De jury is er klaar voor RONDOM DE KERK De Moergestelse vrijwilligersprijs 00 00 1 PftROCWS STJMfONTM, De (bijnavoltallige jury bijeen, van links naar rechts Jan van Dijk, Corrie op ’t Hoog, Maarten Lapien, Annie van Roessel (voorzitter), Willem Ligtvoet en Lian Kocx. Jurylid Frans van der Poel was bij het maken van deze foto verhinderd. Foto WieKentKunst ”Het initiatief van de Moergestelse vrijwilligersprijs vind ik bijzonder goed. Het brengt de Moergestelse samenleving beslist dichter bij elkaar.” Dat zegt Jan van Dijk, een van de juryleden van deze nieuwe, door de Stichting WieKentKunst in het leven geroepen vrijwilligersprijs voor Moergestel. Op 30 december tijdens het Oudjaarsconcert van de koninklijk erkende Muziekvereniging Prinses Juliana wordt de prijs voor de eerste keer uitgereikt door burgemeester Y. Kortmann van de gemeente Oisterwijk. vooral bekend als kosteres in de kerk St. Jans- Onthoofding. “Aan de vrijwilligers hebben we het te danken dat Moergestel, heerlijk leefbaar is. Velen beseffen niet hoeveel tijd vrijwilligers aan hun vrijwillige taken besteden. Het is daarom belangrijk ze eens in het jaar in het zon netje te zetten’, aldus Corry op ’t Hoog. Lian Kocx (1959), onder meer lid van het Moergestels parochiebestuur: “Moergestel zou Moergestel niet meer zijn zonder vrijwilligers. In deze op economische prestaties gerichte samenleving is het belangrijk aandacht te besteden aan mensen die zich geheel belan geloos voor de samenleving inzetten. Voor de instandhouding van die gemeenschap zijn de vrijwilligers onmisbaar.” DE JONGEREN Maarten Lapien (1967) vertegenwoordigt als voorzitter van het plaatselijk jongerenwerk ’t Kwartierke de Moergestelse jeugd. “Deze prijs kan mogelijk anderen stimuleren ook iets te gaan doen in het vrijwilligerswerk”, stelt hij. Willem Ligtvoet (1954), bestuurslid van de koninklijk erkende Muziekvereniging Prinses Juliana valt hem bij en voegt daar aan toe: “De Moergestelse gemeenschap staat of valt bij een grote groep vrijwilligers. Een bijzonder goed idee om jaarlijks een ’topper’ onder de vrij willigers te kiezen.’ Deze jury, waarvan directeur Frans van der Poel van de Rabobank Moergestel ook deel uitmaakt (hij was tijdens de eerste bijeenkomst van de juryleden verhinderd), kiest op 10 no vember de eerste Moergestelse vrijwilliger van het jaar. Tot die datum kunnen nog mensen (jong en oud, vrouw en man) worden aangemeld op het adres D’n Duyp 41,5066 GA Moergestel. Tel. 513 3072. De prijs bestaat uit een, door Hans van Brun- schot gemaakte en door de Rabobank Moerges tel gesponsorde, bronzen replica van de Moer gestelse reuzin Ermelindis. De officiële benam ing van de prijs is dan ook ’de reus/reuzin van Moergestel’. De symboliek is dat een vrijwilliger een reus van een mens is die door zijn/haar belangeloze inzet met kop en schouders boven de samenleving uitsteekt. Hij of zij is ’een reus van een mens’. Dit Moergestelse initiatief komt aan de vooravond van het ’Jaar van de Vrij williger’. Door de Verenigde Naties is 2001 tot ’Jaar van de Vrijwilliger’ uitgeroepen. Is voor de eerste uitreiking van deze nieuwe prijs alles in kannen en kruiken, het laatste woord is aan de jury. De leden moeten uit de aanmeldingen een keuze maken. Vanwege het belang van hun (vrijwilligers!)werk geven ze ieder in eigen bewoordingen hun mening over deze vrijwilligersprijs, die in de woorden van Jan van Dijk (1945) een nieuwe bindende factor in de toch al sterke Moergestelse sa menleving kan zijn. Jan van Dijk is voorzit ter van de Kantinecommissie van voetbal vereniging Audacia. BUITENGEBIED De jury bestaat uit zeven personen en staat onder voorzitterschap van Annie van Roessel (1952), Zij is bestuurslid van de Stichting Wie KentKunst en vanuit haar agrarische achter grond kent ze veel mensen in het buitenge bied, in de Moergestelse constellatie van grote betekenis. ’Het sociale leven in Moergestel is ’top’, dankzij de vrijwilligers”, aldus Annie van Roessel, die in het gezelschap verkeert van nog twee vrouwen. Dat zijn Corry op ’t Hoog en Lian Kocx. Corry op ’t Hoog (1947) is in het Moergestelse De kerkhofwerkers O 4. PAGINA 9 MOERGESTEL-NIEUWS’- WOENSDAG 1 NOVEMBER 2000 TvE Hechte groep De mannen vormen een hechte en gezellige groep, die het vele werk op 't kerkhof graag verricht. Moergestel heeft een fijn en warm kerkhof, vinden ze, een kerkhof dat druk door mensen wordt bezocht. Gemiddeld komen er zo’n twintig personen per dag, mensen die vaak aangesproken wil-len worden. Er vindt nauwelijks vernieling plaats. Natuurlijk staan of liggen er wel eens dingen die er niet thuis horen, maar dat wordt dan zo opgeruimd. Ook de nabijheid van een school levert geen moeilijkheden op, er is geen overlast van spelende of baldadige kinderen. Redactie: Ton van Elsdingen Hans Festen Jo van Os Ireen Stieger Peter Verheijen Ad Wolfs Harry van Boxtel Bloementuin Onlangs is een delegatie van vier man een kijkje gaan nemen in de “Hof van Lof’, een grote tuin van de paters Franciscanen in Megen. Dat heeft geresulteerd in een aan vraag bij het parochiebestuur om achter ons kerkhof een bloementuin van ong. 60 m2 aan te leggen, waaruit t.z.t. bloemen geplukt kun nen worden, voornamelijk voor de versiering van de kerk. Vroeger werden die bloemen geleverd door bloemisterij Wim Willems en door Leen van Herck. E.e.a. brengt wel meer extra werk mee voor de werkgroep, maar dan wordt wel uitgekeken naar een extra vrij williger. Bloemen overigens die nabestaanden van overledenen op de graven van hun familiele den leggen, worden door de kerkhofwerkers over ’t algemeen niet geruimd. Ze verwach ten dat de nabestaanden die bloemen zelf verzorgen. Als de bloemen erg lang blijven liggen en er kennelijk niet meer naar omgekeken wordt, worden ze, pas na Nieuw- De werkgroep Verzorging Begraafplaats aan de koffie na gedane arbeid... jaar, door de werkers opgeruimd. Het werk van deze mannen is soms nog op een andere wijze nuttig, zoals de keren dat de taxushaag rondom het kerkhof moest worden geknipt en het knipsel van deze plant gebruikt kon worden door een farma ceutische fabriek bij het vervaardigen van medicijnen voor de kankerbestrijding. Wat de werkers ook nog doen is het bijhouden van de terreinen rond de kerk: vegen, schoonmaken en onkruidbestrijding. Nu de bladeren weer vallen en het feest van Allerzielen weer voor de deur staat, is het voor veel mensen tijd om weer wat meer stil te staan bij de dood en bij familieleden, vrienden en kennissen die ons ontvallen zijn. Vorig jaar besteedde “Rondom de kerk” in deze tijd aandacht aan de werkgroep “Avondwake”. Dit jaar willen we u een groep voorstellen, die wat minder op de voorgrond treedt, maar die op de achtergrond belan grijk werk verricht: de kerkhofwerkers, of, zoals de groep officieel heet: de Werkgroep Verzorging Begraafplaats. We gingen daartoe op een donderdagoch tend om 10.00 uur naar het Parochiecen trum, want daar komt de hele groep, na gedane arbeid op het kerkhof, elke week samen, om het werk te besluiten met een door Ad Wolfs gezet bakje koffie. Het was deze keer juist een samenkomst met een extra feestelijk tintje. De ploeg had namelijk onlangs de zolder van de sacristie opge ruimd en schoongemaakt, omdat eerstdaags het hout van de zoldering behandeld moet worden tegen boktor. De werkers werden daarom door koster Corry op 't Hoog onthaald op lekkere cake. We troffen in het Parochiecentrum Herman Derksen, die sinds ongeveer twee jaar de leiding heeft over het groepje, Wim de Kruyf, die ook twee jaar geleden kerkhofwerker werd, en de werkers van het eerste uur: Piet Verheijen, Piet Ketelaars, Hein van Cuyk, Jan Wolfs, Rinus Jonkers en Jan Vermeer. Dat eerste uur is dan vijfjaar geleden, toen de groep door Henk van Roessel werd opgericht. Na Henk van Roessel heeft ook Theo op ’t Hoog nog een poosje de leiding over het groepje gehad, waaraan door zijn veel te vroege overlijden een abrupt einde kwam. Graven delven Vroeger werd al het kerkhofwerk, inclusief het delven van de graven, nog gedaan door de koster. Dat was in 't niet al te verre verleden eerst Janus van de Wiel, en daarna Jan Mulders. Het delven en ruimen van de graven werd vervolgens overgenomen door Kees van Dijk, handmatig. Hij doet dat nu nog steeds, geassisteerd door Sjaak van Herck. Het overige kerkhofwerk wordt nu gedaan door deze werkgroep van vri jwilligers. Onderhoud Dat overige werk is het algemene onder houd: schoffelen, harken, gazon maaien, snoeien, door regen uitgespoelde gaten dichten. Het houdt echter ook in grotere klussen als heggen knippen en bomen en hoge beplantingen rooien. In het verleden werden door nabestaanden van overledenen nogal eens beplantingen aangebracht, die daarna hoog en wild opgroeiden. Toen Herman Derksen twee jaar geleden aantrad is de groep begonnen veel van deze wild en hoog opgegroeide beplantingen te ruimen. Tegenwoordig worden beplantingen van de graven aangebracht in overleg met de werk groep. De gerooide planten en bomen wor den overigens niet altijd zomaar wegge gooid, maar komen van pas in de kerk bij bij zondere feesten, zoals Kerstmis en Pasen. Het versieren van de kerk wordt normaal ver richt door Jo Denissen en Riet op 't Hoog, maar het grote werk, zoals dus het plaatsen van bomen en grote takken en ook het jaar lijkse plaatsen van de kerststal is een taak van deze werkgroep. Enige tijd geleden is de werkgroep ook bezig geweest met voorbereidingen voor de komende jaren. Op een strook grond, die beplant was met kerstbomen, zijn deze bomen gerooid. De grond werd twee meter diep omgespit en ontdaan van wortels en stronken en ingezaaid met gras. Dat maakt het gemakkelijker om straks, wanneer het nodig is, graven te delven. Begraven - cremeren Er zijn thans 936 graven op het kerkhof. Twee jaar geleden kwamen er veertig in een jaar bij. Dit jaar echter nog geen twintig. De oorzaak daarvan is het feit, dat er dit jaar niet veel mensen zijn overleden. Bovendien neemt ook in Moergestel het aantal cre maties toe. In Moergestel is het percentage crematies overigens nog geen 10%. Sinds kort bestaat de mogelijkheid, de urn met as op het kerkhof te begraven en te voorzien van een klein marmeren plaatje van 70 x 70 cm. Er liggen er mo-menteel zeven. Wanneer men begraven wordt, wordt de pacht van een graf aangegaan voor twintig jaar. Die periode kan telkens met tien jaar worden verlengd. Reserveren van een plaats (vaak de plaats naast het graf van de echtgeno(o)t(e) kan ook. Daar moet dan wel voor worden betaald. In Moergestel wordt meestal naast elkaar begraven en maar hoogstzelden boven elkaar. Wetten De onlangs in werking getreden Wet op de lijkbezorging maakt het werk op het kerkhof wel moeilijker, in die zin, dat de graven nu een grotere maat moeten hebben dan vroeger. Dat betekent, dat op plaatsen die geruimd zijn, nu langere graven moeten wor den aangelegd, waardoor de tussen liggende paadjes soms ontoelaatbaar smal worden. Óm die reden worden op nieuwe gedeeltes van het kerkhof de graven aan gelegd met de hoofden tegen elkaar, zodat de paden breder kunnen worden, hetgeen zowel gunstig is bij bezoek van het kerkhof, vooral voor mensen in rolstoelen, als ook het werk van de kerkhofwerkers vergemakkelijkt. Het kerkhof heeft overigens niet alleen te maken met de Wet op de lijkbezorging. Ook de Arbowet levert verplichtingen op voor de gemeenten bij het onderhoud van de kerk hoven, met betrekking tot de werkom standigheden van de werkers. Verplichtingen die soms moeilijk uitvoerbaar zijn en waaraan soms ook niet of nauwelijks kan worden voldaan. Het vergt investeringen die het tarief van de grafrechten behoorlijk kunnen doen stijgen. In Moergestel is het kerkhof echter niet eigendom van de gemeente, maar van het parochiebestuur, die deze verplichtingen in principe naast zich neer kan leggen. Des-ondanks baart het uitvoeren van de Arbowet het parochiebe stuur zorgen. Monument(en)(prijs) en expositie Dit jaar is een bijzonder jaar voor de Brabantse kerkhoven. Door Monumenten zorg is bepaald dat de kerk in Moergestel en twee graven op het kerkhof in aanmerking komen om te worden aangemerkt als monu ment. Dit betekent ook subsidie, waardoor eventuele herstelwerkzaamheden kunnen worden verricht in het kader van de monu mentenzorg. Bovendien is er dan nog de jaarlijkse prijs van de Stichting Monumentenprijs Noord- Brabant. Daarvoor wordt elk jaar een andere categorie monumenten gekozen. Dit jaar is het thema: “Begraafplaatsen, die vanwege hun aanleg, ligging, staat van onderhoud en/of de aanwezigheid van bijzondere graf monumenten als cultuur-historisch waarde vol mogen gelden’. Ook Moergestel heeft zijn kerkhof als gegadigde voor deze prijs aangemeld. Of Moergestel voor deze prijs in aanmerking komt is lang niet zeker, maar feit is wel, dat de prijs in Moergestel zal worden uitgereikt in Den Boogaard, door de gede puteerde voor monumentenzorg in Noord- Brabant, drs. A. van Harten, op donderdag 2 november. In het kader van deze uitreiking zijn in Moergestel twee extra activiteiten ge organiseerd: - Het Nederlands Centrum voor Volkscul-tuur heeft in het Parochiecentrum een tentoon stelling ingericht met als titel: “Rouw- en begrafeniscultuur’’. - De Moergestelse culturele organisatie WieKentKunst organiseert onder deskun dige leiding van Paul Spapens een rondlei ding van één uur over het kerkhof van Moergestel. Deze activiteiten zijn op 2 november voor de genodigden van de Stichting Monumentenprijs Noord-Brabant en nogmaals op zondag 5 november voor overige belangstellenden.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2000 | | pagina 9