Nierstichting ’Je leven aan een Poirters 1 i Lezing in Moergestel over het Rijke Roomsche Leven VIDO (Vrouwen in de overgang) Gezonde lunchtrommel Rootven op de fiets Iterlacly Pi Protestantse Gemeente Oisterwijk Verrassende herfst- en wintermode van Setterlady in de warme roodtinten, blauwtinten, bruintinten, camels en brique. Bekijk onze etalages eens! Rijke Roomsche Rijwiel Route gratis verkrijgbaar MODEHUIS i .2 I ‘Eerst was het drie keer in de week fitness. Nu is het drie keer in de week spoelen’ PAGINA 3 de Nationale Collecteweek van de Nierstichting. Steun Nuttig en nodig Steun de Nierstichting. Giro «8 000 IM i. Vrijdagavond 13 september; Rock Solid clubavond op de zolder van de Voorhof 17.30 uur. Zaterdag 14 september Startexcursie Kerkelijk Jeugdwerk. We gaan naar Wavre- België, Six Flags Walibi. 9.30 uur verzamelen bij de Protestantse kerk, kerkstraat 64. taties en geeft ze voorlichting van orgaandonatie. Brood voor de lunch kan de avond tevoren worden klaargemaakt, op voorwaarde dat het ’s nachts in de koelkast wordt bewaard. Met deze tips kunnen ’overblijvers’ lekkere en afwisse lende boterhammen maken. Voor meer informatie kunt u terecht bij GGD Hart voor Brabant, telefoon (073) 640 45 00. De komende koffieochtend is woensdag 18 sep tember 2002. Bij iedere informatieochtend bestaat de moge lijkheid om je op te geven voor een gespreks groep, 12 keer voor 34,10. Zondag 15 september, Kerkstraat 64, Aanvang 10.15 uur. Voorganger is mevr. ds. W. van Egmond. komt onder meer nierpatiënt Ron de Boer die als preventiemedewerker werkt bij de brandweer (Ned. 117.50-18.15 uur). Telefoon: 035-697 80 60 WWW.nierstichting.nl Het Rijke Roomsche Leven. Dat is de titel van een lezing van Moergestelnaar Paul Spapens, een expert op dit gebied. Op 18 september geeft hij deze lezing met dia’s in de aula van Huize Stanislaus aan de Kloosterlaan in Moergestel. Deze gratis toegankelijke lezing is tevens het begin van de culturele manifestatie over het Rijke Roomsche Leven op 21 en 22 september in Moergestel. Aanvang van de lezing 19.30 uur. In de pauze vindt de opening plaats van de door de Stichting WieKentKunst georgani seerde culturele manifestatie. Bij deze gelegen heid wordt onder meer de fietsroute onder de titel ’Rijke Roomsche Rijwiel Route’ gepresen teerd. Deze fietsroute is dan gratis verkrijg baar. Je wordt verwacht in buurthuis Loven/ Besterd, Koestraat 164 te Tilburg, ingang park de Horion. Voor informatie 456 2738 of 542 6591. zelf bepalen voor welke wasonderdelen men kiest. In de wasserette, waarin gebruik wordt gemaakt van onthard water, kan men onder hoge druk wassen, schuimborstelen, onder hogedruk spoelen, de auto voorzien van hot wax en vlekvrij naspoelen. Vooral dat laatste zal veel automobilisten een plezier doen. Niets meer napoetsen of nawrijven. Naspoelen en klaar! De wasserette, met een doorrijhoogte van 4 meter, is de hele week (ook zaterdag en zondag) geopend van 08.00 tot 21.00 uur. Iedere le en 3e woensdag van de maand is er een informatieochtend van 9.30-10.30, waar vrouwen tussen plm. 40 en 60 jaar welkom zijn voor een praatje en kopje koffie, maar ook voor informatie en hulp van ervaringsdeskundige vrouwen. Veel kinderen en volwassenen nemen dagelijks hun lunch mee naar school of het werk. Vaak zit er weinig variatie in de broodsoort en het beleg. Dit maakt het aantrekkelijk om tussen de middag lekkere, vaak ongezonde, snacks te gaan eten in plaats van de van thuis meege brachte lunch. Toch kunnen gezonde boter hammen ook lekker zijn. Belangrijk is om te zorgen voor variatie. Wissel eens af met het soort brood: er is volkoren-, bruin-, wit-, rogge- krente- en stokbrood. Neem eens brood met zonnebloempitten, maan- of sesamzaad. Smeer voor de verandering eens pindakaas of sandwichspread op het brood en beleg dit met plakjes komkommer of radijs. Andere sug gesties zijn: kaas met reepjes paprika, rookvlees met schijfjes banaan, worst met zoetzuur, smeerkaas met schijfjes appel. Zorg dat beleg niet kan ’doorlopen’. Hagelslag op de cervelaatworst is een rare combinatie. Door hartig en zoet apart te verpakken in boter- hampapier of folie raken de smaken niet ver mengd. Een blaadje sla of een stukje komkom mer voorkomt dat de hartige boterhammen uitdrogen. Bewaar het brood in een trommel tje. Brood in een zakje wordt al snel klef en in elkaar geperst. Blouse Jetty Gilet Chanel Pantalon Chantal Het Rijke Roomsche Leven is een onderwerp dat de laatste jaren zeer sterk in de belang stelling staat. De benaming van deze periode, van deze lezing, is afkomstig van een rubriek in de Katholieke Illustratie, waarin van 1926 tot 1932 vooral priester- en kinderrijke gezin nen werden afgebeeld. Tijdens de lezing over het Rijke Roomsche Leven worden dia's vertoond. Ook deze dia’s van historische foto’s en voorwerpen geven een uitstekend beeld van een periode die nu zo tot de verbeelding spreekt. Paul Spapens is als journalist (bij het Brabants Dagblad in Tilburg) en schrijver gespecialiseerd in Brabantse onderwerpen, volkscultuur en volksgeloof. Over deze onderwerpen heeft hij tal van boeken geschreven. Zijn lezingen, veel al gebaseerd op deze boeken, staan bekend om hun historische feitelijkheid, inhoudelijke diep gang, relativerende humor en anekdotes. de Nierstichting. Giro 88.000 De Nierstichting wil nierpatiënten zoveel moge lijk helpen en bijstaan. Dat kost geld, veel geld. Daarom komen de collectanten van 15 tot en met 21 september langs de deur voor een vrij willige bijdrage. Het thema van de collecte is ’Je leven aan een draadje’. Want voor nierpa tiënten is dialyse een levensreddende behan deling die zij drie keer per week moeten onder gaan. Maar ook een heel zware behandeling, die slechts 10% van de nierfunctie kan overnemen. Daarom voelen nierpatiënten zich vaak ziek en gaat hun conditie steeds verder achteruit. De meeste Nederlandse gezinnen kennen drie maaltijden: ontbijt, lunch en warme maaltijd. Twee van deze maaltijden zijn broodmaaltijden. Brood is dus nogal belangrijk in ons voedingspatroon. Brood is smakelijk en heeft een hoge voedings waarde. Bruin brood of roggebrood bevat meer B-vitamines, ijzer en voedingsvezel dan wit brood. 0 NIERSTICHTING _-s- Nuttig en nodig Bij meer dan 40.000 mensen werken de nieren slecht en bij duizenden patiënten helemaal niet meer. Zij moeten, om in leven te blijven, dia- lyseren: een intensieve en belastende behan deling. Elk jaar weer komen er ruim 1.400 dia- lysepatiënten bij die deze zware behandeling moeten ondergaan. Maar nierpatiënten wor den ook getroffen door wachtlijsten in de ge zondheidszorg. De Nierstichting trekt zich het lot van nierpatiënten aan en helpt. Zo werkt de Nierstichting hard aan het vergroten van de dialysecapaciteit, onder andere door het oplossen van het personeelstekort in dialyse- centra. De Nierstichting financiert ook veel wetenschappelijk onderzoek ter verbetering van de behandeling en het voorkómen van nierziekten. Daarnaast werkt de Nierstichting aan uitbreiding van het aantal niertransplan- 'Ik heb geen zin om elke keer te vertellen dat er iets mis is met m'n nieren’ NuTOgcn nodig Het hoogtepunt van het Rijke Roomsche Leven lag in het interbellum. Paul Spapens begint zijn lezing rond 1900 en eindigt met de enorme veranderingen als gevolg van het tweede Vati caans concilie (1962-1965). Talrijke onderwer pen die onder veel mensen nog bekend zijn en ongetwijfeld een enorm sterk déja-vu op zullen roepen, passeren de revue. Slechts een paar voorbeelden: het godsdienstig leven, de missie, de rol van de kerk van geboorte tot dood, de mis, het biechten, retraites, priester- roepingen, misje spelen, strenge regels, H. Hartvereniging, Kindsheid, de Heilige Familie, het Marialegioen, processies, bedevaarten, huis- zegens, scapuliers, aflaten, solidariteit, de katho lieke zuil, de patronaten, de catechismus, de Engelbewaarder, enzovoorts, enzovoorts. Het is startzondag, we openen het nieuwe seizoen. We beginnen met een feestelijke viering van jong en oud. In de dienst zullen de woorden van Prediker over ’tijd’ klinken, maar ook het gebed van Mozes, naar psalm 90. In dit gebed vraagt Mozes de Eeuwige zijn dagen zo te mogen leren leven dat hij er een wijs en verstandig hart van zal krijgen. Het thema: ’Leef-tijd’ dat dit jaar een rode draad in het gemeentewerk zal zijn wordt deze dag geïntroduceerd. En we delen met elkaar Brood en Wijn. Na de koffie kunt u kiezen voor één van de verschillende workshops waarin de plannen voor het komende seizoen gepre senteerd worden, u wordt daar op een actieve manier in betrokken. Ook is er de gelegenheid om, naar aanleiding van het nieuwe beleidsplan, mee te denken en praten over het beleid van onze gemeente. In het beleidsplan is ’aanspreek baar zijn’ een belangrijk thema, ook dat heeft met ’tijd’ te maken en met prioriteiten die je stelt. Voor kinderen tot 11 jaar is er een apart programma en voor de jongeren van 11-18 jaar is er het ’filmhuis’. Na een korte pauze volgt een -voor zover ik het nu kan bekijken- heerlijke lunch, waarvan de gerechten bereid zijn door verschillende gemeenteleden. Tijdens de lunch zullen er korte onderbrekingen zijn waarin de groep ’Regenboog’ voor ons optreedt. De groep ’Regenboog’ bestaat uit vluchtelingen uit heel verschillende landen, die ons laten zien wat zij meemaken of waar zij tegenop lopen bij aan komst in ons land. We willen de Startzondag om 14.00 afsluiten en nodigen u van harte uit de ’tijd te nemen’, voor deze inspirerende opening. Voor de allerkleinsten is er crèche Het zal u niet zijn ontgaan dat Autobedrijf Donkers al enige tijd bezig is met een fikse uit breiding van showroom en garagebedrijf. Daarnaast hebben vader Cees en zoon Arjan Donkers besloten tot de exploitatie van een autowasserette, die als voorloper van de afrond ing van de hele uitbreiding op dit moment al gebruikt kan worden. Het is een overdekte wasserette waarin men handmatig aan de slag kan. Door middel van een muntensysteem (euro’s uiteraard) kan men DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 11 SEPTEMBER 2002 Zondag 1 september is door Buurtvere niging ’t Rootven de jaarlijkse fietstocht georganiseerd. Veertig volwassenen en kinderen hebben volop genoten van een ontspannen tocht door bos en nei. Er werd op tijd gestopt voor het verzorgen van de inwendige mens. En er was voldoende gelegenheid voor de kinderen om verschillende speeltuinen aan een deskundig onderzoek te onderwerpen. Voor het kiezen van de juiste route moest wel flink gepuzzeld worden, maar ook dat verhoogde de pret. Conclusie: een prima tocht, prachtig weer, voor jong en oud geslaagd! A

Weekblad Moergestels Nieuws | 2002 | | pagina 3