De ouderenzorg, het echte werk! Wij nodigen u graag uit! STOK STOK VASTGOED Geschiedenis van Moederdag’ pi J.M.A. Stieger TANDARTS Rabobank De praktijk is gesloten van woensdag 16 t/m vrijdag 18 mei Graag zien of horen wij uw reactie vóór 16 mei 2001. Het complete programma wordt ruim van tevoren naar u toegestuurd. Ja, ik ben geïnteresseerd in het beleggingsseminar en meld mij aan. Naam: Adres: Postcode en woonplaats: Telefoonnummer: Aantal personen: (max. 2 personen) Antwoordcoupon Rabobank Moergestel Via bijgevoegde antwoordcoupon kunt u aangeven of u geïnteresseerd bent in deze avond. U kunt zich tevens aanmelden op telefoonnummer (013) 505 88 20. Op deze avond willen wij u graag meer vertellen over de volgende onderwerpen: Het doelrisicoprofiel. Hoe ondersteunt Iris Research u bij uw beleggingskeuze? De Technische Analyse (door technisch analist van de Robeco Groep). Graag nodigen wij u uit voor het beleggingsseminar ‘Meer effect met beleggen door Technische Analyse’ op woensdagavond 30 mei 2001 in ‘De Eikelaar’ te Diessen. Voor advisering bij al uw onroerend goed-transacties. Bemiddeling bij aan- en verkoop van onroerend goed, verhuur en beheer. Voor spoedgevallen wordt waargenomen door: Tandarts L. Louwers Burg. Vogelslaan 69 OISTERWIJK Tel. (013) 528 28 50 Voor informatie of een vrijblijvend gesprek (013) 513 6292 b.g.g. 06 - 55 10 25 82 Oirschotseweg 60, 5066 CJ Moergestel Mensen over de hele wereld hebben moe ders al duizenden jaren geëerd. In de oud heid werd de naam moeder gegeven aan dingen en plaatsen waarvan zij hielden en eerden. Moeder aarde, moeder natuur, etc. ’Moeder Zondag’ was een kerkelijke feestdag in Europa lange tijd geleden in de middeleeuwen. Het werd op de zondag voor Pasen gevierd. In die dagen verlieten mensen hun thuis op jonge leeftijd om te 'werken of te leren. Elke lente kwamen de kinderen thuis op deze zondag. Zij be zochten hun kerk en moeder en namen geschenken voor beiden mee. ‘Nog te weinig mensen weten wat er zich bin nen de muren van een verpleeghuis afspeelt’, zegt Dorthy van Antwerpen. Ze is werkzaam als verzorgende op een afdeling in verpleeg huis Sint Elisabeth in Goirle. Op de afdeling waar zij werkzaam is, verblijven mensen met een psychogeriatrisch ziektebeeld, beter bekend als dementie. ‘Mensen hebben vaak het idee dat mensen in een verpleeghuis de hele dag op bed liggen. In het verpleeghuis proberen we ernaar te streven om mensen een zo ‘n normaal mogelijk dagritme te geven. Dat betekent onder andere dat bewoners overdag in een gezamenlijke huiskamer verblijven en zoveel mogelijk uit bed worden gehaald.’ Het werken met demente ouderen vraagt van verzorgenden dat men creatief is in het zoeken naar mogelijkheden om contact te maken met een bewoner. Op de afdeling waar Dorthy werkzaam is doet men dit bijvoorbeeld door middel van snoezelactiviteiten. Tijdens zo’n activiteit wordt geprobeerd een sfeer te creëren waarin de bewoner zich kan ontspannen. Eén van de aantrekkelijke aspecten van het werken in de zorgsector is volgens Dorthy de samenwerking met andere collega’s. ‘Op de afdeling maak je deel uit van een team. Samen met collega’s en andere disciplines die in het verpleeghuis werkzaam zijn ga je op zoek naar de beste mogelijkheden om een bewoner te verzorgen en begeleiden’. Regina van Rijsewijk is verzorgende en werk zaam in verzorgingshuis De Reuselhof in Moergestel. De Reuselhof is een relatief klein zorgcentrum waar ouderen wonen die ondersteuning nodig hebben bij dagelijkse activiteiten zoals wassen, aankleden, eten en drinken. Regina geeft aan dat het geen bewuste keuze is geweest om in de ouderenzorg te gaan werken. Na het afronden van haar studie, nu zo’n tien jaar geleden, stond vast dat ze in de gezondheidszorg wilde werken. Met name het contact dat je in het werk hebt met mensen spreekt mij bijzonder aan, zegt Regina. ‘Ik vind het prettig om werkzaam te zijn in een klein zorgcentrum. Je kent alle bewo ners en kunt echt een relatie met ze opbouwen. Als ik een aantal dagen vrij ben geweest krijg je van sommige bewoners wel eens te horen dat ze je gemist hebben en dat doet je dan goed. Gewaardeerd worden in je werk door bewo ners en collega’s is van belang’. Persoonlijk besteedt Regina niet veel aandacht aan de dag van de verpleging op 12 mei. Wel vindt ze het van belang dat er landelijk stil wordt gestaan bij het werken in de zorg. VOORJAARSUITSTAPJE Op zaterdag 19 mei gaan we met een bus naar de Morgenzon in Zeeland. De kosten zijn voor leden f 5,- en voor niet-leden f 5,- We vertrekken om 21.00 uur op het St. Jansplein. Opgave is verplicht bij Yvonne Antonis Tel. 513 3283. KARTEN Op vrijdag 8 juni gaan we weer met z’n alle gas geven op de kartbaan in Tilburg. Als er mensen zijn die er met een auto naar toe willen rijden, graag. De kosten zijn voor leden f 12,50; de niet-leden betalen de gewone prijs. We vertrekken om 20.45 uur bij D’n Tob. Opgave is verplicht bij Martijn van Korven. Tel. 513 3460. AFSLUITING SEIZOEN Op zondag 17 juni wordt het KPJ-seizoen weer afgesloten. Dat doen we dit jaar op een zeer spe ciale wijze. We gaan per fietstrein naar een mooi stationnetje in Oirschot om daar even te tanken, en vanaf daar gaan we naar de barbe cue bij D’n Tob. Om met de trein mee te kunnen moet je om 13.00 uur bij D’n Tob zijn en als je alleen wilt eten dan ben je vanaf 18.00 uur van harte welkom. Iedereen die met de trein mee wil moet zich opgeven bij Martijn van Korven. Tel. 513 3460. Zet deze activiteiten goed in de agenda, en geef op tijd op. De vrouw die moederdag zoals we het nu vieren ’uitgevonden’ heeft was Anna Jarvis. Ze was geboren in Crafton, West Virginia. Ze is nooit getrouwd en heeft nooit zelf kinderen gehad. Anna Jarvis zei dat haar belangrijkste werk het lief hebben eit eren van moeders was. Ze be gon bij haar eigen moeder, Anna Reeves Jarvis. Zeven kinderen van moeder Jarvis stierven toen ze jong waren. Alleen Anna, een zus en twee broers leefden. Moeder Jarvis was erg bedroefd om de dood van haar kinderen maar na een tijdje besloot ze dat de beste manier om haar verdriet te vergeten was door anderen te helpen. De rest van haar leven hielp ze anderen in Crafton. Moeder Jarvis stierf in 1906 op de tweede zondag in mei met Anna bij haar zijde. Op deze dag besloot ze om iets te organiseren om alle moeders te eren. Ze vertelde kerk leiders wat ze wilde. Deze vonden het een goed idee en de eerste moederdag zou plaatsvinden in 1907 in Crafton op de tweede zondag in mei. Anna bracht 500 anjers met zich mee en gaf deze aan iedere moeder in haar kerk op die dag. Deze dag zou ieder jaar herhaald worden in Crafton maar Anna wilden dat moed erdag in meer steden gevierd werd. Anna praatte met uitgeverijen, zakenlieden en kerkleiders in het hele land en ze schreef meer dan 10.000 brieven onder andere aan de gouverneur van West Virginia. In 1910 de gouverneur riep de hele staat op moe derdag te vieren. Opnieuw op de tweede zondag in mei. Anna ging met haar idee naar de toenma lige president van de Verenigde Staten, Woodrow Wilson, die moederdag in 1914 tot nationale feestdag uitriep. Sinds dat jaar wordt iedere tweede zondag in mei moederdag gevierd... K MOERGESTEL den. Daarnaast moet je als medewerker van de dagbehandeling rust kunnen uitstralen en geduldig kunnen zijn. ‘Als een deelnemer onrus tig is probeer je als verzorgende rust in de situ atie te brengen door te achterhalen wat de oorzaak is van de onrust’. Op de dag van de ver pleging worden de medewerkers meestal even in het zonnetje gezet en krijgen zij vaak een kleine attentie. ‘Het is leuk dat er op deze dag aan ons gedacht wordt, maar belangrijker is het dat er op deze dag aandacht is voor het beroep van verzorgende en verpleegkundige. Voor de toekomst is het van belang dat vol doende mensen gemotiveerd worden om te gaan werken in de zorg.’ Een ziekenverzorgende werkzaam in verzorg ingshuis De Schakel in Goirle geeft aan dat het moeilijk uit te leggen is waarom iemand kiest voor het werken in de ouderenzorg. ‘Het beroep trekt je of het trekt je niet, het is denk ik een gevoelskwestie die niet te omschrijven is. Het Contact hebben met bewoners en het gevoel hebben hen te kunnen ondersteunen, daar doe je het voor’! Degenen die meer willen weten over het werken in de ouderenzorg, kunnen contact opnemen met de afdeling Perso neelszaken van Stichting De Runne (531 5200). Een ander aantrekkelijk aspect is de waarde ring die je krijgt van de bewoner. ‘Misschien niet altijd rechtstreeks en met heel veel woorden, maar je merkt dat je vaak met hele kleine din gen iets kunt betekenen. Het is boeiend en afwisselend werk!’ De dag van de verpleging? ‘Ja, wat zegt dat mij? Het is van belang dat er stil wordt gestaan bij het werken in de zorg. De vraag is alleen of één dag per jaar voldoende is!’ Elly van Rooy is werkzaam op de dagbehan deling psychogeriatrie (PG) in verpleeghuis Sint Elisabeth. Voor mensen die nog thuis of in een verzor gingshuis wonen, bestaat de mogelijkheid om een aantal dagen per week deel te nemen aan de dagbehandeling. Deelname is bedoeld om opname in het verpleeghuis zolang mogelijk uit te stellen of te voorkomen. ‘Binnen de dagbehandeling proberen we de deelnemers een zinvolle dagbesteding te bieden. Hierbij is het bieden van structuur van belang’. Aan de muur van de huiskamer hangt een RO- bord waarop onder andere staat aangegeven welke dag het is, welke seizoen, welke jaartal en welke activiteiten die dag ondernomen zullen worden. RO staat voor realiteit oriëntatietrai- ning. Het bewust noemen van de onderwerpen die op het RO-bord staan, prikkelt de deelne mers het geheugen te trainen. Medewerkers die werkzaam zijn binnen de afdeling dagbehandeling dienen inzicht te hebben in de problematiek van de deelnemers. Elly geeft aan dat het van belang is dat deel nemers niet overvraagd worden. Het is voor deelnemers vaak confronterend als men zelf merkt dat men dingen niet meer kan onthou- Mensen die vertellen dat ze in de ouderenzorg werkzaam zijn, krijgen vaak als reactie van buitenstaanders: ‘Goh, dat jij dat kunt, het is vast heel zwaar werk’. Het imago van werken in de gezondheidszorg is helaas nog steeds niet bijster goed. Wanneer gedacht wordt aan het beroep ‘verzorgenden’ dan wordt vaak gedacht aan een zuster in een witte jurk die met po’s aan het ren nen is. Het is een beeld dat moeilijk te veranderen is. In de regio Goirle, Hilvarenbeek, Moergestel en Oisterwijk werken dagelijkse hon derden mensen met veel motivatie en inzet in de ouderenzorg. In het kader van de Dag van de Verpleging (12 mei) vertellen medewerkers van Stichting De Runne over hun baan en hun beweegredenen om in de ouderenzorg te gaan werken. DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 9 MEI 2001 PAGINA 5 >7

Weekblad Moergestels Nieuws | 2001 | | pagina 5