Witlox Computers ivermaken? Waar kan ik met Koninginnedag een Koninginnedag is een nationale feestdag Het adres voor: Dé winkel met alles on het gebied van computers en meer, véél meer. Beneluxstraat 7a - Oisterwijk Advies Levering, installatie beheer Begeleiding Internet services Online in de samenleving. Koninginnedag 2001: Maxima(al) Oranje? u uw bankzaken waar en wanneer u maar wilt. Per telefoon via de Rabofoon of op internet. Om uw saldo te checken, een bedrag over te maken of aandelen te kopen. Snel, safe en heel gemakkelijk. Eerst meer weten? Kom langs of kijk op www.rabobank.nl Rabobank Rabobank Moergestel, Raadhuisstraat 9, tel. (013) 513 63 73 Bron: RVD Helpdesk en op lokatie Hard- en software, netwerken, supplies Bij installatie, onderhoud en aanpassing Maken en onderhouden In de hoop dat 30 april extra oranje gekleurd zal worden door het bijna spreekwoordelijke Oranjezonnetje feliciteer ik namens de Oister- wijkse gemeenschap Hare Majesteit en haar familie en wens u allen een Maxima(le) Oranje- dag toe. De burgemeester van Oisterwijk, drs. Y.C.Th.J. Kortmann I "“"felfs op feestdagen, zijn we open. Tenminste, als u kiest voor Random Access Banking. Daarmee doet de vijftigste verjaardag van de Koningin in 1930. KONINGIN JULIANA In de tijd dat Koningin Emma, de moeder van Koningin Wilhelmina, in de zomer op Paleis Soestdijk woonde, was het gebruikelijk dat de bevolking van Baarn haar op haar verjaardag (2 augustus) een bloemenhulde bracht. Na haar huwelijk betrok Prinses Juliana Paleis Soestdijk en nam zij op haar verjaardag (30 april) deze tra ditie van haar grootmoeder over. Met de inhuldiging van Juliana tot Koningin der Nederlanden werd Koninginnedag automa tisch verplaatst naar 30 april en groeide het bloemendefilé uit tot een nationale manifesta tie. Vanaf midden jaren ’50 werd het défilé langs het bordes van Paleis Soestdijk via de televisie uitgezonden. Tijdens de regering van Koningin Juliana werd het langzamerhand gebruikelijk, dat iedereen op Koninginnedag een vrije dag kreeg, waardoor 30 april een nationale feestdag werd. KONINGIN BEATRIX Koningin Beatrix heeft, zoals gezegd, als eerbe- toon aan haar moeder in 1980 besloten Koninginnedag op 30 april te handhaven. Wel veranderde zij de viering ervan, door zelf het land in te gaan en de festiviteiten in een of twee plaatsen bij te wonen. Tussen het moment dat de burgemeester deze felicitatie schreef en het moment van publicatie is er, zoals u ongetwijfeld weet, de beslissing genomen dat Koningin Beatrix de komende Koninginnedag thuisblijft... Hoewel het ieder jaar weer een fantastische Oranjedag is waar heel veel Nederlanders niet alleen naar uitkijken, maar het met name met veel enthousiasme vieren, straalt Konin ginnedag 2001 wel heel erg oranje! Althans daar ziet het naar uit. En er zijn immers rede nen genoeg om dit jaar 30 april extra Oranje- getint te laten zijn. Op de eerste plaats vieren we natuurlijk de ver jaardag van Hare Majesteit Koningin Beatrix. Op zichzelf traditioneel al reden genoeg om onze nationale driekleur met Oranjewimpel uit te steken. Maar zoals gezegd er is meer Vrijdag 27 april is Kroonprins Willem-Alexan der jarig. En juist hij zal samen met zijn stra lende Maxima ongetwijfeld middelpunt zijn van ons Oranjefeest. De hectische maanden, weken, dagen die vooraf gingen aan hun verlo ving zullen ongetwijfeld aanleiding zijn voor heel veel Nederlanders om hun genegenheid voor de Koninklijke familie extra oranjeaccent te geven. Voeg daarbij het aanstaand huwelijk (19 mei) van Prins Constantijn met Laurentien en de geboorte van Anna, dochter van Prins Maurits en Marilène, kleindochter van Prinses Margriet en de jarige Pieter van Vollenhoven én achterkleindochter van de eveneens jarige Prinses Juliana en Prins Bernhard en het Oran jefeest is echt compleet. Reden genoeg dus voor óók heel veel inwo ners van Oisterwijk, Moergestel en Heukelom om de vlag uit te steken en deel te nemen aan de Oranjefestiviteiten, die door de Oranjevereni ging en het Oranjecomité in de verschillende kernen en op vele locaties met zoveel Oranje gevoel georganiseerd zijn. Het Oranjefeest in Nederland kan niet meer stuk zou je zo zeggen. Alleen... Zoals zo ongeveer iedere Nederlander weet, kan de Mond- en klauwzeercrisis (MKZ) dat prachtige nationale feest volledig tenietdoen. Uitbreiding van die vreselijke epidemie in de komende dagen zal ongetwijfeld verstoring of afgelasting van vele, zo niet alle Oranjefes tiviteiten in (grote delen van) Nederland beteke nen. Voor velen, en met name al die mensen die met tomeloze energie aan de organisatie hebben meegedaan, zal dat een reuze teleurstelling be tekenen. Anderzijds moeten en zullen wij er begrip voor opbrengen om op die wijze mee te werken aan het bestrijden van MKZ die al zoveel leed heeft veroorzaakt. Ook dat is de kracht van Nederland: We vor men niet alleen een eenheid op hoogtijdagen, maar zijn ook één en leven mee op momenten als er bij wie of waar dan ook ter wereld gele den wordt en onze hulp nodig is. Voor die eenheid staat Hare Majesteit samen met haar familie bij vele Nederlanders symbool en dat wordt al jarenlang met heel veel oranje extra geaccentueerd op Koninginnedag. Dé totaaloplossing in automatisering en computers Op die dag worden in het hele land door onder andere de plaatselijke Oranjeverenigingen feesten en evenementen georganiseerd. De Koningin bezoekt samen met Prins Claus en met andere leden van het Koninklijk Huis in een of twee plaatsen de Koninginnedag- feesten. Het bezoek van de Koningin aan de feesten wordt altijd live uitgezonden op de televisie. 30 april Koninginnedag wordt gevierd op 30 april (en als dat een zondag is, op 29 april). Koningin Beatrix gaf op 30 april 1980 in de toe spraak ter gelegenheid van haar inhuldiging aan dat zij Koninginnedag wilde blijven vieren op de verjaardag van haar moeder, Koningin Julia na. Tijdens de regering van Koningin Wilhel mina en Koningin Juliana was het de gewoonte dat Koninginnedag gevierd werd op de ver jaardag van de Koningin, respectievelijk 31 augustus en 30 april. Koningin Beatrix wilde met het besluit Koninginnedag te blijven vieren op de verjaardag van Koningin Juliana een eerbetoon aan haar moeder brengen. PRINSESSEDAG Op 31 augustus 1889, de verjaardag van Prinses Wilhelmina, werd voor het eerst Prinsessedag gevierd, de voorloper van Koninginnedag. Het initiatief voor de viering werd genomen door de liberalen, die met het feest de nationale een heid wilden benadrukken en daarmee de een heid in eigen gelederen wilden verstevigen. De Prinsessedag kon de plaatselijke oogstfeesten vervangen, die aan het einde van de zomer wer den gehouden. Na het overlijden van Koning Willem III in 1890 werd de eerste echte Koninginnedag gevierd. KONINGIN WILHELMINA Omdat Koninginnedag ook de laatste dag was van de traditionele schoolvakantie, werd het al gauw een feestdag voor de kinderen. De viering van de dag kreeg in 1902 een extra impuls nadat Koningin Wilhelmina ernstig ziek was geweest. Het bericht van haar herstel werd met grote vreugde ontvangen en zorgde ervoor dat de viering van Koninginnedag een echt volksfeest werd. Overigens woonde de Koningin en haar familie op Koninginnedag geen festiviteiten bij, tenzij er een speciale reden voor was, zoals PAGINA 5 Witlox Computers Beneluxstraat 7a 5061 KD Oisterwijk tel. +31 (0)13-5230516 fax +31 (0)13-5230519 e-mail infoftvvitloxconipu iers.nl Openiiigslijclen: ma. 10.00 - 18.00 di.-do. 9.00 - 18.00 vrij. 9.00 - 20.00 za. 10.00 17.00 ’DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 25 APRIL 2001

Weekblad Moergestels Nieuws | 2001 | | pagina 5