterdag en zondag van 10.00 tot 18.30 uur. Van 24 mei tot 24 augustus 2003 is ‘Fakibolo’ dagelijks geopend van 10.00 tot 18.30 uur. tegen alle onheil, tegen de bliksem in het bij zonder. De mensen waren vroeger als de dood voor bliksem. Niet alleen als gevolg van bijge loof, maar ook omdat blikseminslag huis en haard kon verwoesten. Daarom staan ook voor de oude boerderijen in Moergestel leilindes. Deze beschermden een boerderij onder meer tegen blikseminslag. Dit zeer oude gebruik van de Sint Janstros werd gekerstend, wat met zoveel voor-christe- lijke elementen is gebeurd. Het is de traditie om een Sint Janstros te maken van kruiden die groeien in de vrije natuur. Om ze extra op te fleuren werden er bloemen uit de tuin bijge daan. Als het kon moesten deze wel een func tie hebben. Zo symboliseren margrieten Maria en duizendschonen de twaalf apostelen. De Sint Janstros bestaat uit acht kruiden. De eerste letters van de Latijnse namen van deze planten vormen samen de naam Johannes. Deze planten zijn: Jarum (witte aronskelk), Origanum (marjolein), Herba Benedicta (korenbloem), Allium (knoflook), Nigella (juffertje in ’t groen), Navelkruid, Excrementum Diaboli (duivels drek), Succisa (blauwe knoop). Probeer eens een Sint Janstros te maken. Wie er meer informatie over wil hebben kan terecht bij een bestuurslid van WieKentKunst die naar Sintjan is genoemd: Jan van den Hurk, tel. 513 2279. Zonder extra aandacht voor de jeugd is een eve nement van WieKenKunst niet compleet. Deze stichting denkt iets origineels in petto te heb ben in verband met het op 21 en 22 juni te hou den Gèèsels Gruun WieKent. Via de drie basis scholen worden ze uitgenodigd Sint Janstrossen te maken. Dat zijn boeketten van wilde planten die vroeger op de feestdag van Sintjan (24 juni) ook in Moergestel tegen de voordeuren werden gehangen. Door deze Sint Janstrossen te maken leren kinderen iets over de volkscultuur van vroeger en over wilde planten en kruiden. Ze kunnen er bovendien Moergestel mooi mee versieren. De drie basisscholen van Moergestel krij gen medio mei van WieKentKunst informa tie toegezonden over deze Sint Janstrossen en hoe ze kunnen worden gemaakt. De basis scholen wordt gevraagd deze informatie aan de leerlingen mee te geven of de kinderen eventueel te helpen bij het maken van de Sint Janstrossen. Daarnaast worden ideeën aan de hand gedaan om andere ‘groene’ din gen te doen, zoals de aanleg van schooltuin tjes of het maken van vogelverschrikkers. De Sint Janstros is een zeer oud gebruik dat nog niet overal is uitgestorven. De traditie is niet zo ver hiervandaan springlevend: in de Kempen komt het in nog verschillende plaatsen voor. Onder meer in Duizel waar de boeketten bijna deur voor deur tegen de voordeuren hangen. Dat geeft een bijzonder feestelijk gezicht. Het zou leuk zijn wanneer hier en daar in Moergestel deze folklore opnieuw ingang vindt. Dat zou passend zijn omdat de parochie van Moergestel is toegewijd aan Sint Jans’Onthoofding. De relatie tussen Moergestel en Johannes de Doper wordt mooi tot uitdrukking gebracht door mid del van een beeld van deze heilige in de kerk. In de Sint Janstros komen geloof en bijgeloof bij elkaar. Volgens een oeroud bijgeloof be schermt een gewijde Sint Janstros een woning (2) WieKentKunst organiseert: Gèèsels Gruun WieKent op 21 en 22 juni In de kerk van Moergestel staat dit mooie beeld van Johannes de Doper. J Huidverzorgingsinstituut de esselse Uitgave en redactie: Buro 76, Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel, Tel. (013) 513 2268, Fax (013) 513 2871 - E-mail: buro76@wolmail.nl Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; e-mail uiterlijk zondag 18.00 uur; advertenties tot en met zondagavond - www.gesselse.nl (voorheen 'Moergestel-Nieuws Waarneming: Laat op tijd uw medicijnen aanvullen! 1 Rootven 66 Moergestel Tel. (013) 513 14 35 p i iuiu vuilui yii lyoii uiuuui Schoolstraat 5 MOERGESTEL Tel. 013-513 1474 ORTHOPEDISCHE SCHOENTECHNIEK Industrieweg 21b, 5066 XJ Moergestel bezoek onze website www.cso-orthopedie.nl I DE FIETSSPECIALIST Kerkstraat 21Oisterwijk. Tel. 5217326 (fëj- E-mail: Profileschepensfo1 hetnel.nl Ruim 75 jaar fietsplezier! Eigen parkeerplaats via Vloeiweg 's-Maandags gesloten •4 j F S' ty/’

Weekblad Moergestels Nieuws | 2003 | | pagina 1