J J Beach- volleybal- toernooi Zang- Bedevaartreizen naar Lourdes “We gaan groter wonen zonder krapper te hoeven leven... en of dat goed geregeld is!” vereniging ’Crescendo’ RONDOM DE KERK j 89 86 09 00 Qwe Meer hierover? Leest u in de Gèsselse. Zoals jullie hebben gelezen is een van de activiteiten op 30 april beachvolleybal. Er komen twee beachvelden op het St. Jansplein. Dit toernooi wordt vanaf ongeveer 13.00 uur gespeeld. Voor de wedstrijden kun je je van tevoren inschrijven met je club, familie, col lega’s, vrienden etc. Vooral het plezier staat voorop deze dag. De teams moeten uit minimaal 4 personen bestaan waarvan minimaal 1 dame. Inschrijven kan tot 20 april bij Ad Kocx, Ruijmheuvel 14, Peter van de Wouw, De Stappert 28 of Annie Hekker, Burg. Poortstraat 22 of per e-mail: lhekker5@freeler.nl Graag bij de opgave ver melden: leken of geoefend. Het wordt vast een leuk en gezellig toernooi. DONATEURSACTIE In de maanden april mei kunt U als donateur van ’’Crescendo” een van onze leden bij u aan de deur verwachten. Wat is een vereniging zonder u? Wij danken u voor uw steun. DE BEELDEN VAN DE CALVARIEGROEP 'PftROCMC $T. JfirtWWOFMC DATA VAN DE REIZEN: Treinreis van 3 tot 10 juni: 8 daagse reis. Ver trek vanuit Den Bosch, Maastricht, Nijmegen, Roermond, Sittard en Weert. Busreizen van 2 tot 10 juni. 9 daagse reis. Een busreis is een bedevaartreis met een toeristisch karakter. We bezoeken mooie plaatsen, o.a. Reims en Rocamadour en gaan naar Nevers waar Bernadette opgebaard ligt. Tevens kunt U LENTECONCERT Hou deze datum alvast vrij! Op 21 april wordt er in Den Boogaard een con cert gegeven m.m.v. Zangvereniging ’’Crescendo” ’’Canzonetta” Koor uit Tilburg ’’M.M.M.” (Michiels-Meezing-Momenten) De Bedevaartorganisatie biedt U bij alle reizen per trein, bus of vliegtuig een grotere meer waarde door de geestelijke begeleiding van pas tores en de hulp van vele vrijwilligers. Hieronder ziet U de mogelijkheden van een reis: Reizen per trein, bus of vliegtuig Prima hotels dicht bij de Heiligdommen, alle kamers met douche of bad en toilet. Medische - en geestelijke begeleiding. Tarief inclusief reis- en annuleringsverze kering. In elk hotel een ervaren reisleider. Er bestaan nog enkele mogelijkheden om in juni met de Limburgse Bedevaart naar Lourdes te gaan. Een bedevaart betekent méér dan alleen een toeristische reis. genieten van het prachtige Franse landschap. Heenreis 2 overnachtingen en op de terugreis 1 overnachting in goede hotels. Vertrek vanuit Eindhoven, Roermond en Maastricht. Nieuw in ons programma: Busreis zonder hotelovernachting. Van 4 tot 10 juni. De bus zal ’s nachts doorrijden. Een goed alternatief voor mensen die niet met de nachttrein willen. Dit is een zeer voordelige 8 daagse reis. Vliegreizen van 1 tot 4 juni en van 4 tot 9 juni. Er zijn 4 en 6 daagse vliegreizen. Vertrek vlieg veld Eindhoven. In Lourdes biedt de Limburgse Bedevaart U een compleet Nederlandstalig bedevaartpro gramma, samengesteld en begeleid door eigen priesters. Men is overigens geheel vrij om aan dit programma deel te nemen. Gaat U mee? Dan verzoeken wij U om snel in te schrijven. Voor informatie, het aanvragen van een uitge breide brochure en inschrijven voor de reizen kunt U terecht bij: Joke Hoekman, Olmenpad 13, 5061 BJ Oisterwijk. tel. 521 6701. Het Rabobank Huis Hypotheekadvies. Dan weet u precies waar u op kunt rekenen. 'Wir BW KSt- 1 V F. 11 'DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 10 APRIL 2002 PAGINA 5 De koop van een ander huis vraagt om meer dan alleen een andere nader te bekijken. De adviseur van de Rabobank kan u daar deskundig advies bij geven. Samen met u zet hij alle aspecten die samenhangen met Zo kunt u de juiste beslissing nemen voor nu en later. Meer weten? Ga eens langs bij de adviseur van de Rabobank. Rabobank Rabobank Moergestel Raadhuisstraat 9, (013) 513 63 73 I Th. Schepens, pastoraal werker het kopen van een ander huis op een rij. hypotheek. Het is het moment bij uit stek om uw hele financiële plaatje In oktober zullen Claudia en Ad in hun nieuwe huis gaan wonen. nes links. Als de beelden dus fout staan, dat doen ze dat al een hele tijd; misschien wel vanaf het begin dat ze er staan. SPEURTOCHT Toen de koster mij dat later die dag vertel de, was één ding duidelijk: als de beelden verkeerd staan, dan moeten ze worden om gedraaid. Maar hoe wisten we zeker, dat ze verkeerd stonden? Dat mevrouw Toelen kunsthistorica van beroep was, zoals mij verteld werd, was een sterk argument, maar ik ging toch op zoek naar aanvullende infor matie. 's Avonds ben ik in diverse kunsthis- DIEPERE BETEKENIS De dag daarna, 15 maart dus, was een donderdag en dan is de kerkhofploeg altijd aan het werk. Onder de koffiepauze vroeg de koster aan de mannen van die ploeg, of ze de beelden zouden willen verwisselen. Dat wilden ze wel. Maar toen ze in de kerk kwamen en de beelden zagen, konden ze niet begrijpen dat ze verkeerd stonden. Maria stond nu immers met haar hoofd naar Jezus gebogen en zou Maria haar hoofd moeten afwenden? Daarmee gaven ze eigenlijk feilloos aan, waarom niemand van de parochianen in al die jaren heeft gezien, dat die beelden verkeerd stonden. En toch, Het is al weer een jaar geleden dat de beel den onder het kruis, vooraan in de kerk, werden omgewisseld. Ik weet het nog pre cies: het was op 15 maart. Daar zit een heel verhaal aan vast en deze periode is een goede gelegenheid om dat verhaal eens te vertellen. Het begon allemaal twee dagen eerder, op de dag van de uitvaart van mevrouw Cor van Erve-Kolen, jarenlang penningmeester en op het eind van haar leven erelid van ons gemengd koor. Na de begrafenis werd de koster aangesproken door een zekere Ans Toelen, zus van een schoondochter van Cor van Erve. Zij vertelde, dat ze de kerk van Moergestel een mooie kerk vond, maar dat de beelden onder het kruis, Maria en Johannes, verkeerd stonden: Maria staat van de kerk uit gezien altijd links onder het kruis en niet, zoals op dat moment het geval was, rechts. Redactie: Ton van Elsdingen Hans Festen Jo van Os Ireen Stieger Peter Verheijen Ad Wolfs Harry van Boxtel ’’Clappop” Maria wendt haar hoofd vol smart af, omdat ze het leed van haar zoon niet langer kan aanzien. Maar ze wendt zich niet van Hém af, want ze blijft bij Hem en houdt haar han den in zijn richting gevouwen. Toen de beelden omgewisseld waren, werd ineens duidelijk dat ook de blikrichting van Johannes nu veel beter was. Eerst keek Johannes omhoog in het niets, nu kijkt hij omhoog naar Jezus aan het kruis. De kruis- groep heeft door de omwisseling een veel sterkere gevoelslading gekregen en zij heeft ook inhoudelijk aan betekenis gewon nen. U kunt dat zelf zien, als u de bijgevoegde foto’s van de oude en de nieuwe situatie met elkaar vergelijkt. torische boeken gaan bladeren en inder daad: Maria staat bijna overal links en Jo hannes rechts onder het kruis. Bijna overal, want er zijn enkele uitzonderingen, ook al is dat in heel oude afbeeldingen van de Cal- variegroep. De volgende dag heb ik de inventarislijst van de parochie erop nageslagen, waarin alle beelden van de kerk staan beschreven, met een foto erbij. Die lijst dateert van 1973, met een aanvulling uit 1984. De bijbeho rende foto in die lijst geeft de situatie van dat moment weer: Maria rechts en Johan- LUYKSGESTEL In de aanvulling op de inventarislijst staat te lezen dat de beelden van Maria en Johannes in 1932 zijn vervaardigd naar het voorbeeld van de kruisgroep in Luyksges- tel. Daaruit blijkt dat deze beelden, zoals de meeste in onze kerk, zijn aangeschaft voor de inrichting van de nieuwe kerk, die in mei 1932 werd ingewijd. De verwijzing naar Luyksgestel bood nieuwe mogelijkheden voor mijn speurtocht. Ik belde op naar pastoor Vermeulen van Luyksgestel en legde hem de hele situatie uit. Dat onze beelden onder het kruis een kopie waren van die in Luyksgestel, dat er sinds kort aanwijzingen waren dat ze ver keerd stonden en hoe ze bij hem in de kerk stonden. "Ik denk,” zei de pastoor, "dat Maria links staat en Johannes rechts.” "Ik moet het zeker weten”, gaf ik hem ten ant woord. "Zou u willen kijken, of zal ik later op de dag terugbellen?” Hij begreep blijkbaar hoe belangrijk het voor mij was, want "Ik loop al naar de kerk” klonk het aan de andere kant van de lijn. Op zo’n moment zijn looptelefoons een heerlijke uitkomst! Ik hoorde een zware deur knarsen en geluid in een holle ruimte. ”Ja hoor,” zei de pastoor, ’’Maria staat links en Johannes rechts”. Het verlossende antwoord was gegeven. DERTIG JAAR Eén vraag bleef nog onopgelost: hoe lang hebben de beelden van Maria en Johannes in onze kerk verkeerd gestaan? Het ant woord daarop werd recentelijk gegeven. Op dit moment zijn enkele mensen bezig met de voorbereiding van een fototentoon stelling ter gelegenheid van het 70-jarig be staan van onze parochiekerk (dat feest wordt gevierd op zondag 26 mei a.s.). Een van de mensen daarvan, die op de hoogte was van mijn vragen rond de Calvarie- groep, belde mij onlangs op. Hij wist te ver tellen, dat hij een foto uit 1933 had gevon den, waarop te zien was hoe Maria en Jo hannes goed stonden. Ze hebben dus in het begin goed gestaan. Maar hij had ook een foto uit 1977 en daarop staan ze ver keerd. Toen ik het daar vervolgens met de 'be heerder van ons kerkelijk kunstpatrimoni um’ (Jaap Drubbel) over had, wist die zich te herinneren dat rond 1970 alle beelden uit de kerk waren geweest voor een onder houdsbeurt. Hoogstwaarschijnlijk is toen bij het terugzetten de bewuste fout gemaakt. Dertig jaar lang hebben ze vervolgens fout gestaan, maar door de uitvaart van Cor van Erve-Kolen staat onze Calvariegroep weer zoals het behoort. f - I If

Weekblad Moergestels Nieuws | 2002 | | pagina 5