V.O.I.G. viert gouden jubileum Dat gaat naar Den Bosch toe... Nieuw boek Moergestelse schrijver Paul Spapens Zo is er maar één I UW GROENTE- EN FRUIT SPECIAALZAAK Sinterklaas isjarig Zonnebloem Theater Tournee Brandwonden Stichting bedankt gevers en collectanten SPECTACULAIRE AANBIEDINGEN! BRABANT GEBRUIKEN De omslag van het boek. Hb Op een zo enorme toeloop van familie, vrienden, en kennissen had de Vereniging van Oud Indië Gangers niet gerekend. Men was echter zichtbaar vergenoegd een zo druk bezochte receptie te hebben. Zelfs oud-burgemeester Jan ter Veer was aan wezig. ELKE DONDERDAG, VRIJDAG EN ZATERDAG Rootven 5, Moergestel, Tel. 513 1806, Fax 513 2819 'Sinterklaas is jarig’ over 100 jaar openbare Sinterklaasviering in Tilburg Op vrijdag 10 november organiseert de Zonne bloem een theatervoor stelling in Den Herd in Bladel. Het is een musi calachtige show die als titel ’2000 Het Feest van de Toekomst” meekreeg. De warmte en knusheid van het Nederlandse lied staat centraal. Een team van jonge talenten en musicalster Fred Butter, bekend van Cats, Singing in the Rain en Barnum, verzorgen een middagvullende show boordevol spektakel, muziek, zang en dans. Voor f 20,- hebt U een onvergetelijke middag. De bus vertrekt om 12.45 uur op het St. Jans- plein en om 12.50 uur vanaf de Reuselhof. U kunt zich tot 30 oktober aanmelden bij: Joke van Beers 513 2368; Mia van de Laat 513 3717; Annie van de Hout 513 3144. Als U 18.00 uur belt hebt U de meeste kans dat U een van bovenstaande personen thuis treft. Met de tekst en de muziek van dit lied besluit het nieuwe boek van Spapens dat voor hem een voltooiing is van boeken over de jaarfeesten. Eerder publiceerde hij boeken over de andere Tilburgse jaarfeesten kermis, carnaval en Driekoningen-zingen. In zijn werk als schrijver heeft deze Brabants Dagblad-journalist uit Moergestel zich toegelegd op de volkscultuur van Brabant en op de Brabantse mentaliteit. Dat leverde boeken op over onder andere kapellet jes, smokkelen, jeneverstoken en heiligen. Hij was een van de drijvende krachten achter het millenniumboek ’Dag twintigste eeuw’ voor Oisterwijk, Moergestel en Heukelom. Van zijn hand is verder het boekje over de reuzenge schiedenis en hij was co-auteur van het boek je over de toren van Moergestel. In het boek (135 pagina’s) heeft Spapens het ontstaan van deze Tilburgse intocht en de ont wikkeling daarvan tot de dag van vandaag pre cies weten te reconstrueren. Bijzonder aan deze intocht is dat hij in 1901 is ’uitgevonden’ om geld op te halen voor warme winterkleding voor arme kinderen. Het goede doel is in die honderd jaar onverminderd van kracht geble ven. Anno 2000 wordt voor tienduizenden gul dens aan geschenken gegeven aan onder ande ren vereenzaamde ouderen en aan kinderen van illegalen. Uit het nieuwe boek van Spapens blijkt dat Tilburg zich op meer gebieden heeft onder scheiden. Drie gebruiken zijn absoluut uniek in de Sinterklaasviering in Europa. Een daar van, die bleef bestaan tot in de jaren zestig van de vorige eeuw, is dat Sinterklaas voor kinderen standaard een appel reed met daarin gestoken een gulden. Het betreft hier een unieke vertal ing van een van de legenden van de Goedheilig- man. Een tweede eigenheid is de ’Mik meej vinken’. Nog in 1927 maakten Tilburgse bakkers alleen met Sinterklaas dit feestbrood. In het brood staken stokjes met daarop van brood deeg vervaardigde vogeltjes, de ’vinken’. Uniek is verder de bekende Klottermarkt, die uiter aard ook gedegen wordt beschreven. Eindelijk was het zover Het kinderkoor “The Sound Of Music” ging naar Den Bosch... Toen iedereen bij het parochiecentrum was konden we na een paar foto’s en liedjes vertrekken. Rond 11.30 kwamen we in Den Bosch aan en liepen we naar de Kathedraal. Even inzingen en de mis kon wat ons betreft beginnen. Na onze liedjes hadden de mensen twee keer geklapt. We straalden helemaal en nadat Sonja had gezegd dat dat bijna nooit voorkwam in de St. Jan was ons humeur niet meer te verpesten. Na de heerlijke Bossche bollen gingen we een speurtocht lopen. Eindpunt: Mc. Donalds. Met een volle buik (en met leuke piepbeesten) gingen we -jammer genoeg- weer naar huis. Sonja, Corry en begeleiders hartstikke bedankt! Paula van de Wouw en Sanne Laurenssen De Moergestelse schrijver Paul Spapens presenteerde afgelopen zondag een nieuw boek. Burgemeester Johan Stekelenburg van Tilburg mocht het eerste exemplaar van ’Sinterklaas is jarig’ in ontvangst nemen. In dit boek behandelt Spapens de geschiedenis van de openbare viering van St. Nicolaas in Tilburg. Het boek met tientallen foto’s kost 35 gulden en is ook verkrijgbaar bij Boekhandel Oisterwijk. Kees Spaninks: ’Briefsnippers in de kali’; paperback, 184 pagina’s, fl. 32,50. Te koop bij Drogisterij Kemps, Rootven 8, Moergestel. In de week van 8 tot 14 oktober gingen in heel Nederland meer dan 50.000 collectanten de straat op om geld bijeen te brengen voor de Nederlandse Brandwonden Stichting. Ook in Moergestel gingen de collectanten langs de deuren. En niet zonder succes. Gezamenlijk werd er een bedrag van fl. 1373,90 opgehaald. De opbrengsten van de collecte stellen de (onge subsidieerde) Brandwonden Stichting instaat om haar belangrijke werk voort te zetten. Al bijna dertig jaar is de Brandwonden Stichting actief op het terrein van onderzoek, behandel ing, hulpverlening en preventie van brand wonden. Zonder de collecte zou de Stichting alle activi teiten niet kunnen organiseren. Daarom be dankt de Nederlandse Brandwonden Stich ting, mede namens de plaatselijk collecteor- ganisator Frans Poppelaars de collectanten en alle mensen die aan de collecte hebben bijge dragen. LADYS NIGHT Op 3 november hebben we een lady’s night georganiseerd. Op deze avond staan alle dames van ons bestuur achter de bar, en misschien ook nog wel op de planken. Alle dames krijgen bij binnenkomst een gratis cocktail, en de heren tegen een kleine vergoeding. D’n Tob is geopend vanaf 20.30 uur. AUTO ORIËNTATIETOCHT Op zondag 5 november hebben we een auto oriëntatietocht. We hebben een heel spectacu laire tocht uitgezet. Deze tocht is voor jong en oud. Er kan gestart worden Vanaf D’n Tob Om 13.00 uur. Ook de niet-leden zijn welkom. NAJAARSUITSTAPJE Op zaterdag 18 november gaan we gezellig met zijn allen naar de Apollo te Deurne. We gaan met bussen, en daarom moet er van tevoren wor den opgegeven bij Noortje van Korven 513 3460. Dit moet voor 10 November. De minimale leeftijd is 16 jaar en legitimatie is verplicht. Elke woensdag voor de middag: Alle rauwkosten 100 gram WOENSDAGMIDDAG GESLOTEN uitgekeken. De fraters van Tilburg hebben op hun manier een onuitwisbare stempel gedrukt op de Nederlandse Sinterklaascultuur. Veel algemeen bekende liedjes zijn door hen ge schreven. Een Tilburgs Sinterklaaslied bestond nog niet. Op verzoek van Spapens schreef Tilburger Wim Glorius dat lied getiteld ’Zon dagmiddag in november’. Om klokslag vier uur begon burgemeester drs. Y. Kortmann, vergezeld van zijn echtgenote, aan zijn openingsspeech. Hij was blij bij het gouden jubileum te zijn van een groep mensen die hun sporen indertijd verdiend hadden maar oh zo miskend waren geweest. Hij memoreerde dit als zijnde geen politieke uitspraak. Wel betreurde hij dat destijds de instanties het zo lieten afwe ten. Continueren van kameraadschap in de tro pen had toch een zo degelijke vereniging opge- leverd. Hij memoreerde de activiteiten die des tijds door de vereniging werden gehouden en dan meestal voor het goede doel. De leden zijn nu allen tussen de 71 en 75 jaren en er heerst onderling een fantastische kamer aadschap mede ook aangemoedigd door de partners. Dit is het waarin een kleine club zéér groot kan zijn. Hierna kreeg Petra Spaninks het woord. Tro penjaren tellen dubbel en niet alles wat daar gebeurd is en door de verenigingsleden mee gemaakt was rozengeur en manenschijn. Wat er bekend is staat dikwijls ver van de werke lijkheid af. Hiermee introduceerde zij het De eigenheid van de Tilburgse volkscultuur blijkt ook uit het typische gebruik van ’naor et ötgepakt kèèke’. Tot in de jaren zestig van de vorige eeuw trokken de gezinnen massaal langs de feestelijk verlichte Sinterklaasetalages. Het was een uitje waarnaar weken tevoren werd De aanleiding tot het schrijven van ’Sinterklaas is jarig’ is de honderdste intocht van de Goedheiligman in Tilburg. Daarmee heeft Tilburg een van de oudste openbare vieringen van dit zeer oude feest in Nederland. Ter ver gelijking: Amsterdam kent sinds 1934 een intocht, Den Bosch sinds 1936. Kees Spaninks ontving zojuist het eerste exemplaar van ’briefsnippers in de kali’. boek van haar vader wat inmiddels versche nen is: “Briefsnippers in de kali”. Een boek wat Kees Spaninks eigenlijk alleen had geschreven om zijn gedachten vast te leggen. Op aandringen van derden is er een uitgever gevonden die het gaat uitgeven en zo kan nu menig Nederlander, oud-Indiëganger of niet, lezen hoe het in het voormalig Indië werke lijk was. Soms met en soms zonder gouden randjes. Hierna opende burgemeester Kort mann de kleine maar ongelooflijk mooie ten toonstelling die de leden hadden ingericht. Van postzegels tot foto’s was er te zien uit hun vroegere diensttijd in Indië. Ieder item had zijn eigen verhaal en dit werd door de leden hier en daar nog eens gelardeerd met de nodige anekdotes. De V.O.I.G. kan terugzien op een mooie jubileumviering en over tien jaren hoopt men dit weer mee te maken. I a 5’ B&E PAUL SPAPENS 1OOJAAR OPENBARE SINT-NH’OLA AS VIERING IN TILBURG MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 25 OKTOBER 2000 PAGINA 9

Weekblad Moergestels Nieuws | 2000 | | pagina 9