Poirters 0900<G>8844 k xU Opruimings- FINALE Neem er de tijd voor! ”2003, het Jaar van de Boerderij” (2) Boerderijen zijn een belangrijk gegeven in het Nederlandse landschap. Vanuit de boerderijen werd vele eeuwen lang het omringende landschap in cultuur gebracht, bewerkt en beheerd. Anderzijds had het landschap met de daarin aanwezige grondstoffen en bouwmaterialen, de aard van het landbouwbedrijf en de bouw- traditie in die regio grote invloed op de indeling en vormgeving van de agrarische bedrijfsgebouwen. De variatie aan boerderijen is dan ook minstens zo rijk als de schakering van het Nederlandse landschap. Zo kent Friesland onder meer stolp boerderijen en kop-hals-rompboerderijen, in Noord-Brabant komt de langgevel- boerderij veelvuldig voor, terwijl Limburg bekend staat om zijn hofboerderijen. ’t Kwartierke wordt Vision r w VIDO (Vrouwen in de overgang) Protestantse Gemeente Oisterwijk ii 'cd g II ’Zj MODEHUIS GEEN SPOED, WEL POLITIE Nieuws van de Infowinkel Veranderingen in het erfrecht Laatste wintersweaters/ pullovers van Setterlady, Lapagayo, Hajo, Freya en diverse andere merken. - Een Basisschool kiezen? II I m Noud Smits, Heemkundekring Graaf van Ursel, Hertog Jan, Bienekebolders ft Zondag 2 maart Kerkstraat 64,10.15 uur. Voorganger; mevr. dr. M. van Baest. De Schriftlezing is Exodus 2: 11-22. Er is kindernevendienst en crèche Vrijdag 28 februari is er weer een gezamenlij ke maaltijd. Vanaf 17.30 bent u van harte wel kom voor een drankje. Om 18.00 uur gaan we aan tafel, deze keer kaasfondue. Om 20.00 uur uiterlijk zijn wij klaar. De kosten zijn 5 Euro en u kunt zich tot 26 februari opgeven bij Ina de Klerk tel. 528 7043. Blouse Jetty Gilet Chanel Pantalon Chantal Deze week plaatsen we twee foto’s, welke in de Heuvelstraat in Moergestel genomen zijn. De onderschriften bij de foto’s spreken voor zich. ■F 1 Per 1 januari 2003 is er veel veranderd in het erfrecht. Als u wilt weten wat er allemaal veranderd is kom dan naar een informatie-bijeenkomst over het nieu we erfrecht in wijkcentrum de Kasteel hoeve, Hasseltstraat 256 in Tilburg. Op deze bijeenkomst zal notaris mr. Th. G. M. de Kort uitleg geven over het nieuwe erfrecht en antwoord geven op eventuele vragen van bezoekers.De middag wordt gehouden op 13 maart a.s. en begint om 13.30 uur. De toegang en een kopje koffie is gratis. Wilt u zeker zijn van een plaatsje meldt u dan tijdig aan onder telefoonnummer 535 0272 van Info winkel Zuid, alleen tussen 09.00 en 12.00 uur. Iedere le en 3e woensdag van de maand is er een informatieochtend van 9.30-10.30, waar vrouwen tussen plm. 40 en 60 jaar welkom zijn voor een praatje en kopje koffie, maar ook voor informatie en hulp van ervaringsdeskundige vrouwen. SPREEKUUR PASTORES Tijdens de carnavalsdagen vervalt het spreek uur van de pastores en ook op woensdag (As woensdag) is er geen spreekuur, vanwege de aswoensdagviering die op dat moment plaats vindt. Vanaf donderdag loopt weer het norma le schema: maandag- en woensdagavond houdt pastoor Van den Tillaart spreekuur en op dins dag- en donderdagavond pastor Schepens (bei den van 19.00-20.00 uur). Een keuze maken in verband met het laatste on derwerp is zeker geen eenvoudige. Waarschijn lijk vond u het sturen van uw kind naar de peuterspeelzaal al een hele verandering. Straks moet uw kind naar de basisschool en is die ver andering waarschijnlijk nog veel ingrijpender. We zeggen nadrukkelijk ’’moet”, want we ken nen in Nederland de leerplichtwet en dat bete kent dat er een moment komt waarop u ver plicht bent om uw kind op een basisschool in te schrijven. Vroeger leverde dat niet echt problemen op. Naar welke school uw kind ging stond al vrij wel vast. Gelukkig is dat tegenwoordig anders. U, als ouder, kiest voor uw kind. Daarom wilt u er zo zeker mogelijk van zijn dat u de beste keuze maakt en daarom is het belangrijk dat u goed wordt geinformeerd. We willen u graag een handje helpen bij het maken van uw keuze. Op dinsdag 25 maart bent u de van harte wel kom op de R.K. Basisscholen "De Graaf van Ursel" op R.K Basisschool ’’Hertog Jan” en op Openbare Basisschool ”De Bienekebolders”. schop en de dwarsdeelschuur bepalend is. Door nieuwbouw kan de erfindeling danig verstoord zijn of heeft door sloop zijn oorspronkelijk karakter verloren. Verder is het interessant om na te gaan of de erf- beplanting op en rond het erf nog aanwezig is en of deze het traditionele beeld vertoont. Op ieder erf werd vroeger wel een notenboom aan getroffen (tegen muggen). Een beukenhaag om sloot vaak het erf en vóór de boerderij stonden dikwijls een drietal lindebomen (gaven schaduw, lindebloesemthee, veiliger bij blikseminslag). Is de relatie tot de omgeving verstoord, waar bij dan bepalend is of het object de boerde rij) en de omringende bebouwing, begroeiing en wegenaanleg nog wel een oorspronkelijke indruk wekt. Door sloop- en bouwactiviteiten in de directe omgeving kan het oorspronkelijk karakter van de boerderij én het landschap aan zienlijk geweld zijn aangedaan. De komende koffieochtend is woensdag 5 maart 2003. Bij iedere informatieochtend bestaat de moge lijkheid om je op te geven voor een gespreks groep, 12 keer voor 35,-. Je wordt verwacht in buurthuis Loven/Besterd, Koestraat 164 te Tilburg, ingang park de Horion. Voor informatie 534 5703 of542 6591 of e-mail vidotilbuig@zon- net.nl U kunt ook onze website bekijken: www.home.zonnet.nl/vidotilburg AGENDA FEBRUARI 2003 Vrijdag 28 februari: afterschoolcafe; 15:30 - 18:00 uur entree gratis; vanaf 10 jaar Vrijdag 28 februari: darttoernooi; vanaf 20:00 uur entree gratis; vanaf 15 jaar KRUISPUNT: OVER DE KARDINAAL Binnenkort herdenken we het feit dat 150 jaar geleden de bisschoppelijke hiërarchie in Nederland werd hersteld: vanaf 1853 heeft Nederland weer bisschoppen. En sinds de Tweede Wereldoorlog is de aartsbisschop van Utrecht tevens kardinaal. Wat doet een kardi naal zoal? Om daar een antwoord op te geven heeft een televisieploeg een week lang kardinaal Simonis gevolgd bij al zijn werkzaamheden. Op zondagavond 2 maart wordt dat uitgezon den in het RKK/KRO-programma Kruispunt (herhaling op maandag). Th. Schepens, pastoraal werker Op de volgende tijden kunt u een bezoek brengen aan de scholen. ’’Graaf van UrseF’en ’’Hertog Jan”: van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 17.00 uur en in de avonduren van 19.00 uur tot 20.00 uur. ”De Bienekebolders”: van 8.30 uur tot 11.30 uur en van 12.30 uur tot 18.30 uur. Bovendien kunt u maandag 24 maart op deze school terecht voor een informatieavond. Aanvang van deze avond 20.00 uur. Eindtijd 22.00 uur. U kunt op de Open Dag bij het team met al uw vragen terecht en u krijgt op deze manier ook mooi de gelegenheid om een indruk van het gebouw met al zijn mogelijkheden op te doen. Mocht u op deze dag al kunnen besluiten naar welke school uw kind gaat, dan kunt u vanzelf sprekend ook meteen inschrijven op de door u gekozen school. We willen u graag de gelegenheid bieden om uw keuze verantwoord te maken. Graag tot 25 maart! Diezelfde boerderij, maar nü gerestaureerd, een juweeltje in en voor zijn omgeving. De familie Af. Burgers-Leijten heeft van stonds af aan een grote betrokkenheid betoond met het behoud van dit agrarisch cultureel erfgoed. Het resultaat dwingt bewondering af. In de voortuin staat een meerpaal, welke het beroep van de huidige bewoner verraadt: sluiswachter. uiterlijkheden het oorsponkelijk karakter van een boerderij onder meer beoordeeld kan wor den. Zo’n opsomming kan leerzaam zijn als men door onze streek fietst en daarbij let op spe cifieke uiterlijkheden. Interessant is om te proberen de ouderdom te bepalen van een boerderij, waarbij op grond van kenmerken of details, zoals de voegbreedte, het steenformaat, de klezoren (sluitstuk van een metsellaag), de gebinten, de raamvormen, de ontlastingboogjes, luiken, bovenlichten, enzo voort, een schatting gemaakt kan worden naar halve eeuwen. Een precieze datering is moge lijk af te leiden met behulp van de oorspron kelijke jaartal-ankers, een gevelsteen (sluitste nen, eerste stenen, naamstenen, vloedstenen), een deurkalf met inscriptie, initialen, spreuken, sierankers, enz. Ten aanzien van de raamvorm zijn de navolgen de gegevens richtinggevend: Tot in de 17e eeuw kende men het kruisko zijn; eind 17e en begin 18e eeuw was er het schuifraam met kleine roede; eind 18e en begin 19e eeuw kende men het empire-raam, achtruits met draairamen; in de 19e eeuw was er het zes- ruits schuifraam en eind 19e eeuw en begin 20e eeuw was het T-venster in zwang. DE GÈSSELSE’-WOENSDAG 26 FEBRUARI 2003 vervolg van pagina 2 lijk en mogelijk is. We zijn in ieder geval blij, dat er door zijn komst op de zaterdagavonden weer twee keer per maand een Eucharistie gevierd kan worden en dat hij ook in de Goede Week en met Pasen voor kan gaan. Het keuterboerderijtje van de twee vrijgezelle broers Piet en Simon van Beurden aan de Heuvelstraat in Moergestel. Toen het boerderijtje danig in verval raakte, bouwden zij een nieu we woning ernaast. Door verschillende invloeden van binnen en buiten de landbouw, dreigt deze variatie sterk te verminderen. Snelle ontwikkelingen in de landbouw, verstedelijking van het platteland, wegenaanleg en recreatieve ontwikkelingen hebben veel boerderijen al hun oorspronkelij ke (dus agrarische) functie doen verliezen. Door verbouw, sloop en soms ook restauratie is het aantal boerderijen met een nog karakte ristieke historische verschijningsvorm sterk in aantal teruggelopen. Verder kan ook door nieuw bouw in de nabijheid (oprukkende woonwijken) het visuele beeld van de historische boerderij zijn aangetast. Laten we eens kijken op welke Een basisschool kiezen voor uw kinderen doet u niet zo maar een, twee, drie. Het maken van keuzes, daar staan we eigenlijk allemaal dagelijks voor. Vele van die keuzes maken we zonder al te veel problemen. Wat eten we vandaag? Waar gaan we dit weekend naartoe? Welk TV-programma kijken we vanavond? Enz. Andere te maken keuzes leveren ons aanmerkelijk meer problemen op. Kopen we een huis of gaan we toch maar huren? Waar gaan we op vakantie? Schaffen we ja of nee een nieuwe auto aan, en... naar welke basisschool sturen we onze kinderen? PAGINA 3 Het bestuur en de vrijwilligers van jeugd- en jongerencentrum ’t Kwartierke zijn eruit: de nieuwe naam van ’t Kwartierke zal zijn: Vision. Uit de 216 inzendingen was Vision de naam die met een grote meederheid aan stemmen het heeft gewonnen. Deze naam is verzonnen door een van de vrijwilligers en zal gebruikt gaan wor den vanaf de opening, medio april. Voor de verbouwing die 1 maart gaat beginnen zijn er nog twee activiteiten, beide op vrijdag 28 februari. Van 15:30-18:00 uur is er weer een afterschool cafe (vanaf 10 jaar), waar je kan dar ten, poolen, tafelvoetballen, lezen, muziek lui steren, kletsen etc. ’s Avonds is het darttoernooi, waarvoor je al die weken hebt kunnen oefe nen. Dit begint om 20:00 uur, de entree is gra tis en het is bestemd voor de jeugd vanaf 15 jaar. Voor meer info bel 013-5133261, check de web site www.kwartierke.nl of mail naar kwartier- ke@hotmail.com Om een goed beeld te krijgen moet men ver der de aard van het gebruikte bouwmateriaal op zich laten inwerken: hout, baksteen, natuur steen, vakwerk met baksteenvulling of vak werk met beleemd vlechtwerk (vitselstek). Ook de dakbedekking levert ons belangrijke gege vens op: riet, stro, pannen, golfplaten of com binaties. Men moet ook oog hebben voor bepaal de dakspiegels, waarbij soms op een ingenieu ze manier het riet uitgespaard wordt en aan sluiting vindt op het pannendak. Belangrijk is ook de ongeschonden staat van de erfindeling, waarbij de aanwezigheid van de put, de bakoven en later het bakhuisje, het kar- IMI ■■I ■aai II iia

Weekblad Moergestels Nieuws | 2003 | | pagina 3