Lezing hart- en vaatziekten Facelift voor CSO GEZOCHT!!!!!! moorman r wa o Thuis de bloemetjes buiten zetten is eek heel gezellig a w II iiM g Slijterij ’In den Korenmaaier’ Bedankt Moergestelse Sauwelaars Safari Fforyn 1155 Tl QQct. 100 gram ^F I I Wüïii Johnnie^ Walker UW GROENTE- EN FRUIT SPECIAALZAAK Sonnema Berenburg Muist Schipperbitter Iselabella Sambuca 1155 GEZELLIGHEID ONDER DE KURK SPECTACULAIRE AANBIEDINGEN! I 1 :1 Hb j AUTOMOBIELBEDRIJF Industrieweg 9a-Tel. 013 - 513 1611 Onderhoud en reparatie van alle merken. Verkoop van nieuwe en gebruikte auto's. Vorige week zaterdag was er al een open dag waarbij belangstellenden met eigen ogen konden zien dat CSO een ware gedaanteverwisseling heeft ondergaan. Voor onze lezers gingen wij om te aanschouwen hoe architect Marinus Wolfs en aan nemer Bernard Op 't Hoog van de bestaande panden in zeven maanden een nieuwe en moderne behuizing geschapen hebben voor het bijna tien jaar bestaande bedrijf. Wij zijn op zoek naar leiders/leidsters!Wij lei den een groep van 24 Esta’s, dit is een scout ing groep met kinderen van 7 tot 10 jaar. Een leuke maar soms vermoeiende leeftijd. Wij zijn op dit moment met 3 leidsters en 3 leiders, maar toch blijkt dit vrij weinig te zijn om iedere week een goed programma te draaien. Enkele leiders denken er over om binnenkort misschien te stoppen i.v.m. hun studie, dus dan blijven er nog maar 4 leiders over. Ben jij iemand met de leeftijd tussen de 16 en 25 jaar, en heb je tijd en zin om leuke programma’s te draaien op zater dagochtend van 10:30 uur tot 12:30 uur, kom dan eens langs! Wij draaien in ons scout- inggebouw Den Donk aan de Bosstraat la. Je kunt ook even contact opnemen met Kim de Vries, tel: 06 16924379 (na 17:00 uur). ELKE DONDERDAG, VRIJDAG EN ZATERDAG Rootven 5, Moergestel, Tel. 513 1806, Fax 513 2819 7° d. JM| Voor de ongeveer vijftig personeelsleden is het qua ruimte en werkomstandigheden een ver betering van jewelste. Er is nogal wat veranderd want men heeft per afdeling gemiddeld vijftien procent meer ruimte gekregen. Ook aan de buitenzijde is er veel veranderd en heeft het geheel een isolatielaag met een zilverkleurige beplating gekregen die een gouden uitstraling heeft voor deze enclave aan de Industrieweg. De vroegere ruimte tussen beide panden is opgevuld met een moderne lichte ontvangsthal en een geheel vernieuwde personeelskantine. Voorlopig is dus het ruimtegebrek verdwenen maar als de groei blijft aanhouden dan zal directeur Willem Ligtvoet toch weer aan verdere uitbreiding moeten gaan denken. Ook de rout ing in de werkruimtes is enigszins veranderd. Zo is de onderwerkafdeling links naast de hoofdingang geplaatst waar vroeger de opslag en de kantine waren. De modelkamer waar de patronen worden ontworpen en samengesteld is ook uitgebreid. Men werkte en experi menteerde al jarenlang met het Unix Cad/Cam De KBO had vorige week dinsdag in de Roozendries een lezing georganiseerd over ziekten die men als volksvijand nummer een kan zien. Hart- en vaatchirurg Dr. Bert van Straten van het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven had men uitgenodigd om hierover het een en ander te komen vertellen. Door middel van korte filmpjes kon hij laten zien hoe men de kwalen ontdekt en later her steld. Als eerste begon hij over de vernauwing van de kransslagaderen. De aderen die eindi gen in de hartspier en het zo broodnodige zuurstof voor de hartspier aanvoeren. Vernauwingen komen voor door verkalking of cholesterol. Deze vernauwingen zijn lev ensbedreigend en kunnen hartinfarcten veroorzaken. Vernauwingen ontstaan meestal door stolselvormingen zoals aderverkalking. Ook, hoge bloeddruk, suikerziekte, stofwis- selingsstoomissen, overgewicht en stress zijn veroorzakers. Of dit erfelijk is, is niet duidelijk. Er ontstaat een pijn op de borst met uitstral ing naar arm en/of hals. Meestal een gevolg van overbelasting en daardoor een te geringe zuurstof toevoer. Is deze pijn permanent dat moet men direct actie ondernemen en is bin nen een periode van vier uren erger te voorkomen. Met een ECG-scan en katherisatie kan men onderzoeken en vaststellen wat er precies aan de hand is. Met medicijnen (vaatver- wijderaars), dotteren en operatief omleidingen aanbrengen kan deze kwaal goed verholpen worden. Het is echter wel zaak er vlug bij te zijn om fatale blijvende schade te voorkomen. Het tweede gedeelte van zijn lezing ging over herstel of vervanging van hartkleppen wat ook gfï 7> systeem om met de computer ontwerpen te maken het geheel is nu vernieuwd met een onder Windows werkend Engels programma waaruit de meeste kinderziektes zijn verdwe nen. Ook de snijderij en schachtenmakerij is geheel gerenoveerd alsmede de opslagstellingen. De kantoren hebben een nieuwe uitstraling gekregen en voor de medewerkers een ruimere en prettigere werkplek. Ook bij CSO heerst een personeelstekort en hieraan probeert de directie wat te doen. Jongelui zijn meestal onbekend met het werk in de schoenindustrie of hebben minstens een verkeerde voorstelling van dit werk. Daarom nodigt men regelmatig scholen uit om eens een kijkje te komen nemen en hen zodoende te laten zien hoe het er tegenwoordig in de schoenindustrie toegaat en te interesseren voor het werken in deze branche waarbij zelfs ook nog een opleiding tot allround vakman of vakvrouw aangeboden wordt. LiterJ^Ju Elke woensdag voor de middag: Alle rauwkosten WOENSDAGMIDDAG GESLOTEN Wij van het St. Nicolaascomite en ’de man met de mijter en zijn knechten’ willen de Moergestelse sauwelaars langs deze weg bedanken. De toeschouwers in Den Boogaard werden twee weken geleden niet alleen getracteerd op een viertal uitstekende sauwels van de sauwelaars maar tevens verrast door een optreden van ’de man met de mijter’. Dit bleek achteraf een reden te hebben; de sauwelaars hadden van het Moergestels sauwelcomité de vrijheid gekregen om de meeropbrengst van deze avond te schenken aan een Moergestelse vrijwilligersvereniging/-groep. Wij van het St. Nicolaascomite zijn dan ook erg blij dat de keuze dit jaar op ons is gevallen, waardoor we in de gelegenheid zijn gesteld om de kostumering van ’de man met de mijter en zijn knechten’ voor langere tijd veilig te stellen. Daarnaast kregen we wat meer financiële ruimte en daar maken wij dankbaar gebruik van. Wellicht dat het optreden van ’de man met de mijter’ een vervolg krijgt in de ton van volgend jaar, want zo te horen had hij de smaak te pakken. Nogmaals bedankt sauwelaars want deze geste van jullie was zo gek nog niet!!! tl - H I I» jöf Fles H 70 cl. JR nogal eens voorkomt. Ook deze overlast is goed te verhelpen. Men kent de Aortaklep, mitra- lisklep, pumonalisklep en de tricuspidalusklep. Moeilijk opengaan of onvoldoende afsluiten zijn meestal de kwalen. Hiervoor gebruikt men de kunststofklep, varkensklep, donorklep of men repareert de eigen hartklep. Deze ingreep kan jarenlang meegaan omdat de kwaliteit van de kleppen heel erg goed is en de gebruikte materialen meestal uit de ruimtevaart afkom stig zijn. Als advies gaf hij het gehoor mee om toch vooral tijdig bij klachten naar de huisarts te gaan die dan voor doorverwijzing zorg draagt. Iedere patiënt is anders dus iedere klacht kan ook anders zijn. Vbedingspreparaten die de laatste tijd meer en meer worden aangeprezen worden noemde hij de grootste flauwekul. Gezond eten, niet roken en gezond bewegen kunnen echter wel veel ellende voorkomen. Een heikel punt roerde dr. van Straten ook nog aan. Volgens hem, en velen met hem, wordt de gezondheidszorg in Nederland afgebro ken. Wij staan in Europa op de 17e plaats en dat is wel eens anders geweest. Uit zijn prak tijk vertelde hij ook nog dat er voldoende capaciteit is om te opereren. Een aantal hart- teams in Eindhoven zitten soms dagen te niksen omdat zij niet kunnen opereren van wege personeelstekort terwijl de wachtlijsten almaar groeien. Ook is er een tekort aan donoren waarvoor hij ook een lans brak. Zelfs durfde hij te stellen dat men mensen die zich als donor gemeld hebben voorrang zou moeten kunnen geven bij eventuele transplantaties. Een leerzame avond voor een volledig bezette Rozendries. Ook een rustige voordracht van dr. Bert van Straten die alle tijd nam om vra gen vanuit de zaal te beantwoorden. Twee glaas jes rode wijn waren volgens hem erg goed voor de gezondheid. De door Trees Verhoeven- Gianotten aangeboden versnapering als dank voor deze lezing was geen rode wijn maar hij zal zich dat toch met mate laten smaken. Hb Fies J Y Schoolstraat 18, 5066 EE Moergestel. Tel. (013) 513 1350 Verhuur tapinstallaties, tafels, stoelen, enz. - PAGINA 3 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 21 FEBRUARI 2001 B&E 1 0] 31 y;>. Floryn vieux Liter Italiaans tot de laatste druppel Oisterwijkseweg 43, Moergestel Tel. (013) 513 2268 SQp 'm op syn Frysk. Nu met Elfstedenboekje Wie durft? Stenen kruik •5^ Ha fijn een borrel van Floryn.' Floryn Jonge jenever Liter Liter vgjgm Exotic Fruitliqueur met de smaak van mango, papaya, maracuja en wilde limoen Keep walking met Johnnie Walker, Red Label J Fles 70cL__J- 1955

Weekblad Moergestels Nieuws | 2001 | | pagina 3