Slijterij In den Koren maaier' Bos wandeling met vogelvoederhuisje NU Sonnema Hooghoudt Cointreau Famous Crouse U zult het niet geloven, maar heus... In relatiegeschenken hebben wij een enorme keus!!! De Schoolstraat is ongebroken, maar... via de Korenstraat zijn wij makkelijk bereikbaar!!! ”Ons Moeder”, een tweede boek van Kees Spaninks GEZELLIGHEID ONDER DE KURK GEMEENTE BELANGEN XO Gaat de jeugd verliezen? En anders gebruikt u gewoon E-mail of fax: E-mail: koren@tref.nl fax: 013-513 1351 5? 5 DE GÈSSELSE’- WOENSDAG 21 NOVEMBER 2001 Sinterklaasprogramma door de lekkemijenwereld Letters Lekkers L Schoolstraat 18, 5066 EE Moergestel, Tel. (013) 513 1350 Verhuur tapinstallaties, stoelen, enz. I X i PAGINA 11 l.ftENBI Bh 70 cl. fles Noud Smits Neem het initiatief: mailadres: cjbrands@ wish.net Sonnema Berenburg, Süp ‘m op syn Frysk. F 9 GB ils Het sinterklaasprogramma is op zaterdag- en zondagmiddag van 13.00 tot 16.30 uur en woens dagmiddag van 14.00 tot 16.30 uur toeganke lijk. Letters Lekkers is uitsluitend voor kin deren van 4 t/m 8 jaar. Gedurende deze speciale Sinterklaasactie betalen zij slechts 5 gulden. Oudere broertjes en zusjes en ook ouders beta len f 5,- entree plus f 2,50 extra voor het ver sieren van de chocoladeletter. Wees er tijdig bij want het wordt druk! Voor meer informatie kunt u bellen 535 3935. Van 18 november t/m 5 december in het Scryption en Natuurmuseum Brabant Zondag 18 november startte in twee Tilburgse musea weer een bijzonder sinterklaaspro gramma. De allerjongste museumbezoekertjes, vanaf 4 jaar, kunnen in het Natuurmuseum Brabant op zoek gaan naar suikerbeesten en in het Scryption chocoladeletters versieren, die ze natuurlijk mee naar huis mogen nemen! komen van vechtpartijtjes. En altijd maar waar schuwen. Stil. Stil. Onze pa slaapt! Hij moet van nacht werken! Weg van: Heel eventjes maar, moeder, echtgenote en vrouw zijn. Met haar armen gekruist op de kachelroe zakt ze lang zaam voorover. Schokje na schokje buigt haar hoofd met gesloten ogen op d’r armen. En ze snurkt. Ons moeder snurkt. Ze snurkt echt, ons moeder!” Dit sterk autobiografisch boek, waarin - evenals in ’’Briefsnippers in de kali” - de hoofdpersoon de naam Stan draagt, ontroert. Oneindig veel beelden vanuit zijn jeugd staan de schrijver op zijn netvlies geëtst. Hij slaagt er in met een grote gedetailleerdheid een sfeer op te roepen die onlosmakelijk verbonden is met het harde bestaan, dat vele Brabanders kenden vanuit de jaren dertig. Hoe ontroerend schetst hij de gang van Stan als hij met zijn zusje ’s-morgens om kwart voor zeven met de buurkinderen de vrieskou intrekt op weg naar de kerk. Met een nat hemd, omdat zijn broertjes, met wie hij het bed moet delen, hem die nacht opnieuw weer nat geplast hebben, banjert hij in het pikke donker door de sneeuw. Een stoet van veertien kinderen op weg in de vervulling van hun kerkelijke plicht. De grootste jongens lopen voorop en de rest probeert in het gebaande spoor te volgen. De zevenjarige Stan sluit met de twaalfjarige To de stoet. Ze moeten het Donkerpad door, een plaats voor spoken eri schooiers. Stan wordt bang en moet zo nodig. Hij maakt dit kenbaar aan To en zegt met een Hooghoudt uut Grunningen, Je drinkt 't om de smaak en nergens anders om Het sinterklaasprogramma in beide musea gaat over allerlei leuke en lekkere dingen die het Sinterklaasfeest elk jaar weer met zich mee brengt. Snuffelen aan snoep, letters herkennen met je ogen dicht en de staart van Sint zijn paard meten, zijn enkele van de leuke, gekke en leerzame opdrachten die de bezoekertjes te wachten staan. Bovendien kunnen ze zelf een chocoladeletter versieren en deze natuurlijk ook opeten! Wereldwinkel Oisterwijk i.o. Op dinsdag 27 november a.s. houdt de initia tiefgroep die de mogelijkheden van oprichting van een Wereldwinkel in Oisterwijk onder zoekt, een informatieavond. De initiatiefgroep heeft de heer Hans Hartveld van onderzoeksbureau Archarya opdracht gege ven om een onderzoek te verrichten naar de haalbaarheid van een Wereldwinkel in Oister wijk. De heer Hartveld zal de resultaten van dit onderzoek komen toelichten. Hierna wordt een video getoond over de nieuwe winkelformule van de Wereldwinkel, zoals die o.a. in Boxtel is uitgevoerd. Alle mensen die belangstelling hebben voor eerlijke handel met de Derde Wereld zijn van harte welkom op deze avond in de Voorhof van de Protestantse Kerk in de Kerkstraat in Oisterwijk. Aanvang 19.30u. Finest scotch raised in the Highlands. Het meest gevraagd in jM| Schotland Niet alleen slaagt Kees Spaninks erin om een goed beeld te schetsen van het arme, gelovige platteland uit - zo lijkt het - lang vervlogen tij den, maar ook van de echte familieband rond de centrale figuur van de moeder, die een stand beeld verdient voor haar tomeloze, onbaatzuch tige inzet voor haar gezin. Het mag dan ook gezien worden als een hommage aan deze vrouw, die ”het enige kwaad dat zij ons ooit doet, is te sterven en ons te verlaten”. Het boek van Kees Spaninks is een ’’aanrader”. Bij diegenen die bewust de tijd van de jaren der tig hebben meegemaakt, zullen met gemengde gevoelens hun eigen herinneringen boven komen. Bij jongeren, die opgegroeid zijn in een tijd van welvaart, zou dit boek als verplich te lectuur voorgeschreven dienen te worden om daarmee een beeld te krijgen van tijden van armoe maar ook van solidariteit. En nu maar hopen, dat Kees Spaninks ons in de toekomst nog meer zal verrassen. De timing van het verschijnen van het boek zal voor velen als zeer welkom ervaren worden, zo vlak voor Sinterklaas en Kerst. Men kan nu al inschrijven op het boek, dat straks bij drogis terij Kemps aan het Rootven 8 in Moergestel tegen de prijs van 27,55 (Euro 12,50) verkrijg baar is en uitgevoerd is als luxe paperback met flappen, 144 pagina’s telt en een formaat heeft van 14,9 x 21,5 cm. bibbering in zijn stem: ”Ik moet pissen.” Zijn verkleumde vingertjes kunnen de knopen van zijn broek niet open krijgen. Als hij To deelgenoot maakt van zijn probleem, gooit het meisje de broodzak resoluut op de grond, gaat er met een knie opzitten en probeert de knopen van Stan zijn gulp los te maken. ’’Stan krimpt ineen van haar ijskoude handen in zijn kruis en trekt z’n buik in. Door het nat hemd is zijn onderbroekje nat geworden. ”Je hèbt al in je broek gepist!” ’’Niet!”, schrikt Stan. ”Je bent nat en stinkt naar de pis”, doet To verachtelijk. ”Dat komt van ’t zweten”, verdedigt het jonget je zich en staat te klappertanden van de kou. ”Pis jij soms nog in bed?”, vraagt 't meisje achter dochtig. ”Nee”, klappertandt Stan. ’’Nooit meer.” ”Toch stink je naar de pis”, houdt To vol. Achter de kleine jongen gebogen, houdt ze z’n piemeltje in d’r koude vingers. ’’Schiet op, pis sen! Straks komen we te laat”. Als To er niet in slaagt vanwege de verstijfde vingers de knopen weer vast te maken, zegt ze tegen Stan: ”Doe ’t zelf maar, als je in de kerk bent.” Schuifelend vervolgt het tweetal zijn weg. ’’Ijskoude wind waait in ’t open broekje van Stan. Het vochtig ondergoed schuurt zijn kruis en op zijn rug 't hemd. Om zijn buik tegen de kou te bescher men, duwt-ie met de handen in de broekzakken de gulp dicht.” Gemeente Belangen heeft haar verkiezings programma laten groeien door bijdragen uit de burgers. Het is goed om te zien dat de mensen toch betrokken zijn bij het wel en wee in ons bijzondere Oisterwijk. Ons verkiezingsprogramma is in concept ge reed. We zijn in grote lijnen rond en toch zijn er hiaten. We hebben het over alle gebieden waar mensen vinden dat er aandacht voor moet zijn. We hebben het ook over de jeugd. Jammer vin den we het dat deze bijdragen uitgerekend van de ouderen af moeten komen. Slechts geringe aandacht is er vanuit de jeugd voor de verkiezingen en de rol van het verkie zingsprogramma daarin. Is dat omdat de jongeren er nog niet mee vertrouwd zijn? Is het omdat ze die mensen die veel’beloven niet vertrouwen? Is het omdat de ouderen per definitie toch de dienst uitmaken? Is het omdat ze vinden dat ze toch niet serieus worden genomen? Is het omdat ze met hun eigen wereldje bezig zijn? Ik kan er nog tientallen bedenken waarom ze geen interesse hebben. Ik kan er slechts één be denken waarom jullie moeten komen: we pra ten met de verkiezingen over jullie toekomst, over jullie huisvesting, jullie uitgaansleven, jul lie veiligheid, jullie socialeleven. Kortom: jul lie zijn zo’n belangrijke schakel in de gemeen schap dat ik je graag oproep om je eigen visie aan te dragen. We willen ons graag sterk maken voor jullie belangen maar die moeten wij dan niet hoeven te bedenken. Probeer het eens: stuur me eens een mailtje met je wensen. Ik garandeer je een reactie en de inspanningen die daarbij horen. Als je wilt dan zal ik graag een met jullie praten over de zaken die jullie interesseren. De eerste literaire boreling van Kees Spaninks, ’’Briefsnippers in de kali”, krijgt een opvolger en wel in zijn nieuwe geesteskind, dat de titel ”Ons Moeder” meekreeg. Op 23 november a.s. komt uitgeverij Van Wijnen met het boek in de handel. De titel geeft niet alleen het beeld weer van hoe Brabanders hun familieleden met het bezitte lijk voornaamwoord een eigen dimensie geven, zoals ’’onze pa”, ’’onze Wim”en ”ons Ciska”, maar stelt in dit specifieke boek de allesom vattende figuur in het gezin centraal, ”Ons Moeder”. Hoe treffend schildert Kees Spaninks in zijn boek de veelzijdige talenten van ”Ons Moeder” als hij over haar verhaalt. ’’Heel de dag heeft zij gesjouwd voor en gewaakt over haar kroost. Nu heeft ze even tijd om bij te komen en dommelt weg uit de zorgen. Stilletjes schui ven haar oogleden naar elkaar en knikkebolt uit haar omgeving. Weg van: Verschonen, wassen, eten geven, geiten melken en voeren. Weg van: Kachel bijvullen, asla legen, wasgoed ophangen en afhalen, kousjes stoppen en kleren verstellen. Weg van: Pas op voor de hete kachel. Niet zo wild met ’t hobbelpaard. Niet met de stoel schuiven. Onze pa moet slapen. Weg van: Teruggeven! Dat is niet van jou. Niet plagen, laat los, doe niet! Weg van: Moeder, hij heeft een vuile broek aan. Moeder, krijg ik drinken? Moeder, ik weet dit niet. Moeder, ik weet dat niet. En moeder, ik moet op de pot. Weg van: Blijf hier. Ga van de stoel. Direct val je. Het voorkomen van gil-ruzies en sussen en voor- Een echte spécialité de France, met de smaaksensatie on ice Een boek, waarin veel mensen de tijd van armoe, maar ook van eensgezindheid, zullen terug herkennen. fles 70 De kwaliteit van een XO, voor de prijs van Dupont ■;vxWVS&l^

Weekblad Moergestels Nieuws | 2001 | | pagina 11