Wetenswaardigheden over de ’Corneliushoeve Even bijpraten... Jeugdschrijvers op bezoek in Oisterwijk IVN-wandeling: mossen gezocht Protestantse Gemeente Oisterwijk ÖE GÈèSELSE’ - WOENSDAG 21 MAART 2001 PAGINA 9 (vervolg van de voorpagina) te mogen verzorgen. Soms ben ik het weekend Zeven kinderen Huijsmans zagen op “Cor neliushoeve” het levenslicht, te weten: Nel, Piet, Bab, Riet, Geert, Koos en Kees. De boerderij is gelukkig al die jaren intact gebleven. Teneinde het huisperceel te ont sluiten is bij de bouw van een schuur in 1953 had hij bewust zijn kar op het land laten staan om te voorkomen, dat deze door de Duitsers gevorderd zou worden. Voor alle zekerheid nam hij echter de kar voor het komende weekend toch maar mee naar huis en juist Oisterwijkseweg 43, Moergestel Tel. (013) 513 2268 Het beslag van de deurklink vermeldt het jaartal 1834. Pas vijfen vijftig jaar later werd villa “Hoogen Huizen" gebouwd. Elk jaar in januari en februari komen voor de brugklassen en de groepen 8 uit Oisterwijk en Moergestel een aantal schrijvers op bezoek. De bibliotheken Oisterwijk en Moergestel in samenwerking met scholengemeenschap Durendael organiseren dit evenement. Wederom was het een groot succes. Ellen Tijsinger, Bobje Goudsmit en Simone v.d. Vlugt wisten de kinderen te boeien met hun verhalen. De kinderen hadden van te voren boeken gelezen van deze schrijvers en konden dan in levende lijve hun vragen afvuren. Helaas gingen de bezoeken van Lieneke Dijk- zeul niet door vanwege een operatie. Gelukkig kunnen de pechvogels een andere schrijver in april/mei ontmoeten: Reine ten Bruggencate. In totaal hebben dan 24 klassen, 10 brugklassen en 14 groepen 8 kennis mogen maken met hun favoriete schrijver. Wie het kleine niet eert..Dat is zeker van toe passing op de “nederigste groep in onze plan tenwereld, de mossen. Op zondag 25 maart is er voor degenen met interesse voor het kleine en bijzondere de gelegenheid om met ervaren kenners de mossenwereld rondom het Bezoe kerscentrum te gaan verkennen. Mossen vind je overal: gewoon op de grond, op levende en dode bomen, maar ook tussen de voe gen van stoepstenen, op muren en daken. Je staat er versteld van hoe veel soorten mossen je op een wandeling tegenkomt, ieder op zijn eigen specifieke plek. En al zijn ze allemaal groen, toch zijn er veel kleurschakeringen. Na een zo’n wandeling zult u geen mossendeskundige zijn. Maar hopelijk wordt u verrast en geboeid door deze veelzijdige plantengroep. We verzamelen om 14.00 uur.Deelname is gratis. vrij en dan ben ik wel eens hier in de kerk. Ik ben zo wel eens elders naar de kerk gegaan, maar ik moet zeggen, dat ik me toch in “onze” parochie het beste op mijn gemak voel. Veel mensen hebben gevraagd of ik op (in?) de Korenschuur ’n goeien aord” heb... Nou en of. Het is een fijn appartement en hier wonen allemaal lieve mensen. Nou zou ik aan u allemaal ook willen vragen: en U, hoe maakt u het? Hier en daar vang ik antwoorden op. En die zijn verschillend, zoals het leven voor mensen verschillend is...Voor wie het niet zo goed maken en wat narigheid mee moeten maken: Alle goede moed! Voor wie gelukkig zijn: Van harte gegund en: Houden zo! In de parochie gaat het goed, heb ik de indruk. Een paar fijne mensen hebben het werk overgenomen en zij worden bijgestaan door de onvolprezen vrijwilligers! Natuurlijk gaan sommige zaken een beetje anders. Dat kan heel verfrissend zijn. Ik wil u zeggen: Allemaal samen met vertrouwen verdergaan! En tenslotte: 'Moergestel-Nieuws', bedankt! En: ’Gèsselse’, veel succes! jpvan t]cn ©roek Vijf en twintig jaren lang “Moergestel-Nieuws”... Een felicitatie en veel complimentjes waard! Het was een zilveren bijdrage aan communicatie binnen ons dorp. Een belangrijk element in het gemeenschapsleven. De Duitse bezetter heeft zowel ten aanzien van de boerderij als van ’’Hoogen Huizen” zijn sporen nagelaten. Kapel, sacristie en de kleine kamertjes in de villa werden “rücksichtslos” ges loopt, want er moest ruimte gecreëerd worden voor het “Herrenvolk”. Achter de boerderij, achter de vijver en het houtgewas, bouwden de Duitsers twee aaneengesloten stallen, geschikt voor negentig paarden. In plaats van een vloer van beton bestond deze uit sintels. In een gesprek met Bab en Geert worden herin neringen aan die tijd weer opgehaald. Hun Oom Frans, een oudere broer van hun vader, diende als knecht op de boerderij. Toen hij over het bruggetje, dat over een slootje naast de vijver liep, in de richting van de boerderij ging, vond hij een horloge. Schijnbaar had iemand dit gezien en hij moest mee naar het gemeen tehuis, waar de Ortskommandant kantoor hield. Om Frans wat schrik aan te jagen hadden de begeleidende Duitsers bij het passeren van de Reusel het over het idee om hem maar “in der FluB zu ersaufen”. Ome Frans heeft zes weken in de strafgevangenis van Scheveningen moeten doorbrengen! Het scheelt niet veel, of al die vijf en twintig jaren heb ik week-in-week-uit kopij aangeleverd in de vorm van kleine artikeltjes, gedichten met Kerstmis en Pasen, die dan de voorpagina mede verzorgden, de berichten uit de parochie... Ik ben dankbaar dat dit blad er was en altijd alles heeft geplaatst wat ik heb aangeleverd. Soms vroegen collega’ s en anderen wel eens aan mij: “Hebben jullie geen parochieblad?” En met enige trots kon ik dan vertellen, dat wij dat niet nodighadden. Wij hadden immers ’Moer gestel-Nieuws’! Geloof maar, dat ik nog altijd alles blijf volgen door dit weekblad. Nu Martien gevraagd heeft een artikeltje te schrijven in dit jubileumnummer, biedt zich mooi de gelegenheid aan, om even bij te pra ten... Ik ontmoet nog veel mensen bij de supermarkt, bij de bakker en de slager... en veel mensen vragen belangstellend, hoe ik het maak. Wel: hier dan aan iedereen het ant woord: “Heel goed”! Ik werk met veel plezier in Den Bosch bij het buro voor huwelijk en gezin. Ik houd me daar bezig met echtscheidingen. Ik luister veel naar verhalen van mensen. Samen met anderen oordeel ik over de geldigheid van een huwelijk, dat is gestrand. Ik hoop door dit werk mensen een pastorale dienst te bewijzen. In Schijndel bij de Zusters van Liefde verzorg ik hoofdzakelijk de liturgie in het moederhuis. In dit huis wonen 105 zusters en in dit huis komen de drie honderd zusters, die elders wonen regelmatig tesamen voor bezinning en vieringen. Het is heel fijn, om daarde’cfiêrtstórt 1 de gracht over een afstand van ongeveer hon derd meter ter plaatse gedempt voor een toe gang tot boerderij en schuur. Het uiterlijk van de boerderij heeft in de loop der jaren nauwelijks enige verandering onder gaan. Ter linker- en rechterzijde van de staldeur zijn aan de voorzijde de stalraampjes met zes blauwe ruitjes verdwenen en later is in opdracht van de nieuwe eigenaar, de familie Weitjens, de boerderij wit gemaakt. toén meenden de Duitsers het vervoermid del te moeten meenemen naar Schijndel, waar zij toen naar toe moesten gaan. Bij terug komst wist de vijand bij navraag tegen Kees te vertellen, dat de kar “ganz in die Luft ge- sprengt war”. Janus Rooijakkers, die zo’n groot aandeel had in het Verzet, moest op enig moment tot de ont dekking komen, dat de Duitsers zijn paard hadden meegenomen. Janus liet het er niet bij zitten en toog op onderzoek uit en hij claimde teruggave van zijn paard. De Duitsers gaven geen krimp. Janus ging naar de weilanden bij Huijsmans, waar de Duitsers “hun” paarden hadden lopen en Janus nam er eigenhandig een mee uit de wei. Gerechtigheid was geschied. De buitgemaakte merrie heeft hem later nog wat veulens geschonken. Een moment dat Bab en Geert nog levendig voor de geest staat is het feit, dat de Duitsers op een middag kwamen waarschuwen, dat ze de brug over de Reusel zouden laten sprin gen. Voorzorgsmaatregelen werden getrof fen en zo werd besloten om de nacht door te brengen in de stal. Op 24 oktober 1944 om 19.00 uur, de vooravond van de bevrijding van Moergestel, zou de brug de lucht in gaan. Het Duitse leger mocht dan wel op zijn retour zijn, maar de spreekwoordelijke “Pünktlich- keit” was er nog steeds. Klokslag zeven uur volgde een enorme dreun, waardoor de stal deur van het “slaapvertrek” van de familie Huijsmans open sloeg en de brug was niet meer! De oorlogstijd was er een van behelpen. Men moest zuinig omgaan met energie en Bab en Geert herinneren zich nog hoe een Duits sol daat in hun boerderij op diverse plaatsen, zoals de zolder, de klein kamer, de opkamer en de geut keuken), met behulp van fietslampjes een verlichtingsketen had aangebracht. Zoals de familie Huijsmans in de loop der jaren verschillende knechts gekend heeft (Driek Willems, Frans van de Ven, Kees de Rooij en de eerder genoemde Frans Huijs mans), zo heeft ook “Hoogen Huizen” voor langere of kortere tijd nogal wat bewoners gek end, van wie we onder meer noemen de paters Assumptionisten met pater Lambertus van het Verzet, priester-kunstenaar Egbert Dek kers en kunstenaar Jan Dijker, Jan Heems kerk, Paul Terwindt, Frans Baardwijk en Rob de Beer. Veranderingen zijn op til. De paardenstal nabij de boerderij nadert zijn voltooiing. De boerde rij zal een opknapbeurt ondergaan en ongetwij feld aangepast worden aan de hedendaagse eisen van bewoning. De hoop blijft gevestigd, dat het authentieke karakter van deze boerder ij, die zo’n treffende eenheid vormt met zijn omgeving, voor Moergestel gehandhaafd blijft. Noud Smits ZONDAG 25 MAART Laetare, vierde zondag van de Veertigdagentijd. De spijziging van vijfduizend mensen is een moment van vreugde in de Veertigdagentijd. Vandaar de naam van deze zondag ‘Laetare’, ‘Verheug U’. Het is een voorafspiegeling van Pasen. De viering begint om 10.15 uur, voor ganger is ds. J. Eschbach uit Spijkenisse. Voor de allerkleinsten is er crèche, voor de leeftijd van de basisschool is er kindernevendienst en er is jeugdkerk voor 15-17 jaar. AGENDA: Vrijdag 23 maart: Rock Solid Club op de zol der van de Voorhof.(ll t/m 14 jr) Op vrijdag 23 maart wordt de jaarlijkse ZWO- gemeenteavond gehouden in de Voorhof. U bent allen welkom, ook als u niet bij onze gemeente hoort. Het thema is ‘vluchtelingen in Nederland’. De theatergroep de ‘Regenboog’ speelt voor ons sketches uit het dagelijks leven van de vluchteling. Ook de wereldwinkel uit Vught is weer aanwezig, u kunt bij hen aller hande leuke en originele cadeautjes kopen, ook koffie, thee en wijn. De avond begin j^m kwart voor acht. gekend hebben als de “boerderij van Huijs mans” of zoals de naam van het pand aangeeft, de “Corneliushoeve”. Op het beslag van de klink van de voordeur is het jaartal 1834 nog duidelijk zichtbaar. Tot 1924 woonde de familie Markus (in Moer gestel meestal aangeduid als “Merks”) op de boerderij en Kees Huijmans, afkomstig uit Kruisland, werkte er als boerenknecht en kwam er in de kost. In 1925 trouwde Kees Huijsmans met Johanna Vermeer uit Dinteloord en huurde daarop het pand van Mevrouw Mommers- Swagemakers uit Tilburg, die tevens eigenaresse was van het in 1889 gebouwde monumentale pand “Hoogen Huizen” en van de tegenover gelegen dienstwoning (voor tuinman en chauf feur), momenteel Oirschotseweg 17. In de maand augustus kwam zuster Mère Catharine Mommers van de orde van de Ursulinen met haar medezusters haar vakantie doorbrengen op “Hoogen Huizen”. Er was in het pand een kapel met sacristie en er waren voldoende kamertjes om huisvesting te bieden aan de zusters. Moeder-overste Catharine trok naar Eysden (Limburg) en haar neef Gerrit Weitjens werd de nieuwe eigenaar. Uiteindelijk kwam het pand in bezit van Jan-Willem van Lotringen die de boerderij eind negentiger jaren verkocht aan de Heer A. Kies uit Oisterwijk. Achter de boerderij is inmiddels een paardenstal ver rezen, die in ieder geval op zijn minst ruimte biedt aan zeven paarden en nog eens aan twee paarden, die in de “ziekenboeg” verpleegd kun nen worden. Met veel spijt heeft vader Kees Huijsmans moeten ervaren hoe zijn Zeeuws model “èrd- kèèr”, waar hij bijzonder trots op was, in vijandelijke handen viel. Op enig moment De "laatste bewoners Huijsmans "aan de ach terdeur, van links naar rechts: Geert, Bab en Koos. De vijf hectare landbouwgrond zijn aan Geert en Koos toevertrouwd, terwijl Bab hen bij tijd en wijle van koffie voorziet. De foto geeft in de rechter bovenhoek goed te zien, dat de gracht voor een deel gedempt is ter verkrijging van een toegang tot het huispérceel. De boerderij is nog niet wit gemaakt en een scherp oog ontwaart de “wond” van het verdwenen raampje ter rechterzijde van de staldeur.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2001 | | pagina 9