Successierechten ingeval van samenwoning CARNAVAL IN DE REUSELHOFÜ r Het is tijd om te schakelen. Het is tijd voor de Rabobank. De Hair Maris Notarissen Waarom huwelijkse voorwaarden? De Hair Maris Notarissen De Hair Maris Notarissen Waarom is het verstandig om ons te betrekken bij een bedrijfsoverdracht? Waarom De Hair Maris notarissen? 'DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 12 MAART 2003 PAGINA 5 Rabobank Tijd en geld zijn belangrijke onderwerpen voor ondernemers. Als u nu besluit te schakelen naar Rabo Autolease bespaart u beide. Het scheelt u tijd als wij uw wagenpark beheren. En u spaart geld omdat u uw kapitaal niet langer in auto's hoeft te investeren. Als u dan ook zaken als onderhoud, verzekeringen en belastingen door ons laat regelen, bespaart u nog meer tijd. www.hairmaris.nl of bel voor een afspraak De Balbian Versterlaan 6 Oisterwijk Postbus 67 5060 AB Oisterwijk De Balbian Versterlaan 6 Oisterwijk E-mail notarissen@hair.maris.knb.nl De Balbian Versterlaan 6 Oisterwijk Postbus 67 5060 AB Oisterwijk E-mail notarissen@hair.maris.knb.nl Postbus 67 5060 AB Oisterwijk E-mail notarissen@hair.maris.knb.nl Deze bijdrage is geschreven door mr. M.J.M. Driessen, kandidaat-notaris bij de Hair&Maris Notarissen te Oisterwijk. De vereisten waaraan samenwoners moeten voldoen om in aanmerking te komen voor indeling in tariefgroep I en de grote vrijstel ling zijn: de verkrijger en de erflater moeten tot aan het overlijden een gemeenschappelijke huishou ding gevoerd hebben; *er moet een notarieel samenlevingscontract gesloten zijn; Om als samenwoner bij overlijden successie rechten te moeten betalen, zal er in ieder geval een testament gemaakt moeten zijn. Is er geen testament gemaakt waarin de samenwoners Indien u over het bovenstaande of andere (notarië le) onderwerpen informatie wenst, kunt u kijken op onze website (www.hairmaris.nl) of contact opne men met ons kantoor. elkaar tot erfgenaam benoemen, dan erven zij niets van elkaar. Telefoon (013) 52 33 400 Telefax (013) 52 33 401 Telefoon (013) 52 33 400 Telefax (013) 52 33 401 Telefoon (013) 52 33 400 Telefax (013) 52 33 401 Lijstenmakerij voor alle inlijstwerk Restauratie-atelier Heusdensebaan 27, 5061 PM Oisterwijk tel. (013) 5284856 Open: donderdag 13.00-18.00; vrijdag 10.00-18.00; 1 zaterdag 10.00-15.00 www.hairmaris.nl of bel voor een afspraak www.hairmaris.nl of bel voor een afspraak Over hetgeen uit een nalatenschap verkregen wordt mag eerst een vrijstelling toegepast wor den. Om de hoogte van die vrijstelling te kun nen bepalen is weer de relatie tot de erflater van belang. Zo heeft de echtgeno(o)t(e), afgezien een eventuele vermindering in verband met opge bouwde pensioenrechten, een vrijstelling van 484.691,00 (jaar 2003). gehuwden (5%-27%). Voordat die vijf jaar ver streken zijn is het tarief uit groep III van toe passing (41%-68%). Dankzij onze sponsors konden we in de Reuselhof ook in 2003 weer vier geweldige Carnavals-avonden organi seren! Een extra woord van dank voor die vrijwilligers die hier zoveel werk voor doen! BEDANKT! HARTELIJK DANK AAN: de Rabobank, Bloem Groen, Bloemisterij Style, de Korenmaaier, Vivace, Michiels Woninginrichting, Chr. Kemps, Bakker Verkooijen, Slagerij van Zon-Reijrink, Kadoshop van Wezel, Dr. Terwindt, Dr. van Delft, R. v.d. Geijn, Juwelier Ketelaars, P.V.S. meubels, Vogels, ’t Winkeltje, Slagerij Ketelaars, Tankstation van Esch, Autoschadebedrijf Donkers, Vakgarage Donkers, Garage Moorman, Mercedesgarage van Balkom, Becx tuinmachines, Aannemersbedrijf Gebr. Janssen, Aannemersbedrijf Op ’t Hoog, Ramenfabriek Op ’t Hoog, Aannemersbedrijf Dovako, Aannemingsbedrijf Gebr. v.d. Zanden, Bakker van Hulten, Taxi v.d. Loo, Kunststofhandel van Dal,van Dijk verhuur, Schilder H. Kerkhof, Autobedrijf Bijvelt v.d. Ven, Frans v. Velthoven, ’t Draaiboompje, Garage Persoons, Supermarkt Jumbo, Super de Boer, Jan Smits meubelbekleding, ’t Stokske, Cafetaria Epi, de Klaore, café de Brouwer, De Schouw, Den Boogaard, en natuurlijk “De Gèsselse” voor het altijd weer gratis plaatsen van onze berichten. Hartelijk dank allemaal! Hoe worden samenwoners in de Successiewet behandeld? Samenwoners zonder notarieel samertlevings- contract bouwen nadat hun gemeenschappelijke huishouding twee jaar heeft geduurd in drie jaar een gelijke vrijstelling als gehuwden op. Dus na vijf jaar een gemeenschappelijke huishou ding gevoerd te hebben is de vrijstelling gelijk aan die voor gehuwden. Voor het te hanteren tarief worden de samen woners echter pas na vijf jaar gelijkgesteld aan sinds het sluiten van het samenlevingscontract moeten de samenwoners minimaal zes maan den op hetzelfde adres ingeschreven staan in het bevolkingsregister; de periode van zes maanden begint te lopen als de jongste van de samenwoners 18 jaar is geworden; in de vijf jaar voorafgaand aan de verkrijging moet, indien die keuze mogelijk was, gekozen zijn het fiscaal partnerschap. Samenwoners zonder notarieel samenlevings contract doen er dan ook verstandig aan om het laten opstellen van een samenlevingscontract te overwegen. Niet alleen kan daarmee succes sierechten bespaard worden, maar tevens wor den afspraken schriftelijk vastgelegd. De Successiewet kent grofweg drie tarief groepen. In tariefgroep I worden onder andere de echt- geno(o)t(e), geregistreerd partner en kinderen ingedeeld. Broers, zusters en bloedverwanten in de rechte opgaande lijn (ouders, grootouders) vallen in tariefgroep II en andere verkrijgers worden ingedeeld in tariefgroep III. Die indeling bepaalt tegen welk tarief succes sierecht betaald dient te worden. Zo loopt de successierecht in tariefgroep I van 5% tot en met 27%, in tariefgroep II van 26% tot en met 53% en in tariefgroep III van 41% tot en met 68%. Naarmate de verkrijging groter is moet meer belasting betaald worden. Het is misschien een geruststellende gedachte dat er in ieder geval nog iemand aan je denkt na je overlijden. Zijn het geen familieleden of vrienden, dan is er nog altijd de Belastingdienst die bij je heengaan stilstaat. Niet dat u daar warme gevoelens bij hoeft te heb ben, de Belastingdienst is ingesteld om zorg te dragen voor de nodige belasting-opbrengsten. De belasting die verschuldigd kan zijn in ver band met een overlijden wordt successierecht genoemd en wordt geheven over hetgeen ver kregen wordt uit een nalatenschap. De relatie tot de overleden persoon, hierna ook erflater genoemd, is voor een tweetal regelin gen van belang. Allereerst is die relatie van belang om te bepalen in welke tariefgroep de verkrijger wordt ingedeeld. Samenwoners die voldoen aan navolgende ver eisten zijn in de Successiewet beter af. Zij wor den al na een half jaar een gemeenschappelij ke huishouding gevoerd te hebben ingedeeld in tariefgroep I en genieten na dat half jaar ook eenzelfde vrijstelling als gehuwden.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2003 | | pagina 5