Studeren is bankieren waar je maar wilt. Parochiekerk St. Jans Onthoofding Moergestel E 1932 - 2002 Skeelertochten op website van ”De Vennen r Rabobank De kerk gereed - de inzegening 'DE GÈSSELSE' - WOENSDAG 22 MEI 2002 PAGINA 5 ’Voordat Mgr. Diepen op 30 mei de kerk kwam Met een Rabo Studentenrekening hoef je niet meer naar de bank te lopen als je het te druk hebt met je studie. Want je bankzaken regel je gewoon thuis, op school of de universiteit met internetbankieren.Via internet kun je onder andere al je betalingen doen. Alles wat je nodig hebt om je bankzaken te regelen via internet vind je in de gratis Rabox®.Dus bepaal jij liever zélf waar en wanneer je bankiert? Loop dan even binnen bij de Rabobank of ga naar www.rabobank.nl en open snel een Rabo Studentenrekening. De Rabo Studentenrekening. Alles watje nodig hebt. Pastoor Janssen was erg verguld met een prach tige zonnige inwijdingsdag, die vlekkeloos ver liep. Hij vermeldt vol trots dat hij op zondag avond 51 heren aan tafel had. DE NIEUWE KERK GEREED De bouw van de nieuwe kerk werd in ongeveer een jaar voltooid. Op 31 juli 1931 werd de eerste steen gelegd en de fundamenten gezegend. De pastoor plaatste de eerste steen, waarmee hij tevens een oorkonde inmetselde. Op 31 juli heb ik met machtiging van Z. Excell. Mgr. A.F. Diepen den eersten steen gewijd en geplaatst volgend den ritus van het Rituale Romanum, en de fundamenten gezegend. De nieuwe kerk staat er. Pastoor en parochie zijn er erg gelukkig mee. Het interieur is nog niet geheel compleet. Zo worden de glas-in-lood- ramen pas in de loop van de eerste 10 jaar geplaatst, maar dat is een ander verhaal.... Noud Vriens, Ad Wolfs consacreren, heb ikzelf met hulp van de kerkmeesters de banken verpacht. Ons bestuur had ze gebaseerd op circa fl. 5.600. Ik heb gezegd tot driemaal toe: ’’menschen, neem de banken aan taxaat. Als u het niet doet en U biedt elkander op dan niet zeggen: de pastoor of het kerkbestuur is er de schuld van. Neen, niet opbieden, neem de banken aan taxaat en nu vooruit, we gaan in zee. Enkele banken gingen natuurlijk veel te hoog weg; er was er één bij van fl. 500. Dit is te zien in de bank en stoelenverpachtingsboeken, die op het raadhuis liggen, waar ook de laatste jaren betaald werd bij de Edelachtbare Burgemeester Bardoel (secretaris van het kerkbestuur). Ze brachten den eersten keer op ca. fl. 7.200. Ik zou mijn opvolger aanraden in de ver pachting niet te veel verandering te brengen. Ik was gelukkig ’’Monseigneur”, zeg ik aan tafel, ”er is me een steen van het hart. ’’Hoezo?”, vroeg Monseigneur. ’Ja, ik geloof dat nog nooit onder Uw bestuur is gebouwd een kerk, waarmede U zo weinig werd lastiggevallen. Maar die steen is van mijn hart, want dezer dagen heb ik de banken verpacht. Ons kerk is wel arm, maar ik meen toch niet bij U aan hoeven te kloppen om financiële steun. Tot nu toe brachten de banken ca. fl. 6.000op OOK HIERAAN DENKEN De verzekeringsmaatschappij schrijft: ’Onze maatschappij is bereid de kerk gratis van bliksembeveiliging te voorzien, wanneer de geleiders van de oude kerk bewaard zijn, of ons de waarde ervan ad. Fl 23 wordt vergoed Jammer dat de geleiders er niet meer zijn. DE KOSTER Het kerkhof is verplaatst en het vraagt meer onderhoudswerk. Tijd dus om ook de vergoe dingen aan te koster te herzien. Tot dusver ontving hij fl. 500 per jaar plus vrije woning. Dit bedrag wordt verhoogd tot fl. 900 plus vrije woning. Tot nu toe kreeg hij verder 30 cent per uur voor het onderhouden van de vaste eigendommen van de kerk, het knippen van heggen, het schoonhouden van de kerk etc. Deze vergoedingen worden nu in een vast bedrag gestopt die de som van fl. 900 recht vaardigt. Aanwezig waren in de H. Mis van 9 uur de Gees telijkheid van Moergestel, Kerkbestuur, Architect Valk, opzichter A. Vriens, aannemer Gerardus de Vries. Er was een stoet van bruidjes en veel geloovigen maakten de plechtigheid mee. Er werd eene perka- mente oorkonde, door bovengenoemden ondertee- kend, in den steen gemetseld. Het was pracht van weder en de dag werd verder door ons aangenaam doorgebracht. Moge de AIgoede God het groot werk zegenen en het kerkgebouw tot Zijne eer en tot heil der zielen van Moergestel worden opgericht!! Op maandag 30 mei 1932 werd de kerk gecon sacreerd. Op de zondag ervoor werd ’s avonds Monseig neur Diepen aan de grens met Oisterwijk feestelijk afgehaald. De heer Witlox van Maria- hoeve stelde hiervoor zijn auto beschikbaar. Onder feestelijk klokgelui en geweersalvo’s werd de bisschop aangekondigd. Burgemeester Bardoel sprak bij de grens van het dorp de bis- DE NAZORG Een nieuwe kerk met nieuwe banken vraagt om een nieuwe bankverpachting. De eerste bank- verpachting in 1932 bezorgde de pastoor op nieuw een gelukkige dag, zo schrijft hij. De banken werden getaxeerd op fl. 5.600. De ver pachting liep anders. DE KLOKKENLUIDER Voor de klokkenluider verandert niets. Zijn vergoeding is fl. 50 per jaar. Interessant is in dit verband de instructies voor het klokkenluiden te zien. De klok wordt minstens 10 minuten geluid op de avond voor Pasen, Pinksteren, Allerheiligen, O.H. Hemelvaart, O.L.V. Hemelvaart en de Plechtige H. Communie. Bij begrafenissen/sterfgevallen Dan vindt luiden plaats O op de dag van doodsafkondiging of eventueel de volgende dag O op de dag voor de begrafenis, op de dag van de begrafenis Bij het overlijden van een man wordt begonnen met de grote klok, bij een vrouw met de middelste klok en bij een kind met de kleine klok. Het luiden bij overlijden vindt plaats op werkdagen na de H. Mis van 8 uur en op Zon- en Feestdagen na de Hoogmis. Verder op de dag voor de begrafenis in drie tempo’s van minstens 3 minuten en op de dag van de begrafenis van het moment dat de begrafenisstoet in zicht komt tot het lijk bij het priesterkoor geplaatst is en bij het verlaten van de kerk of totdat de lijkstoet in de kerk is teruggekeerd of gedurende hoogstens een kwartier. Wat is er mooier voor een schaatser dan het rijden van een toertocht door een prachtig pold erlandschap of natuurgebied? Niets toch? De winters in ons kikkerlandje bieden echter helaas veel te weinig kansen om dit soort tochten te rijden. Vele schaatsers hebben een aardig alter natief gevonden voor dit gemis: De toertochten op skeelers. Deze tochten voeren de deelnemers over (over het algemeen) goed geasfalteerde wegen en fietspaden door fraaie natuurgebieden. Ook de Koek Zopie en de herinnering na het volbrengen van de tocht ontbreken niet. DE TOERTOCHTEN KUNNEN WORDEN ONDERVERDEELD IN 2 SOORTEN: De Vrije Tocht: iedere deelnemer legt de met pijlen aangegeven route in zijn/haar eigen tempo af. Bij een goed georganiseerde tocht wordt het verkeer op gevaarlijke punten geregeld door mensen van de organisatie. De Pelotonstocht: alle deelnemers rijden het parcours in een gesloten peloton. Hierbij wordt een van te voren bekende snelheid aangehouden (meestal 20 of 22 km per uur). Het peloton wordt begeleid door motorrijders of fietsers die het verkeer regelen op gevaarlijke punten. Skeelertoertochten worden zowel onder auspiciën van de Skatebond Nederland (SBN) als de Koninklijke Nederlandsche Schaatsenrijders Bond (KNSB) georganiseerd. Beide bonden stellen voor deelnemers het dragen van een valhelm verplicht. Op de internetsite van Schaatsclub ”De Vennen”is een overzicht te vinden van de skeeler tochten die door deze bonden in het seizoen 2002 in het zuiden van het land georganiseerd wor den. Het adres van deze internetsite is www.devennenmoergestel.nl schop toe. Vervolgens liepen de parochia nen in een optocht naar de pastorie, waar nog een défilé plaats vond. Voor het zover was bleek de pastoor wel in zorgen te zitten door het hoge bezoek. De voorbereiding van de plechtigheid baarde pastoor Jans sen grote en kleine zorgen. Zo had hij aan de secretaris van de bisschop geschreven dat hij deze fl. 80 aan honorarium wilde geven en de secretaris en knecht resp. fl. 20 en fl. 10. Of dat wel goed was. Ook schaamde hij zich voor de armetierige noodkerk; het liefste zou hij hebben dat de H. Mis bij de Zusters gedaan zou worden, hoewel daar het altaar weer veel te laag was voor Z. H. Excellentie. Op maandagmorgen celebreerde de bisschop toch maar de Eucharistieviering bij de zusters van Stanislaus, nadat hij de nacht in de pasto rie had doorgebracht. De pastoor vond de nood kerk toch wel erg pover voor hem. Vervolgens vond de plechtige consacratie plaats in aan wezigheid van het voltallige kerkbestuur, archi tect Valk, aannemer Gerard de Vries en vele parochianen. X s

Weekblad Moergestels Nieuws | 2002 | | pagina 5