Laureatenconcert in conferentieoord Zonnewende D66: met verstand bouwen in de dorpen Een pad met voorjaarskriebels Het is tijd voor Carnaval Gerard van Maasakkers bij GUO in De Kunstkring Vereniging van Natuurfotografen in Bezoekerscentrum DEMO gaat carnavallen!! Rode Kruis zoekt en vraagt opnieuw vrijwilligers\sters Rabobank Het is tijd voor de Rabobank. r PAGINA 5 Ik De overzetactie duurt tot half april. Bankzaken kunt u 24 uur per dag regelen. Kijk op www.rabobank.nl. Of bel de Rabofoon. Op initiatief van organisatie voor podiumkunst Groeten uit Oisterwijk geeft Gerard van Maasakkers op vrijdag 14 maart vanaf 21.00 uur een GUO-concert in De Kunstkring. Bij Rabobank Oisterwijk zijn nog tickets beschik baar, zolang de voorraad strekt. Ook vorig sei zoen gaf de Brabantse chansonnier een GUO- concert. Toen was hij er in uitgebreide bezet ting met zijn ’Vaste Mannen’. Ditmaal gaat hij bij uitzondering in op het verzoek van GUO om het concert een extra intieme dimensie mee te geven door zich louter subtiel te laten begelei den door ’Vaste Man’ Harry Hendriks (zang en gitaar). GUO-foon: 5210175; website: www.do.nl/guo; e-mail: guo@parelnet.nl In conferentieoord Zonnewende te Moergestel (N.Br.) geven twee jonge musici op zondag 2 maart a.s. een con cert. Van zaterdag 1 maart t/m zaterdag 12 april laten de de leden van de Verenging van Natuur fotografen Afdeling Eindhoven hun mooiste natuurfoto’s zien in een expositie in Bezoekers centrum Oisterwijk. De mooiste natuurmomenten. De natuurfotografenclub is een goede en zeer gewaardeerde bekende van het bezoekerscen trum. Vele bezoekers hebben afgelopen jaren genoten van prachtige foto’s die stuk voor stuk een hoogtepunt uit de natuur laten zien. Een van de fotografen verklaart:” Een natuurfilm- er maakt een opname van een gebeurtenis van het begin tot het eind. Een natuurfotograaf moet echter de kunst verstaan om uit deze gebeurtenis het hoogtepunt vast te leggen. Zo’n moment kan een half uur duren, maar ook een halve seconde”. U bent van harte uitgenodigd om deze bijzon dere expositie te komen bezoeken. Het bezoe kerscentrum is geopend van dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur. D66 wil de dorpen niet op slot hebben, maar wil maatwerk per dorp en ruimte voor groepen die écht verbonden zijn aan het dorp. Voor ons begint de lente op 21 maart, maar de padden hebben al vroeger het voorjaar in de kop. Een pad kruipt in de winter in de grond. Hij graaft zich diep genoeg in om geen last te hebben van de vorst. Als het harder gaat vriezen kruipt hij gewoon wat dieper weg en als het warmer wordt, zit hij steeds hoger in de grond. De fluitiste Felicia van den End (1986), die op 2 februari j.l. de Jong Muziektalent prijs 2002 heeft gewonnen, zal werken ten gehore bren gen van o.m. Bach, Poulenc en Chaminade. Naast de begeleiding van Felicia zal de pianis te Cathelijne Noorland solistisch optreden met stukken van Bach, Mozart en Liszt. Doel van de Zonnewende concerten is het bie den van een podium aan jonge getalenteerde musici uit binnen- en buitenland, die hun spo ren reeds hebben verdiend bij (internationa le muziekconcoursen. De concerten worden zonder winstoogmerk opgezet. De in authentieke stijl ingerichte muziekzaal van het fraai gelegen landhuis is bij uitstek geschikt voor uitvoeringen van kamermuziek. Aanvang: 14.15 uur; Kaarten: vóór het con cert verkrijgbaar aan de zaal; Prijs: 7,50 p.p. (incl. consumptie) (Kinderen t/m 16 jaar 3,75). Nee, helaas kun jij niet in DEMO komen car navallen, want DEMO gaat namelijk zelf aan de zwier! Op vrijdag 28 februari gaat het jon gerencentrum om 18.00 uur dicht om pas op maandag 10 maart weer fris, fit en vrolijk open te gaan. We wensen jullie allemaal een fijne carnavalsvakantie. Rond begin februari komen de eerste waag halzen te voorschijn. Meestal zijn dit de man netjes, want hoe sneller ze een vrouwtje kun nen vinden, hoe groter de kans dat ze zich kun nen voortplanten. De grootste aantallen trek ken rond half maart. De hele winter eten ze niet. Je denkt dan dat ze toch grote honger moeten hebben als ze gaan trekken, maar nee: ze zij alleen bezig met de voortplanting. Daarna gaan ze pas eten. In het voorjaar zien we op plekken waar b.v. veel vennen in de buurt zijn, veel padden dood op de weg liggen, die overreden zijn door het ver keer. Het gekke is, dat je alleen dode padden ziet bij de heentrek en niet bij de terugtrek. Dit heeft te maken met de daglengte: Padden trekken met name als het donker is. Tijdens de heentrek is dat precies tijdens de avondspits. Rond sep tember vindt de terugtrek plaats. Als ze dan ’s avonds rond 22.00 uur trekken is er niet veel verkeer meer en is er een grotere kans, dat ze veilig aan de overkant komen. Het aantal dode padden kan aanzienlijk ver minderen, als automobilisten iets minder hard zouden rijden. Hoe harder een auto rijdt, hoe hoger de zuigkracht en hoe meer padden dus tegen de onder- of zijkant van een auto gezo gen worden! Het IVN-Oisterwijk zet zich al een aantal jaren actief in om op een aantal plaatsen maatrege len te treffen om deze slachting te voorkomen. Op de Rosepdreef in Oisterwijk zijn inmid dels 4 paddentunnels aangelegd en het is geble ken, dat veel amfibieën hier hun weg in gevon den hebben. Op de Bosweg zijn geen tunnels mogelijk, daarom zetten wij hier de padden met de hand over d.m.v. zeildoek met emmers langs de weg. Mocht u mee willen helpen met deze actie dan kunt u contact opnemen met Sietske van Maren, 073-6146158. DE GÈSSELSE -WOENSDAG 26 FEBRUARI 2003 De afdeling Oisterwijk-Haaren van het Nederlandse Rode Kruis, waarbij aangesloten Oisterwijk, Heukelom, Moergestel, Haaren, Biezenmortel, Helvoirt en Esch, vroeg in november 2002 en januari 2003 om vrijwilligers voor diverse taken binnen haar afdeling, waar op een aantal positieve reacties binnenkwam en waarmee we heel blij zijn. Daaruit blijkt opnieuw,dat een betrokkenheid bij de directe omgeving en beleving van het medemens zijn een hoge voorkeur genieten. Om dit verder te kunnen uitbreiden en vorm te kunnen geven zijn we op zoek naar vrijwilligers/sters,die een actieve bijdrage willen leveren in deze ont wikkeling Het gaat hierbij om het opzetten van een netwerk met contactpersonen in alle ker nen van de afdeling.Hierbij komen begrippen als meldpunten,vrijwillige hulpdiensten en informatie verstrekken bij elkaar. Dit naast de reeds aanwezige professionele hulpdien sten,waarmee in de nabije toekomst samenge werkt gaat worden en overleg dient plaats te vin den. Hierdoor worden we gemakkelijker bereik baar en kunnen we directer op de verlangde zorg en behoeften ingaan. In de nabije toekomst blijkt Brabant het sterkst te maken te krijgen met de vergrijzing binnen Europa. Spreekt U dit aan, wilt U zich hierover nader informeren, oriënteren en indien moge lijk een actieve bijdrage leveren. Neemt U dan contact op voor informatie met onze contact persoon Theo Diepens, Boxtelsebaan 75,5061 VB Oisterwijk, tel. 528 4639 of e-mail: TheoDiepens@wanadoo.nl of op de websi te: www.rodekruis.nl Wat D66 belangrijk vindt, is dat niet met han gen en wurgen de meest goedkope wonin gen worden gebouwd, maar dat de nieuw bouw vooral aansluit bij de vraag die in het dorp de komende jaren gaat komen. Starters moeten meer kansen krijgen om een betaalbare koopwoning te betrekken: dit kan zijn een voormalige huurwoning, het kan ook een koopwoning zijn tussen één en twee ton. Deze woningen zullen ook voor toekomstige bewoners betaalbaar gehouden moeten wor den. Heel belangrijk is, dat Gemeenten een eigen heldere visie op de volkshuisvesting in hun dorpen hebben. Een visie die gebaseerd is op de noden van mórgen. In het verleden is vaak verkeerd gebouwd, namelijk voor de meer gefor tuneerde stedeling, die het aantrekkelijk vond om in het dorp te gaan wonen. D66 wil dat de provincie veel meer mee gaat denken met gemeenten. Dat vooral maat werk geleverd wordt. Ieder dorp kent ten slotte z’n eigen problematiek. Heel belang rijk is ook, dat vooral gebouwd wordt binnen de bestaande dorpskernen en pas als het echt niet anders kan, door uitbreiden op aan vaardbare locaties. Dit inbreiden boven uitbreiden geldt natuur lijk ook voor de steden: ook de stedelijke uit breidingen tasten het buitengebied tenslotte aan. In sommige situaties kan het zelfs wense lijk zijn om dorpen extra te laten bouwen op inbreidingslocaties, ten koste van uitbreiding bij een stad. Wat D66 in ieder geval niet wil is dat dorpen hun karakter gaan verliezen, meer op stadjes gaan lijken, lelijker worden en de kwetsbare delen van het buitengebied opslok ken. In veel dorpen zijn de laatste jaren te weinig woningen gebouwd en veel van de bestaande woningen zijn erg duur geworden. Te duur voor starters op de woningmarkt. Het gevolg is, dat woningzoekenden lang moeten wachten op een huurwoning en dat starters nauwelijks een betaalbare koopwoning kunnen vinden in het dorp waar zij altijd hebben gewoond. Gevolg is ook, dat senioren veelal in een woning wonen, die niet meer zo geschikt is voor hen. Zij zouden graag willen verhuizen, maar er is een tekort aan goede seniorenwbningen. Kortom, de boel zit goed vast. Daar komt nog bij, dat in heel Brabant minder woningen zijn gebouwd dan het plan was. Dit geeft een extra druk op de woningmarkt. Hoe wit D66 deze problemen oplossen? In de eerste plaats, door te zorgen dat er meer gebouwd wordt in heel Brabant en dat de grote steden hun taak waar maken. Dat geeft ook minder druk op de dorpen. In de dorpen zouden woningcorporaties méér bestaande huurwoningen kunnen gaan reser veren voor jongeren en starters, dan hoeven zij minder lang te wachten. Dit is alleen ver antwoord, als er weer doorstroming op gang komt, door voor senioren nieuwbouw in het dorp te plegen. Senioren van nu vragen niet meer om piep kleine woningen, met één slaapkamer. Zij wil len ruimere woningen, bij voorkeur met zorg- garantie, zowel in huur als koop. De vergrijzing gaat hard en de woningvoor raad is daar helemaal niet op toegesneden. Wat D66 niet wil, is dat ouderen gedwongen zijn om uit het dorp te vertrekken omdat zij niet meer in hun woning uit de voeten kunnen en een goede seniorenwoning niet voorhanden is!

Weekblad Moergestels Nieuws | 2003 | | pagina 5