Natuurdagen bij Bezoekerscentrum Moergestel benieuwd naar de Euro ’’Koude Kerstgedachten... Mijn Ontwerp winnaars Brabantse Van A naar B prijs 2001 Minon (7), Rik (10) en Dona (12) mogen met klas op schoolreisje Beerhoedjeauto, Mastro en u uw bankzaken waar en wanneer u maar wilt. Per checken, een bedrag over te maken of aandelen te Kom langs of kijk op www.rabobank.nl Rabobank Rabobank Moergestel, Raadhuisstraat 9, tel. (013) 513 63 73 Online in de samenleving. PAGINA 9 I Met de ontdektocht kun je tussen 1100 uur en 15.00 uur beginnen. Wil je nog meer weten over deze dagen informeer dan even bij het Bezoekerscentrum Oisterwijk, tel. 521 9209. Y.C.Th.J. Kortmann Burgemeester EEN DUIK IN HET VERLEDEN Op donderdag 27 en vrijdag 28 december staat alles in en rond het Bezoekerscentrum in het teken van vroeger tijden. Vanaf 11.00 uur zijn kinderen tot en met 12 jaar van harte welkom om samen met ouders en opa en oma te komen ontdekken hoe de mensen vroeger leefden en werkten. Voor leden van Natuurmonumenten is deze dag gratis, niet-leden betalen fl. 5,-/€ 2,27 per gezin. SPANNENDE VERHALEN EN EEN AVONTUURLIJKE SPEURTOCHT Als je wil horen wat er zich vroeger in de Oisterwijkse bossen afspeelde dan kun je in ons knusse theatertje komen luisteren naar een Dit jaar heeft datzelfde thema wel een heel bijzondere betekenis gekregen. Immers onze wereld, onze tijd, wij zelf zijn sinds 11 sep tember jl. letterlijk en figuurlijk veranderd. Veranderingen die vele mensen rillingen bezorgen, je innerlijk koud maken, je auto matisch tot nadenken brengen. Passen daar nog wel traditionele Kerstgedachten in, gedachten die iets meebrengen van warmte (Vrede) die de Kersttijd meestal uitstraalt??? De beantwoording van die vraag werd bij mij door de volgende 3 punten beheerst: - De veranderingen in onze wereld, onze tijd werden en worden niet.alleen veroor zaakt door de Twin Towers, maar ook door steekwoorden als Afghanistan, Arafat en Sharon, individualisering, moord en dood slag, waarden en normen. - Het begin van mijn nieuwjaarstoespraak zoals ik die uitsprak tijdens de eerste raads vergadering van het nu bijna afgelopen jaar 2001. ’’Zo’n veertigjaar geleden zat ik in een zon dagsmis in afwachting van de preek van een van de kapelaans. Deze beklom de preek stoel en zei tot verbazing van vele kerk gangers: ’’Vandaag moet u zelf uw preek maar maken. Er is zoveel gebeurd en er gebeurt zoveel in de wereld van gisteren, vandaag en morgen dat u gemakkelijk zelf een preek kunt bedenken.” En vervolgens stapte de kapelaan de preekstoel weer af.” -Mijn toespraak tijdens de herdenking van de bevrijding van Oisterwijk en Moergestel op 28 oktober 2001, waarbij ik de toehoorders in plaats van woorden van mij om twee extra minuten stil zijn heb gevraagd om er VOERTUIG EN QUIZ Op de website van de provincie, www.bra- bant.n./verkeer, konden de kinderen meedoen aan de prijsvraag. De prijsvraag kende drie leeftijdscategorieën: 6-8 jaar, 9-10 jaar en 11-12 jaar. Deze bestond uit twee delen: kindereq konden een kennisquiz spelen en een voertuig van de toekomst bouwen. De kennisquiz was opgebouwd uit vragen voor verschillende leeftijdscategorieën. Iedere week ontving de winnaar van de Top 10 per leeftijds categorie een T-shirt. In de AB-fabriek konden kinderen digitaal een voertuig van de toekomst knippen en plakken met allerlei in de AB-fabriek aanwezige onderdelen. Het voertuig moest voorzien wor den van een originele naam en een omschrij ving van de mogelijkheden van het voertuig. Doel van het spel was om kinderen op een speelse manier bekend te maken met mobiliteit, verkeer en vervoer. Het onderdeel van de web site over de prijsvraag is ruim 7000 keer bezocht tijdens de looptijd van de prijsvraag (1 oktober tot en met 11 november). DE VAN A NAAR B PRIJS Jaarlijks looft de provincie Brabant de Van A naar B prijs uit voor het meest baanbrekende idee voor beter, veilig en duurzaam verover in Brabant. De prijsvraag die dit jaar voor de derde keer is uitgeschreven is telkens gericht op een andere doelgroep. Dit jaar waren dat alle leer lingen van de Brabantse basisscholen. DE GÈSSELSE’-WOENSDAG 19 DECEMBER 2001 De Beerhoedjeauto, Mastro en Mijn ontwerp (’het voertuig dat alles kan’). Zo heten de win nende voertuigen van de toekomst in de grote Van A naar B prijsvraag 2001 van de provincie Noord-Brabant. Aan deze prijsvraag, over baan brekende ideeën rond veilig en duurzaam ver voer, mochten dit jaar de leerlingen van alle circa 1000 basisscholen in Brabant meedoen. Uit 451 inzendingen koos de jury drie win nende ontwerpen: van Minon Hurkmans (7) uit Mierlo, Rik Gooskens (10) uit Breda en Ilona Centen (12) uit Elsendorp. Deze prijswinnaars mogen met de hele klas een (extra) schoolreisje maken, ter waarde van 1500 gulden. Bovendien krijgen de prijswin naars zelf krijgen nog een cadeau, ter waarde van 100 gulden. over na te denken hoe wij erin geslaagd zijn om op de dag van vandaag zo’n puinhoop van onze wereld te maken. Waar ik het voorbeeld van de Kapelaan in het begin van dit jaar nog niet echt volgde, doe ik dat nu wel, in die zin dat ik eenieder in stilte dus zonder mijn woorden bij zijn/haar Kerstgedachten laat. Misschien wat kil en koud maar ik denk dat juist nu iedereen zijn/haar eigen Kerstwarmte (Vrede) kan zoeken en waar nodig - en dat geldt ook voor mijzelf - ”de balk uit mijn eigen ogen halen voordatEen paar "teksten” kunnen daarbij wellicht een hulpmiddel zijn. - Een deel van een tekst gedateerd 1692 die te vinden is in de oude St. Pauluskerk in Baltimore: "Wees kalm te midden van het lawaai en de haast en bedenk welk een vrede er in stilte kan heersen.” - De tekst zoals die door het gemeentebe stuur in het kader van de Kerst- en Nieuw jaarswens in alle plaatselijke bladen (achter pagina) is opgenomen. ”De belangrijkste scheidslijn loopt niet tus sen oost en west, noord en zuid, christen en moslim maar dwars door ons eigen hart.” - "Vrede is geen groene tafel maar een stille kracht, geen systeem, geen plan dat wordt berekend of bedacht” (Toon Hermans). De uitreiking van de Eurokits zorgde vrijdag 14 december voor een ware stormloop in de bankhal van Rabobank Moergestel. Al voor dat de bank haar deuren opende, stonden mensen in de kou te wachten om de eerste Euro's te bemachtigen. Ook de consumenten pakketten t.w.v. 25,- gingen als warme broodjes over de toonbank. Om 14.00 uur waren de consumentenpakketten uitverkocht. spannend verhaal, wat net als toen, verteld én gezongen wordt. Dit muzikale verhaal duurt ongeveer een half uur. En natuurlijk doe je dan ook buiten de avon tuurlijke ontdektocht die je terugvoert in de tijd. Want onderweg kom je een herder met zijn schaapskudde tegen, en ga je op zoek naar de hoed van de bosheks. Hoe de schapenwol gesponnen wordt kun je zien en zelf proberen bij onze eigen spinster en binnen kun je proeven van de honing van onze eigen bijen. "Even stilstaan bij onszelf, onze tijd en wereld. 1 Een thema dat ik in de voorbije jaren al eens I gebruikte bij mijn „Kerstgedachten”. Een Thema dat ook bij uitstek geschikt is voor Kerst gedachten, overwegingen rondom Kerstmis de jaarwisseling. en

Weekblad Moergestels Nieuws | 2001 | | pagina 9