o BIBLIOTHEEK Een agrarische reis naar voormalig Oost-Duitsland Parochiekerk St. Jans Onthoofding Moergestel S 1932 - 2002 Groei Bloei nieuws stichting’openbare Rabobank Moergestel organiseert Rabobank DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 8 MEI 2002 PAGINA 5 Programma DE OUDE KERK Tot ziens in de bibliotheek. Noud Vriens, Ad Wolfs Het informatie-pakket ligt voor u klaar Mocht u meer over deze reis willen weten, dan kunt u contact opnemen met Ingrid of Loes. Het telefoonnummer is 013 - 513 63 73. Bestemming Reisperiode Vervoer Dit jaar organiseren wij een fantastische 8-daagse busreis naar het voormalige Oost-Duitsland, een omgeving die destijds door het "Ijzeren Gordijn" grotendeels was afgesloten. Tijdens deze reis worden bezoeken aan toeristische trekpleisters afgewisseld met excursies aan agrarische bedrijven van Nederlandse Emigranten. Moergestel Plaats Tilburg zuidwest, (nadere gegevens bij opgave); Tijd 19.00 uur. Kosten Abonnement houders geen. Leden 3,50.Niet-leden 4,50. Opgeven Riet Willekens Tel. 467 3458. Voor 8 mei. De oude kerk had een rijk interieur met wit ge stutte muren. In het middenschip stonden twee rijen vierpersoons banken, aan de zijkanten rijen banken voor drie personen; achter in de kerk kleine grijsgeverfde zitbankjes, de zoge- OISTERWIJK EN MOERGESTEL DE FINANCIERING VAN DE NIEUWE KERK De financiering kan plaatsvinden uit een legaat van fl. 100.000 van Franciscus van Gils dat na diens overlijden in 1882 is ontvangen. De parochie kan verder beschikken over fl 50.000 aan effecten. Door die vrij te maken kan men ook de overige te maken kosten betalen. Hieronder vallen het verplaatsen van het kerk hof dat nu rond de kerk ligt, het bouwen van een noodkerkje, de nieuwbouw, meubilair en andere inrichtingskosten, waarvan het totaal op fl. 112.500 wordt geschat. De kosten voor deze fraaie reis bedragen 729,00 per persoon. Hiervoor ontvangt u een compleet arrangement, dat wil zeggen dat alle kosten - zoals verzekeringen, entreegelden, excursies en alle maaltijden - zijn inbegrepen. Luckenwalde Berlijn 20 t/m 27 september 2002 u reist per luxe tourbus (voorzien van airco, koffiebar, koelkast en toilet) Accommodatie 2 pers, kamer op basis van volpension agrarische bedrijfsbezoeken en excursies naar toeristische bezienswaardigheden In dit verschil van opvatting van kerkbestuur en Heijze zijn de emoties hoog opgelaaid. Het reeds lang lopende geschil tussen ’turp’, in dit geval het gemeentebestuur, en de bewoners van de Heijze over de rechten op de gemeenschap pelijke gronden (de gemènt) moet hieraan niet vreemd zijn geweest. Juist in die tijd haalden de bewoners in een landelijk bekend en uniek proces hun gelijk. De gemeente kreeg het eigen dom van de gronden doch de rechthebbende gebruikers, de bewoners van de Heijze, ontvin gen een afkoopsom. Wij weten uit overlevering dat een afvaardig ing van dit buitengebied een gesprek met de bisschop heeft gehad en positief gestemd is teruggekeerd. De bisschop heeft de argumenten van het kerkbestuur kennelijk toch zwaarder laten wegen. Tijdens de Nationale Voorleesdag wordt in Moergestel tevens het voorleesseizoen afge sloten. In de wintermaanden werd er wekelijks voorgelezen op woensdag van 15.00 tot 15.30 uur. Wij willen hiervoor de vrijwilligers, die elke keer klaar stonden Corry, Anneke, Harry en Hetty heel hartelijk danken. In de zomermaanden is er dus geen voorlees- halfuurtje. Tijdens de kinderboekenweek in oktober gaan we weer van start met voorlezen. In de bibliotheek van Moergestel staat de Nationale Voorleesdag in het teken van toveren. Harry Potter was helaas te druk bezet, hij kon niet naar Moergestel komen. Er komt wel een zeer vriendelijke ’’heks” voorlezen. Ze heeft al enkele spannende toverboeken klaarliggen. Het voorlezen is op woensdag 15 mei van 15.00 tot 15.30 uur voor kinderen van 3 t/m 6 jaar. Kinderen die thuis nog een toverstokje of mis schien een toverdrankje hebben staan mogen die gerust meebrengen. Wie weet kunnen we er een echte toverles van maken. HET IS ZOVER Wanneer precies de aanvraag voor de bouw van een nieuwe kerk naar het bisdom is gestuurd, is niet duidelijk. Op de correspondentie werd de datum nogal eens weggelaten. Vermoedelijk is het najaar 1929 geweest. Pastoor Jos. Janssen en secretaris J. Bardoel geven als argument hierin aan dat de bestaande kerk te klein is geworden. ’De laatste 10 jaar is de bevolking met 300 zielen toegenomen. De laatste drie jaar heeft op Zon- en Feestdagen elke priester al twee missen op één dag moeten doen. Aanvankelijk heeft het parochiebestuur de oude kerk willen uitbreiden, omdat het op de monumentenlijst zou staan, maar dit bleek niet het geval. De kerk was wel zeer oud, maar door de vele wijzigingen in de loop van de tijd is zij als monu ment van geen betekenis. Daarnaast blijkt dat de kosten van nieuwbouw en sloop van de oude kerk niet hoger zullen zijn dan de verbouwingskosten. EEN VERZOEK MET EEN PIJNLIJKE WEDERVRAAG Het bisdom reageert in zijn antwoord op het bouwverzoek in eerste instantie wat verwon derd. ’Waarom maakt U geen melding van het streven van inwoners uit de richting Biest-Houtakker om tot de bouw van een kerk te komen’, vraagt de bisschop. Het kerkbestuur verontschuldigt zich dat het hen slechts ’bij geruchte’ bekend was. Snel komt men tot overleg met de buurtbewoners om vervolgens te melden, dat, zelfs als er een kerk in de Heijze zou komen, dan nog de huidige parochiekerk te klein is. Daarnaast is die bouw vallig en ondoelmatig ingericht. ’Wij hebben de rust in de parochie willen bewaren, want van eensgezindheid in de buurtschappen is geen sprake; wij hebben dit ervaren met de plannen om tot de bouw van een zuivelfabriek te komen’, zo verdedigt de pastoor zich. Bovendien liggen er in de Heijze verharde wegen en kunnen de inwoners per bus naar de kerk. Een nieuwe kerk is daar derhalve niet nodig. Het kerkbestuur was duidelijk van deze plan nen niet gediend. Woensdag 15 mei Tuinkneepjes bespreken in 3 tuinen Wandeling met deskundig advies over alles wat u in theorie geleerd hebt. Kees Vermeer vertelt u over bemesting, snoeien en verzorging van planten en bloemen lopend door 3 tuinen. Deze zijn vrij dicht bij elkaar ge situeerd zodat u niet ver hoeft te gaan. We ho pen op goed weer en veel belangstelling! Wat omvatten deze plannen van de bewoners van de Vinkenberg, Broekzijde en Heuvel? Hun wensen worden, tegen de zin van het kerkbestuur, in een officieel gezegeld rekest aan de bisschop duidelijk gemaakt. De 33 gezin shoofden en 19 pachters en andere sympa thisanten, die gezamenlijk borg staan voor een bedrag van bijna f. 12.000, willen een eigen kerkje. Zij stellen als voorwaarde dat die kerk gebouwd moet worden in de Steenenputstraat (de huidige Klein Locht). Aanvraag en voorbereiding noemde ’geméén benkskes’. Ze waren zo hard en smal dat men er de H. Mis niet op uit kon zitten. Veel devotie was er op die bankjes niet; er werd wat ’gebuurt’, geslapen en boze tongen beweren dat er af en toe gekaart werd. Ze zijn meegenomen naar de nieuwe kerk. In de zijbeuken, vobr de biechtstoelen, precies achter de grote pilaren van het priesterkoor vormden ze daar jarenlang een bron van verveel voor de jeugd tot ergernis van de meer devote kerkgangers. Maar in tegenstelling tot de overige banken, die verpacht waren, waren ook in de oude kerk deze bankjes gratis.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2002 | | pagina 5