Ook Stort het spaargeld in huis? tijdens de Inzamelweken A Rabobank Halloween "Zijn alle Euro's hetzelfde *7 Uit lAAb mL jn oudm utffcrn De Euro komt eraan Moergestel Protestantse Gemeente Oisterwijk De Inzamelweken: van 15 oktober tot 1 december 2001 Samen naar de euro S i Rabobank Moergestel, Raadhuisstraat 9, tel. (013) 513 63 73 r P v Uw reactie is meer dan welkom Vermelde aanvraag is slechts één van de aanvragen gastouder- opvang. Bel daarom even als u gastouder wilt worden van dit kindje of wanneer u meer wilt weten van andere aanvragen kinderopvang via Gastouderbureau Midden-Brabant. Wij helpen u graag verder. Telefoon (013) 536 79 99. Gastouderbureau Midden-Brabant verzorgt de opvang van kindjes zoals deze hier. Voor enkele uren per dag of een aantal dagen per week, riet wat gevraagd wordt, want werkende ouders zijn er in alle soorten. Juist omdat ze om hen geven, zoeken ze naar een warme en veilige omgeving waar ze hun kinderen met een gerust hart kunnen onderbrengen. Het liefst een beetje zoals thuis. Voor een jong gezin met een baby in Moergestel zoeken wij per januari 2002 een lieve en niet-rokende gastouder. Voor de baby is opvang nodig op dinsdag, woensdag en donderdag tussen 07.15 en 16.00 uur. Er is geen opvang nodig in de schoolvakanties. NEDERLAND Sinds de jaren 80 van de twintigste eeuw is Halloween ook in Nederland bekend. Vooral onder scholieren en volwassenen is het feest de laatste jaren sterk in opkomst. Scholen, buurthuizen, cafés, clubs, discotheken zijn de plaatsen waar Halloween-parties worden geor ganiseerd. De feesten hebben nogal eens een besloten karakter. Ze kunnen onderling sterk verschillen, maar een belangrijk onderdeel is steeds het griezelig verkleed gaan (er worden wel prijzen uitgeloofd voor het beste, afschrik wekkendste kostuum). In Hippolytushoef (Noord-Holland) werd in 1995 voor de zevende Halloween, ook genoemd All Hallows' eve(ning), is de Engelse naam voor Aller- heiligenavond. Het wordt gevierd op 31 oktober, de avond voor Allerheiligen. dat ook op de avond van 31 oktober zou zijn gevierd. Op deze dag speelden, dacht men, het geloof aan de terugkeer van de zielen van overledenen naar hun vroegere woonplaatsen, en de angst voor de aanwezigheid van boven natuurlijke wezens een rol. Bewijzen voor deze visie ontbreken echter. Zoals elk feest ondergingen ook het wereldse Halloween-feest en zijn feestvierders in de loop der tijd voortdurend veranderingen. In Schotland worden in de negentiende eeuw jon geren genoemd als deelnemers aan spelen die lagen in de sfeer van de magie en voorspellin gen. Weer later werd Halloween vermeld als kinderfeest. Vanaf 1 januari 2002 vervangt de Euro de gulden. Voor u het weet betaalt, ontvangt, rekent en werkt u in Euro's, alsof u nooit anders gewend bent geweest. Maar zover is het nog niet. De komst van de Euro roept heel wat praktische vragen op. Rabobank Moergestel helpt u op weg. GESCHIEDENIS Het christelijke feest van Allerheiligen, de dag waarop alle heiligen van de Rooms-Katholieke Kerk gezamenlijk worden herdacht, werd in de negende eeuw door paus Gregorius IV vast gesteld op 1 november. Op 2 november viert de Rooms-Katholieke kerk het feest van Aller zielen ter herdenking van alle gelovige gestor venen. Allerheiligen en Allerzielen zijn de dagen waarop in de Rooms-Katholieke kerk wordt stilgestaan bij de thema’s sterfelijkheid, dood en laatste oordeel. De voorbereidingen voor beide feesten vinden vaak plaats op Allerheiligenavond, die van Allerzielen ook wel op Allerheiligendag. Ze bestaan vooral uit het bezoek aan kerkhoven en het branden van kaarsen. Door de Reformatie werden deze feesten in de zestiende eeuw afgeschaft, omdat ze in strijd waren met de Protestantse leer. In Engeland leefde Halloween sindsdien als een wereldlijk feest voort en het heeft zich vandaaruit verder verspreid. keer een Halloweenmarkt gehouden, nadat deze in 1988 voor het eerst als grappig thema voor de traditionele najaarsmarkt was bedacht. ATTRIBUTEN Bij de pogingen het feest ingang te doen vin den, speelt het aanbieden van accessoires door de commercie een grote rol. Het belangrijkste attribuut is de uit Amerika overnomen pom- poen-lantaarn, een pompoen uitgesneden in de vorm van een griezelgezicht. Het licht van een kaarsje dat door de ogen, neus en mond naar buiten schijnt, verhoogt het effect. De Engelse naam voor de lantaarn is Jack -o’-lantern (waarschijnlijk afgeleid van een naam voor een nachtwaker). De lantaarn-maskers, ook wel gemaakt van andere materialen, worden de laatste jaren steeds vaker gedurende de hele maand oktober in de winkels te koop aange boden. Ook de toename van het aanbod van onbewerkte pompoenen in bloemen en groen tewinkels is opvallend. Op internet wordt eveneens uitbundig reclame gemaakt voor Halloween-attributen: via web sites kan men kennis nemen van de nieuwste versiering, muziek, kostuums, snoepjes, recepten, grappen, geschenken, kaarten, afbeeldingen, boeken, video's, films enz. Ook in andere media en in het grootwinkelbedrijf neemt de reclame voor en verkoop van Halloween-artikelen toe. ENGELAND In sommige gebruiken die zich in Engeland rond Allerheiligen en Allerzielen ontwikkelden, hebben negentiende-eeuwse onderzoekers wel overblijfselen willen zien van het Keltische nieuwjaarsfeest Samhain einde van de zomer), de jaren tachtig neemt de populariteit van het feest bij volwassenen echter toe. Ook is een stijgende belangstelling voor de aankleding en versiering van feest en feestgangers waarneem baar die haar inspiratie vindt in zo groot mogelijke griezeligheid. Vanuit Amerika heeft Halloween zich de laat ste decennia over heel West-Europa verspreid, vooral onder invloed van griezelfilms, tele visieseries en de commercie. Daarbij wordt de vermeende heidense achtergrond sterk benadrukt. Het feest wordt voorgesteld als een Keltisch feest van 2000 tot 5000 jaar oud. Zo wordt ingespeeld op een toenemende ont vankelijkheid van het publiek voor magie en New-Age. AMERIKA Door Engelse, Schotse en Ierse immigranten werd Halloween in de negentiende eeuw in Amerika geïntroduceerd. Uit die tijd worden wel kattekwaad en onruststokerijen door jon geren vermeld. In de twintigste eeuw werd Halloween in Amerika vooral een feest waar bij kleine kinderen als spoken verkleed en met uitgesneden pompoenen als lantaarns langs de huizen gingen om te vragen om een tractatie of te dreigen met een grap (treat or trick). Sinds Zondag 21 oktober Kerkstraat 64, Aanvang 10.15 uur. Voorganger: mevr. dr.M. van Baest uit Tilburg. De Schriftlezing is uit Lucas 18:1-8. Lucas besteedt minstens vijf of zesmaal meer aandacht aan het gebed dan de andere evange listen. Kennelijk is het voor hem van groot belang. Voor hij dan een woord van Jezus citeert, geeft hij al een leeswijzer en schrijft: dit voor beeld geeft Jezus 'met de bedoeling dat ze altijd moesten bidden en niet moe worden'. Nu, in deze onzekere situatie in onze wereld, wordt er heel wat afgebeden. Dat bidden is niet altijd een roepen om recht. God laat zich niet voor ons karretje spannen. Roepen om recht heeft in de bijbel vaak te maken met worsteling, met volhouden tegen alles in! Met de juiste verdeling van de ver antwoordelijkheden tussen God en mensen. Je kunt de verantwoordelijkheid voor wat mensen elkaar aan doen niet bij God leggen. Toch zegt Jezus; houd niet op met bidden, en houd het leven en de toekomst open door een onophoudelijke vraag om recht te laten klinken, aan God, aan jezelf en aan anderen. Na de dienst heeft u de gelegenheid om te schrijven voor Amnesty. Er is kindernevendienst en creche voor 0-4 jaar. De jeugdkerk meldt: Herfstvakantie! Vrijdag 26 oktober Rock Solid om 19.30 op de zolder in de Voorhof. i n d DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 17 OKTOBER 2001 PAGINA 5 o a n 3 ■F Bi 'UDERBUREAU MIDDEN-BRABANT Met de komst van de euro moeten er in Nederland 1,8 miljard munten worden omgewisseld. Het is onmogelijk om al deze munten rond de jaarwisseling te verwerken. Stort daarom nu al op uw spaarrekening, vóór de euro komt. Doet u dat vanaf nu tot 1 december, tijdens de Inzamelweken. Dan rekenen we op uw komst en voorkomt u dat u straks lang in de rij moet staan. U kunt uw muntgeld sorteren en inleveren met de speciale muntenknip, die u gratis kunt afhalen, onder andere bij uw bank. Uw storting gaat dan snel en probleemloos. VIA GAST

Weekblad Moergestels Nieuws | 2001 | | pagina 5