fl I a a RONDOM DE KERK I 00 00 11 I’’ 4’8, .s •- >L - Drie generaties Kerstmis Den ezel Drie generaties Kerstmis Me ST WSO/WMFM'C DE GÈSSELSE* - WOENSDAG 19 DECEMBER 2001 Historie van onze kerststal 4’e, tno ku naar Je. I^erst man- 4’8, p ,s en riaar p/J\ a PAGINA 13 Jodocus Al le einden der aarde aanschouwen het heil van Hem. on-ze God peekei Den ezel waar muug en ie sjokte mar vort, want wè hi unnen ezel te zegge? Hij kende Sint Jozef van haver toe gort, en ie wies desse ins aon zón legge. Maria, die klopte-n-um in zunne nek: nog efkes, dan kunne we ruste! Wè denkte van mèn! Nege maonde al zè 'k! en dè ammaol vur keizer Augustus. 't Wier tèd vur den ezel; 't waar meer dan tèd vur Maria, 't waar tèd vur de herders; De koninge waren de ster al kwèt, en ze dochte: hoe moet ut naauw verders? 't Wier tèd vur de wirreld; 't waar tèd vur God: wè beloofd waar, dè moes mar gebeure. Aanders kreeg ie nog meej zun profete mot, want die han 't al gezeej lang teveure. Koning Edward die kwaam meej un heel dik boek; meej de Koran kwam Koning Komeni; Op 24 december moesten wij vroeg naar bed om op 25 december om 04.00 uur naar de nachtmis te gaan. Uit de nachtmis kregen we dan worstenbroodjes en warme choco lademelk. Dan gingen we slapen. We zongen Kerstliedjes bij de Kerststal, want een kerstboom was alleen voor de protes tanten. De radio ging zachtjes aan en alleen programma's die met het Kindje Jezus te maken hadden. Wij hadden thuis grote beelden en we mocht en die niet aanraken. Om 17.00 uur was er een groot Kerstdiner met wild, pastei, hazen peper en allerlei lekkere hapjes. Er werd veel gebeden en vaak voerden wij een kerstspel op. Na het kerstdiner deden we gezelschapsspel of kaarten. Tweede kerstdag gingen we weer naar de kerk en in andere kerken kerststallen kijken. Op tijd naar bed en samen vakantie vieren, wat niet moeilijk was in een gezin met 10 kinderen. Ik geef urn wè wermte, ik geef urn wè rust; Ik hè'm mee Maria gedraoge; zun moeder heej mèn op mun ore gekust: en wè kan unnen ezel meer vraoge? En God heej den ezel heel hoog gehad. Zunne Zoon heet er zelf op gereje. As ge Hum nie kunt volge is't ok wel zat In den ezel zun voetspoor te treeje. Dur zèn dur wel meer die de deeje: en ze leefden nog lang en tevreeje! Koning Dries meej un bestek in un netel doek: Mar den ezel docht: dès mèn idee nie! Met Kerstmis zetten we een kerstboom en versieren dan met allemaal versiersels die je in de kerstboom zetten mag. 's Avonds met de kerst gaan we gourmetten. Wat ik erg lekker vind. En om niet te vergeten maken we het gezellig in huis. Want dat hoort bij kerst. We gingen ook wel eens naar manege Fevior. Je kon je dan verkleden als herder en mee doen met het kerstverhaal. Van Jody van Bavel Kerst, jaren'70 In een winters tafereel Sleeën en schaatsen Sneeuw lag er veel - De kerstballen kwamen van zolder De kerstboom werd gekocht Versierd-en lichtjes erin En afwachten wie er de piek inzetten mocht De kerststal werd voor de boom gezet Met Josef, Maria en menig dier De stal was door vader gemaakt Van een kartonnen doos met grotpapier Om 12 uur naar de nachtmié Kerstmis ten top Daarna lekker eten Bolussen met goei boter erop De kerstsfeer is gebleven Kerst vieren blijven we doen Er is echter weinig over Van de traditie van toen. Marjon van Berkel-Leijten (moeder van Jody van Bavel) Redactie: Ton van Elsdingen Hans Festen 'X Jo van Os Ireen Stieger Jan Geerts JI Ad Wolfs m. on-ze God 4-. - - Zingt een nieuw lied at le lan den Zingt voor de Heer en ver-lteer lijkt zijn Naam Kerstmis in de jaren 1945-1950 Het Sinterklaasfeest is voorbij, de voorbereid ing op het Kerstfeest begint, het was een drukke tijd. Een kerstboom werd gekocht en de doos met kerstspullen van de zolder gehaald. Wat ik me kan herinneren lag er meestal sneeuw in die tijd. De kerstboom werd opgesierd, maar elektrische lichtjes waren er toen nog niet. Op al die takken groen van de boom waren er echte kaarsjes gezet, die nooit mochten branden, bang dat er brand kwam. Daarom kwamen deze kaarsjes elk jaar terug. Onder de boom werd een kerststal gezet met Jezus in het kribje, Jozef en Maria, ook de os en de ezel, maar ook de herders met de schaapjes. De drie koningen kwamen pas later en dan was het Kerstmis. Dit begon altijd met de nachtmis en die begon ook echt in de nacht, en wel om 04.00 uur. Dan moesten we vroeg opstaan, want anders was er geen plaats meer in de kerk. Wij hadden een beetje geluk, daar mijn oud ers altijd twee stoelen in de kerk pachten. Vele mensen namen van thuis een stoel mee om een zitplaats in de kerk te hebben. De kerk was mooi versierd, ook veel licht en een grote kerststal. Er werd die nacht niet één H. Mis gelezen maar drie achter elkaar, dus we zaten altijd lang in de kerk. Zo rond 06.00 uur kwamen we dan thuis, waar dan een feestelijk ontbijt volgde. Dit ontbijt bestond uit lekkere dingen, zoals: worstenbrood, kerst brood met roomboter en. Ook werden er dan kerstliedjes gezongen, wat ons dan ook weer wakker hield, want we hadden nog veel slaap, 's Middags hadden we een kerstdiner, waar mijn ouders al een paar dagen mee bezig waren. Tweede kerst dag mochten we met onze ouders naar ver schillende kerken in de omgeving om kerst stallen te kijken, waar bijna altijd een knik- engel bij stond, waar je muntgeld in moest doen. Zo verliep voor ons de kerstdagen, die voor ons mooie, fijne en gezellige dagen waren. M. Leijten-Ketelaars (oma van Jody van Bavel) 1 Al lc ein - denvun de aar de zul len heil en vre de zien Toen is ie gebore, al waar 't in un stal. Daor zèn der wel meer in gebore Den os sliep vaast, want die slaopt overal, ok meej herders en engelenkore. Vroeger vierden we als volgt kerst: op eerste kerstdag ging ik 's-morgens met mijn vader en 2 broertjes naar de bossen, tegen de middag kwamen we terug. Mijn moeder had dan het kerstdiner klaar, 's- Middags moesten we mee naar oma waar heel de familie kwam, daar moest iedereen weer mee-eten. Wat zo bijzonder was was dat ieder kind een sneeuwwitje (bier met 7- up) mocht drinken. Op tweede kerstdag gingen we naar een tante en een oom, waar we gezamenlijk een kerkdienst, speciaal voor kinderen bijwoon den. Daarna gingen we bij mijn oom en tante eten. Ik heb dat altijd als gezellig ervaren. Onze te vroeg overleden plaatselijk beel dend kunstenaar en glazenier Jan Dijker kreeg in 1949 van de toenmalige pastoor Harrie van den Boogaard de opdracht om een kerststal te maken voor onze kerk. Hij werkte op dat moment in Ospel, een dorpje in de buurt van Weert, aan de nieuwe begla zing van de kerk die zelfs sinds enige tijd onder Monumentenzorg valt en een bezoek beslist waard is. Ook maakte hij voor dezelf de kerk de kruisweg en een corpus dat later op een groot houten kruis kwam te hangen. Of het Moergestelse kerkbestuur van de opdracht van de kerstal op de hoogte was kon Mevrouw Wies Dijker zich niet meer her inneren maar het zou best wel eens kunnen zijn dat de pastoor dat allemaal zelf geregeld had zonder medeweten van dit bestuur. Pastoor van den Bogaard kwam van origine uit de Peel en daar ligt Ospel niet zo ver van daan. Jan Dijker boetseerde in zijn atelier, destijds nog op "Hogen Huizen" de beelden die later door het bedrijf Russel - Tiglia zijn gebakken. Voor het kindje Jezus stond inder tijd dochter Sylvia model want zij was toen ongeveer drie maanden oud. Mevrouw Dijker stond model voor Maria. Voor Sint Jozef heeft bij haar weten niemand model gestaan want die stond misschien wat min der in de belangstelling dan moeder en kind. Hiermede was de kerststal voltooid want de andere beelclen zijn pas veel later gemaakt. Als stal had Jan Dijker een soort grot geboet seerd die door koster Jan v.d. Wiel en tim merman Toon Fonken zeer vakkundig en erg mooi werd uitgevoerd. Later is de uitvoering van de stal ook weer veranderd in wat het momenteel nog is. In een klein Peugot-tje werden de gebakken beelden, zo goed mogelijk ingepakt met dekens, door Jan Dijker en zijn collega pries- ter-kunstenaar Egbert Dekkers in Tegelen afgehaald en afgeleverd op de pastorie in de Postelstraat. Bij het uitpakken van de beel den bleek dat het hoofd van Sint Jozef was afgebroken maar daar werd maar gauw een doek overheen gegooid om dit te camoufle ren De breuk was echter gezien door de toenmalige kapelaan Hamers en die lichtte natuurlijk Pastoor v.d. Bogaard in. Jan Dijker moest zich hiervoor verantwoorden en zei dat dit gebruikelijk was dat een hoofd los bij een beeld geleverd werd. Men had nog niet naar Maria gekeken want die was onge schonden uit de auto gekomen. 's-Nachts is er in huize Dijker, dus op Hogen Huizen-, drif tig gewerkt aan de reparatie en het bijschil deren van Sint Jozef en daar werd de hele nacht veel koffie bij gedronken en nadat het karwei klaar was misschien ook wel een bor reltje. De scheur was heel goed weggewerkt maar de echtgenote van Jan Dijker ging toch ieder jaar kijken of deze gerepareerde scheur niet groter was geworden en dat was jaarlijks weer een opluchting. Een aantal jaren later is er een herder met schaap aan toegevoegd die vanwege een bepaalde gelegenheid geschonken was door Burgemeester Bardoel. Het schaapje werd door Mevrouw Bardoel "Joepke" genoemd en zo is dat voor Mevrouw Wies Dijker ook altijd gebleven. In 1993 zijn op het atelier van Jan Dijker aan het Stokeind door Madeleine Schoenmakers alle beelden gerestaureerd en nu is de toen malige beschadiging in het geheel niet meer te zien. In de Kersttijd komen veel mensen de beeldengroep bewonderen en dat is nog steeds de moeite waard. Al lc einden der aarde aanschouwen hei heil van Hen De kerstman W DnJe. naar p\et\e peck- Qi zcj’h ^slee Imaar toen tnoeji, hu Je WC- J l»*>5 weer onJe.rvej piet ie pe cA. /oen kcj Jhe kqJ g ekaj 3^-3 ^3 s^. /r' Toen Mas ku hi oe. ml© .v. A.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2001 | | pagina 13