Winnaars ballonwedstrijd Koninginnedag Goed oppassen voor groenvirussen en -bacteriën! In toenemende mate bedreigt de natuur onze gezondheid Nationale Rode Kruis Collecteweek Praat mee over de toekomstige ruimtelijke structuur van uw gemeente! g HET RODE KRUIS THELPT ON VOOR WAARDELIJK 2 en 3 juli 2002: De gemeente Oisterwijk start binnenkort met het opstellen van de Structuurvisie Plus. Een Structuurvisie Plus is een Ruimtelijk Ordenings plan voor het hele grondgebied van de gemeente. Het richt zich op het verbeteren van de ruimtelijke kwaliteit en op het bevorderen van zuinig en duurzaam ruimtegebruik. Voor het opstellen van een Structuurvisie Plus wordt de ruimtelijke structuur (opbouw en samenhang) van het grondgebied in kaart ge bracht en geanalyseerd. Daarbij wordt gekeken naar bestaande kwa liteiten en worden aanbevelingen gedaan voor verbetering van de structuur. Daarnaast worden actuele ontwikkelingen en wensen be schreven, bijvoorbeeld wensen op het gebied van de ontwikkeling van het landelijk gebied, wensen ten aanzien van woningbouw, recreatie, natuur en landschap, bedrijfsterreinontwikkeling enzovoorts. Meepraten? Geef uzelf nu op! De gemeente wil zoveel mogelijk inwoners betrekken bij het opstellen van de Structuurvisie Plus. U wordt uitgenodigd om actief mee te den ken en te praten over de toekomstige visie van de gemeente en dus mede de inhoud van de Structuurvisie Plus te bepalen. Hiervoor zijn twee avonden gepland, en wel op 2 en 3 juli. De avonden starten om 20.00 uur. Tijdens deze bijeenkomsten worden de lokale wensen, zorg en aandachtspunten en de achterliggende motieven onderzocht. De eerste bijeenkomst is op dinsdag 2 juli in het natuurtheater aan de Gemullehoekenweg 147 in Oisterwijk. De tweede bijeenkomst vindt plaats op 3 juli in Den Boogaard, St. Jansplein 5 te Moergestel. Deze beide avonden zijn voor alle inwoners van de gemeente Oisterwijk toegankelijk. Als u bij een bijeenkomst aanwezig wilt zijn, kunt u dit voor vrijdag 28 juni doorgeven aan mevrouw Kruiskamp. U kunt haar bereiken op telefoonnummer (013) - 52 91 268. Ook kunt u zich per e- mail hiervoor aanmelden. Ons e-mailadres is gemeente@oisterwijk.nl. Mocht u eerst meer informatie willen, dan kunt u daarvoor contact op nemen met de projectleider, mevrouw Bergevoet, op telefoonnummer (013) - 52 91 346. PAGINA 3 een sociaal isolement. Klachten, die door de omgeving veelal worden afgedaan met hou nou toch eindelijk eens op met zeuren (10.). ’’Hoezo”, werkt onvoorwaardelijk door Uw bij drage te leveren, in welke vorm dan ook. RODE CIRKEL Merkt u de tekenbeet niet direct op, maar u bent wel besmet geraakt, dan kan er na een week of drie een felrode cirkel (kring) ontstaan rond- DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 19 JUNI 2002 Als we onze hond en onszelf uitlaten in de natuur, lopen we het risico dat aller lei parasieten het gemunt hebben op onze gezondheid. En op die van de viervoeter! Dat is een groot probleem, want als we ergens graag toeven, is dat wel in het groen van bos, duin, heide, park en -niet te vergeten- de eigen tuin. En juist op die zo geliefde plekjes lopen we gemakkelijk een ziekteverwekkende groenvirus of - bacterie op. Een ellendige parasiet is de teek! Vorig jaar werd Nederland nog getroffen door de hard nekkigste tekenplaag ooit. De afgelopen zachte winter belooft weer niet veel goeds voor het komende natuurseizoen! Nauwelijks vorst betekent dat veel teken de winter hebben overleefd en nu al reikhalzend uitkijken naar mens en dier. Veelal zonder dat we het merken, lopen we het risico door een tekenbeet besmet te raken met bacteriën en virussen: Lyme ziekte (Borrelia burgdorferi) is wel de meest grillige. GOED OPPASSEN Circa 20 van de teken veroorzaakt Lyme ziekte. Het is goed oppassen in de natuur. Bedek zoveel mogelijk de huid (ook het hoofd) en controleer uzelf (en uw huisdier) altijd na terug komst van een wandeling of verblijf in het groen. De kans op besmetting kan voor mens en dier minimaal blijven als u de teek binnen 24 uur op de juiste manier verwijdert en het wondje ontsmet met 70 alcohol. Met de in houd van de speciale tekenverwijderset kunt u onnodig veel leed voorkomen. GROOT GEVAAR Mens en dier zien de teken niet. Met 1,5 mm grootte zijn ze er veel te klein voor. Andersom reageren teken wel direct op wat mens en dier doen én veroorzaken, zoals ademuitstoot, geur- verspreiding en wijziging van lichtinval. Teken komen alleen bij mensen in actie als ze onbe dekte huid signaleren. Honden nemen teken mee door tegen takken te schuren. Teken leven van opgezogen bloed en zijn 24 uur per dag op zoek naar gastheren en gastvrouwen om bloed te kunnen zuigen. Als dank laten ze veelal bedreigende virussen en bacteriën bij u en uw dier achter. Teken zitten trouwens net zo ge makkelijk heel dichtbij huis, bijvoorbeeld in de eigen tuin, niet alleen op het platteland, maar óók in de stad, stelt Siebe K. Meijer, directeur stichting Samenwerkende Artsen- en Advies organisaties Gezondheidszorg (SAAG). om de plek waar de teek u heeft gebeten en zijn maaltje bloed opgezogen. Als zo’n kringvor- ming ontstaat, meldt u uw huisarts over de teek, wijs hem op de besmettingsmogelijkheid en vraag om de juiste antibioticum behandeling. Wees echter altijd alert, want in sommige geval len loopt u Lyme ziekte op zonder dat er kring- vorming is ontstaan op uw huid. U kunt dan wel degelijk besmet zijn. Laat uw bloed onge veer 6 tot 8 weken na een -vermoede- tekenbeet controleren op Lyme ziekte. Bij twijfel laat u dat later nogmaals doen (weer zo’n 6 tot 8 weken na de eerste controle). Alleen dan kan na de diag nose de juiste behandeling worden gegeven om klachten tegen te gaan. Tijdig handelen voor komt hoe dan ook ongelooflijk veel leed. LYMEHERKENNING Lyme ziekte moet worden gezien als een ziek tebeeld, dat met de juiste medicijnen heel goed te behandelen is. De praktijk is echter vaak anders. Lymepatienten zijn dikwijls maanden (en soms jaren) verder, voordat de ziekte wordt onderkend. De 10 meest voorkomende ver schijnselen van een niet behandelde Lyme besmetting bij mensen zijn 1.) chronische ver moeidheid, 2.) plotseling zeer pijnlijke gewricht en, 3.) zenuwpijn, 4.) zenuwtintelingen, 5.) oogklachten, 6.) onwillekeurige spiertrekkin- gen, 7.) hoofdpijn, 8.) hartritme-stoornissen en 9.) de patiënt raakt daardoor op termijn in dith de Jong, Kromweistraat 1,288,4 km (inch plattegrond waar de ballon gevonden was); Maaike van Strijdhoven, Past. Müskenshof 1, 260.7 km; Tom Haneveer, D’n Duyp 46,235,9 km; Rob Pijnenburg, Akkerstraat 73, Haaren, 255.7 km; Femke Smits, De Stappen 69,227,3 km; Jenneke van Tilburg. Cruythof 1, 212,9 km; Ilona van Antwerpen, De Hoefkens 38,183, 7 km; Anne Kienhuis, Tilburgseweg 9,182,4 km; Anouk Storimans, Pr, Irensestraat 8,166,1 km; Christian van Son, Burg. Bardoelstraat 36, 158.7 km; Bas Beerens, Stokske 13a, 158,6 km; Mick Wonnink, Bosbeemdstraat 1,144,6 km; Bram Wonnink, Bosbeemdstraat 1,144,6 km; Vive Cornelissen, Postelstraat 2,142,4 km; Gijs Storimans, Pr. Irenestraat 8,137,2 km (met de hartelijke groeten uit Barchem Gld.); Tess Steenbakker, Burg. Poortstraat 28,70,9 km; en tot slot Rutger de Jong, Kromweistraat 1, 0,5 km. Deze laatste landde in de tuin bij de fam. Nagel aan het St. Jansplein. Zij waren toch zo sportief om het kaartje terug te sturen. Dat was het. Graag tot volgend jaar wanneer we iedereen weer van harte succes wensen!!! SCORE Scoort u 7 of hoger uit de Lyme Top-10? Dan is er maar één dringend advies: laat uw bloed per direct controleren op Lyme ziekte. Echt per direct! In het eerste stadium is Lyme ziek te met een antibioticum namelijk adequaat te behandelen, zelfs zodanig dat klachten ver dwijnen. Mate en duur van de behandeling hangen echter helemaal af van het stadium waarin de ziekte zich op moment van het begin van de behandeling bevindt. GRATIS BOEKJE Stichting SAAG heeft samen met de Nederland se Vereniging voor Lyme Patiënten, de Lande lijke Coördinatiestructuur Infectieziekten- bestrijding, Vereniging Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer een voorlichtingsboekje gemaakt, dat gratis te verkrijgen is (wel eigen portobijdrage). Het boekje zit ook bij de teken verwijderset TEEK IT EASY. De set bestaat uit een roest vrijstalen tekenverwijder- pincet (voorzien van het Eu ropese CE-certificaat), een onbreekbaar vergrootglaas- je in handzaam (creditcard)- formaat om de teek nog beter te kunnen verwijderen plus twee sachets desinfecteer middel (de benodigde 70 alcohol). - Kosten van een complete tekenverwijderset: 9,19 euro, inclusief verzending en btw. Na bestelling wordt de set (met factuur) toegezonden. - Telefonisch kunt u tijdens kantooruren ook terecht bij de SAAG-Helpdesk op telefoon (0299) 66 00 67. - Wetenschappelijke en aanvullende informatie leest op de website www.saag.nl Jeugd- en jongerenclubs kunnen bij Scouting Nederland een preventie/-voorlichtingsvideo over teken (bestemd voor 9 tot 15-jarigen) aan vragen op nummer 033-4960911. Kortom: slim de natuur ingezond er weer uit! Van 23 tot en met 29 juni aanstaande doen we weer een beroep op de goedgeefsheid van alle inwoners van Nederland. Duizenden col lectanten van het Nederlandse Rode Kruis gaan die week van deur tot deur om geld op te halen, om zo het Rode Kruis in staat te stellen zijn zeer veelzijdige hulp in binnen- en buitenland te kunnen blijven bieden. Alle bestaande gevers en ook een groep poten tiële gevers ontvangen daarnaast een fond senwervende mailing, Geef niet alleen aan, maar ook om het Rode Kruis, dat is de bood schap waarin het thema van deze collecte- campagne 2002 verwoord is. In deze collecteweek en de week die daaraan voorafgaat, is de confrontatie met het Rode Kruis haast onvermijdelijk” want wie t.v. kijkt ziet het en wie met het openbaar vervoer reist komt de posters met ’’Hoezo” op de halteplaat sen tegen. Het Rode Kruis helpt onvoorwaar delijk, wereldwijd en om de hoek. In Nederland vangt het Rode Kruis kinderen op, die een le vensbedreigende ziekte hebben, zoals leukemie, aids of kanker. Vijf jaar geleden startte het Rode Kruis een gezinsvervangend tehuis in Wezep, het tehuis Mappa Mondo. Kinderen kunnen daar tijdelijk of langdurig wonen. Bij Mappa Mondo doen we niet zielig, we maken plezier en de kinderen krijgen de beste medische ver zorging. Als het kan, gaan de kinderen gewoon naar school en spelen ze buiten. Ondertussen bouwt het Rode Kruis een tweede Mappa Mondo huis in Rijswijk, want er is grote behoef te aan deze hulp. Het Rode Kruis verleent niet alleen medische hulp, het zorgt ook voor de op vang en begeleiding van kinderen, die wees zijn geworden, om in opvangcentra een mens waardig bestaan op te bouwen. Zodat ze niet over de straat hoeven te zwerven en geeft ze te eten, kleding en aandacht, zodat ze niet hoeven te verhongeren. Deze opvangcentra worden vooral opgezet in oorlogsgebieden, zoals in Af ghanistan en in door rampen getroffen gebieden, zoals in Afrika. De vinders, Holger en Jochen Cebulla, hebben er nogal wat moeite voor moeten doen om het kaartje van Joep in handen te krijgen. Zo luid de de tekst die op de kaart stond die met het ballonkaartje was teruggestuurd: ’Wij vonden je kaartje nog aan de ballon tussen struiken die links en rechts langs de Elde staan. We moesten er met onze roeiboot naar toe om het kaartje te pakken te krijgen.’ Joep kreeg maandagavond uit handen van Johan van Wezel (van Kadoshop Van Wezel) een prach tige doos Knecks. De tweede prijs was voor Ivo Verheyen (De Hoefkens 9) en Kevin van Antwerpen (De Hoefkens 38). Hun ballonnen maakten een reis van resp. 424,2 km en 406,9 km. Die enkele kilo meters maakten voor de organisatoren geen verschil, dus kregen ze allebei dezelfde prijs. Zij kregen uit handen van Johan van Wezel een prachtige doos vilstiften en kleurpotloden. Kadoshop Van Wezel had deze prijzen aan het Oranjecomité beschikbaar gesteld. Ook de volgende kaartjes kregen we terug: Steffi de Kort, Oostelvoortjes 9,288,4 km; Ju- Op bijgaande foto zijn de prijswinnaars te zien van de ballonwedstrijd op Koninginnedag jl. Joep van de Ven, Rootven 17 (vooraan op de foto met naast hem zijn zusje Janneke die ook op de foto wilde) werd de winnaar. Zijn ballon legde een afstand af van liefst 582,7 km en werd gevonden bij Parchin aan de Elde (achter Lübeck Dresden).

Weekblad Moergestels Nieuws | 2002 | | pagina 3