’n Nieuwe CV-ketel? ifll - ERKEND SCHILDERS- EN AFWERKINGSBEDRIJF “2003, het Jaar van de Boerderij” Klurkes, klurkes, vVELTHOVEN klurkes... Ook huur/lease GASNED RONDOM DE KERK Bij ons kunt u terecht voor: Nefit, Vaillant, AWB KRUYSSENbv mil Kwijtscheldingen Algemeen Belang Circus in de Bieb Deze week in DEMO Oisterwijkseweg 43, Moergestel ALTIJD TOT UW DIENST behalve 's avonds tussen 17.00 en 19.00 uur. Noud Smits CENTRALE VERWARMING SANITAIR GAS - WATER DAKBEDEKKING Heeft U een minimuminkomen, bijstands, WAO- of AOW-uitkering? Dan kunt u in aan merking komen voor kwijtschelding van afval stoffenheffing-, rioolrecht en onroerend zaak belasting. Als u over deze kwijtscheldingen informatie wilt, of hulp bij het invullen van het formulier dan kunt U terecht bij Stichting miMax. Wij zijn iedere donderdagmiddag open van 13.00-17.00 uur aan de Poirtersstraat 5 in Oisterwijk. U kunt ook bij de gemeente terecht bij afdeling Voorlichting. U kunt daarnaast ook bellen voor een afspraak op dinsdagavond 25 februari en dinsdagavond 11 maart. Ons nummer is 522 0320. U krijgt dan de voice-mail. Spreek duidelijk uw naam en tele foonnummer in, dan bellen wij u zo snel moge lijk terug. Houdt U er rekening mee dat het formulier voor kwijtscheldingen voor 15 maart bij de gemeente aanwezig dient te zijn. Op maandag 24 februari a.s. bespreekt de fractie van Algemeen Belang de agenda van de raadsvergadering van 13 maart. Aan de orde komen onder meer: het voorstel tot het vaststellen van de “gedragscode bestuurlijke integriteit” voor raadsleden en voor leden van het college; het voorstel tot het verkopen van het pand De Lind 42, beter bekend als “In de drye Swaentjes”; het vaststellen van een nieu we verordening voorzieningen huisvesting onderwijs 2003; het voorstel tot het vaststellen van de Raamnota Sportbeleid gemeente Oisterwijk en het goedkeuren van het project Breedtesportimpuls; het voorstel tot het voort zetten van professionalisering en subsidiëring van Jongerencentrum ’t Kwartierke; het voor stel tot het instemmen met de Algemeen Plaatselijke Verordening van de gemeente Oisterwijk en het voorstel tot het wijzigen van de iZA-Nederland-regeling. Ons overleg start om 19.00 uur in fractiekamer 8. Wij zijn graag bereid met U in discussie te gaan over de geagen deerde onderwerpen, maar U kunt ook bij ons terecht over onderwerpen die Uzelf direct of indirect aangaan. Schroom niet om die stap te zetten, vele anderen gingen U daarin voor. U vindt ons in het Raadhuis in kamer 8, boven ste verdieping (lif aanwezig en de koffie/thee staat klaar). Mocht U verhinderd zijn, dan staat het U altijd vrij om rechtstreeks contact op te nemen met Noud Smits (tel. 513 1694), met Ferry Pörtzgen (tel. 521 7217), met Chris de Veer (tel. 513 2496), met Arnold van Beekhoven (tel. 521 7032), met Trees Verhoeven (tel. 513 1814) en/of met Ria Peters (tel. 528 6753). Wij bieden U graag een luisterend oor. Graag tot ziens en/of horens. Carnaval vieren, ook in de Kerk... Het is daarom belangrijk om de boerderij en het boerenerf in de schijnwerpers te plaatsen en daarmee de aandacht te geven die zij verdienen en dat zal dan ook het komend jaar gebeuren door allerlei organisaties en instellingen. Zo heeft de provincie Noord-Brabant een Cultuur historische Waardenkaart op CD-rom uitge geven, waarop boerderijen zijn opgenomen met foto en informatie; het Nederlands Centrum voor Volkscultuur heeft tentoonstellingen ont wikkeld over boerderijtypes, boerenerven in Nederland en over het boerenleven tussen 1850 en 1950; in overleg met de ZLTO en de KVO is er aandacht voor goed ingerichte erven en tui nen en promotie voor verantwoorde inrichting ervan; er worden lokale en regionale fietsrou tes uitgezet langs interessante boerderijen; er worden presentaties verzorgd op basisscholen en op scholen voor voortgezet onderwijs, kort om het bruist van de activiteiten. Wel, en “De Gèsselse” besteedt aandacht aan de boerderijen en hun bewoners door een aantal artikelen met foto’s op te nemen. Lekker dicht bij huis. Op zaterdag 1 maart a.s. kunt u in de biblio theek te Oisterwijk, Distelstraat 1, om 11.00 uur luisteren naar een circusverhaal, dat dan muzikaal ondersteund wordt door blokfluit- leerlingen van de Tilburgse Dans- en Muziekschool locatie Oisterwijk, o.l.v. Roslayn de Groot. Alle kinderen en natuur lijk ook de grote mensen mogen verkleed komen. Dit keer jonge leerlingen, die een half jaar tot twee en een half jaar bezig zijn met het leren van blokfluitspelen. Zeker als u denkt dat uw kind ’t ook zou wil len leren is dit een goede gelegenheid om te komen luisteren en evt. vragen te stellen na afloop van de uitvoering aan de docente. Kom t zien en horen! Vrijdag 21 februari treden er in jongerencen trum DEMO twee bands op, die bij het DEMO concertpubliek wel bekend zijn: Ch!ck en Lekke Band. We hoeven ze dus niet meer ver der aan te kondigen. Beide bands hebben ech ter recentelijk wat bezettingswisselingen gehad. Dit wordt dus hun try-out in de nieuwe bezet ting. Een gezellige avond met Chick en Lekke Band dus, aanvang 21.00 uur, zaal open 22.00 uur. Entree 3,50 euro. Maar er is nog meer te doen deze week. Woensdag is het Aloha avond van 19.00 tot 21.00 uur. Deze disco- en activiteitenavond is voor jongeren uit het speciaal onderwijs. Op zaterdagavond is het Purple Space, de ‘spacey’ variant van de Purple Haze. Kom zeker even kijken want DEMO is altijd geheel in stijl aangekleed. Maandag is het natuurlijk weer filmavond. Je vindt een uitgebreide beschrijving van de film in DEMO. Aanvang 20.00 uur. Let op: na aanvang van de film kon je er niet meer in. En tenslotte is er op dins dagavond de Girls Only. En de rest van de week is jongerencentrum DEMO een gezellig inloopcafé. Alle jongeren van 12 tot 25 jaar uit Oisterwijk en omgeving zijn van harte welkom. Niet alleen om wat te kletsen, te drinken of een potje te tafelvoetbal len, maar ook om te internetten. Het internet café is van maandag tot en met vrijdag open van 15.30 tot 18.00 en dinsdag en donderdag ook van 18.00 tot 22.00. Het jaar 2003 is uitgeroepen tot het “Jaar van de Boerderij”, waarvoor op 6 febru ari jl. de landelijke start plaatsvond. De achterliggende reden is, dat het bedroe vend gesteld is met het boerderijenbestand in ons land. Van oudsher vormen boer derijen en boerderijcomplexen de aankleding van het landelijk gebied. In hun vaak eindeloze gevarieerdheid van vormgeving zijn zij bepalend voor het gezicht van het landelijk gebied en hebben daarin een eigen identiteit. Vandaar, dat het van uit cultuurhistorisch oogpunt belangrijk is om zuinig te zijn op wat er nu nog over is van ons agrarisch erfgoed. In september 2001 is over de Brabantse boer derijen een “Zwartboek” verschenen onder de titel “Boerderijen, het zal ons een zorg zijn”. Het zwartboek is een fotoboek van de Commissie voor Boerderijenzorg in Noord-Brabant, waar in op een schrijnende manier, gaandeweg langs Brabantse wegen, wordt geïllustreerd hoe slecht het gesteld is met cultuurhistorisch waarde volle boerderijen die op een ondeskundige manier zijn verbouwd. Het geschetste beeld is ronduit dramatisch en met name de provincie Noord-Brabant scoort landelijk het slechtst. Sinds de MIP-inventarisatie (MIP Monu menten Inventarisatie Projekt), welke begin jaren ‘90 ook in Moergestel plaatsvond, bleek 37,4% van de boerderijen in onze provincie door sloop te zijn verdwenen en 22,6% door ondeskundige verbouwingen in hun oor spronkelijke architectuur te zijn aangetast met als gevolg een onherstelbaar verlies van cultuurhistorische waarde! Vergelijken we dit Brabants cijfer met de landelijke cijfers, dan is het beeld des te dramatischer. Over het gehele land berekend is 17,7% door sloop verdwenen en 12,9% verminkt. 'DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 19 FEBRUARI 2003 PAGINA 4 I Showroom ook op zaterdag van 9.00 - 13.00 uur Schoolstraat 3 5066 EC Moergestel Tel. (013) 513 12 64 Fax (013) 513 36 06 Wat we al wel kunnen onthullen is het thema van de carnavals-viering: "een gelukkige mens is glorie aan God”. Door ons bestaan in dankbaarheid te vieren en uit te stralen naar buiten toe, brengen we tegelijk eer aan God, die niets liever ziet dan gelukkige, tevreden mensen, in harmonie verbonden met elkaar. Ik wens het Pierewaaiersrijk in die zin een prachtige, sfeervolle carnavalsviering in de kerk als mooi begin van drie dagen Pierewaaien! Iedereen is welkom, verkleed of in gewone kledij. Graag tot zaterdag avond 1 maart rond de klok van 6 uur. Diaken Henk Degen Redactie: Ton van Elsdingen Hans Festen Jo van Os Ireen Stieger Peter Verheijen Ad Wolfs Harry van Boxtel Dit jaar zal ook in Moergestel een Carnavals-viering in de Kerk plaatsvin den, en wel op zaterdagavond 1 maart rond de klok van zes uur. Voldoende aanleiding om eens stil te staan bij de geschiedenis van carnaval en de relatie tussen kerk en carnaval. J MHANCER INDUSTRIEWEG 1 MOERGESTEL TEL. 013-513 6666 Carnaval is de driedaagse feestviering die voorafgaat aan de vastentijd. Vandaar dat men de naam “carnaval" ook wel herleidt tot het latijnse “carne vale” wat betekent: vaar wel vlees! Immers in de vastentijd werd vroeger geen vlees gegeten. Een meer waarschijnlijke herleiding van de naam is “carris navalis”, het narrenschip, waarin de Prins en zijn hofhouding zich nog vaak in de carnavalsstoet laten vervoeren. Het carna val vertoont een nauwe band met oude godsdienstige gebruiken (de Griekse BEGLAZINGSWERKEN - BEHANGWERKEN - SCHILDERWERKEN Onder de bezielende leiding van de legend arische plebaan Gerrit van de Camp, helaas te jong overleden, deed ook de “carnavals- mis”in onze eigen Bossche St.Janskathe- draal zijn intrede. Op zondagmorgen om 9 over 9 is de kathedraal gevuld met duizen den, in carnavalskostuum gestoken goege- lovigen. Wat mij zo treft in deze vieringen is de combinatie van uitbundigheid en ingeto- Kronia, en de Romeinse Saturnaliën), fees ten die te maken hadden met de toenmalige jaarwisseling, en het terugkeren van de zon, een lentefeest dus. Deze oude godsdiensti ge feesten zijn na de opkomst van de chris telijke godsdienst als staatsgodsdienst (na keizer constantijn, in de 4e eeuw n. Chr.) gekerstend. De kerk heeft er een eigen betekenis aan gegeven: nog even uitbundig het leven vieren, voordat de vastenperiode inging. Er is een tijd geweest dat er een zekere ver wijdering is gegroeid tussen Carnaval en Kerk, wellicht ook door de uitwassen die soms het gevolg waren van overdaad die nu eenmaal schaadt. Gelukkig is er de laatste tientallen jaren weer toenadering te bespeu ren. In Zuid-Nederlandse steden (bijvoorbeeld Maastricht) is het al lang gewoonte om tij dens de zondagsviering met Carnaval ook de liturgie een extra speels en feestelijk tin tje te geven, door wat ludieke preken en uit bundige muzikale omlijsting. Ook de Prins en de hofhouding zijn daarbij aanwezig. genheid. Het is een feestelijk gebeuren waarin soms de lach-salvo’s door de gewel ven galmen, en tegelijkertijd is het er muis stil bij de meer plechtige en devote momen ten. Dan is er naast de vrolijkheid ook plaats voor bezinning, voor dank brengen aan de Schepper van alle goeds. In heel veel parochiekerken in stad en land is het gewoonte geworden om carnaval ook kerkelijk te vie ren, Moergestel sluit zich daar nu ook bij aan. Een werkgroep bestaande uit verte genwoordiging van parochie, carnavalsver eniging en koor is volop bezig met de voor bereiding. Het belooft een heel mooie vie ring te worden, maar de inhoud verklappen we nog niet, dat moet een verrassing blijven. Ik zou wensen, dat de Carnavals-viering in Moergestel ook die twee uitersten zal weten te verenigen: uitbundigheid en feestelijke vreugde, ons hart op de tong en tegelijker tijd een sfeer van ingetogen devotie en dankbaarheid, omdat wij in Gods naam het leven mogen vieren.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2003 | | pagina 4