MARÉBOUW.. p Wij waren er. Gij ök? Vastenaktie 2003 (2) Project Opvang van weeskinderen in Ethiopië I WiM Alzueer voorbij 2003: het Jaar van de Boerderij (3) ^Tijdens de Paasdagen bieden wij u de "volgende mogelijkheden BEL VOOR UITGEBR.INFO “DE EETERIJ" 013-5046145 OF SURF NAAR WWW.EETERIJ-DIESSEN.NL 5087 BA DIESSEN DE GÈSSELSE’-WOENSDAG 19 MAART 2003 PAGINA 6 Misschien dat de vakkundige jury u beloont met de te winnen prijs van 50,- voor het win nende motto! De entree is in ieder geval gra tis dus tot zaterdag!!! Tel.: (013) 513 37 48 Fax: (013)513 24 66 b.g.g.Tel.: (013) 513 38 13 Noud Smits, Heemkundekring Een jaar lang werken ze er keihard voor, de echte carnavalsvierders, de leden van De Pierewaaiers, De Dorstvlegels, De Durdraaiers, al die commissieleden aan gestuurd door de Commissie Openbaar Carnaval en het vele horecapersoneel. En elk jaar geven ze weer gul al die sponsors, de gemeente met subsidies en al die Moergestelnaren die doneren voor het Pierewaaiersbloaike. PAASBRUNCH 11.30 - 14.30 uur onbeperkt en zeer uitgebreid Prijs 15,-pp. Kinderen 3 t/m 11jaar 46,50 pp. Prijst 20.-p.p. Kinderen 3 t/m 11Jaar 7,50 pp. Prijs 27.50pp. Kindenn 3 t/m 11Jaar 12.50 pp. Burgemeester Bardoelstraat 16 5066 VE MOERGESTEL Nieuwbouw Verbouw Renovatie Betimmeringen Het is dus al weer voorbij de prinsenballen, het Pieregeblèr, de Sauwelavond, het lezen in het Pierewaaiersblaoike, het carnavalsconcert, de kindermiddag, de inblaosaovond, de ope- ningsmiddag, de carnavalsmis, d’n opstoet (waor komt dè woord toch vandaon? Red.), het dweilen en tenslotte.de Pierrotverbranding. Broederlijk vielen ze elkaar dinsdagavond om 24.00 uur in de armen, Prins Harry d’n Urste van De Pierewaaiers, Prins Joest van de Dorst vlegels en Prins Henry van De Durdraaiers. De vuurpijlen schoten het carnaval de lucht in. Het Pierewaaiersrijk is weer teruggegeven aan de aardse bestuurders. De prinsen hebben hun cape en hun scepter veilig opgeborgen en adju dant Jan Horsten heeft de stadssleutel van het Pierewaaiersrijk achter slot en grendel liggen. Speciaal dank aan Prins Harry en zijn adjudant Jan die met veel gevoel voor verantwoorde lijkheid voor de carnavalvierende Moergestel- naar hun functies hebben ingevuld. C3 DINERBUFFET, keuze uit ruim 50 gerechten onbeperkt smullen le zit 15.30 - 18.30 uur of 2e zit 19.00 - 22.30 uur Boerderijtje van de familie Beerens aan 't Stokske, een veelvuldig gefotografeerd pand, dat in elk jaargetijde in zijn omgeving goed tot zijn recht komt.. Daardoor ontstond een nieuwe, langgerekte opzet die een grote verandering betekende ten opzichte van de vroegere korte, brede halle- huisvorm. Deze langgevelboerderij komt dus in ons dorp veelvuldig voor. Het bedrijfsge- deelte kenmerkte zich door twee stel inrij- deuren naast elkaar: een die toegang ver schafte tot de stal en een waarachter de deel lag. Die laatste deur was vaak hoger dan de eerste, omdat een volgeladen oogst- of hooi wagen nu eenmaal meer inrijhoogte vereist dan een mestkar. Opmerkelijk is ook, dat steeds vaker een losse schuur op het erf wordt bijgebouwd, alhoewel de dwarsdeelschuur en de zogeheten Vlaamse schuur in Moergestel sporadisch werden aan getroffen. De bakoven verhuisde ook naar het erf en werd verzelfstandigd tot het bakhuisje, dat uit twee gedeelten bestaat, een werkruim te en een bakoven, gescheiden door een schouw en een rookkanaal. Een fraai bakhuisje is nog te zien op het erf van de voormalige boerderij ’’Cornelius-hoeve” van de kinderen Huijsmans aan de Oirschotseweg, een pand dat momenteel in de eindfase verkeert van algehele restaura tie. Ook een karschop, dat onderdak gaf aan de ’’èrdkèèr” en de ’’hoógkèèr” mocht op het erf niet ontbreken. Het grondplan van de karschop is nagenoeg vierkant. Vier stijlen, tesamen twee gekoppelde gebinten vormend, dragen de con structie. Het met stro of riet gedekte schilddak heeft de noklijn loodrecht op de ingangsgevel. Deze bezit een zogenaamde ’’overstek”, waar bij de ingangsgevel onder het overstekend dakschild als het ware terugwijkt. De wanden van het karschop bestaan uit een met onre gelmatige planken bespijkerd schot op een bakstenen plint. Een voorbeeld van een kar schop in aanbouw is momenteel te zien bij de familie L. Kuijpers-Van Alphen in de Masperstraat t.o. De Vrijhoef. Verder tref fen we in de Heuvelstraat nr. 33, op het erf van Mevr. Van den Hout, een prachtige open schuur aan. Al met al is het waard om met veel aandacht de omgeving in U op te nemen. land. Samen met JACH zetten de bewoners een aktieplan op om de leefbaarheid in hun wijk te verbeteren. Dit omvat: meer gelegen heid voor onderwijs, hulp aan vrouwen bij het opzetten van een eigen bedrijfje, vakopleidin gen voor jonge werklozen, schoon houden van de wijk, de bouw van waterputten en geza menlijke keukens. De bewoners nemen altijd zelf het initiatief. JACH staat hen bij met deskundigheid en finan ciering. De wijkbewoners zijn enthousiast, omdat zij zien hoeveel ze samen voor elkaar kun nen krijgen. Van het begin af aan zijn ze ver antwoordelijk en betalen mee. Steun deze mensen in hun streven naar een beter leven. De totale bijdrage voor het project is niim 17.000. al werd vermeld, namelijk de voor het eerst ge organiseerde carnavalsmis op zaterdagavond. Koor, hofkapel d’Ambiejans, Adrie Oerlemans, de aanwezige carnavalsverenigingen, prins Harry d’n Urste, Frank Benens, Petra van Nue- nen en met name diaken Henk Degen slaagden er voortreffelijk in met het woord van God aan te tonen dat het gelukkige in de mens vooral ook een kans krijgt als er ruimte is voor vro lijkheid en vertier. En dat viel bij kerkgangers en carnavalsvierders in goede aarde. Dit ini tiatief verdient vervolg! De inblaosaovond en de verkiezing van de alternatieve prins door De Borrelaers zijn hoogtepunten die inmiddels ook een vaste plaats hebben verworven tijdens de carna valsdagen en waar veel publiek op af komt. Ook bij beide activiteiten viel er veel te genie ten, te lachen en te dansen. En dan is er nog de maandag, de traditionele dweildag waar veel Gèsselnaren elkaar tegen komen. Maar waar ook veel publiek van bui ten Gèssel op af komt, vooral de vele zoge naamde platte wagens van KPJ jongeren uit plaatsen als Haaren en Diessen met veel krat ten bier en gigantische geluidsinstallaties. Op de markt is het dan feest voor die jongeren, staan de wagens geparkeerd en klinkt de muziek oor verdovend uit de vele metershoge geluidsboxen. Misschien voor veel ouderen niet het carnaval zoals zij dat vieren. Maar de jeugd heeft plezier, het is toch een indrukwekkend schouwspel, men ruimt alles netjes op en het verloopt zeer vrolijk en vreedzaam. OP NAAR 2004 MET EEN NIEUW MOTTO Er wordt nu al door de Commissie Openbaar Carnaval, de drie carnavalsverenigingen en alle commissies volop geëvalueerd om te bezien wat volgend jaar beter kan en moet. En op half vasten, zaterdag 22 maart vindt vanaf20.30 uur in café ’t Centrum de mottoverkiezing van het carnavalsmotto 2004 plaats. Een heel belang rijk moment omdat om elf over elf bekend wordt gemaakt door welke slogan we ons vol gend jaar laten inspireren om nog carnavales- ker voor de dag te komen dan dit jaar. Ook u kunt uw steentje bijdragen door motto’s in te dienen tot 22.00 uur bij café ’t Centrum. De stallen in de zijbeuken waren verdiepte pot stallen, waarin het vee op de eigen mest stond. De potstalmest was onmisbaar voor de instand houding van de bodemvruchtbaarheid van de schrale zandgronden. Als de stal leeg was - de mest moest immers van tijd tot tijd ’’uitge kruid” worden - stond het vee in een kuil. Daarin werd een bodem van strooisel gebracht, meestal heideplaggen en stro. Het strooisel diende om de hoeveelheid mest te vergroten. Mest en strooisel werden door de dieren tot een vaste massa aangestampt. De potstal had een eigen staldeur in de zij wand en de deeldeur, die toegang gaf tot "den deel” (de dorsvloer), diende voor het inrijden van de hooiwagen van waaruit het hooi op de zolder werd opgetast. Toen de wooneisen veranderden, voldeed het woongedeelte van het hallehuis niet langer. Als een eerste oplossing voor dit probleem werd gekozen voor een uitbreiding in voorwaartse richting, waarbij tegen de voorgevel een kamer aangebouwd werd. Zo ontstond een ’’hoekge- vel”-boerderij. Dit boerderij-type kunnen we onder meer nog zien in Helvoirt (Loonsebaan) en in Den Dungen (de Spurkstraat). In Moer gestel heeft zich een ontwikkeling voltrokken waarbij de oogstberging en dorsvloer met de stalruimte en het woongedeelte van de boerderij onder één dak gebracht werden. HOOGTEPUNTEN Het carnaval wordt traditioneel ingeleid door muziekvereniging Prinses Juliana met het car navalsconcert. Blijkbaar wist het publiek dat er niet zou worden afgesloten met de Alpenjagers, want het was lang niet zo druk dan vorig jaar. De Spaanse en Zuid-Amerikaanse muziek was kwalitatief van hoog niveau, Frank Bertens presenteerde het weergaloos en humorvol, Corry Laurenssen deed ook nog een stuivertje in het zakje met haar sauwel, maar de apotheose door een weliswaar zeer knap spelende salsaband werd door de aanwezigen niet gewaardeerd. Hopelijk laat het publiek volgend jaar zien dat het vertrouwen heeft in een ander genre en thema. Uiteraard is elk jaar d’n opstoet op zondag een waar hoogtepunt. Klein en groot, jong en oud, muzikant en nerd, individu, groep en wagen weten bij de toeschouwers langs de kant op zijn minst een glimlach te ontlokken, bewon dering en respect te oogsten voor het origi nele idee of het prachtige bouwsel en jammer genoeg soms ook zere oren te bezorgen van het overdreven lawaai op sommige wagens. Lof voor hen die elk jaar weer tijd noch moei te besparen om vaak met een knipoog naar het motto, carnavalesk voor de dag te komen. Nogmaals, de zogenaamde 'zuipwagens met alleen maar kratten bier en een hoop herrie’ verdienen die carnavaleske lof niet. Maar er waren meer hoogtepunten, zoals afge lopen woensdag in ’De Gèsselse’ al met foto en De Vastenaktie steunt kleinschalige sociaal-economische projecten die zijn opge zet door de bevolking zelf. Projecten die structureel bijdragen aan de bestrijding van armoede. Moergestel steunt het project De Opvang van Weeskinderen in Ethiopië. Veel kinderen in Ethiopië hebben door armoe de, oorlog, ziekten of hongersnood hun ouders verloren. De organisatie JACH begon in 1985 met het opvangen van deze kinderen in vier weeshuizen, verspreid over het land. De opvang was goed, maar kinderen raakten in de huizen geïsoleerd. Herintegratie in de samenleving was daardoor moeilijk. JACH heeft haar beleid inmiddels gewijzigd. Ze probeert wijkbewo ners de weeskinderen uit de buurt op te laten vangen zodat weeshuizen overbodig zijn. En door het verbeteren van de leefbaarheid van de wijken hebben de weeskinderen weer een toe komst. Deze aanpak is succesvol. Een van de wijken waar inwoners weeskinde ren opnemen is krottenwijk Kebele 12 in de stad Bahir Dar in het noorden van dit Afrikaanse ESJIMPIEBRUNCH 12.00 - 16.00 uur kinderthemafeest met trommelshow, S vuurspuwer, slangen. DJ en natuurlijk -,v ons uitgebreide brunchbuffet ■■Ml HIH SÜÜB0 SBMB I SEÏF.S izi

Weekblad Moergestels Nieuws | 2003 | | pagina 6