2003: het Jaar van de Boerderij (3) Open Dag Basisscholen J. Persoons ra Wandelavondvierdaagse 2003 Mottoverkiezing carnaval 2004 Indiaantjes in de bibliotheek 1 VOGELS Kapsalon Barbers PROFIL L.R. F.E.V.I.O.R en PC. F.E.V.I.O.R. gefuseerd! de nieuwe collectie OndHklCding is binnen a'. De basisscholen in Moergestel nodigen u uit voor de OPEN DAG op dinsdag 25 maart 2003 Schepens Tweewielers WOENSDAG 19 MAART 2003 - 28e JAARGANG - Nr. 1230 Moergestel Biest-Houtakker Haghorst R.K. Basisschool ’Graaf van Ursel’ O.B.S. ’De Bienekebolders’ Rootven 35, Moergestel, Tel.: (013) 513 22 21 Schoolstraat 5 MOERGESTEL Tel. 013-513 1474 Autobedrijf tel.:013-5131404 Industrieweg 24 Moergestel De eerste voorbereidingen van de avondvierdaagse van 2003 zijn al weer begon nen. Deze wordt gelopen van dinsdag 3 juni t/m vrijdag 6 juni 2003. Beste carnavalsvrienden Met carnaval 2003 waar ik ut nie, dus wordt het weer tijd om na te gaan denken over het carnaval van 2004. Daarom zal op zaterdag 22 maart a.s. in Café ’t Centrum het nieuwe motto voor carnaval 2004 worden gekozen. Hierbij nodigen wij u uit om op deze avond aanwezig te zijn.De muziek tij dens deze avond zal verzorgd worden door disco Night Driver, bij iedereen wel bekend van de carnaval bij café ’t Centrum. Weet u nog een leuk motto, schrijf het dan op en lever het in. De drie carnavalsprinsen en een neutrale voor zitter zullen uit alle inzendingen het leukste, beste, origineelste, grappigste motto kiezen. Het gekozen motto belonen wij met een leuke prijs. Deze avond begint om 20.30uur en om 11 over Onze beide Moergestelse verenigingen, de Landelijke rijvereniging en Ponyclub Fevior zijn met ingang van 1 april a.s. ge fuseerd tot ”1” vereniging met een geza menlijke nieuwe naam: R.S.V. Fevior. Goedkoper, bestuurlijk makkelijker en eens gezindheid onder het totaal aantal leden zijn een paar redenen waarom de besturen van beide ver enigingen besloten hebben samen te gaan in een gezamenlijke vereniging. Hierdoor is een vereniging ontstaan met 150 leden en zijn er voor de toekomst veel plannen. Zo ligt er bij de gemeente Oisterwijk een bouw- aanvraag voor het bouwen van een nieuwe oefenhal. De nieuwe rijhal krijgt een afmeting van 30 bij 60 meter en moet de druk op de be staande oefenhal beduidend verminderen. Tevens ontstaat de mogelijkheid tot het beter organiseren van wedstrijden tot en met het Z- niveau. Hierdoor kunnen wij als Moergestelse ver eniging de paardensport naar een hoger niveau brengen. Het bestuur van R.S. V. Fevior Deze weken zullen de bibliotheken Oisterwijk en Moergestel in het teken staan van het verhaal Dansend Blad, het indianenmeisje”. Alle kleuters van de basisscholen worden in het kader van het bibliotheekproject De Rode Draad ontvangen door Lezend Blad, de bibli othecaris. Voor haar tipi zal zij de kinderen kennis laten maken met dit mooie indianen verhaal. Toen Dansend Blad werd geboren zwierde de wind over het land en liet de bla deren dansen. Hij werd de beste vriend van het indianenmeisje. Dit zijn de eerste regels van het verhaal. De wereld van Dansend Blad wordt in de bibliotheek nagebootst. De kinderen mogen als kleine indiaantjes naar de bibliotheek komen. Na het verhaal wordt er als een echte indiaan gedanst en gespeurd. Door het tot leven bren gen van de magische wereld van het boek wordt dit bibliotheek bezoek een onver- getelijk avontuur. geraamte van houten stijlen, schoren en lig gers. Dat geraamte werd dan vervolgens ook opgevuld door met leem bestreken vlechtwerk. Het woongedeelte was aanvankelijk één travee diep en strekte zich over de gehele breedte van de boerderij uit. Het voorhuis was oorspron kelijk één open ruimte, waarvan later de zij beuken door binnenwandjes werden afge scheiden, omdat de kleine vertrekken beter te verwarmen waren. In de middenbeuk van deze driebeukige boer derij bevond zich de woonruimte of ”den herd”, waarin zich de vuurplaats of open schouw bevond. Daar speelde zich het grootste deel van het dagelijks leven af, wanneer de boer en zijn gezinsleden tenminste niet aan het werk waren op de boerderij. In de zijbeuken werden enkele kleine kamertjes gemaakt, zoals een on diep keldertje met opkamertje, een slaapkamer, soms een aparte woonkamer (’’beste kamer” of ”goei kamer” genoemd, die doorgaans alleen in gebruik was voor ontvangst van belangrijke personen en veelal gold als toegang tot de bed steden). Verder een spoelkeukentje, dat door gaans als ”moos” of’’geut” aangeduid werd. Op de geut stond een hardstenen bak, waarin de vaat werd gedaan en het melkgerei geschrobd werd. Het water daartoe werd uit de put gehaald en het afvalwater kon via een gat in de muur naar buiten lopen en werd via een sleufje een stuk van de boerderij weggevoerd. En de rabar ber had er een goede voedingsbodem. lees verder op pagina 6 Wij vragen belangstellenden deze data te reser veren. Tevens vragen wij de besturen van ver enigingen en de directies van de scholen om op deze data geen activiteiten te organiseren, om iedereen in de gelegenheid te stellen aan deze wandelingen deel te nemen. De Stichting probeert weer mooie routes uit te zetten, en zij hoopt dat het evenals voorgaan de jaren weer een paar mooie en gezellige avon den worden. De voorinschrijving is in de perio de van maandag 26 t/m vrijdag 30 mei (behal ve 29 mei i.v.m. Hemelvaartsdag) en maandag di - vr: 9.00 - 18.00 u zaterdag: 8.00 - 15.00 u 2 juni elke avond van 18.00 tot 21.00 uur bij de bekende inschrijfadressen. Het inschrijfgeld bedraagt 2,50 p. p. en de na- inschrijving 3,- p. p. Omdat wij elk jaar de nodige kosten moeten maken en het inschrijf geld niet willen verhogen zal de Stichting weer contact opnemen met diverse bedrijven voor een financiële bijdrage. In de loop van de komende maanden kunt u nog meer informatie van ons verwachten. De Stichting Wande [avondvierdaagse Moergestel Huidverzorgingsinstiti 11 zal het nieuwe motto bekend worden ge maakt. Inleveren kan tot en met zaterdag 22 maart 22.00 uur bij Café ’t Centrum, Rootven 2, te Moergestel. Ook kunt u uw motto per e-mail naar ons toe sturen: info@cvdedorstvlegels.tk De uiterste inlevertijd per e-mail is zaterdag 22 maart 19.30 uur. Bij voorbaat dank voor uw inzending en tot graag ziens op 22 maart in Café ’t Centrum. Namens de commissie: W. van Dijk De voormalige Comelius-hoeve van de familie Huijsmans met - links, te zien over de rug van het paard - het bakhuisje. Het pand wordt momenteel aan de huidige eisen van bewoning aan gepast. Interessant is om na te gaan welk boer derijtype in Moergestel van oudsher het meest voorkomt. Daarbij ontkomen wij er niet aan om helemaal terug te gaan naar het oorspronkelijke boerderijtype, te weten het zogenaamde ’’hallehuis”. Het hallehuis bestond uit een woongedeelte een een bedrijfsgedeelte. De kern van de con structie van deze boerderij werd gevormd door een ankerbalkgebint, waarop de kap rustte, die uit sporen bestond (het ’’gebint”- wordt ook wel ’’gebont” genoemd). De sporen werden twee aan twee door haanhouten verstijfd en in verband gehouden door daklatten, waarop het strooien dak was gebonden. Het dak was aan de voor- en achterzijde afgewolfd (het zogehe ten wolfseind). Het hallehuis kende in feite geen dragende muren, aangezien, zoals gezegd, de boerderij het ankerbalkgebint als basis kende. De buitenwanden werden soms gevormd door vitselstek of door vakwerk, dat bestond uit een R.K. Basisschool ’Hertog Jan’ de esselse Openingstijden: Uitgave en redactie: Buro ’76, Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel, Tel. (013) 513 2268, Fax (013) 513 2871 - E-mail: buro76@wolmail.nl Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; e-mail uiterlijk zondag 18.00 uur; advertenties tot en met zondagavond - www.gesselse.nl U bent welkom van 9.00-12.00 uur en van 13.00-17.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur. Kloosterlaan 32 Directeur Dhr. Tejo Goes, tel. 5131560 U bent welkom van 8.30-11.30 uur en van 12.30-18.30 uur. Tevens wordt een informatieavond gehouden op maandag 24 maart van 20.00-22.00 uur Bosstraat 1 Dir. Mevr. Connie Schellens, tel. 5136228 (voorheen 'Moergestel-Nieuws ORTHOPEDISCHE SCHOENTECHNIEK Industrieweg 21b, 5066 XJ Moergestel bezoek onze website www.cso-orthopedie.nl DE FIETSSPECIALIST Kerkstraat 21, Oisterwijk, Tel. 5217326 E-mail: Profileschepens@hetnet.nl Ruim 75 jaar fietsplezier! Eigen parkeerplaats via Vloeiweg ’s-Maandags gesloten F- Rootven 66 Moergestel Tel. (013) 513 14 35 U bent welkom van 9.00-12.00 uur en van 13.00-17.00 uur en van 19.00-20.00 uur. Duyvekotstraat 19 Directeur H. van de Ven, tel. 5131886

Weekblad Moergestels Nieuws | 2003 | | pagina 1