3 1 1 r 1 1H /x "1 i W’ B f k I Het is tijd voor een bank die uw blik op wonen verruimt. I Is uw testament verouderd Huis gekocht Het is tijd voor de Rabobank. De Hair Maris Notarissen De Hair Maris Notarissen De Hair Maris Notarissen Wilt u een notaris die de tijd voor u neemt Verrekenbedingen in huwelijkse voorwaarden: eerlijk zullen we alles delen? VASTENAKTIE 2003 5 tok. DE GÉSSELSE’ - WOENSDAG 9 APRIL 2003 PAGINA 5 I t t I di www.hairmaris.nl of bel voor een afspraak De Balbian Versterlaan 6 Oisterwijk De Balbian Versterlaan 6 Oisterwijk Postbus 67 5060 AB Oisterwijk E-mail notarissen@hair.maris.knb.nl Postbus 67 5060 AB Oisterwijk De Balbian Versterlaan 6 Oisterwijk E-mail notarissen@hair.maris.knb.nl Postbus 67 5060 AB Oisterwijk E-mail notarissen@hair.maris.knb.nl Telefoon (013) 52 33 400 Telefax (013) 52 33 401 Telefoon (013) 52 33 400 Telefax (013) 52 33 401 Telefoon (013) 52 33 400 Telefax (013) 52 33 401 Lijstenmakerij voor alle inlijstwerk Restauratie-atelier Heusdensebaan 27, 5061 PM Oisterwijk tel. (013) 5284856 Open: donderdag 13.00-18.00; vrijdag 10.00-18.00; zaterdag 10.00-15.00 L r"' www.hairmaris.nl of bel voor een afspraak www.hairmaris.nl of bel voor een afspraak Echter, voor jongeren die met elkaar een eer ste huwelijk aangaan en voor wie waarschijn lijk vruchtbare jaren aanbreken heeft de koude uitsluiting nadelige effecten. Zo breken voor de huwelijkspartner die stopt met werken om voor de kinderen te zorgen (nog steeds vaak de vrouw) financieel magere jaren aan. Om die nadelige effecten van de koude uit sluiting te verminderen zijn verrekenbedin- gen ontwikkeld. Die verrekenbedingen hou den de afspraak in dat de partners met elkaar de gespaarde inkomsten delen, dat wil zeg gen de inkomsten die niet opgaan aan huis- houdkosten. Het is mogelijk om in de huwe lijkse voorwaarden te bepalen wat onder inkomsten wordt verstaan. Verrekenbedingen zijn er in twee vormen. Allereerst de periodieke verrekenbedingen. Bent u op zoek naar een andere koopwoning? Dan is het nu tijd om een afspraak te maken met uw Rabobank. Voor een verhelderend adviesgesprek. En voor een zogenaamd "Blik op Wonen’ Dit gratis blik zit boordevol spuiten die van pas komen bij de aankoop van uw nieuwe woning. Plus tal van aardigheidjes en interessante kortingsbonnen. Bel (013) 505 85 35 en laat Rabobank De Hilver in één advies gesprek uw blik op wonen verruimen! Deze bijdrage is geschreven door mr. M.J.M. Driessen, kandidaat-notaris bij de Hair&Maris Notarissen te Oisterwijk. Nu de lente echt begonnen lijkt, neemt het aantal trouwlustigen zeer waarschijnlijk toe. Het is dan misschien ook een geschikt moment een artikel te wijden aan enige juridische aspec ten van het huwelijk. Als je in Nederland met elkaar trouwt zon der eerst naar de notaris te gaan om huwe lijkse voorwaarden op te laten stellen, trouw je in “algehele gemeenschap van goederen”. In beginsel valt alles hetgeen beide echtge noten bezitten ten tijde van het aangaan van het huwelijk en alles wat tijdens het huwe lijk door hen wordt verkregen in die gemeen schap. Beide echtgenoten zijn, ieder voor de helft, gerechtigd tot die gemeenschap. Steeds meer mensen vinden om een aantal redenen het bestaan van die gemeenschap niet wenselijk. Met name worden huwelijkse voor waarden opgemaakt in geval er sprake is van een onderneming/eigen zaak, in geval één van de twee (aanzienlijk) meer bezit dan de ander bij het aangaan van het huwelijk, in geval er spra ke is van een tweede huwelijk of vanwege fis cale redenen. In beginsel kan iedereen zelf bepalen wat er in de huwelijkse voorwaarden wordt opgenomen. Er is een grote mate van contractvrijheid. Zo kunnen huwelijkse voorwaarden zodanige afspraken bevatten dat er bijna sprake is van een algehele gemeenschap van goederen. Het is bij voorbeeld mogelijk af te spreken dat schenkin gen of erfenissen privé-eigendom blijven van de huwelijkspartner die ze verkrijgt maar dat het overige vermogen gemeenschappelijk is/wordt. Als we als ene uiterste nemen dat er bijna spra ke is van een algehele gemeenschap van goe deren, dan is het andere uiterste de situatie dat de partners afspreken dat beide vermogens gescheiden zijn en ook blijven. In het laatste geval spreekt men van een “koude uitsluiting”. Die koude uitsluiting betekent dat de partners inkomsten en vermogenstoename niet met elkaar delen. Het stelsel van een koude uit sluiting kan met name voor ouderen die met elkaar een tweede huwelijk aangaan een goed systeem zijn. in handen. Het nadeel ervan is echter dat ze niet altijd uitgevoerd worden. Om dat nadeel op te vangen worden de verrekenbedingen vaak gecombineerd. Indien de periodieke verreke ningen niet uitgevoerd worden is er altijd nog een finaal verrekenbeding als vangnet. Als alles gaat zoals toekomstige echtgenoten voor het huwelijk hopen, dan gaan huwelijkse voorwaarden lang mee. Het lastige van huwe lijkse voorwaarden is dat omstandigheden tij dens het huwelijk kunnen veranderen. Huwe lijkse voorwaarden dienen dan ook zeer kritisch opgesteld te worden. Daarnaast is het raad zaam periodiek, bijvoorbeeld eens per vijf jaar, te bekijken of de huwelijkse voorwaarden nog voldoen. Misschien is een oud gezegde ook hier nog steeds zeer toepasselijk: bezint eer ge bemint. Deze verplichten de echtgenoten om de gespaar de inkomsten regelmatig met elkaar te delen. Meestal wordt afgesproken dat die verrekening jaarlijks dient te geschieden. Ten tweede kan in de huwelijkse voorwaarden een finaal verre kenbeding opgenomen worden. Bij een finaal verrekenbeding wordt bij het einde van het huwelijk (overlijden en/of echtscheiding) ver rekend. In de huwelijkse voorwaarden wordt dan afgesproken wat met elkaar verrekend dient te worden. Meestal wordt in de huwelijkse voorwaarden vastgelegd dat in geval het huwe lijk eindigt door overlijden, er verrekend wordt alsof er sprake was van een algehele gemeen schap van goederen. Het voordeel van een perio dieke verrekening is dat de gespaarde inkom sten vrij snel met elkaar gedeeld worden. Beide echtgenoten krijgen jaarlijks een gelijk bedrag De kwaliteit van keuzes. Elke dag maken wij tientallen keuzes. Wat we aantrekken, wat er vanavond op het menu staat, welke vakantie we zullen boekenOns leven lijkt vaak een supermarkt van keuzes. Maar lang niet altijd staan wij stil bij wat echt belangrijk is. In vele delen van de wereld hebben mensen niks te kiezen. Zij kunnen slechts hopen op betere gezondheidszorg, goed onderwijs en eerlijke prijzen voor hun producten. De Vastenaktie zet zich in voor deze vrouwen, mannen en kin deren die strijden voor een beter bestaan. Door kleinschalige ontwikkelingsprojecten te steu nen die door henzelf zijn opgezet. Bij de keu zes, die wij in het westen maken, ligt de nadruk op kwantiteit. Hoe meer, hoe beter. Vaak ver geten we, dat andere mensen op de wereld en het milieu een prijs betalen voor onze keuzes. Lage prijzen betekenen goedkope arbeid en goedkope grondstoffen. De lage prijs, die wij betalen, is dus niet de werkelijke waarde. Vastenaktie let daarom altijd op duurzaamheid. Op een verantwoorde manier omgaan met natuurlijke hulpbronnen is iets dat in alle pro jecten van de Vastenaktie terugkomt. Zo heb ben volgende generaties ook nog wat te kiezen! Het project in Ethiopië is een goed voorbeeld van een project dat zich richt op een duurza me samenleving. U heeft in de laatste 5 weken hierover in ‘De Gésselse’ kunnen lezen. Uw bijdrage is daarbij onmisbaar. Daarom organiseert de M.O.V.-groep Moergestel op donderdag 17 en vrijdag 18 april de collecte voor de Vastenaktie. Toon uw solidariteit en doe uw bijdrage in het vastenzakje, wat u deze week in ‘De Gésselse’ kunt vinden. Help mee aan een betere wereld en geef met een ruim hart!

Weekblad Moergestels Nieuws | 2003 | | pagina 5