Reuzen traden op voor tienduizenden Fransen 4 1 Vakantiespeurtocht in Natuurmuseum Witlox Computers DEMO Open Dag Verkiezingen? Kwestie van achterkamertjes! ■M Dé winkel met alles op het gebied van computers en meer, véél meer. Beneluxstraat 7a - Oisterwijk Peer Paorel, Gèèselse Ermelindis et Heukelomse Mie NL) ’Ambassadeurs’ oogsten opnieuw succes Subjectsubsidie A PAGINA 9 Openingstijden: ma. 10.00-18.00; di.-do. 9.00-18.00: vrij. 9.00-20.00; za. 10.00-17.00 Let op DEMO heeft van zaterdag 14 juli tot zaterdag 11 augustus ook zomervakantie en is dan dus gesloten! Beneluxstraat 7a 5061 KD Oisterwijk tel. 013-5230516 fax 013-5230519 e-mail info@witloxcomputers.nl www.witloxcomputers.nl Je vindt jongerencentrum DEMO aan de Mo lenstraat 1 in het centrum van Oisterwijk en op onze eigen internetsite www.jcdemo.nl Voor informatie: 521 5496 (tijdens openingstijden). Op zondag 24 juni houdt jongerencentrum DEMO een open dag. Het jongerencentrum is open voor alle belangstellenden. Bestuur, beheer en vrijwilligers zijn aanwezig om alles te vertellen over de doelstellingen en de ver schillende activiteiten van DEMO. Ook het internetcafé zal open zijn. Verder staan er buiten enkele stands met informatie voor jongeren en is er een kleine rommelmarkt. Altijd al eens het jongerencentrum van binnen willen zien? Graag eens kennis maken met het personeel van het jongerencentrum? Of heeft u nog brandende vragen over het jongerencentrum? Kom dan zondag 24 juni zeker even kijken. Maar er is deze week meer te doen in het jon gerencentrum. Op vrijdag 22 juni wordt het concertseizoen afgesloten met een zeer bij zonder concert. Kolos, versterkt met Tilt, zorgen voor de waanzinnige uitsmijter van het jaar. Kolos stond eerder in de Wraak van Brabant voorronde en was de favoriet van het DEMO-publiek. De deels Oisterwijkse formatie Kolos maakt Nederlandse metal. Geen slappe Nederlandstalige knuffelrock, Mensen met een uitkering komen steeds meer in een maatschappelijk en sociaal isolement. De kosten om als gezin deel te nemen aan allerlei activiteiten zijn voor mensen met een mini- mum-uitkering niet meer weggelegd. Daarom heeft de regering de subjectsubisidie ingesteld. Wat beoogt de subjectsubsidie? De gemeente heeft de mogelijkheid om een bijdrage te geven om deelname aan maatschappelijke activitei-ten te bevorderen tot maximaal f225,- per persoon - per kalenderjaar (van 1 januari tot 31 decem ber). Voor een kind tot 18 jaar en voor mensen die ouder zijn dan 65 ligt het bedrag op f450,- per persoon. Wie komt voor de subjectsubsidie in aan merking? Elke inwoner van de gemeente Oisterwijk (dus ook degenen die in Moergestel en Heukelom wonen) die'een minimum-inko- men of een uitkering hebben. Ook mensen met een AOW -uitkering en een klein pensioentje komen voor subjectsubsidie in aanmerking. Waarvoor kunt subjectsubsidie aanvragen? Een tegemoetkoming in de kosten is mogelijk voor alle activiteiten die zijn gericht op het onderhouden van sociale contacten buiten de eigen woonomgeving, zoals bijvoorbeeld: -culturele cursussen -zwem-schaats abonnement -abonnement Willem II - andere sportclubs - incidentele activiteiten - niet beroepsgerichte cursussen - abonnement Efteling, Beekse Bergen e,d. - deelname aan Wonderland (kindervakantie- week) Voor mensen van 65 jaar en ouder gelden ook nog: - abonnement op krant en tijdschrift - telefoonabonnement Heeft U nog vragen over de subjectsubsidie, dan kunt U altijd donderdagmiddag van 13.00 tot 17.00 bij miMax langskomen, Poirtersstraat 5. Wij hebben ook aanvraagformulieren voor de subjectsubsidie, die we graag samen met U invullen. Telefonisch zijn wij de rest van de week te bereiken via onze voice-mail 522 0320. Wij bellen U zo spoedig mogelijk terug. Natuurlijk kunt voor de subjectsubsidie ook bij het Gemeentekantoor, afdeling Sociale Zaken terecht om Uw aanvraag te doen. Nederland is deze traditie verdwenen onder invloed van de Hervorming en ten tijde van de Franse bezetting. Nederland heeft nu nog veertien reuzen, onder wie de reuzen van Oisterwijk, Moergestel en Heukelom. Het project waaruit deze drie reuzen zijn ontstaan blijkt de organisatie Van de vie ring van Breda 750 jaar stad in 2002 te hebben geïnspireerd om ook daar de reuzencultuur te laten herleven. Archiefonderzoek heeft uitge wezen dat Breda in de veertiende eeuw al reuzen had. SAMENWERKING De reuzen van Oisterwijk, Moergestel en Heukelom zijn ontstaan in het kader van de viering van het millennium in de gemeente Oisterwijk. De opzet was om de kort daarvoor maar rauwe metal met een groot sex-appeal. Tilt verzorgt het voorprogramma. Aanvang 22.00 uur, deur open 21.00 uur, entree f 5,00. Natuurlijk is deze week ook het internetcafé weer open. Van maandag tot en met vrijdag ’s middags van 15.30 tot 18.00 en dinsdag- en donderdagavond ook van 18.00 tot 22.00. Verder hebben we deze week voor je in de aanbieding: Disco Aloha op woensdag, Purple Haze op zaterdagavond, en filmavond op maandag. Deze week wordt de ouderwetse gangsterfilm Snatch met onder andere Brad Pitt vertoond. Aanvang 20.00 uur, entree f 2,50. En de rest van de tijd is DEMO gewoon inloop- café voor jongeren tussen de 12 en 25 jaar. Kom gewoon gezellig wat kletsen, flipperen of tafel voetballen. Van 29 juni tot en met 2 september kunnen kinderen met de speurtocht Vrije Vogels door Natuurmuseum Brabant speuren. Rond het thema vogels zijn allerlei vragen bedacht om meer te weten te komen over deze vliegende verschijningen. Vakantiespeurtocht Vrije Vogels De vogeltentoonstelling Identified Flying Objects staat in de wisselzaal opgesteld en is daarmee de kern van deze speurtocht naar vogels en hun gedrag. Vele bijzonderheden kunnen onderzocht en bekeken worden, zoals cd-rom’s en computerspelletjes, vogeleieren en veren, soorten snavels en nesten, territorium en broedgedrag. Vogelgeluiden maken bovendien een belangrijk deel uit van deze speurtocht. Ook andere tentoonstellingen zijn bij deze speurtocht betrokken. De zoekreis gaat dus door het hele museum en eindigt met een cre atieve opdracht in het museumcafé. Daar kun je een vogel vouwen, papegaai knippen of een kleurplaat kleuren. Jonge bezoekers vanaf 8 jaar zijn van harte welkom om in de zomer vakantie te komen speuren. Natuurmuseum Brabant is gevestigd aan de Spoorlaan 434 te Tilburg. Het museum is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Meer weten? Zie www.natuurmuseumbrabant.nl. AMBASSADEURS Gesteld kan worden dat de reuzen zich hebben ontwikkeld tot de ambassadeurs van Oisterwijk, Moergestel en Heukelom. Om deze drie kernen uit te dragen, worden tijdens elk optreden fol ders uitgedeeld. In Duinkerken waren deze in het Frans. Tienduizenden stonden daar langs de kant om de drie reuzen uit Oisterwijk, Moer gestel en Heukelom en het gezelschap van zes tig personen aan zich voorbij te zien trekken. Aan het einde van dit optreden mocht het gezel schap zich presenteren aan een aantal hoog waardigheidsbekleders als de burgemeester en de voorzitter van het regiobestuur. BLOEMENCORSO ZUNDERT In verband met de ingewikkelde organisatie beperkt de stichting het aantal optredens tot drie per jaar. De vraag is groter, maar meer dan drie vindt de stichting niet verantwoord. Vorig jaar gingen de reuzen onder meer naar Maastricht en naar het Belgische Ath. Het optreden in Duinkerken was het eerste optreden van 2001, dat gevolgd zal worden door optredens in Roermond en Zundert. Daar valt de drie reuzen de eer te beurt het bloemencorso te openen. in het kader van de herindeling samengevoegde kernen te laten samenwerken. Twee jaar later kan worden vastgesteld dat deze opzet ten volle is geslaagd. De drie reuzen worden beheerd door een stichting. De voorzitter is Sjef van Erp uit Heukelom, de secretaris is Henk Berben uit Oisterwijk en de penningmeester is Martien Oerlemans uit Moergestel. Rond de drie reuzen zijn zestig vrijwilligers uit alle drie de kernen actief. Zij variëren in leeftijd van tien jaar tot in de zeventig. De vrij willigers zorgen dat de reuzen, de kleding en dergelijke in goede staat blijven en dat optre dens uitgevoerd kunnen worden. Optredens vragen een fikse organisatie. Iedereen is verkleed in bij de drie reuzen passende kledij. Wanneer de reuzen optreden is het publiek getuige van een zeer kleurrijke groep. Zelfs maakt een muziekgroep er deel van uit. In de korte tijd van het bestaan heeft het Ruezengilde faam verworven in Nederland en daarbuiten. Dit is onder meer te danken aan de originele invulling die het gezelschap geeft aan optredens. In Europa bestaan duizenden reuzen. Om dan als enige Nederlanders gevraagd te worden voor een groot en kostbaar feest als in Duinkerken, betekent dat de groepering uit de gemeente Oisterwijk zich duidelijk van de rest onderscheidt. Voor elk optreden wordt bijvoor beeld een nieuw lied gecomponeerd. onze kiezers recht in de ogen kijken. Maar ook zouden we graag willen weten wat u zou willen. U bent onze beste klant, de afgelopen raadsperiode hebben veel mensen de weg naar ons gevonden, we hebben hen in de meeste gevallen goed kunnen helpen. Van u zouden we graag een bijdrage in ons verkiezingsprogramma willen hebben, niks achterkamertjes, gewoon praat van de straat. Je hoeft geen lid van onze club te zijn om mee te mogen praten, maar u hebt ongetwijfeld veel te vertellen over uw buurt. Graag maken wij ons sterk voor uw onderwerpen. Ik kan niet zo goed schrijven, ik weet niet hoe dat moet, d’r gebeurt toch niks! De uitdaging: Bent u goed met de pen: dan lever het aan, weet u niet hoe het moet, we hebben een for muliertje “voorgekookt” met alle onderwer pen waar we redelijk invloed op uit kunnen oefe nen, u kunt dat gewoon aanvragen en thuis op uw gemak aanvullen. Wedden datDoor uw inbreng is het voor u ook makkelijker om de weg naar de stembus te vinden!! U moet het wel zelf doen. BIJ WIE?? Stuur een E-mail naar cjbrands@wish.net met de vraag “formulier verkiezingsprogramma” en u krijgt het per ommegaande. Geen E-mail? Briefje naar Joh. Vermeerstraat 9,5062 LS Oisterwijk met dezelfde vraag en het komt in de bus. Ik kan het niet hard genoeg zeggen: het zijn niet de verkiezingen van de politieke partijen, maar van u als direct belanghebbende en inwoner van deze mooie gemeente! Help ons met uw visie en uw bijdragen. Carel Brands Voorzitter Gemeente Belangen De beste kijk op elke buurt en wijk Dé totaaloplossing in automatisering en computers De drie reuzen van Oisterwijk, Moergestel en Heukelom (samengebracht in de Stichting Reuzengilde Oisterwijk, Moergestel, Heukelom) zijn met succes aan het nieuwe ’reuzenseizoen’ begonnen. Als enige reuzen uit Nederland deden Peer Paorel, Gèèselse Ermelindis en Heukelomse Mie afgelopen zondag 17 juni mee aan een internationale reuzenmanifestatie in het Franse Duinkerken. Tijdens de feest in de havenstad in het noord westen van Frankrijk waren vijftig Europese reuzen van de partij. Het evenement was door de gemeente van deze stad georganiseerd om een jubileum van de eigen reuzen te vieren. Het noord-westen van Frankrijk telt ongeveer 400 reuzen. Deze traditie leeft daar sterk. Dit heeft te maken met de Vlaamse invloed, die nog steeds merkbaar is omdat ouderen een Vlaams dialect spreken. De reuzenfolklore is een van oorsprong Vlaamse cultuur. Een paar eeuwen geleden had ook elke zichzelf respecterende Nederlandse plaats een of meerdere reuzen. In DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 20 JUNI 2001 Volgend jaar 6 maart 2002 zijn er weer verkiezingen. Weer die propaganda, weer veel folders, weer veel beloften, kortom steeds weer de vraag waarom de kiezer niet naar de stembus komt. Met een lage opkomst nemen we toch genoegen en er wordt toch weer een plaatselijk bestuur gekozen. Een bestuur- saccoord dat op die basis “zeer democra tisch” tot stand is gekomen. U, als belanghebbende, stond er bij en keek er naar en weer maar op de verjaardagsfeest jes voldoende gesprekstof over die paar man die toch maar mooi de dienst uitmaken. Wie herkent dit niet? Het is natuurlijk niet eerlijk om u die gesprek stof te ontnemen en wat wordt het ongezellig als je er al helemaal niet meer over kunt pra ten, maar tochAls je nou eens kunt zeg en: dat onderwerp in het bestuursakkoord is van mij, zou je dan niet trots zijn èn een stukje democratie herkennen. Dacht u nou echt dat dat onmogelijk was?? Elke politieke partij is nu bezig met het schrij ven van het verkiezingsprogramma, ik hoor het al weer: u zegt het zal wel en herkent er niets in. Wij, van Gemeente Belangen, moeten nog beginnen met het verkiezingsprogramma. We wachten daar ook graag mee, want dit programma is namelijk niet van ons! Wij, met de Beste Kijk op Elke Buurt en Wijk, weten best wat we willen. Dat hebben we bewezen in het bestuursakkoord en de afgelopen raadsperiode, met een goed gevoel kunnen wij

Weekblad Moergestels Nieuws | 2001 | | pagina 9