BIRMEZEN MASSAAL OP DE VLUCHT Wereldkampioen in assortiment en service. BIBLIOTHEEK Floryn n. SS Campari stichting’open bare Omweg, maar niet weg Mantelzorg een vanzelfsprekend iets? Mantelzorgers zijn naaste familieleden of andere personen uit de directe omge ving van langdurig zieken of gehandicapten. In bijna alle gevallen vloeit het ver lenen van zorg voort uit deze hechte relatie. Het geven van mantelzorg is iets vanzelf sprekends. Crodino^h Telefoonnummer OK? Dan krijg je ’n kadootje mee! (De Qèssetse en valentie On woensdagen 24 en 31 juli Johnnie Joseph Guy VS GEZELLIGHEID ONDER DE KURK Connemara Irish single Walker Malt VLUCHTELING 09 en 7 augustus* zal De (jèsselse’ vanwege vakantie niet verschijnen. *(weel{30,31 en 32) r. F 70 Cl. Word vriend van een vluchteling Verhuur tapinstallaties, stoelen, enz. een nul in het telefoonnummer voorkomt, is dat voldoende. Bijna iedereen heeft dus de moge lijkheid om het aardigheidje op te halen, want elk telefoonnummer begint al met een nul! Op vrijdag 18 oktober 2002 is er een thema middag van de KBO Oisterwijk in De Kunst kring waarin ook aandacht zal worden besteed aan mantelzorg. TELEFOONNUMMER Stond bij een eerder actie de postcode van de bezoeker centraal, nu is dat het telefoonnum mer. Iedereen die op zondag 30 juni met een bewijs (bijvoorbeeld de telefoonrekening) met daarop zijn of haar telefoonnummer naar Auto- tron komt, kan een kleinigheidje ophalen in SpeeloDome, de overdekte speelhal van Auto- tron. De samenstelling van het telefoonnum mer maakt daarbij niet uit: als er een drie en Door wegwerkzaamheden is de School straat in Moergestel afgesloten. De bi bliotheek is echter gewoon open en via de achterzijde (wijk Vooskerbos) bereik baar. In de basisschoolvakantie (8 juli tot en met 17 augustus) is de bibliotheek geopend op: maandag15.00 - 20.00 uur donderdag14.30 - 17.30 uur vrijdag15.00 - 20.00 uur. In de zomervakantie is de bibliotheek op woensdag gesloten. VERRASSING VOOR JARIGEN Het 30-jarig bestaan van Autotron wordt vooral gevierd voor de belangrijkste relaties: de bezoe kers. Voor hen staan het hele jaar door een aan tal ludieke acties gepland die te maken hebben met ’dertig’. Zo zal er op elke 30e van een maand dat Autotron open is (maart, april, mei, juni, juli en augustus), een andere actie zijn. Een actie die het hele jaar loopt, is voor hen die net als Autotron in 1972 geboren zijn en dus ook in 2002 hun 30e verjaardag vieren; zij krijgen op elke 30e van de maand dat Autotron open is op vertoon van een geldig legitimatiebewijs (met geboortedatum) een leuke verrassing. ACTIVITEITEN. De werkgroep wil op de eerste plaats op zoek naar een gelegenheid waarin een ’inlooppunt mantelzorg’ gerealiseerd kan worden. Het ligt in de bedoeling dat op een ochtend of middag eenmaal per maand open te stellen. Daar zullen dan beroepskrachten aanwezig zijn. Belang hebbenden kunnen daar voor het krijgen van informatie, advies, etc. terecht. Zolang dat in looppunt nog niet gerealiseerd is kan voor vra gen telefonisch contact opgenomen worden met: A. Klomberg, telefoon 528 6509 en A. Kuijlen, telefoon 528 3994. De bibliotheek Oisterwijk-Moergestel gaat in 2003 fuseren met de Openbare Bibliotheek Til burg. Doel van de fusie is de dienstverlening te verbeteren. De bibliotheken in Moergestel en Oisterwijk blijven dus gewoon bestaan. Zij zijn al onmisbare basisvoorzieningen in de twee kernen, maar beiden hopen hun functie lokaal te verstevigen. Organisatorisch betekent het dat de bibliotheek een andere hoofdkantoor krijgt. Nu is dat nog de Provinciale Bibliotheek Centrale voor Noord-Brabant. Mensen hebben vaak geen keus: hun kind blijkt gehandicapt, hun vader gaat dementeren, hun partner krijgt een chronische ziekte of hun buurvrouw wordt ziek. Mantelzorg is iets wat iedereen kan overkomen, men denkt er niet bij na, men doet het gewoon! Voor de korte termijn is dit geen probleem, maarnaarmate de perio de van zorg langer duurt en de zorg intensiever is, wordt de kans op overbelasting steeds groter. Mantelzorgers zijn erg belangrijk. Zij zorgen ervoor dat degene die hulp krijgt, thuis kan blijven wonen. Uit de verhalen van mantelzor gers, die soms naar buiten komen, blijkt heel duidelijk hoe zwaar het verlenen van hulp kan zijn. Maar desondanks gaat de mantelzorger door, soms te ver ten koste van de,eigen gezond heid. Kinderen verlenenVaak hulp aan ouders terwijl zij daarnaast een gezin of een baan heb- beh. Een man of vrouw verzorgt de partner - die chronisch ziek, dementerend is of kampt met de gevolgen van een herseninfarct - en kan daardoor nog nauwelijks de deur uit. Ontboezemingen als: ’’wanneer ik even weg ben is er paniek; wat voelde ik me eenzaam. of’’vijf jaar gevangenis was me liever geweest”, zijn in deze situaties wel te begrijpen. Ook in verpleeg- en verzorgingshuizen wordt deze aanvullende hulp steeds belangrijker. Er wordt steeds meer en langer een beroep gedaan op mantelzorgers. Daarom is het heel belangrijk aandacht te hebben voor de mantelzorger en hem/haar waar mogelijk en gewenst te onder steunen. Zondag 30 juni: vierde actie van 30-jarig bestaan Op zondag 30 juni staat al weer de vierde actie in het kader van het 30-jarig bestaan van Autotron op het programma. Dit keer speelt het telefoonnummer van de bezoekers de hoofdrol: iedereen die het cijfer 3 én 0 in zijn telefoonnummer heeft, kan op vertoon van een geldig ’bewijs’ met daarop zijn of haar telefoonnummer een kleinigheidje ophalen in de overdekte speelhal van Autotron, het SpeeloDome. Ook de actie voor de jarigen geldt weer op de 30e: zij die net als Autotron in 2002 ook hun 30e verjaardag vieren, krijgen op elke 30e van de maand dat Autotron open is op vertoon van een geldig legitimatiebewijs (met geboorteda tum) een leuke verrassing. De telefoonnummer-actie is de vierde actie uit een serie van in totaal zes acties in het kader van het 30-jarig bestaan van Autotron Rosmalen. Op vrijdag 8 november 2002 is er de Dag van de Mantelzorg voor alle mantelzorgers uit de gemeenten Oisterwijk, Hilvareribeek en Goirle in het Jan van Besouwhuis in Goirle. Het pro gramma van die dag duurt van 10.30 uur tot 16.00 uur. De Werkgroep Mantelzorg Oisterwijk hoopt met deze eerste publicatie enig inzicht gegeven te hebben in de problematiek rond de mantel zorg en zal het zeer op prijs stellen als mantel zorgers uit onze gemeente deelnemen aan de geplande themabijeenkomsten. Voor uw sug gesties, aanbevelingen, op- en/ of aanmerkin gen staan wij graag open. DE WERKGROEP MANTELZORG OISTERWIJK In Oisterwijk is daarvoor in samenwerking met het Steunpunt Mantelzorg Midden-Brabant een werkgroep gevormd die mantelzorgers in Moergestel, Oisterwijk en Heukelom wil onder steunen, indien zij dat wensen. Van de werk groep maken de volgende personen deel uit: De dames: R. de Bresser-van den Heuvel (Thebe- thuiszorg Moergestel), A. Coolegem (ervarings deskundige), M. Derickx (Cliëntenraad De Vloet), H. Drijvers (vroegere werkgroep Mantel zorg Oisterwijk van Thebe-thuiszorg) en H. Thoonen (Thebe-thuiszorg Oisterwijk). De heren: G. Klein Swormink (KBO), A. Klomberg(KBO), A. Kuijlen (Ango St.Liduina) en B.J. v.d. Dungen (De Vloet). VERDER ZIJN DE NAVOLGENDE ACTIVITEITEN GEPLAND: Op dinsdag 8 oktober 2002, namiddag of avond, in De Voorhof in de Kerkstraat, een algemene informatiebijeenkomst over mantelzorg. Daar bij zullen deskundigen van het Steunpunt Man telzorg Midden-Brabant aanwezig zijn. Op dinsdag 26 november 2002 is er in de mid dag of avond een themabijeenkomst, in De Voorhof in de Kerkstraat, waarin onder meer het omgaan met dementie aan de orde komt. Tijdig zal in ’De Gèsselse’ vermeld worden op welke tijd de bijeenkomsten gehouden worden. Ook voor de Dag voor de Mantelzorg zal aan gegeven worden wat het programma is. DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 26 JUNI 2002 PAGINA 9 3Ï 8 flesjes a 10 cl. Schoolstraat 18, 5066 EE Moergestel, Tel. (013) 513 1350 hebben onze hulp nodig. Word vriend van een vluchteling. Stichting Vluchteling helpt vluchtelin gen, daar waar ze bijna altijd zijn: in hun eigen land of in het buurland van hun eigen land. Dat geldt ook voor Bir ma. Meer dan een miljoen mensen zijn er op de vlucht binnen hun eigen lands grenzen, nog eens ruim 115.000 ver blijven in buurland Thailand. Het aantal Birmezen dat in Nederland asiel vraagt, is op één hand te tellen. Dat vluchtelingen meestal ver weg zijn, Keep walking met Johnnie Walker. Jonge Jenever Liter Stichting Vluchteling Stadhouderslaan 28, 2517 HZ Den Haag Giro 999 tel: 070 - 346 89 46 e-mail: info@vluchteling.org www.vluchteling.org STICHTING Life is sweet, life is bitter. OISTERWIJK EN MOERGESTEL betekent niet dat we hen daarom ook mogen vergeten. Juist ook de vluch telingen die onder miserabele om standigheden, in grote kampen, leven, GOEDE DOELEN Aperitive Non Alcoholico. Bitter zoet, sprankelend aperatief. yr Ag Cognac, als een engeltje op je tong... Ha... fijn een borrel van Floryn. X< Fles 70 cl. Red Label Fles 70 cl. Volkoren wijn G Liter V Black 1^1 Label l i 1 en 1

Weekblad Moergestels Nieuws | 2002 | | pagina 9