Moergestelse carnavalsvierders maximaal genoten r. w 41 d D’n Opstoet Kindermiddag De slotdag Tenslotte Van carnavalsconcert via... tot... de Pierrotverbanding Openingsmiddag Dweilen in Moergestel Inblaosavond PAGINA 10 Het had nogal wat voeten in aarde gehad om de optocht rond te krijgen. De normale route kon niet gevolgd worden vanwege straatwerk- zaamheden aan de Schoolstraat. De alternatieve Bernard Smits, Voorzitter CV De Pierewaaiers Over de kindermiddag lazen we afgelopen woensdag al een heel dankbaar stukje van een ouder in de Gèsselse. Het is geweldig dat leden van de drie carnavalsverenigingen De Piere waaiers, De Dorstvlegels en De Durdraaiers samen met Den Boogaard zich inspannen om alle Moergestelse basisschoolkinderen een geza menlijk carnaval aan te bieden. Voor de school teams moet dit ook een uitkomst zijn, want het scheelt waarschijnlijk veel georganiseer en gepoets voor vaak maar een paar uurtjes. Bovendien is het zeer bevorderlijk voor de onderlinge samenwerking van de scholen en ook van de carnavalsverenigingen. Overigens is samenwerking het toverwoord waar onze welvarende maatschappij groot door is en dus ook het Gèsselse carnaval. Vele eve nementen voor en tijdens carnaval komen tot stand op initiatief van het openbaar carnaval, waarin alle drie de carnavalsverenigingen in vertegenwoordigd zijn. route viel niet zo in goede aarde, omdat deze vrij kort was en een traditioneel stuk Rootven zou worden overgeslagen. Uiteindelijk kwam de optochtcommissie er uit en werd er gestart vanuit de Oisterwijkseweg via het Rootven naar de markt. Een ander probleem was dat de stichting openbaar karnaval Oisterwijk hun optocht hadden vervroegd en er dus groepen die in beide optochten wilden deelnemen in tijd nood kwamen. Het gevolg was dat er minder groepen uit Oisterwijk in Moergestel mee deden en minder Moergestelse groepen in Oisterwijk. Jammer voor publiek en deelne mers. Het is te hopen dat dit volgend jaar voorkomen kan worden. Ook die dinsdag is een uiterst gezellige dag om te dweilen. Het is iets minder druk, zij het dat het feesten hier en daar ook heftiger gaat. En in café ’t Centrum wordt dan een blaoskapelfestijn gehouden, dat zeer goed bezocht wordt en voor veel gezelligheid zorgt. Om 12.00 uur is er dan de traditionele Pierro t- verbranding op het plein. Hiermee wordt het jaarlijkse carnaval gesloten. Ook dit jaar waren vertegenwoordigers van de drie Gèsselse car navalsverenigingen op het plein aanwezig, ui teraard met de drie prinsen, de brandweer voor de veiligheid en het nodige publiek. Prins Gé van De Pierewaaiers, die onnavolgbaar regeerde over het Pierewaaiersrijk de afgelopen carnaval, mocht er uiteindelijk voor zorgen dat de pop in de brand ging en het nodige vuurwerk onder steunde het afsluiten van het carnaval 2002 onder luid applaus en bij sommigen ging dat gepaard met het wegpinken van een traan onder een brede lach! Bezoeken de verenigingen een horecagelegen heid dan is het vaak ook meteen vol en wordt er een onmiskenbare bijdrage aan een groots feest geleverd. Steeds komt er dan een grote groep binnen, vaak met meer dan 60 personen Als je donderdags al naar het carnavalscon cert bent geweest en verder elke dag in het feestgedruis hebt verkeerd, dan is het nu dus de 6e dag. Aan sommige carnavalsvierders is dat te merken. Maar de echte volhouders maken er nog een prachtige dag van. De Pierewaaiers en De Durdraaiers beginnen dan met een traditioneel ontbijt, dit maal in café-restaurant De Brouwer. Een zeer gezel lige ontmoeting en een goede basis om de laat ste dag verantwoord te voltooien. ’s Middags wordt er dan in De Brouwer een alternatieve prinsverkiezing georganiseerd door De Borrelaars. Elk jaar kiezen zij middels een zeer ludieke, carnavaleske act een nieuwe prins voor 1 dag om daarna gezellig met elkaar en een elk jaar groter wordende aanhang te gaan dweilen. Dit jaar was Caspar Bergmans aan de beurt als prins en hij werd op een wel zeer ori ginele manier het Gèsselse carnaval in gescho ten. Wie kijkt er niet terug op een heerlijke ontspannen en gezellige carnaval? Misschien de wintersporter of die Moergestelnaren die niks om carnaval geven of niet kunnen. Maar velen hebben optimaal de kans genomen om de dagelijkse beslommeringen, de hectiek van elke dag en de almaar toenemende stress, een aantal dagen aan de kant te schuiven. En dat dat ook dit jaar weer heel goed gelukt is, is in eerste instantie vooral aan de car navalsvierder zelf te danken en verder aan onze drie carnavalsverenigingen, de horeca met al dat hardwerkend personeel en de vele sponsors en de gemeente die het financieel mogelijk maken al die evenementen te orga niseren. En nu op weg naar het carnaval 2003!!! 'DE GÈSSELSE' - WOENSDAG 27 FEBRUARI 2002 aantal jeugdleden sterk is toegenomen. Maar uit eraard waren er ook onderscheidingen voor de zakelijke bandleider Jos Janssen en de muzikale bandleider Adrie Oerlemans van ”Die Alpen jager”, allereerst uit pure waardering, maar toch ook met het oog op een mogelijk vervolg. Wat zou immers mooier zijn dan dat elk jaar zaterdags voor carnaval het oudere Moergestelse publiek oude carnavalstijden kan herleven in Den Boogaard samen met dit populaire en roemruchte orkest? We gaan in ieder geval proberen ze zover te krijgen!! tegelijk onder begeleiding van een kapel. Daarnaast hebben De Pierewaaiers en De Durdraaiers de gewoonte dat wanneer ze elkaar bezoeken ook nog een carnavalesk optreden te verzorgen voor het aanwezige publiek. Elk jaar staat dat garant voor veel hilariteit en enthou siasme. Een andere fenomeen dat jaarlijks in omvang en heftigheid toeneemt, is het bezoek van aller lei wagens uit de regio met plattelandsjongeren vooral op de maandagmiddag. Dit jaar zorgde dat voor verkeersopstoppingen in de straten van het centrum en publieksopstoppingen in de café’s. Zo’n 800 jongeren zijn dan tegelijk bij het Draaiboompje en daarna in het dorp. Elke wagen staat vol met dansende jongeren en de ene wagen deint nog harder op en neer op de bonkende muziek dan de andere. Ouderen onder ons herkennen deze vorm van carnaval vieren niet, maar de jeugd vindt het geweldig. Bovendien is het indrukwekkend om te zien wat er Moergestel binnentrekt en is het bewon- derenswaardig dat er hoegenaamd niks gebeurt aan vernielingen, rotzooi of ruzie. En blijkbaar is Moergestel voor deze jongeren de moeite waard! Het onderstaande stuk probeert een schets te geven wat de Moergestelse carnavalsvierder allemaal meegemaakt kan hebben en hoe er maximaal genoten had kunnen worden, zou men zich in het feestgewoel hebben gestort. Immers, de carnavalsvierder zelf die er was, de deelnemers aan de optocht, de leden van bloaskapellen, de harmonie, de disc-jockeys, de horeca Moergestel met zijn personeel en de drie carnavalsverenigingen ”De Pierewaaiers” met hun stadsprins Gé, ”De Dorstvlegels” met hun prins Joest en ”De Durdraaiers” met hun prins Hans, hebben er met zijn allen echt alles aan gedaan er een zeer geslaagd carnaval 2002 van te maken. Echter dit artikel is door de ogen van de voorzitter van carnavalsvereniging ”De Pierewaaiers” geschreven en dus bij voor baat subjectief. Zijn er dus activiteiten, per sonen, verenigingen, horecagelegenheden of wie dan ook vergeten of anders neergezet dan door diegenen was bedoeld dan bij voor baat mijn excuses hiervoor. Donderdag 7 februari startte het carnaval 2002 met het traditionele carnavalsconcert van har monieorkest Prinses Juliana. Het beloofde een groots gebeuren te worden, enerzijds door het originele thema in de vorm van een Beierse avond, anderzijds omdat inmiddels algemeen bekend was geworden dat het beroemde Moergestelse orkest uit de jaren eind zestig begin zeventig ”Die Alpenjager” eenmalig bij elkaar waren gehaald om de avond verder op te luisteren. En er was niets te veel beloofd en verwacht. Het publiek was in zeer grote getale opgekomen en werden allereerst vergast op een uiterst vakkundig en enthousiast optreden van het dertigkoppige jeugdorkest. Alle orkestleden, ook later de volwassenen, waren gekleed in Beierse kledij. En zeer origineel gingen de bok- worsten in grote schalen door de zaal. Gelukkig bleven de grote pullen bier achterwege. Voor de leden van de in grote getale opgekomen raden van elf van de drie carnavalsverenigingen was dit dan zeer waarschijnlijk een te zware start geweest. Op zaterdagmiddag vond de officiële open ing van het Gèsselse carnaval plaats in Den Boogaard. Vanaf 13.00 uur begint het publiek binnen te druppelen. Er waren volop moge lijkheden voor de kinderen om zich te ver maken. Bovendien was er een grootse show van een entertainer, die werkelijk alles kon. Hij goochelde, imiteerde André van Duin, zong, liet een pop buikspreken en was een vir tuoos met ballonnen, waarmee hij allerlei figuren maakte. Rond half 4 was er een optreden van de win naar van het Pieregeblèr, De Durdraaiers met het winnende carnavalslied ’De vloek van De Durdraaiers’ en daarna trad nummer 2 van dit festival op, namelijk De Brouwer Junior met hun nummer van dit jaar ”De minimale man nen met de maximale bewegingen”. Stan, de vervanger van burgemeester Kortmann, kon uiteindelijk de stadssleutel overhandigen aan stadsprins Gé van De Pierewaaiers. Samen met zijn collegaprinsen Prins Hans en prins Joest zegde hij toe er voor te zorgen dat de kwa liteit van de leut tijdens carnaval in het Gèsselse Pierewaaiersrijk van hoog niveau zou zijn. Een staaltje van hoge carnavalskwaliteit werd als uitsmijter van deze middag getoond door Huub Hangop die vele bekende en zeer aanstekelijke nummers ten gehore bracht en de volle zaal mee wist te krijgen om actief deel te nemen aan zijn oproepen om te dansen en mee te zingen. Een zeer geslaagde openingsmiddag met dank aan de organiserende commissie en Den Boogaard. Het dweilen in Moergestel neemt steeds grotere vormen aan. De Moergestelse carnavalsvierder weet uiteraard al jarenlang de weg te vinden in het aanbod. Ouders met jonge kinderen zijn overdag vaak te vinden in Den Boogaard en in ’t Draaiboompje. Beide gelegenheden hebben allerlei voorzieningen en programmaonderde len ingepland speciaal voor kinderen. De dwei- lers zonder kinderen zijn vaak wat mobieler en trekken van kroeg naar kroeg. De drie Moergestelse carnavalsverenigin gen kennen elk een zeer veelzijdig dweilpro- gramma voor de middagen en de avonden. En niet alleen de horeca wordt aangedaan, maar ook Reuselhof, Stanislaus, het Antoniushuis, Audacia en zelfs instellingen buiten Moer gestel worden niet vergeten. Vaak zijn juist de mensen van bovengenoemde instellingen of verenigingen heel blij met een bezoek en gezegd moet worden dat het dan ook echt feest is, dankzij de leden van de car navalsverenigingen met de hofkapel die mee gaat. Tevens is er dan gelegenheid om een medewerker of een vrijwilliger te onderschei den voor bewezen diensten, zoals dit jaar bijv, op Reuselhof het geval was voor 2 hardwer kende vrijwilligsters. ’s Avonds was er nog een speciale prijsuitrei king in ’t Draaiboompje. De Moergestelse car navalsverenigingen hadden een prijs ingesteld voor de mooiste prinsenwagen, tevens gejureerd door de optochtjury. Het moet een moeilijke keus zijn geweest, want zowel De Dorstvlegels als De Durdraaiers hadden een prachtige wagen. Maar ook nu bleken De Durdraaiers niet te verslaan. Zij haalden wederom de le prijs bin nen, De Dorstvlegels de 2e en De Pierewaaiers de 3e. In hun jubileumjaar hebben De Dur draaiers nu echt alles gewonnen wat ze konden winnen. Dus nogmaals proficiat. Aan de kwaliteit van de optocht viel overigens weinig af te dingen. Er waren veel jeugdgroepen en meer dan voldoende kleine en grote loop groepen. Alleen het aantal grote wagens was door het deels samenvallen van de optochten in Oisterwijk en Moergestel wat minder. Veel uitgewerkte thema’s waren uiteraard Maxima, de Euro, maar ook eigen plaatselijke thema’s zoals die van de Tilburgseweg met hun Tirolerbar en het groene Rootven, sloegen erg aan. De prijzen waren dit jaar door het open baar carnaval al omhoog gehaald, vooral om de deelnemers te laten merken hoeveel waardering men heeft voor het vele werk en het elk jaar weer kou moeten lijden. Dat gold uiteraard ook voor het publiek, maar die heeft het er ieder jaar weer voor over. Zowel bij de kleine deelnemers die aanwezig waren voor de prijsuitreiking in Den Boogaard als bij de volwassen deelnemers die hun prijzen kregen in café restaurant De Brouwer was het enthousiasme groot. Bovendien werd Cor van Dijk, die als prinses Maxima op de fiets alweer een prijs binnenhaalde, speciaal door prins Gé onderscheiden vanwege haar 25 jarig jubileum als snoepkraamjuffrouw in Den Boogaard. Cor, bedankt voor je nooit aflatende inzet. De rest van de zondag werd dan ook geken merkt door feestende prijswinnaars die in vol ornaat van kroeg naar kroeg trokken. De muzikale kost was zeker niet te zwaar. Het repertoire werd zeer vakkundig opge bouwd, opdat het publiek geheel in de stem ming zou zijn als de roemruchte Alpenjagers ten tonele zouden verschijnen. Maar voordat het zover was kreeg het publiek nog een heerlijke sauwel voorgeschoteld door Kiske uit Tilburg, waar iedereen enorm van genoot. Maar uiteindelijk was het dan zover. Riet Jansen kreeg contact met Reuselhof en wist de daar aan wezige oud leden van de Alpenjagers zover te krijgen dat ze bereid waren om hun kaarten neer te leggen en zich naar Den Boogaard te begeven. Toen de inmiddels 28 jaar ouder geworden muzikanten de eerste tonen lieten horen, kwam het publiek van de stoelen omhoog en is er onafgebroken gedanst, meegezongen en geklapt. De band acteerde als vanouds, het niveau was ondanks slechts enkele keren samen oefenen nog bijzonder hoog en het muzikale repertoire sprak iedereen nog tot de verbeelding. Zelfs de jongeren haalden vader, moeder, de buurvrouw of tante op om samen op de vloer een dansje te maken. Een flink deel van de vooral jongere Moergestelse bevolking heeft nu met eigen oren en ogen kunnen vaststellen hoe popu lair dit orkest toen was en hoe fantastisch in die dagen carnaval gevierd werd onder leiding van deze band. Het was dan ook zeer verdiend dat stadsprins Gé met zijn adjudant Leon van carnavals vereniging De Pierewaaiers die avond een aan tal onderscheidingen uitreikte. De eerste was voor Threes Smetsers, die al jarenlang zeer inspirerend en bezielend leiding geeft aan het jeugdorkest en onder wiens aanvoering het Nog nooit waren er op vrijdagavond zoveel blaoskapellen en zoveel goede in Moergestel als dit jaar, wel 25 en ze kwamen van heinde en ver, zelfs uit Bussum. Het gevolg was dat zowel café De Kloare als café restaurant De Brouwer vanaf een uur of negen nauwelijks meer toegankelijk waren voor nieuw publiek. Op de drie podia wis selden de kapellen bij voortduring. De ene show was nog mooier en origineler dan de andere. Elk jaar blijkt dit de perfecte avond voor de carnavalsvierders om in de juiste car navalsstemming te komen. We hopen dan ook dat de organisatie hiermee door blijft gaan. S 1*7, >-

Weekblad Moergestels Nieuws | 2002 | | pagina 10