p LITI E Gratis op vakantie? Wij willen spelen RONDOM DE KERK Laat uw kerstboom gratis versnipperen op ’n verzamelplaats Prnoc»// si 7»NrM7w»w/re Win uw reissom terug in de Rabobank Gratis-op-VakantieQuiz [6» 90 00 00 ALGEMEEN BELANG Tip voor het aanleveren van teksten... Rabobank dieping, tel. 529 1384). U kunt gebruik maken van de lift en eenmaal boven wordt U een kopje koffie of thee aangeboden. Mocht U verhinderd zijn, dan staat nog altijd de mogelijk-heid open om rechtstreeks contact op te nemen met Noud Smits (tel. 513 1694), met Ferry Pörtzgen (tel. 521 7217), met Hans Denissen (tel. 513 1836), met Daniëlla Hulskes (tel. 528 5795), met Arnold van Beekhoven (tel. 521 7032), met Martien Mathijssen (tel. 528 2650), met Ton Timmermans (tel. 533 3606), met Trees Ver hoeven (tel. 513 1814), met Simone van den Koedijk (tel. 528 4233) en/of met Chris de Veer (tel. 513 2496). Graag tot ziens en/of horens! Algemeen Belang, voor een leefbaar Oisterwijk. Op donderdag 21 december is in de biblio theek van Moergestel de tentoonstelling ‘wij willen spelen’ geopend door Kevin van de Wouw en Dennis van Dijk. Deze jongens hebben samen met andere kinderen uit de wijk Heivel den foto’s en tekeningen gemaakt van wat zij leuke speelplekken vinden of juist niet leuke. Ook zijn er tekeningen te zien van speeltoe stellen zoals de kinderen ze graag willen zien. Op verzoek van de gemeente is deze actie in samenwerking met Marcel Smeenk en ’t Kwar- tierke tot stand gekomen. De gemeente wil nieuwe speelplekken in de buurt maken, maar wil graag dat de buurtbewoners, vooral de kinderen, zelf met een plan komen. De kinderen zijn twee middagen bij ’t Kwartierke foto’s en tekeningen komen maken en ze hebben verteld wat ze wel en niet wilden. Van het resultaat is in de kerstvakantie een tentoonstelling te zien geweest in de bibliotheek. Opening door Kevin en Dennis. Inleveren vóór 10 januari Kerstboomverbrandingen zijn slecht voor het milieu. Een milieuvriendelijke manier om van uw kerstboom af te komen is de snoeischaar nemen, de boom klein knippen en in de mini container doen. U kunt uw boom ook laten versnipperen. Breng uw boom dan uiterlijk op dinsdag 9 januari naar een van de verzamel plaatsen. Daar worden ze gratis versnipperd en later hergebruikt in de plantsoenen. De ver- snipperaar gaat vanaf woensdagochtend 10 ja nuari aan het werk. Als er veel bomen zijn kan het even duren, voordat de versnipperaar op de verzamelplaats bij u in de buurt komt. VERZAMELPLAATSEN: Breng uw kerstboom uiterlijk dinsdag 9 jan uari naar een van de volgende verzamelplaat sen: - op het terrein hoek Krijtestraat/Burgemeester Maeijerstraat; - op het gazon aan de Kasteellaan. DIEFSTAL GEREEDSCHAP Vanuit een bestelauto aan het Griete Veldeke werd op vrijdag 22 december gereedschap ont vreemd. Door middel van vernieling van een ruitje werd toegang tot de auto gekregen waar na een behoorlijke hoeveelheid gereedschap werd meegenomen. INBRAKEN Zaterdag 23 december werd overdag danwel vroeg in de avond in twee woningen aan D’n Duyp ingebroken. Diverse goederen worden vermist. AANRIJDING DOOR GLADHEID Een 30-jarige automobilist uit Oirschot beland de 2e Kerstdag rond 14.30 uur met zijn bestel auto tegen een boom als gevolg van een glad wegdek. De aanrijding vond plaats op de krui sing Kloosterlaan/Huysackerstraat. Niemand raakte gewond, de auto liep flink wat schade op. KAPOTGESTOKEN AUTOBANDEN In Moergestel zijn het afgelopen weekend auto banden lekgestoken. Buurtonderzoek moet uitwijzen of er nog een dader te achterhalen is. voor een leefbaar Oisterwijk Op maandag 8 januari a.s. komt de fractie van Algemeen Belang bijeen om de agenda van de commissievergaderingen en die van de raadsver gadering van 18 januari a.s. te bespreken. Onder meer staan geagendeerd: De Notitie Voorrang Fietsers van Rechts, Aanpak preventief Jeugd beleid, Afwikkeling verkoop CA Spinder en zaken rond de Streekmuziekschool. Uiteraard is er volop gelegenheid - ook voor U als geïnte resseerde burger - om Uw inbreng te hebben, waarbij U niet noodzakelijkerwijs hoeft aan te sluiten bij de geagendeerde punten. U kunt, het zij alleen, hetzij in verenigingsverband, Uw stem laten horen en Uw mening zal zeker in de weging betrokken worden. Het is natuurlijk aanzienlijk moeilijker voor ons als wij niet weten hoe U over een en ander denkt. Laat het ons daarom weten en kom naar onze fractie vergadering, welke om 19.30 uur begint in het Raadhuis op De Lind, kamer 8 (bovenste ver- OISTERWIJKER VERNIELT AUTO Nieuwjaarsnacht, even voor 05.00 uur, hebben agenten op het St. Jansplein een 16-jarige jon gen uit Oisterwijk aangehouden. Hij had een auto vernield door er met zijn voet een flinke deuk in te trappen. Na ontnuchtering is hij over dit feit gehoord en zal hij de schade aan de benadeelde vergoeden. Daarnaast zal hij zich binnenkort voor de rechter moeten ver antwoorden. Een feest van zang, dans en rondgang MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 3 JANUARI 2001 PAGINA 7 op vakantie. Met de Gratis-op-VakantieQuiz kunt u namelijk uw reissom terugwinnen. Met een maximum van f4000,-. U maakt 10 weken lang kans om te winnen. Elke week wordt uit alle deelnemers een hoofdprijswinnaar getrokken. Plus 3 winnaars van een Stedentrip naar Antwerpen. Dus: hoe eerder u boekt, des te groter de kans dat u wint. Haal snel de nieuwe zomergidsen én het wedstrijdformulier bij uw Rabobank Reisbureau. Rabobank Moergestel, Raadhuisstraat 9, tel-(013) 513 63 73 Zorg dat teksten op ZATERDAG om 12.00 UUR binnen zijn!!! Zowel de boon in de koek als het kaarsjes springen stammen uit heidense gebruiken. De oude Germanen mochten in de twaalf nachten dat de nieuwjaarsfeesten duurden namelijk geen peulvruchten (hun hoofd- voedsel) eten en die ’heilige boon’ betek ende het einde van de vastentijd. Het kaarsjes-springen zou een overblijfsel kun nen zijn van het springen over de heidense nieuwjaarsvuren. Ook Driekoningen heeft zo zijn volks- en weerspreuken. Onze Brabantse radioweer- man, Johan Verschuren, zal ze wel kennen: ’Als het waait op Driekoningen moet je ramen en.deuren open zetten. Want het is de zegenrijkste wind van het hele jaar’. ’Wie water drinkt dat op 6 januari om mid dernacht uit de bron is geschept, wordt in zeven jaar niet ziek'. ’Als Driekoningen is in het land, komt de vorst in het vaderland. Vriest het met Driekoningen, dan vriest het nog zes weken’. Reizen Redactie: Ton van Elsdingen Hans Festen Vi Jo van Os Ireen Stieger Ij Peter Verheijen Ad Wolfs zongen dan het volgende liedje: Kaarsies, kaarsies, drie aan een Springen wij er over heen Al wie daar niet over en kan Die en weet er nou niemendal van HEUKELOM - MOERGESTEL - OISTERWIJK grabbelton briefjes trekken, die voor dit doel waren gedrukt, behalve de konings hoef kon men ook een briefje trekken met als functie, raadsheer, zanger, kok, portier, zot of zottin. Het verhaal gaat dat koning Frans de Eerste van Frankrijk op 5 februari 1521 hoorde, dat een graaf uit de buurt zo’n kon ingshoef had getrokken en hem dus, voor de grap naar de troon stak. Frans ’verk laarde’ hem de oorlog en rukte in vol ornaat met een stel hovelingen er op uit om het kasteel van de pseudo-koning te bestor men. Ze werden bekogeld met appels, eieren en sneeuwballen, toen die echter op waren gooide een van de knechten per ongeluk een stuk brandend hout op het hoofd van de echte koning. Kwaad werd die niet, want “Ik ben zelf met deze idioterie begonnen". Boontje komt om zijn loontje, niet? In kerken echter voerde men toneelstukken op met de complete kerststal als onderw erp en achtergrond. Kinderen deden aan kaarsjes-springen. Zij sprongen dan over drie kaarsen, die in turf waren gestoken. De middelste kaars was zwart geverfd en ze A Is u nü uw zomervakantie bij uw Rabobank I Reisbureau boekt, gaat u straks misschien wel gratis DRIEKONINGEN Het jaarlijkse Driekoningen-zingen is in Moergestel een van de lokale activiteiten om onze dorpsgenoot Theo Raaymakers in zijn jeugdopvang in Bolivia, Cochabamba, finan cieel te ondersteunen. De oorsprong van het feest met zijn volks gebruiken is moeilijk vast te stellen. Uit het feit dat er sprake is van drie gaven werd geconcludeerd dat er drie personen zijn geweest, die het kind Jezus hebben' gezocht en bezocht. De legende heeft er later, in de zesde eeuw, drie koningen van gemaakt met de namen Caspar, Melchior en Balthazar. Hun gebeenten werden in 1164 van Milaan naar Keulen overgebracht. Ze worden beschouwd als beschermheili gen van reizigers, zij helpen bij noodweer en ziekten en ze zouden ook als magiërs over toverkrachten beschikken. Zo zouden ook hun beginletters, CABAME, een magis che uitwerking hebben. De drie koningen zouden drie bijbelse rassen vertegenwo ordigen, namelijk de Semieten, de Chamieten en de Jafieten. In West-Europa werd het feest vroeger uitvoerig gevierd door volwassenen en kinderen van alle rangen en standen, door roomsen en protestanten. Bekend is ook dat Willem Barentsz het feest vierde, toen hij 1597 op Nova Zembla de winter doorbracht. Op schilderijen van bijvoorbeeld Jan Steen en Pieter Jordaens zien wij hoe vrolijk het bij die feesten er aan toe kon gaan. Het feest werd binnenshuis gevierd met lekker eten, veel drank, gezang en vrolijkheid. Zo werd er een koningsbrood of -koek gebakken, waarin een boon zat verstopt. Degene die de boon trof, was die avond koning of koningin. Een andere kon ingskeuze was het trekken van een kon- ingsbrief. Dat gebeurde meestal op een groot feest van de burgemeester of een andere magistraat. Dan kon men uit een i* 1

Weekblad Moergestels Nieuws | 2001 | | pagina 7