B GEZIEN IN GEWEI Moergestelnaar in de VUT a Het IVN, een actieve vereniging Méér dan alleen herinneringen ophalen Heb het in de gaten Ries gaat ons verlaten ■^UitViNDlNG RelikWieKent Informatie avond KPJ en ’t Kwartierke Weer volop leuke activiteiten in ‘t Kwartierke Van 17.00-19.00 uur... -WlkELtEGELS Xn.OKtFRViiK vv vVyU’-' De op 28 en 29 september door Heemkunde kring “De Kleine Meijerij” georganiseerde heemdagen lokten talloze wapenbroeders uit het voormalige Nederlands-Indië naar “De Schalm” in Berkel-Enschot. De klokken beierden over huis en hof Voor een lang geleden zondags lof Het volk dat stroomde naar de kerk We zagen een oud pastoor weer aan het werk Kazuifels uit een ver verleden Kerkboeken met gebeden Allerlei devotieprenten ’n stok met zakje voor de centen Een uitgedoste Suisse uit het verleden Met strakke blik, en vaste schreden Met stok bewapend zonder geruis Besjerpt met “Eerbied in Gods Huis” ’n rood geborduurde communiedwaal een misboek met latijnse taal rozenkransen in allerlei kleuren ’n wierookvat dat stond te geuren Velen hebben zich verblijd Aan voordrachten die waren gewijd Aan lang vervlogen jaren Bij de Brouwer voorgedragen Twee kloosters kon men gaan bezoeken En bekeken werden alle hoeken Zusters deden hun verhaal En gastvrij was hun onthaal relikwieën in prachtige dozen door de kinderen zelf gekozen een lezing uit een ver verleden van geloofsbeleving, in dorp en steden In waarde niet te schatten Waren kerkelijke schatten Zilverwerk en een monstrans Vol van schitering en glans Rozenkransen, medailles, scapulieren Feestelijke dagen die men vierde Blasius zegen met ritueel Tegen ontsteking aan de keel Het volk had een goed gehoor Bij het Byzantijnse koor Omgeven door prachtige iconen In allerlei kleuren en in tonen Hartelijk waren de complimenten Voor de devoties en sacramenten Dankbaar was men WieKentKunst Voor deez’ buitengewone gunst! Bidprentjes van overleden personen Vaders, moeders, dochters, zonen Devotieprenten in vele varianten Omfloerst met gekartelde kanten bijwonen? Het overleg wordt op 14 oktober om 20.00uur gehouden in het oude Raadhuis aan De Lind, kamer 9, eerste verdieping. U bent van harte welkom! Onze fractie bestaat uit fractievoorzitter Cora Steffens, de raadsleden Joop Rakhorst en Janneke Oldenhof en de commissieleden Joost Wagenmakers, Wout Polderman, Frans Monchen, Harm Horlings, Bas Hessels en Liesbeth Beek. Bent u geïnteresseerd in de WD, vraag dan ons kwartaalbericht aan bij Tonny Pijpers, p.r.- dommissie, tel/fax 5283018 of e-mail: gmpij- pers@hetnet.nl. Voor vragen en/of suggesties kunt u ook con tact opnemen met onze fractievoorzitter Cora Steffens (528 8449). wijwatervaatjes in allerlei vormen ’n gebedenboek met levensnormen een doopkleed ook van echte zij ’n doopjurkje voor elk jaargetij Voorzitter Noud Smits van voornoemde heem kundekring heette de aanwezigen welkom en stond stil bij de “vergeten oorlog”, die bij zove- len die actief deel genomen hadden aan de poli tionele acties, nog de naweeën met zich mee droegen van hun vaak traumatische ervaringen. Hij lardeerde zijn toespraak met Maleis, daar toe geïnstrueerd door de missiezusters Angeline en Jacqueline en vroeg een minuut stilte om samen de gevallenen te herdenken. De ope ning werd verricht door de Heer W. van Rooij, voorzitter van de VOMI (Vereniging van Oud- Militairen Indië- en Nieuw-Guineagangers), afdeling Noord-Brabant Oost. Hij gaf een his torisch overzicht van de strijd, die op voor hand al door de politiek verkwanseld was. Late erkenning bleek uit de jaarlijkse herdenking in Roermond op 7 september, waar zovelen hun “sobats” ontmoetten en bij elkaar troost kon den vinden. Hij prees het initiatief van de heemkundekring en met een slag op de game- lan-gong verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend. Een onafgebroken stroom van geïnteresseerden, veteranen en in him kielzog familieleden van alle leeftijden, maar ook bezoekers van buiten de regio, lieten door middel van de vele foto’s en attributen de sfeer van de “tropen”-jaren ’45-’50 op zich inwerken, daartoe tevens geïns pireerd door passende muziek. Een select gezel schap van heemkundigen had de eerste dossiers van de militairen uit Berkel-Enschot/ Heukelom, Esch, Haaren, Helvoirt, Moergestel, Oisterwijk en Udenhout/Biezenmortel samen- Op donderdagavond 10 oktober zullen de KPJ en ’t Kwartierke een informatie avond organi seren voor de inwoners van Moergestel. De avond begint om 20:00 uur en na de ont vangst met een kopje koffie of thee, zullen de KPJ en ’t Kwartierke alles vertellen over hun organisatie, activiteiten en de plannen voor een nieuw interieur. Ook kunt u terecht met vra gen. Alle belangstellenden zijn van harte welkom en wilt u meer informatie: Yvonne Antonis (voor zitster KPJ) 513 3283 of Claartje De Nijs (beroepskracht bij ’t Kwartierke) 513 3261. Ongetwijfeld bent u in de pers wel eens een berichtje tegengekomen van het IVN. Het jaar door is er altijd wel wat te doen. Maar wat is het IVN eigenlijk voor een vereniging? En wat kan die vereniging voor u betekenen? Kennelijk hebben sommige bewoners problemen met de manier waarop de gemeente Oisterwijk omgaat met onwillende wortels van bomen. Meer speci fiek dan wanneer boomwortels trottoirtegels omhoogdrukken en er daardoor gevaarlijke situaties kunnen ontstaan. Bovenstaand bordje kwamen we tegen op De Stappert waarbij bewoners duiden op een uitvinding: ‘Struikeltegels’ in de gemeente Oisterwijk. We nemen aan dat het zeker niet als grap bedoeld is... Latijns gezang steeg hoog langs het gewelf En klonk weer luid en als vanzelf Men zong en bad weer in gemeenschap mee Het rozenhoedje en het A-doro-tee Een kleine uiteenzetting. Het IVN is een lan delijke organisatie van vrijwilligers, die zich bezig houdt met een groot aantal activiteiten op het gebied van natuur- en milieueducatie. Dat doet zij o.a.door middel van voorlichting, excursies en cursussen. Jaarlijks verzorgt het IVN-Oisterwijk vele natuurwandelingen, begeleid door speciaal daartoe opgeleide gidsen. U kunt ook zelf een wandeling aanvragen bij onze wandelcoördi- nator (tel. 522 0180) en daarbij aangeven wat uw wensen zijn en in welk gebied u wilt wan delen. De kosten daarvan zijn: 25. De door ons aangekondigde publiekswandelingen zijn gratis. Ieder jaar starten wij in maart met een groen- cursus. In 8 lesavonden en 9 excursies wordt op diverse onderwerpen ingegaan: o.a. het ont staan van ons Brabants landschap, vogels plan ten, paddestoelen enz. De kosten hiervan zijn 50 incl. een afsluitende koffietafel. In het winterseizoen organiseren wij in de Kunstkring een aantal dia-lezingen over diver se onderwerpen. Ze worden steeds een week van te voren in de pers aangekondigd. De toegang is gratis. Ogenschijnlijk niets bijzonders: een inwoner die van de VUT gaat genieten. Maar de manier waarop een en ander door collega's gestalte werd gegeven was des te meer opvallend! Vrijdag 30 augustus jl. was voor Ries Op ’t Hoog de laatste dag als werknemer bij Saan (v/h Wilborts). Collega’s hadden zijn VUT-mobiel in een kraan voor de deur van zijn huis gehe sen en plaatsten een wegafzetting bij de molen aan de Schoolstraat. Op de foto Ries samen met zijn VUT-mobiel. Verder zijn er een aantal werkgroepen actief: de scholenwerkgroep verzorgt in samenwerking met het bezoekerscentrum van Natuurmonu menten een groot aantal activiteiten. Onlangs wedr voor de eerste vier groepen van de basis school het “No-niksiepad” geopend. Op een speelse manier gaan kinderen dan aan de gang met verschillende opdrachtjes. Ook zijn er waterbeestjesexcursies, natuurbelevingstoch- ten en b.v. herfstwandelingen. Voor al deze acti viteiten kunt u het beste contact opnemen met het Bezoekerscentrum tel. 521 9209. De vogelwerkgroep en de plantenwerkgroep gaan met elkaar naar diverse gebieden om zich op hun terrein verder te verdiepen. Dit jaar heeft de vogelwerkgroep ook een uitgebreide vogelcursus georganiseerd. Zeer actief is ook de paddenwerkgroep. Sinds een aantal jaren heeft die zich daadwerkelijk beziggehouden met de bescherming van de padden in de trek- en voortplantingstijd. Dit heeft o.a. geresulteerd in de aanleg van pad dentunnels. Maar ook handkracht blijft nog steeds gewenst. Voor meer informatie en voor adressen kunt u terecht op onze website: www.ivn.wolweb.nl De activiteiten voor de basisschooljeugd zijn deze week weer enorm leuk. Op zaterdagmid dag van 14:00 tot 16:00 uur wordt er een spel letjesmiddag voor jeugd vanaf 6 jaar georgani seerd. Entree is 0,50. Neem het leukste spelle tje dat je hebt maar mee! De film “Minoes” is uit op video! Woensdag 16 oktober wordt de film vertoond voor jeugd vanaf 6 jaar. De entree is 1,20. Voor de tieners en 16+ers is er het weekend cafe van 12 oktober met twee gastdj’s en natuur lijk het afterschoolcafe op vrijdagmiddag van 15:30 - 18:00. Bij deze laatste kun je lekker relaxed je weekend ingaan door te kletsen, pool en, muziek luisteren enz. Voor meer informatie: www.kwartierke.nl of bel naar ’t Kwartierke 513 3261. Het tweede project tijdens de heemdagen kwam, door de grote aandacht die de oud-Indiëgangers kregen, enigszins in de verdrukking en wel het project waarmee via de computer en internet zichtbaar gemaakt wordt hoe de mensen in Nederland in het algemeen en in Oisterwijk in het bijzonder tussen 1800 en 1970 woonden en werkten. De oudste kaarten van het kadaster uit 1832 met alle daarbij behorende gegevens als grondgebruik en eigenaren van gronden en gebouwen konden opgevraagd worden. Een leerzame les en interessant te weten, dat Oisterwijk in 1832, het jaar waarin het Kadaster startte, 1738 inwoners telde en 405 eigenaren van 2545 percelen! Wel even anders, nu! ’DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 9 OKTOBER 2002 Fractieberaad Op maandag 14 oktober a.s. vindt het fractieover- leg van de VVD plaats. De agenda voor de komende raadsvergadering van 17 oktober wordt dan bespro ken. Wilt u dit overleg een keer gebracht en ter inzage gelegd als voorloper van een project dat de heemkundekring bezig is uit te werken. Allerlei gevoelens manifesteerden zich: de her innering aan de tijd dat zij - jong vertrokken - als volwassenen terugkwamen, met een scha mele tegmoetkoming door de rijksoverheid “weggezet”; het onbegrip in eigen land voor wat zij meegemaakt hadden; alleen bij hun colle ga’s hun verhaal kwijt kunnend; de dankbaar heid voor de geboden hulp aan de inlandse bevolking de boosheid en zich nóg steeds kwaad makend over Poncke Princen; tevre denheid ook over de manier waarop de heem kundekring de gelegenheid biedt om er in alle openheid over te kunnen spreken én gehoor te vinden. Bij de foto’s en voorwerpen fungeerden de veteranen zelf vaak als ware vertellers, die bij de vele aanwezigen een aandachtig gehoor vonden. Het feit, dat velen gedurende de twee dagen de moeite namen om het niet bij één bezoek te laten, moge illustratief zijn voor de wijze waar op erkenning en waardering hun plaats kregen. -i PAGINA 7 Ü2 We doen ons uiterste best om iedereen te woord te staan, zowel aan de deur als aan de telefoon, en zowel door de week als in het weekend. Wilt u er echter rekening mee houden dat we ook graag ’n hapje willen eten? DAAROM ZIJN WE 'S AVONDS TUSSEN 17.00 EN 19.00 UUR NIET MEER BEREIKBAAR... Redactie 'De Gèsselse' en Buro '76 <5 MMEKB I

Weekblad Moergestels Nieuws | 2002 | | pagina 7