r t In het jaar 2003 kunnen ook niet- religieuzen terecht in Huize Stanislaus Grootste werkgever voor inwoners van Moergestel Wethouder Ineke Depmann: Optimale thuiszorg is de toekomst AvdW FRANCINE KAAL-VAN ELDEREN JEANNE BEERENS-REIJRINK RIKY RIJNEN-SMETSERS Experiment in Moergestel Dit nieuwe gebouw kreeg de naam Huize Stani slaus mee en, na renovatie, kreeg het oude gebouw zijn naam van weleer terug: Huize Nieuwenhof. In november 1989 werd Huize Stanislaus offi cieel geopend en kwamen er, naast de zusters van het oude Stanislaus, ook zusters wonen uit Made en Diessen. bord. De maaltijden moeten zoveel mogelijk een gemeenschappelijke aangelegen heid zijn. De werkweek is voor Jeanne daardoor van 24 naar 20 uur gegaan. “Maar dat hebben zij daar prettig geregeld. Bovendien ben ik nu de weekenden vrij. Ik werk er graag”. FRANCINE KAAL-VAN ELDEREN werkt vanaf 1993 in de huishoudelijke dienst. Zij houdt de kamers op orde door de werkzaamheden te verrichten waar toe de bewoners niet meer in staat zijn en dat verschilt per bewoner. Bij de een is dat stofzuigen, bij de ander moet ook het bed nog worden opgemaakt. Het belan grijkste van haar taak vindt Francine echter het onderhouden van de sociale con tacten met de zusters. Zij is vaak het enige contact met de “buitenwereld”. Wi,; DANK De Gesseise is veel dank verschuldigd aan directeur Henri Bouwmans, die het bespro kene grotendeels op papier heeft gezet. PERSONEEL Door de jaren heen hebben veel inwoners van Moergestel hun werkplek (fulltime, parttime) gevonden in Huize Stanislaus. Op dit moment werken er ongeveer 95 per soneelsleden in het huis, waarvan er 53 in Moergestel woonachtig zijn. Zij zorgen met GESCHIEDENIS In 1840 kocht de stichter van de congregatie “Zusters van Liefde van O.L. Vrouw, Moeder van Barmhartigheid”, Mgr. Zwijsen, het kas teeltje “Nieuwenhof” aan de Kloosterdreef te Moergestel. Zijn idee was om in dit prachtige gebouw jonge vrouwen op te leiden tot religieuzen, het moest het noviciaat van de zusters van liefde te Tilburg worden: “Huize Stanislaus”. Omdat de congregatie echter in korte tijd een flinke aanwas kreeg, moest er al spoedig wor den bijgebouwd. Besloten werd om het novi ciaat te verplaatsen naar Tilburg. Huize Stani slaus werd daarom in 1858 een huis voor oude en zieke zusters. Door de jaren heen hebben er dus veel Zusters van Liefde aan de Kloosterdreef gewoond die zorg kregen van hun medezusters. In 1985 bleek het oude Huize Stanislaus vol gens de brandweer niet meer te voldoen als verzorgingshuis en heeft de congregatie Zusters van Liefde ervoor gezorgd dat er een nieuwe accommodatie werd gebouwd voor de zorg en dienstverlening van hun oudere zusters. VRIJWILLIGERS Naast een groot aantal, reeds eerder genoemde medewerkers, heeft het huis ook 30 vrij willigers. Deze vrijwilligers staan altijd klaar voor de bewoners. Zij zijn onder andere actief in de aula, op de afdeling, in het dagcentrum, begeleiden zusters bij controles in het zieken huis enz.,Mocht u interesse hebben, kunt u altijd contact opnemen met mevrouw A. Veeke, de zorgmanager. JEANNE BEERENS-REIJRINK werkt vanaf 1991 in de keuken. Vorig jaar had daar een grote verandering plaats. Vooruitlopend op de integratie van het ver zorgingshuis in het totale ouderenbeleid in de regio betrekt Stanislaus nu reeds de warme maaltijdvoorziening van De Runne uit Goirle. Het eten wordt in contain ers aangevoerd en in het huis is apparatuur aanwezig om het te verwarmen. De taak van de keuken is nu om deze maaltijden te serveren. Het ontbijt vindt plaats in de vorm van een buffet. De bewoners halen zelf het eten van hun keuze op het veel respect en aandacht voor de veelal oudere zusters in het huis. Het verloop van personeel is gering en ondanks de door de overheid opgelegde wet- en regelgeving is het voor hen nog steeds mogelijk om voldoende aandacht aan de zuster te geven. TOEKOMST Op dit moment is de status van het huis kloos- terverzorgingshuis, hetgeen inhoudt dat alleen religieuzen worden opgenomen. Vanaf 2003 is het echter de bedoeling dat het huis naast religieuzen ook geleidelijk niet-religieuzen op zal gaan nemen. Dit betekent dat in de verre toekomst Huize Stanislaus een regulier ver zorgingshuis zal worden. Er zijn gesprekken gaande met Stichting “De Runne” te Goirle over samenwerking. Deze samenwerking komt niet zo maar uit de lucht vallen want reeds langer werkt Huize Stanislaus op een aantal gebieden met de stichting samen. Het medisch adviseurschap, het dagverzor- gingsproject “D’n Inloop” en sinds kort ook de keuken zijn hier voorbeelden van. Uiteraard is verantwoordelijk wethouder Ineke Depmann blij met toekomstige op namen van niet-religieuzen in verzor gingshuis Huize Stanislaus. Hetzelfde staat te gebeuren met de Catharinenberg in Oisterwijk van de zusters uit Oirschot. We moeten echter niet denken dat de behoefte aan verzorging van ouderen een optelsom is, waarvan de uitkomst resul teert in het bouwen van opnamecapa citeit. Opname zal altijd blijven bestaan en in die zin is grotere capaciteit welkom, maar speerpunt van beleid in de regio, waarin Oisterwijk samenwerkt (Goirle, Hilvarenbeek, Oisterwijk) is de zorgbe hoevende zolang mogelijk in de eigen thuissituatie te handhaven. EXPERIMENT In de hele regio slaat de vergrijzing toe en zijn de wachtlijsten voor verzorging groot. Omdat Moergestel er in negatieve zin uit springt hebben de verantwoordelijke instanties (overheid, thuiszorg, verzorgings huizen, stichting De Runne) besloten een experiment toe te passen (loopt reeds), wat inhoudt, dat hulp wordt geboden in de behoefte in de individuele situatie teneinde de thuissituatie te kunnen handhaven. Men kijkt dan niet alleen naar de capaciteit van de eigen organisatie (b.v. thuiszorg) maar ook wat de omgeving (familie, buren, de plaatselijke gezondheidszorg, de verzor gingshuizen) kan betekenen. Per indivi dueel geval wordt zodoende een “plaatje” vastgesteld waarin het zou kunnen. MET EIGEN BUDGET ZELF REGELEN Als dit systeem zou kunnen werken ver wacht de wethouder dat binnen niet al te lange tijd per individueel geval een kosten plaatje kan worden opgesteld. De volgende stap is dan dat de verzorgingsbehoeftige een budget krijgt toegewezen en dan zelf zijn of haar zorg organiseert. De keuze is dan aan hen of familie, buren, maar ook de instel lingen worden ingehuurd. RIKY RIJNEN-SMETSERS geeft gymlessen aan de bewoners. Zo’n twaalftal bewoners zijn nog in staat deze lessen te volgen. Natuurlijk is het “gezond” om in beweging te blijven, maar nog belangrijker vindt Riky het “plezier” wat de zusters eraan moeten beleven. Het moet dolle pret zijn en dat zit meestal wel goed. Riky geeft ook les aan de bewoners van de “overkant” in Huize Nieuwenhof, waar zusters wonen, die nog een zelfstandige huishouding voeren. Ook in de Reuselhof is zij actief. ONTWIKKELING Toen in de zeventiger jaren de kloosterver- zorgingshuizen gelijkberechtiging kregen met de reguliere verzorgingshuizen (dus medege financierd door het Rijk) hebben de Zusters van Liefde hun opnamebeleid daarop aangepast, dat wil zeggen, scheiding tussen verpleging en verzorging en persoonlijk geïndiceerd zijn. Stanislaus is een verzorgingshuis en voor ver pleging heeft de congregaties tehuizen elders in het land. In Huize Stanislaus wonen thans 95 religieuzen, waarvan 83 een indicatie hebben voor ver zorging. Verder wonen er 9 niet geïndiceerde zusters en biedt het huis ruimte voor 3 reli gieuzen die tijdelijk opgenomen moeten wor den. Alle religieuzen maken deel uit van de congregatie Zusters van Liefde te Tilburg. Net als ieder ander verzorgingshuis maakt ook Stanislaus een geweldige ontwikkeling meei Daar waar eerst het aanbod van zorg prioriteit had, wordt nu individuele zorg op maat gebo den. Elke zuster, bewoner, bepaalt in overleg met de verzorgende welke zorg zij wenst. Het enige waarin een kloosterverzorgingshuis zich nog onderscheidt is de begeleiding van de zusters in hun “religieus” zijn. Francine is voorzitter van de personeelsvereniging. Die organiseert het Sinter klaasfeest, Kerstviering, de jaarlijkse feestavond en ook wel eens een bingo. De sfeer onder het personeel en met de bewoners wordt hogelijk gewaardeerd. Huize Stanislaus: ”dat is een tehuis voor bejaarde zusters” weten de meeste Moergestelnaren nog wel op te hoesten. Als je er verder niet bij betrokken bent sta je er niet zo gauw bij stil dat, gerekend naar het aantal op de loonlijst, hier wel sprake is van de grootste werkgever voor Moergestelse inwoners. Bovendien zijn er ontwikkelingen aan de gang die het belang van de vestiging van dit instituut in Moergestel nog veel groter maakt. Naar verwachting komt er in het jaar 2003 ruimte voor opname van ook niet-religieuzen en zal Stanislaus zich onderwerpen aan het regionale bejaardenbeleid, wat zij in principe nu al doet. Redenen genoeg om in dit jubileumnummer van ’De Gèsselse’ eens uitgebreid aandacht te schenken aan dit huis: ”een huis, fijn in te wonen, prettig om in te werken” een spreuk die directeur Henri Bouwmans van het kloosterverzorgingshuis al enige jaren vol trots hanteert. 'DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 21 MAART 2001 PAGINA 15 - tr*

Weekblad Moergestels Nieuws | 2001 | | pagina 15