4.25 Roomschnitzels 3.20 1.54 1.54 Van mestbewerking naar mestverwerking Shoarmareepjes Slagerij van Zon-Reyrink 0.91 ’De Gèsselse en de euro Aanvang nieuwe danscursussen bij Danscentrum Robben Voor de allerliefste geboortekaartjes... 4 Ham burgers 2.30 MIRECO timmert aan de weg Door Cees van Bijsterveldt 500 gram IEDERE WOENSDAG: 100 gram Voor alle duidelijkheid: Zoekertjes normaal Zoekertjes groot Brieven onder nummer Losse mm-prijs 2.75 4.00 1.40 0.15 Vanaf woensdag 23 januari Twee keer per jaar starten er bij ROBBEN danscentrum in Oisterwijk nieuwe swin gende dansclubs voor Kidsdance, Street dance, Stijldansen, Country Line Dance, en trouwlustige paren. Alle dansclubs worden naar leeftijd ingedeeld en bij het geven van de danscursussen staat plezier en ontspanning daarbij voorop. Rauwe ham 100 gram Gek. ham 100 gram Oisterwijkseweg 43 MOERGESTEL Tel. 513 2268 COUNTRY LINE DANSEN Dansen zonder partner op de nieuwste coun tryhits. Dat het goed is voor de conditie is mooi meegenomen. Elke les wordt er een nieuwe dans geleerd. Daardoor is het mogelijk om op een rustigetnanier bij een bestaande club in te stromen. Door het regelmatig herhalen van bestaande en nieuwe dansen zal men zich al gauw thuis voelen bij de 2 bestaande country clubs op woensdag 20:00 uur en donderdag morgen 09.30 uur. STIJLDANSEN Een cursus stijldansen bestaat uit 15 lessen van 60 minuten en kost EURO 85,00. Op zondag 18:30 uur 27 januari begint er een cursus voor tieners vanaf 2e klas voortgezet onderwijs. Voor paren singles tussen 20-55 jaar op zondag 19:45 uur. I 1 kilo Speklappen 4.52 En natuurlijk is ook ’De Gèsselse’ overgegaan naar de euro. Uiteraard heeft dat aanpassingen teweeggebracht in de prijzen van de ’Zoekertjes’ en de mm-prijs. DE CONSEQUENTIES Rest nog de vraag wat het betekent voor de omgeving van de mestverwerkinglocaties. Marcel geeft een indicatie van het te verwachte vrachtverkeer. Het aanvoerend vrachtverkeer komt uit een straal van 5 tot 7 kilometer van beide locaties. Zoals het er nu voorstaat betekent dat er drie tot vier vrachtwagens per dag de locaties zullen bezoeken. Dat is inclusief de afzet van de eindproducten. De aanvoer van de ruwe mest gebeurt met de tankwagens van 36 kubieke meter inhoud zoals we die nu ook ken nen. Deze verkeersbewegingen zijn nodig om de verwerkingstraat draaiende te houden. De mestsilo’s voor opslag zoals hiervoor beschreven zullen bovengronds niet hoger worden als 5 meter en een doorsnede hebben van ongeveer 12 meter. Het geheel van ongeveer 1000 m2zal met erfbeplanting aan het oog worden ont trokken. De twee kunstmatig aangelegde meer tjes worden zo aangelegd dat ze precies passen in een natuurlijke omgeving, inclusief water planten en begroeid taluud. De gebouwen en machines zijn zodanig geïsoleerd dat er geen geluidsoverlast zal zijn. Door het vergisting- proces aan het begin van de verwerkingsstraat zijn alle gassen die stankoverlast kunnen veroorzaken, verwijderd. MIRECO wil graag dat iedereen zo goed mogelijk wordt voorgelicht, daarom zullen de belanghebbende op enig moment een uitnodiging krijgen voor een excur sie naar een mestverwerkingstraat dat al in bedrijf is. MIRECO heeft de laatste jaren hard gewerkt aan de afzet van de eindproducten van hoogwaardige kwaliteit. Zo worden de aanges loten boeren bij de coöperatie onafhankelijk van onzekere afzet factoren zoals de akkerbouw en weersomstandigheden. HONEYMOONCURSUS Speciaal voor a.s. bruidsparen en hun fami lieleden start er bij Robben regelmatig een korte cursus met de meest gebruikte dansen tij dens de mooiste dag van hun leven. Wat is er romantischer om tijdens de mooiste dag van je leven samen met je partner het bruiloftfeest te openen. Trouwlustige paren die tijd tekort komen voor een cursus kunnen in enkele privé- lessen de openingsdans leren. De gassen worden gebruikt om de eigen ver werkingsstraat kosten neutraal draaiende te houden. Aansluitend aan het vergistingproces volgt het centrifugeproces. Bij deze bewerking worden natte en droge, de zogenaamde rulle, fractie van elkaar gescheiden. De rulle fractie, de vaste mest, wordt ruim 1 uur verwarmd tot ongeveer 70 a 75 graden Celsius om deze bac terie vrij en daarmee exportwaardig te maken. Dat is noodzakelijk om erkenning te krijgen in verband met de Europese regelgeving. De natte fractie gaat naar een ander opslagbassin waar de vloeistof in beweging wordt gehouden zodat die niet ontmengt. Deze vloeistof moet perfect gemixt zijn voordat die de MANURA 2000 ingaat. Dit is de derde fase in het verwerk- ingsysteem. Door het kookprincipe worden de stikstof en fosfaten uit de vloeistof verwijderd. Daar komen drie producten uit. Op de eerste plaats water dat minder dan 200 mu stikstof bevat. Dit water mag rechtstreeks beregent worden op het land. Het mag nog niet recht streeks in het oppervlaktewater geloosd worden via de sloten. Er bestaat al wel een vergevorderde techniek in proefopstelling die het laatste rest je stikstof uit het water haalt zodat het wel rechtstreeks op sloten en vaarten geloosd mag worden. Deze techniek is later vrij eenvoudig in te bouwen aan het einde verwerkingstraject. Voorlopig is men aangewezen op een voorraad reservoir in de vorm van een kunstmatig aan gelegd meertje waar ongeveer 8000 kubieke meter water in kan. Niet alle vrijkomende water kan op elk moment via beregening afgevoerd worden. Een extra afname kan gerealiseerd worden door de aanleg van wilgenvelden. Door bevloeiing worden de wilgenbomen van extra water voorzien. Wilgen bomen nemen heel veel water op en gedijen goed in een beetje stik- stofhoudend water. Om de water afzet goed te regelen komt bij iedere locatie een wilgenbosje van ongeveer twee hectare inclusief de het kunstmatig aangelegd meertje. Het wilgenhout wordt later weer gebruikt in verbrandingsovens waar stroom opgewekt wordt. Naast het water blijft er aan het einde van het kookproces nog een eindconcentraat over waarin de laatste 2 van de eerste ruwe mest zijn vastgelegd. Voor de opslag van dit eindconcentraat zullen ook nog een paar opslagsilo’s gebouwd moeten worden. Dit eindconcentraat dat hoofdzakelijk stikstof bevat, wordt afgezet in de industrie. Hiermee is de hele mestverwerking in een onomkeerbaar proces afgerond. Er komt geen enkele schade lijke stof meer in het milieu. In principe is MIRECO klaar voor het installeren van de mestverwerkingstraat. OPEN DAGEN KIDS STREETDANCE Dansen als je eigen favorieten uit de TMF- clips is naast stijldansen zeer populair bij Robben. Een cursus Kids Streetdance bestaat uit 15 lessen van 50 minuten en kost EURO 65,00. Nieuw is de Kidsdance-club van 4-6 jaar op woensdag 23 januari om 15:00 uur, en van 7-8 jaar om 16:00 uur. Op donderdag 24 januari start de nieuwe streetdanceclub voor 9-12 jaar om 16:30 uur, en voor 13-17 jaar om 17:30 uur. Kinderen van 4-8 jaar die onder begeleiding van hun ouders willen komen kijken zijn van harte welkom op woensdag 9 januari 16:00 uur tij dens de laatste les. Voor de leeftijd van 9-12 jaar is er gelegenheid te komen kijken op woensdag 9 januari om 17:00 uur. Voor tieners van 13-17 jaar is er een kijkdag op donderdag 10 januari om 18:00 uur. Op zaterdag 19 j anuari van 17:30 uur tot 20.30 uur presenteren alle kids streetdancers van Robben zich tijdens de Kids Streetdance Show in een wervelende presentatie. Ouders, belangstellenden en nieuwe cursisten zijn dan van harte welkom. 500 gram 150 gram knoflooksaus Wat voor gebouwen zijn er nodig om de totale verwerkingsstraat in onder te brengen? Op de eerste plaats zijn dat mestsilo’s voor opslag van de aangevoerde ruwe mest. Dit zijn silo’s zoals nu al beeldbepalend zijn bij de boerderijen in het buitengebied. Er komen per locatie twee of drie silo’s die gedeeltelijk in de grond gewerkt worden om het landschap zoveel mogelijk in tact te houden. De silo’s zijn hermetisch afge sloten en worden voorzien van een vergisting installatie om energie op te wekken. Met deze energie hoopt men het verdere verwerkings proces kosten neutraal draaiende te houden. In de gebouwen komen zoals gezegd twee MINU- RA 2000 installaties. TELEFONISCHE INFO RESERVERINGEN Vanaf woensdag 23 januari beginnen alle nieuwe cursussen bij Robben danscentrum aan de Lind 59a te Oisterwijk. Wilt u ook de dagelijkse sleur doorbreken schrijf dan in voor een swingende dansclub bij Robben. Inschrijven kan elke zondagmiddag tussen 15:00 en 18:00 uur. De ingang van het dans centrum vindt u via Spoorlaan/Tuinweg of via het parkeerterrein achter het VW-kantoor op de Lind. Telefonische info 528 24 57 bgg 521 70 07. MESTVERWERKINGSSTRAAT De voorzitter van MIRECO wil heel graag van de zware term mestfabriek af. Het gaat hier meer om een mestverwerkingsysteem dat hoofdzakelijk voor varkensmest bestemd is. De naam zegt het al, een verwerkingstraat waar de recycling en daarmee de reductie van milieu onvriendelijke combinatie van stoffen plaats vind. Meestal spreekt men over milieuschade lijke stoffen, maar na de recycling zijn de gescheiden producten juist heel nuttige stoffen voor het milieu. Het proces is te vergelijken met het proces van een waterzuiveringsinstallatie. Ook het begrip grootschalig is in dit verband een relatief begrip. De term grootschalig is ontleend aan de vergelijking tussen een ver werkingscapaciteit van 25000 kubieke meter, mest per jaar en die van 36000 kubieke meter. Mest per jaar. 36000 kubieke meter per jaar per locatie is in absolute zin kleinschalig. Per locatie is aan gebouwen een opvlakte van 120 m2 vol doende om twee MANURA installaties te plaat sen en de rulle fractie op te slaan. Het totale grondoppervlak dat per locatie nodig is voor het plaatsen van de silo’s en het gebouw voor de verwerking, is ongeveer 1000 m2. MIRECO heeft twee locaties op het oog om zo’n verwer kingstraat in te richten. Op de eerste plaats is de keuze van de plaatsen mee ingegeven om transport van ruwe mest zoveel mogelijk buiten de bebouwde kommen van de aangesloten ker nen te houden. De productie van ruwe mest gebeurd nu eenmaal in het buitengebied, daar moeten ook de verwerkingstraten bij aansluiten. Een van de locaties is gepland op het terrein van een der grootste mesttransporteurs uit deze omgeving, de firma Reijrink op de Lage Hag- horst. De tweede locatie is gepland aan de Reedijk in het buitengebied van Moergestel. ENERGIE UIT MEST Wat houd het mestverwerkingsproces nu pre cies in, en wat zijn de consequenties voor de om geving waar het recyclingproces plaatsvindt? Het verwerkingsproces is uit drie fase opge bouwd. De eerste fase bestaat uit het vergisten van de mest in mestsilo’s van ongeveer duizend kubieke meter inhoud. De silo’s zijn hermetisch afgesloten zodat er geen gas kan ontsnappen. MIRECO staat voor Mineralen REcycling COöperatie. Het is al weer een paar jaar geleden dat u in pers kon lezen over de mestbewerking via een vijzelpers voor rundveemest en het centrifuge systeem voor varkensmest. Het doel van deze sys temen is de droge fractie, zeg maar de rulle mest, van de natte fractie, het water met een deel van de mineralen, te schei den. Op deze manier ontstaan twee producten die makkelijke'r onafhankelijk van elkaar verwerkt kunnen worden. De instal laties zijn beide verrijdbaar zodat ze bij de boer op het erf gebruikt kunnen worden voor het bewerken van de mest. Het was een eerste aanzet van de 150 tellende leden van de coöperatie, om de mestproblematiek aan te pakken. Tegenwoordig leest u in allerlei publicaties over de vergunningaanvragen van MIRECO voor het realiseren van mestfabrieken. De provin cie heeft zijn goedkeuring gegeven voor de bouw van twee mestverwerkinginstallaties met een verwerkingscapaciteit van 36000 kubieke meter per jaar. Bij de term mestfabriek denk je al snel aan grote gebouwen met veel lawaai en andersoortig overlast. Om poolshoogte te nemen hoe een en ander precies in elkaar steek, gingen wij op bezoek bij de voorzitter van MIRECO, Marcel de Rooij. - Babi Pangang - Varkenshaas/kip-rol- lade in bruine room saus - Kip Stroganoff - Fricandeaureepjes in paddestoelensaus - Diverse aardappel schotels - Gebr. kip- saté’s - Kant-en-klare maaltijden etc. etc. 1 kg Gehakt of 1 kg Verse worst per kilo 3.15 6 Worstenbroodjes voor 1.36 Van uw specialiteitenslager: Nasi - Bami - Spaghetti - Stoofvlees ROOTVEN 74 - MOERGESTEL - TELEFOON (013) 513 1769 Eisalade PAGINA 14 '11 MAANDAG EN DINSDAG: 'DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 9 JANUARI 2002 DONDERDAG, VRIJDAG EN ZATERDAG I

Weekblad Moergestels Nieuws | 2002 | | pagina 14