Poppen- en Speelgoed- museum Tilburg pi “2003, het Jaar van de Boerderij” (4) 2-Daagse Prestatieloop Hondenvereniging Kyon Haaren Collecte Kinderhulp Kinderspeelgoedmarkt op jaarmarkt! MOERGESTEL PAGINA 9 19 april Noud Smits Heemkundekring “De Kleine Meijerij” Een gebint bestaat in principe uit twee verticale stijlen die met elkaar verbon den zijn door een horizontale gebintbalk. Om de hele constructie steviger te maken worden alle hoeken met “schoren"en “korbelen” vastgezet. In onze streek werd eikenhout gebruikt en de gebintbalken werden bewerkt met een dissel. Een groot aantal geïnteresseerden heeft vragen gesteld met betrekking tot het geen in aflevering 2 stond vermeld aangaande de bepaling van de ouderdom van boerderijen, daarbij lettend op details. De vragenstellers zouden graag zien, dat er wat uitgebreider werd ingegaan op een aantal uiterlijke kenmerken van de authentieke boerderij in onze omgeving, zoals de gebinten, de raampartijen en de kleurstelling. Een verheugend verschijnsel is het te mogen constateren, dat de artikelen met belangstelling gelezen worden. Deze bijdrage zal derhalve verlucht worden met een tekening en met herkenba re foto’s. Deze aflevering handelt over de gebinten. omgeving voorhanden was. Als er riet te vin den was, dan werd een rieten dak gemaakt en anders nam men zijn toevlucht tot stro, maar dat moest dan wel roggestro zijn. Men sprak van een gedreven dak als het stro met de aren naar boven lag en van een gehangen dak als de aren naar beneden hingen. Het stro of riet werd op de rietlatten vastgehouden door gaarden die met wil- genteehhout werden vastgebonden. De vor sten van rieten of strooien daken werden afgedekt met graszo den die ondersteboven over de nok werden gelegd en met houten pennen in het riet- of strodak werden vast gezet. Voor de houtconstruc ties van de boerderij werd in het algemeen inlands eikenhout gebruikt. De eiken werden vaak rond de boerderij voor dit doel aangeplant. Het eiken hout werd voor de gebinten vierzijdig behakt met de dissel. Deze balken waren vaak erg krom en in oude boer derijen zien we dan ook dikwijls dergelijke kromme gebintbalken. Wanneer een boerderij of schuur gebouwd moest worden, werd begon nen met het stellen van de gebinten die tevo ren ter plaatse passend gemaakt werden. De ver schillende onderdelen werden vaak van een telmerk voorzien, zodat ze in de bouw niet ver wisseld konden worden. Op de plaatsen waar de houten onderdelen met elkaar verbonden zijn, zijn in de meeste boerderijen de tel- merken nog goed terug te vinden. Al in de Middeleeuwen had men - om vergissingen te voorkomen - een systeem hiervoor ontwik keld. Alle elementen in het vlak van één gebint werden met hetzelfde getal gemerkt. Voor het Telefoonstraat 13-155038 DL Tilburg Tel. (013) 543 6305 Tentoonstelling Poesie-albums en poesie- plaatjes Alleen al bij het woord poesiealbum ziet men op vele gezichten een weemoedige glimlach verschijnen. Men denkt bij dat woord onmid dellijk terug aan voorbije tijden. Op de lagere school kreeg men vaak met Sinterklaas of een verjaardag een poesiealbum cadeau. Dit album was dan leeg maar in de kortste keren was het vol of tenminste halfvol geschreven. Het is een ongeschreven wet dat de eerste bladzijde bestemd was voor jezelf om te vertellen hoe je heette, waar je woonde en dat je verwachtte dat degene die erin schreef dat ook netjes zou doen. De daarop volgende bladzijden waren voor je vader en moeder en daarna je broertjes en zus jes. Ook peetooms en peettantes blijken een plaatsje voorin het album te krijgen. Natuurlijk kwamen de schoolvriendjes en vriendinnetjes ook aan bod en niet te vergeten de leraar of lera res. In de 16e eeuw begonnen jongens een album amicorum oftewel vriendenboek aan te leg gen als herinnering aan de tijd dat ze op een universiteit studeerden. Medestudenten en hoogleraren schreven in een verzorgd hand schrift vriendenblijken op losse velletjes papier die in een doosje bewaard werden. Het waren niet alleen teksten die het papier sierden maar ook prachtige gekleurde wapen schilden van adellijke personen en vaak onge looflijk mooie tekeningen die welhaast klei ne schilderijen lijken te zijn. Aan het einde van de 18e eeuw verloren de jon gelingen hun interesse in het album amico rum. Gelukkig raakte het album niet in de ver getelheid. De meisjes gingen zich over het album ontfermen en daarmee veranderde het album volkomen. In eerste instantie imiteerden ze de heren met franse en engelse verzen maar later werden er gedichten van vaderlandse bodem in het album geschreven. Meestal waren het stichtende verzen over goed gedrag, ver trouwen op God, nette levenswandel, oppassen voor het kwade en goed zijn voor de ouders. Het waren geen vrolijke verzen maar veeleer op preken lijkende vermaningen. Door de jaren heen veranderde ook het uiter lijk van de albums. Als men een collectie poe siealbums bekijkt valt het op dat voor 1900 en Wegens groot succes in 2002 organiseert HV Kyon ook dit jaar op vrijdag 16 mei en zater dag 17 mei voor de 2e keer een groot opge zette wandeltocht. De afstanden bieden voor zowel eigenaar als hond een mooie uitda ging. Deelnemers maken op vrijdagavond een wandeling van 10 kilometer en hebben op zaterdag de keuze tussen een tocht van 20 of 30 kilometer. Voor wandelaars die mee wil len doen aan de tocht, is het zeker raadzaam op tijd te gaan trainen met de hond. Vanaf heden is het dan ook mogelijk hiervoor in te schrijven. Bij oude Brabantse boerderijen is de gebint- constructie het meest wezenlijke deel. Op de gebinten (of gebonten) rust namelijk hét dak van de boerderij. Het gebint bestaat uit gebint- stijlen welke op zogenaamde poeren rusten. Deze poeren werden gemetseld en aangelegd op de vaste bodem. In de boerderijenbouw werden vier soorten gebinten gebruikt, te weten het tussenbalkgebint, voornamelijk in Noord- en Zuid-Holland en in het westen van Utrecht; het ankerbalkgebint, dat vrijwel in het gehele land gebruikt werd; het kopbalkgebint, dat in Twente, de Achterhoek en in Limburg werd toe gepast en het dekbalkgebint, dat voorkwam in het westen en in de noordelijke provincies. Als we ons in deze bijdrage richten op het hier veelvuldig voorkomend gebint, dan werd elk paar gebintstijlen verbonden door een anker- balk (heeft te maken met “verankeren”). Aan de einden van de ankerbalk zijn pennen gemaakt die passen in gaten welke in de gebint stijlen zijn aangebracht. Deze pennen steken een eindje (ongeveer 15 a 20 centimeter) door de gebintstijlen heen en worden vastgemaakt met wiggen. Óm het schranken van het gebint te voorkomen worden schoren aangebracht die ook een pen- en gatverbinding hebben. Door toogpennen (of toognagels) worden deze onder delen vast verbonden. Ook werden wel korbe len (of karbelen) gebruikt om de constructie op de hoeken steviger te maken. Een korbeel is naast een uit de muur vooruitspringende steen, waarop de balk komt te rusten ook een steun- balkje tussen een gebintstijl. Zowel de teke ning als de foto van de boerderij in afbraak laten duidelijk de constructie zien. De gebinten staan op een afstand van 4 a 5 meter van elkaar. Het aantal gebinten is dus afhankelijk van de grootte van de boerderij. Over de gebintstijlen werden in de lengte richting van zo’n boerderij zware balken aan gebracht. Zo’n balk noemen we de worm en deze werd in het dialect aangeduid als “worm”. Om het schranken van de gehele constructie in De wandelaars die op beide dagen deelnemen, worden samen met de hond op vrijdagavond vanaf 16.00 verwacht op een camping aan de Loonse en Drunense duinen in Biezenmortel. Deze avond wordt als warming up een mooie tocht gelopen van zo 'n 10 kilometer rondom de duinen. Aansluitend vindt een gezellige avond plaats op de camping en bestaat de moge lijkheid om samen met de hond te overnach ten in de eigen tent. Op de zaterdag worden de deelnemers ver wacht bij de kantine van de hondenvereniging Vrijdag 18 april gaan we paashaas schieten, en niet zomaar een haas, nee, dit is iemand uit het bestuur. Dus heb je nog frustraties kom dan 18 april om 20.30 uur naar café ‘t Draaiboompje. Vrijdag 2 mei gaan we katten in Eindhoven; houd deze datum vast vrij, verdere informatie volgt nog. Na het grote succes van de Hallie-Gallie-avond hebben we ook dit jaar weer iets besproken. Dus mannen: houd vrijdag 16 mei vrij, want dan hebben we een Lick the Chicky-avond. En voor de vrouwen hebben we natuurlijk ook iets: topless bediening. Deze avond begint om 21.00 uur. Graag tot ziens bij onze activiteiten. BS.: Óns postadres is gewijzigd in: Postbus 88, 5066 ZH Moergestel Voor meer informatie kijk op www.geoci- ties.com/kpjmoergestel in Haaren. Hier komt de echte uitdaging pas en lopen de wandelaars met hun trouwe vier voeter een tocht van circa 20 of 30 kilometer. De tocht zal afhankelijk van de gekozen afstand, voeren door de mooie natuurgebieden die mid den Brabant rijk is. Wandelen maakt echter hongerig en daarom wordt de dag afgesloten met een barbecue en is er voor alle deelnemers een leuke attentie. Voor deze tweedaagse wandeltocht wordt een bedrag van 20,- p. p. in rekening gebracht. Dit bedrag is inclusief overnachting, ontbijt, lunchpakketje en barbecue. Wil je alleen op de zaterdag meelopen en lekker eten van de bar becue, dan geldt een bedrag van 14,- p.p. Niet alleen cursisten van de eigen vereniging wor den uitgenodigd, maar ook van andere hon denscholen of gewoon de fanatieke wandelaars met hun hond. De lezers die enthousiast geworden zijn en zin hebben om op originele wijze een leuk week end met hun hond door te brengen, kunnen zich nu opgeven voor deze uitdaging! Voor infor matie en inschrijvingen kunt u terecht bij Willy Verhagen, tel: 0411-625239, of Evelien Vromans 013-533 5540. Kinderhulp zet zich in voor tienduizenden kinderen in Nederland die niet in een 'norma le' thuissituatie kunnen opgroeien. Via instel lingen voor jeugdzorg probeert het fonds wat meer kleur te brengen in het bestaan van deze kinderen. Om aan het stijgende aantal aanvra gen vanuit deze instellingen te kunnen vol doen, is Kinderhulp sterk afhankelijk van de opbrengst van de jaarlijkse collecte. Tijdens de landelijke collecteweek, dit jaar van 20 tot en met 26 april, gaan ongeveer 30.000 vrijwilligers voor Kinderhulp met de collectebus op pad. Samen moeten zij zorgen voor een groot deel van de inkomsten van Kinderhulp. Op 4 mei organiseert carnavalsvereniging De Dorstvlegels haar 26e Jaarmarkt. Op veler verzoek organiseren wij ook dit jaar weer een Kinderspeelgoedmarkt! Als je je van je ouders opgeven mag, dan zit er ook een presentje bij die dag. Lijkt dit ook iets voor jou, zoek dan je oude speelgoed gauw. Óok hebben we een prijsje weg te geven. Ben jij de gezelligste verkoper/ster die dag, dan ben jij degene die de prijs ophalen mag. De markt begint om 10.00 uur en je mag gaan wanneer je zelf wilt. Kosten van de kraam zijn 5,-. Wil je je opgeven? Bel dan voor 19 april naar Annelies Weijtmans, 511 2249 of Patricia van de Wouw, 513 3992. onderscheid tussen rechts en links werd een extra teken of een knikje in het merk aange bracht. De wijze van het merken geeft ons enig houvast bij het dateren van constructies. Tevens is aan de volgorde van de telmerken te zien of de boerderij veranderingen of uitbreidingen heeft ondergaan. Op bijgaande foto zijn op het voorste gebint drie gegutste putjes zichtbaar; het middelste gebint is voorzien van een tel merk, bestaande uit twee gegutste putjes en het achterste gebint is gemerkt met één putje. Bij het bezichtigen van oude boerderijen en schuren is het daarom interessant te zien hoe het bovenstaande verhaal erbij past. kort erna veel albums uitgevoerd werden met een mooie fluwelen kaft in diverse tinten. Opmerkelijk is ook dat er altijd van metaal of koper een mooie versiering op de voorkant is aangebracht. Deze versieringen werden opge plakt maar helaas zijn deze menigmaal verd wenen of voor een gedeelte verloren gegaan. De albums van rond 1900 zijn voornamelijk uit gevoerd in goud op snee en aan de binnenkant van de kaft bekleed met papier bedrukt met klei ne bloemetjes of een ander klein motief. De eer ste bladzijde was steevast versierd met een grote gedrukte prent van bloemen of soms een prach tig landschap. Enkele keren treft men op verschillende plaat sen in het album deze gedrukte prenten aan. Echt lederen kaften komen ook voor met prachtige ingedrukte motieven die vaak met goudkleur zijn ingeschilderd. In de oorlogs jaren 1940-1945 zijn de voorkanten van de albums heel sober omdat er een grote schaars te was aan materialen. Typisch voor deze tijd zijn de albums waar de voorkant beplakt is met behangsel papier. Ook aan poesieplaat- jes was een gebrek maar dat werd opgelost met uitgeknipte plaatjes uit ansichtkaarten en diverse andere beschikbare versieringen. Momenteel zijn veel jonge kinderen in het bezit van een vriendenboek. Met een foto en bij zonderheden over vriendjes of vriendinnetjes is het later een blijvende herinnering aan de ver vlogen kindertijd. De tentoonstelling "Rozen verwelken, scheep jes vergaan" is t/m 19 oktober 2003 te bezich tigen op woensdag, donderdag, vrijdag en zondag van 13.00-16.00 uur. De verschillende onderdelen werden van een telmerk voorzien, zodat ze in de bouw niet verwisseld zou den worden. de lengterichting te voorkomen zijn dikwijls ook tussen de stijlen en de worm schoren aange bracht. Ook deze verbindingen zijn met pen en gat tot stand gebracht en met toogpennen ver zekerd. Van de muurplaat over de worm tot de nokbalk worden sporen aangebracht op afstan den van 50 tot 70 cm. Hierop komen de riet latten of strolatten welke op afstanden van ongeveer 25 cm. worden gespijkerd. Aan de onder- en bovenzijde van de dakconstructie worden deze latten gespijkerd op afstanden van ongeveer 15 cm. Over deze latten wordt dan weer het stro of het riet aangebracht. Het mate riaal dat vroeger voor de dakbedekking gebruikt werd was afhankelijk van wat in de directe DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 16 APRIL 2003

Weekblad Moergestels Nieuws | 2003 | | pagina 9