Reeks van tien concerten voor een aandachtig publiek SKI Loon- en Transportbedrijf BRUURS,., GRONDVERZET KIPTRAILERTRANSPORT CONTAINERSERVICE CULTUURTECHNISCHE WERKEN Tel. (013) 513 1496 Fax (013) 513 3963 ■Stichting Tdelzijn Ouderen _/^(oergestel DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 3 OKTOBER 2001 Noud Smits K.B.O. AFDELING MOERGESTEL traditie - rondom de uillean pipes - fris weet te houden. Nauwelijks introductie behoeft Brabander Gerard van Maasakkers, die zich in een kwart eeuw heeft ontwikkeld van liekeszanger tot chansonnier zonder onderweg zijn Brabantse teksten tong te verloochenen. Op zondagmid dag 21 april doet hij Oisterwijk aan. Het eerste GUO-seizoen sluit op zaterdag 11 mei met de tweede barbershopavond. Het IJsselstein Show Chorm en vrouwenkampioenskwintet Just Buzzz smeren de kelen in hun opmaat tot de afterglow van de avond. RIKKEN EN JOKEREN Vrijdag 5 oktober is het rikken en jokeren in de Roozendries om 13.30 uur. Kom gezellig meedoen. De hoogst gespeelde punten van 21 september: Riet Malles met 273 punten, Lies van de wouw met 254 punten Mien Burgers met 245 punten. Proficiat! JUBILEUM KAMPIOENSCHAPPEN Op woensdag 26 september zijn de kampioen schappen Rikken en Jokeren te Kaatsheuvel in een prachtig tournooi gespeeld. Geleid door de afdeling Waspik hebben we met 15 mensen uit Moergestel genoten van een fijn middag met aan het slot vele prijzen en ereprijzen. Een prijs viel ook in onze afdeling, Leny, proficiat! Hiierbij wil ik ieder bedanken voor hun inzet en vervoer. Het was geweldig. H.D. Het programma De serie opent op zondagmiddag 7 oktober met Beggars Row, een Schotse formatie die naadloos in de rijke folktraditie van de Cale donian Highlands past. Met bagpipes, kilts en zelfs acrobatischeacts. De eerste van twee barbershopavonden staat op het affiche van zaterdagavond 27 oktober. Het Op de agenda voor de raadsvergadering van 20 september a.s. wordt onder meer het voorstel gedaan om het pand Oirschotseweg 11, woonhuis te Moergestel voor rijkssubsidie in aanmerking te laten komen. AÏs de gemeenteraad met het voor stel akkoord gaat, dan wordt daarmee voor wat betreft dit monumentale pand de prioriteitenlijst van rijksmonumenten voor 2001 vastgesteld. deelde zijn zienswijze niet, daar hij “Over ’t Water” plezierig woonde. Er werd besloten tot bouw van een nieuwe pastorie op de oude plaats, waarbij dan ook materialen van het oude pand gebruikt zouden moeten worden. Deze bepaling kan derhalve de aanwezigheid verklaren van kenmerken in het huidige “Broothuys”, die verder teruggaan dan de 18e eeuw. Op een juni-avond van het jaar 1776 werd Moergestel geteisterd door een hagelramp, waardoor de oogst vernield werd. De schade werd geraamd op 13.051,-. De predikant kon in deze omstandigheden moeilijk anders doen dan voorlopig af te zien van zijn voornemen om de pastorie te realiseren. Er lagen immers voor het gemeentebestuur andere prioriteiten. Als er wat gerepareerd werd, dan zou de predikant het nog wel een poosje in het oude pand uithouden. Een jaar later komt het nieuwe plan opnieuw ter tafel als “geen langer uytstel konnende lij den”. Op 15 augustus 1777 vond de aanbesteding plaats. Het werk werd gegund voor 3.850, aan Waltherus van Kerkoerle uit Best. Voor de aannemer stelden zich borg Hendrik Verlies uit Boxtel en Hendrik de Rooy uit Best. Architect Van Erven en timmerman Pieter Vriens zagen zich belast met toezicht op het werk van de aannemer. De uiterste termijn van oplevering was vast gesteld op 1 oktober 1778. Een door de Boxtelse landmeter Jan Francis de Wijer aan Anthony van Erven uitgebracht rapport bracht een aan tal punten aan het licht, waarin de aannemer te kort was geschoten, zoals te lichte muur- an-kers, het niet aan de eisen voldoen van de schoorsteen, het ontbreken van de bedsteden Heuvelstraat 20, 5066 PC Moergestel vrouwenkampioenskoor The Rhine Singers en de kwartetten S.O.A.P en Remuske zullen a capella intimiteit oproepen. Uiteraard ont breekt de voor barbershoppers kenmerkende 'afterglow' aan het slot van de avond niet. Zondagmiddag 25 november is ingeruimd voor de Engelse singer-songwriter Allan Taylor. Deze innemende gentleman bouwde een dijk van een reputatie op met composities die hij wereldsterren de hitlijsten liet injagen. Een heel bijzondere editie van QUO wordt die van zaterdagavond 22 december. Harrie Fran ken, de alom geprezen verzamelaar van Bra bantse volksliederen, komt dan met zijn groep Ut Muziek langs voor een thema-concert dat zij zullen vullen met kerst- en nieuwjaarslie deren uit de Kempen. Niet te versmaden aan de vooravond van de geboorte aller geboorten! Heel ander chapiter: Show of Hands op zondag middag 13 januari. Een akoestisch rockduo, dat zich even zo goed Show ofVoices had kun nen noemen. Want deze twee Engelse multi- instrumentalisten zijn virtuoos op snaren, maar maken van hun samenzang ook iets heel spe ciaals. Tbe John Wright Band treedt aan op zaterdag avond 2 februari. De naamgever van de band heeft zich op tal van podia laten kennen als een charismatische zanger, die de betere popsongs met een folky sausje overgiet. John Wright laat zich daarbij subtiel begeleiden dooreen violist en gitarist. Eigenzinnig en geëngageerd: dat is de Schotse singer-songwriter Nick Gaughan. Hij staat zondagmiddag 17 februari garant voor een warm optreden. Volgens velen de mooiste folk stem ooit! Garva vult Durendael op zondag 31 maart. Ierse folk zoals het ooit bedoeld is: jigs, reels, ballads. Een vijfkoppige band die de Keltische Groeten uit Oisterwijk Tien pareltjes van concerten. Dat belooft Groeten Uit Gisterwijk te brengen, het jongste culturele initiatief uit de Parel van Brabant. Van barbershop tot kerstliederen uit de Kem pen: een gevarieerd programma gaat zich van oktober tot mei ontrollen in de sfeervolle aula van scholengemeenschap Durendael. Afwisselend op zondagmiddag en zaterdag avond vinden de concerten plaats. Voor het volledige programma met alle ins en outs is er de website www.guo.ontheweb.nl of anders de GUG-foon: 521 0175. Initiatiefnemers zijn Jos Creusen en zijn levens partner Anneke Dam. Met Groeten Uit Gister en de ondeugdelijkheid van de gebruikte kalk. Daarbij kwam, dat de termijn van oplevering was overschreden. Het gemeentebestuur pro beerde het werk op te dragen aan de borgen van de aannemer, doch na een beroep op de Raad van State werd - wegens langdurige ziekte van Van Kerkoerle - de termijn van oplevering ver lengd tot 1 juni 1779. Een tweede uitgebracht rapport door De Wijer en Van Erven was echter even vernietigend voor Van Kerkoerle als het eerste: hang- en sluitwerk van kelderramen onvoldoende; muurankers in lengte en gewicht beneden de maat; soldeerwerk van de dakgoot laat te wensen over; pannen op de daknok van inferieure kwaliteit; grendels aan de buiten deuren vergeten en plafond van de kelder in grote mate afwijkend van het bestek. Op 10 juni 1779 vond een heraanbesteding plaats. De tekortkomingen zouden opgelost worden door Johannes Timmermans uit Moergestel voor de som van 350,Hij had als borgen achter zich zijn twee dorps genoten Martinus Timmermans en Jacobus Mulders. Op 1 augustus 1779 kon predikant Van der Meulen zijn nieuwe pastorie betrek ken. Toen Van der Meulen kwam te overlijden en hij geen opvolger had gekregen, omdat Moergestel toen nog maar acht protestanten telde, werden de volgende bewoners van het “Broothuys” de “geestelijke doghters” of zusters van het in de Franse tijd uit hun klooster St.-Catharienendaal te Achel verdreven Franciscanessen. In 1798 was het “Broothuys” verhuurd aan particulieren voor 30,- en rekeningen van 1808,1809 en 1810 melden de posten: “Ontvangen van Cornelia Piggen (zuster) cum s. 60 gulden voor een jaar huur van de pastoryhuizinge en hof”. De dorpsbestuurders klaagden in 1809, dat het “Broothuys” - na aftrek van de onkosten - toch eigenlijk maar weinig opbracht, terwijl men, wegens oorlogslasten, zoveel geld nodig had. Toen secretaris Willem Hendrik van Kelck- hoven dan ook met het voorstel kwam het voor zijn privéwoning te kopen voor 1.400-, werd In het kader van de zogeheten behoefteraming wordt de restauratiebehoefte van rijksmo numenten geïnventariseerd. Dit is noodza kelijk voor de uiteindelijke verdeling van de budgetten voor subsidiëring. Het pand, be kend als Het Broothuys, dient op de navol gende onderdelen gerestaureerd te worden: het dak aan de rechter zijvleugel; het voeg werk; de dakgoten en de schilderwerk- zaamheden aan de buitenkant. De eigenaar, de Heer E. Piest, neemt een substantieel deel van de restauratiekosten voor zijn rekening, maar hoopt op een gunstige beschikking voor wat betreft toekenning van subsidie. Het komt in dezen als zinvol voor om nog even stil te staan bij de historie van dit markante pand. Het ’’Broothuys” werd in de jaren 1778-1779 gebouwd als protestantse pastorie. Dat dit pand echter als 17e eeuws gekwalificeerd wordt, berust vermoedelijk op een nu verdwenen steen, waarvan de overlevering verhaalt en die het jaar 1673 vermeld moet hebben. Als de predikant J.G. van der Meulen in 1776 over een nieuwe pastorie begint te praten, woont hij al zestien jaar in een pastorie aan de Oirschot seweg “Over ’t Water”. Hij beschrijft die als “van agteren met eenen groeten om waterden hof en van voren met een rojale besloote plaats voor zien”. Op 5 juni 1776 bereikte het dorpsbe stuur een klacht van predikant Van der Meulen over de slechte toestand van zijn woning. De predikant werd in het gelijk gesteld na een door de Tilburgse architect en timmerman Anthony van Erven verricht onderzoek. De architect meende, dat een nieuwe pastorie de enige oplossing zou zijn en dat die dan dichter bij de kerk diende te komen. De predikant wijk, kortweg: GUO, willen zij het culturele aan bod in hun woonplaats blijvend verbreden. Voor een aandachtig publiek dat muzikaal en theatraal vakmanschap weet te waarderen, hebben Creusen en Dam hun kersverse organ isatie voor podiumkunst in het leven geroepen. PAGINA 9 daarop ingegaan. Op 9 november 1809 was hij definitief de eigenaar. De nieuwe eigenaar WH. van Kelckhoven was sedert 1811 ook notaris. Zijn protocol loopt tot 1829, in welk jaar het werd overgenomen door zijn zoon David Manus, die al in 1821 de func tie van gemeente-secretaris waarnam. Meer dan een eeuw hadden de voorvaderen van Van Kelckhoven als koster, onderwijzer en gemeen te-secretaris een rol in Moergestels openbaar leven vervuld. In 1843 wordt het “Broothuys” overgeschre ven op naam van dochter Elisabeth Henriette van Kelckhoven. Deze was toen reeds enige jaren weduwe van J. van Breda. In kadastrale leggers wordt het complex van het “Broot huys” omschreven als “huis en schuur: 6 roeden dertig ellen, boomgaard: 4 roeden 90 ellen, tuin: 58 roeden 70 ellen.” Nog vpór de dood van Elisabeth gaat het “Broothuys” over op haar zoon Ignatius Corne lls Michaël van Breda (1824-1905), die notaris te Oisterwijk was en in huize “Het Hof” aan de Dorpsstraat woonde. Het huis van Jan Pay- mans aan de Dorpsstraat 31 draagt nog steeds de naam “Het Hof” en als men naar boven kijkt, dan ziet men als versiering twee orna menten als kelk, waarmee verwezen wordt naar de naam Van Kelckhoven. De voordeur van dit pand verdient overigens ook alle aandacht). Volgens een Koninklijk Besluit van 18 maart 1901 mocht deze notaris voortaan de dubbel naam Breda Van Kelckhoven voeren. Toen was hij echter al lang geen eigenaar meer van het “Broothuys” te Moergestel. Dit was eerst enige jaren in bezit geweest van Franciscus van Heek en kreeg daarna als eigenaar de leerlooier Johannes van de Wouw, die er een bedrijf in ves tigde. In 1885 en 1887 waren er enige veranderin gen aangebracht, waartoe o.a. de bouw van een koetshuis behoorde. Bij Van de Wouws dood in 1892 kwam het huis in bezit van diens weduwe Henrica Huberta van de Sande. Volgende eigenaar werd haar zoon uit een eerste huwelijk Everardus J.M.J. Maeyer. Deze was oorspronkelijk - evenals zijn stief vader - leerlooier. In 1896 werd hij burge meester van Moergestel. Tot aan zijn dood in 1931 woonde hij in het “Broothuys”. De erfgenamen verkochten het in 1939 aan Ruurd Mast, die in de oorlog aan onder meer joden onderdak bood. Dokter Th. van Delft sr., huisarts in Moergestel, heeft er nog even in de aanbouw zijn praktijk gehad. Mevrouw Mast vertrok in 1967 naar Hoevelaken en tijdens de leegstand bleek het huis prijsgegeven aan de el ementen van de natuur en aan baldadigheid. De ruiten werden ingegooid en de vitrage wap perde naar buiten. De mistroostige aanblik was voor sommigen aanleiding om de naam “Broot huys” te wijzigen in “Spookhuis”. In 1970 werd het pand verkocht aan de Hilvarenbeekse archi- tect-leraar Henk van Ommeren, die er met eigen inbreng en subsidie van rijk, provincie en gemeente weer een bewoonbaar pand van maakte. Toen Henk van Ommeren in 1998 naar België verhuisde, kwam het monumentale pand in bezit van de familie Piëst, de huidige eige naar. Het is waard om te melden, dat het pand van oorsprong een torentje heeft gekend. Naar verluidt is dit al of niet abusievelijk terecht gekomen op de Rosephoeve, zoals wel eens beweerd wordt

Weekblad Moergestels Nieuws | 2001 | | pagina 9