Stichting WieKentKunst organiseert Programma Relikwiekent 18, 21 en 22 september in Moergestel Woensdag 18 september Zaterdag 21 september Zondag 22 september r 20.30 u WIEKENTKUNST v WU’- Sint Jans Onthoofding, Sint Jansplein Parochiecentrum, st. Jansplein Prijsvraag: wie kent het Rijke Roomsche Leven nog? Souvenirs Kapel Nieuwenhof, Kloosterdreef 2 12.30 - 17.30 u 12.30- 16.30 u Aula Huize Stanislaus, Kloosterdreef 3 16.00 u Aula Verzorgingshuis De Reuselhof, Reuselhof 1 Basisschool Bienekebolders, Bosstraat 1 RK Kerk St. Jans Onthoofding, st. Jansplein Aula Verzorgingshuis De Reuselhof, Reuselhof 1 T MOERGESTEL DE GÈSSELSE' - WOENSDAG 18 SEPTEMBER 2002 PAGINA 3 Het Rijke Roomsche Leven 13.30 U 16.45 - 17.30 u Tentoonstelling prentjes, beelden, doopjurken, relikwieën etc. Voordracht Rijke Roomsche Leven door Niels van der Ven idem Interview met twee religieuzen door Paul Spapens Tentoonstelling Relikwiedozen van schoolkinderen (kinderen van de Graaf van Urselschool geven zelf uitleg) Tentoonstelling prentjes, beelden, doopjurken, relikwieën etc. Uitleg over religieuze zaken geneeskrachtige religieuze’ kruiden door Gerard Kuijpers Voordracht Rijke Roomsche Leven door Niels van der Ven idem 1 x groep 20 pers. Rondleiding door klooster tentoonstelling (foto's, voor werpen) 1 x groep 20 pers. Diapresentatie van uur. Daarna wisseling van de groepen. Idem. Idem. Lezing Rijke Roomsche Leven’ door Paul Spapens in aula Huize Stanislaus, Kloosterdreef 3 te Moergestel. Inloop vanaf 19.00 uur. De culturele Stichting WieKentKunst organiseert op woensdagavond 18 september en op zater dag 21- en zondag 22 september een nieuw eve nement in Moergestel. Het thema dit keer is het Rijke Roomsche Leven. Zoals deze stichting in het verleden al bij herhaling heeft laten zien, wordt ook dit evenement weer leuk en interes sant voor jong en oud. Deze culturele manifesta tie is tot stand gekomen dank zij de medewer king van veel inwoners van Moergestel. Alles is weer gratis toegankelijk, dank zij onder meer het belangeloos ter beschikking stellen van zaal- ruimte, sponsoring en subsidie van de gemeen te Oisterwijk. WieKentKunst wil iedereen heel erg bedanken. Tijdens het ReliKwieKent besteedt de Stichting WieKentKunst op heel veel verschillende manie ren aandacht aan het Rijke Roomsche Leven. Deze periode liep van ongeveer 1900 tot begin jaren zestig. Het reilen en zeilen in een dorp als Moergestel was tot in het kleinste vezeltje door drenkt van het katholieke geloof. Op 18, 21 en 22 september aanstaande wil WieKentKunst laten zien wat daar nu nog van over is gebleven. En dat is veel, heel veel. Het is mede daarom dat zo n enorm breed programma kan worden aan geboden. Een breed programma is het inderdaad. Op deze pagina in De Gèsselse is het programma beknopt samengevat. Er zijn tentoonstellingen in de kerk, het Parochiecentrum, de kapel van de Nieuwenhof, de aula van Huize Stanislaus, de aula van de Reuselhof en een school. Er zijn rondleidingen door het dorp en in de kerk. Zusters van zowel Stanislaus als het Antonius- klooster vertellen over hun leven en er is een heel bijzonder cabaret met voordrachtjes van vroeger. De zusters van het Antoniushuis geven rondleidingen door hun klooster. In de kapel van de Nieuwenhof en in Huize Stanislaus is specia le aandacht voor iconen: een tentoonstelling, een lezing, schilderdemonstraties en een optre den van een Byzantijns koor. Het programma begint op 18 september met een avondvullende lezing met dia's over het fenomeen van het Rijke Roomsche Leven en het eindigt op zondagmid dag met een plechtig lof in de kerk. De fietsroute is een kleine 50 kilometer lang. De brochure bevat naast de routebeschrij ving een beschrijving van objec ten als beelden, kapellen en kloosters. De 'levensprentbrief- kaarten' zijn acht kaarten waar op de levensloop van een mens in de tijd van het Rijke Roomsche Leven is afgebeeld door middel van nostalgische foto's en prenten. Dit zeer bij zondere setje is slechts in een beperkte oplage gemaakt. Zowel de brochure van de fietsroute als de prentbrief kaarten kosten slechts 1 euro per stuk. Een foto van een Suisse van de Heikesekerk in Tilburg 15.30 - 15.45 u 16.00 -16.15 u 14.45-15.45 u (16.00-17.00 u) 13.30 -16.30 u 13.30 -16.30 u 12.00 -16.00 u 15.00 u Café-restaurant De Brouwer, Rootven (achterzaal) 12.15 -14.45 u Opvoering voordrachtjes en liedjes over het Rijke Roomsche Leven Met gratis belegde broodjes voor de bezoekers. 14.15-15.15 u 15.30-16.30 u Officiële opening van het RelikWieKent in aula Huize Stanislaus. Aanbieden van de speciaal voor dit weekend uitgezette 'Rijke Roomsche Rijwielroute’ aan Wethouder Jan Oerlemans. Presentatie van een reeks levensprentbriefkaarten’. Aanbieding bijzonder cadeau aan kerkbestuur, vice-voorzitter P. van Hazendonk. 1 x groep 20 pers. Rondleiding door klooster tentoonstelling (foto’s, voor werpen) 1 x groep 20 pers. Diapresentatie van Vz uur. Daarna wisseling van de groepen. Idem. Idem. Tentoonstelling iconen uit de collectie van Geert Hüsstege Schilderen van iconen Uitslag en prijsuitreiking wedstrijd Wie Kent Rijke Roomsche Leven nog?’ Muzikale uitvoering Byzantijns koor 13.30 - 16.30 u Tentoonstelling oude foto’s, boeken en een bijzondere collectie Maria- kaarten en andere devotionalia. Rondleiding door de kerk met Paul Spapens Aula Huize Stanislaus, Kloosterdreef 3 12.30 - 16.30 u Tentoonstelling prentjes, beelden, doopjurken, relikwieën etc. 13.45 - 14.45 u Lezing over iconen in de kapel van Huize Stanislaus door Teun Jacobs 19.30 u 13.30 - 16.30 u Tentoonstelling Kerkschatten boeken en devotionalia 14.00+15.00+16.00u Diapresentatie over het maken van het Mariabeeld voor de dagkapel in Moergestel Het Rijke Roomsche Leven is deel geworden van onze herinnering. Hoe groot is de kennis nog van het verzamelen van zilverpapier voor de missie, het angelus bidden, de rozenkrans bidden, heer oom en tante nonneke, misje spelen, de catechismus leren en nog veel meer? Test uw kennis en doe mee aan de prijsvraag waarmee een paar souvenirs en een lekkere fles wijn zijn te winnen. Antwoorden opschrijven en afgeven in de aula van Huize Stanis laus. De bekendmaking van de winnaar is op zondagmiddag 22 september om 16.30 uur in de kapel van de Nieuwenhof. De vragen zijn: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 De Stichting WieKentKunst heeft voor het evenement over het Rijke Roomsche Leven een aantal zeer bijzondere souve nirs uitgebracht. In de aula van Huize Stanislaus zijn zowel zaterdag- als zondagmiddag verkrijgbaar: de brochure van de fietsroute langs overblijfselen uit de tijd van het Rijke Roomsche Leven in Moergestel en omgeving en acht zogeheten 'levensprentbriefkaarten In de levens loop van een mens speelde de Engel bewaarder een grote rol. Sint Antonius Gasthuis van de Missiezusters Franciscanessen van Antonius van Padua, Raadhuisstraat 32 13.00-14.00 u Sint Antonius Gasthuis van de Missiezusters Franciscanessen van Antonius van Padua, Raadhuisstraat 32 13.30-14.30 u Wanneer 'tikte' de bisschop? Wat was het knikengeltje? Hoe luidt het zesde gebod? Maak af: 'Sint Antonius beste vrind Wat/wie was een zelateur/zelatrice? Wat betekende 'het schöfke krèège'? Wat waren Kajotters? Hoeveel staties heeft de Kruisweg? Zeg het eerste artikel van de Twaalf artikelen van het Geloof 10 Hoe luiden de eerste vraag en het antwoord van de Catechismus? De Suisse loopt door Moergestel Een van de fenomenen uit het Rijke Roomsche Leven was de Suisse, een strenge man die de orde bewaakte in de kerk. Suisse betekent Zwitser en komt van de pauselijke Zwitsere garde. Het uniform lijkt wel een beetje op dat van de garde. Op zondagmiddag 22 september is de Suisse weer een keer terug in Moergestel. In de persoon van amateurtoneelspeler Frank van de Meijdenberg (46) uit Moergestel loopt de Suisse door het dorp en duikt hij op in de verschillende locaties. Het is trouwens heel erg leuk om een keer met de Suisse op de foto te gaan. Op woensdagavond 18 september is de Suisse in de persoon van Adrie Hoeven tij dens de opening van het Reli- KwieKent present. Het kostuum is exact nagemaakt door Carry Groenland uit Oisterwijk. 13.30 - 16.30 u 14.30- 14.45 u 15.00-15.15 u 13.30 -16.30 U - - - - - - 13.30 - 16.30 u Tentoonstelling en uitleg relikwiedozen gemaakt door leerlingen van deze school: een unieke verzameling van bijzondere Roomsche schoolplaten (foto's M. Coppens) 12.00 - 16.30 u Oude foto’s, boeken, een bijzondere collectie Maria-kaarten, unieke oude schoolplaten (foto’s M. Coppens) en andere devotionalia De ’Suisse’, Frank v.d. Meijdenberg. trekt door het dorp in origineel kostuum Plechtig Lof met Pastoor Jan van Noorwegen uit Tilburg met medewerking van het Gregoriaans koor uit Moergestel Parochiecentrum, st. Jansplein 12.00 - 16.30 u Tentoonstelling Kerkschatten (Jaap Drubbel) boeken en devotionalia 14.00+15.00+16.00u Diapresentatie over het maken van het Mariabeeld voor de kerkkapel in Moergestel (Adri Hoeven) Dorpskern Moergestel, (verzamelen bij de kerk) 14.30 -16.00 u Rondleiding door Moergestel langs katholieke objecten door Noud Smits 12.30 - 16.30 u Tentoonstelling Relikwiedozen van schoolkinderen 12.30 -16.30 u Tentoonstelling prentjes, beelden, doopjurken, relikwieën etc. I

Weekblad Moergestels Nieuws | 2002 | | pagina 3