VOGELS PROMOTION Brief aan Ermelindis MEUBELEN gERMElLi.NDiS Tevens hebben wij een grote collectie vitrage, overgordijnen en vloerbedekking: GRATIS GEMAAKT EN GELEGD! zeggen?”, informeerde ik maar eens. ’Ik ben de plaatselijke dokter’, zei hij, ’en ik moet de been deren benoemen. Hier, deze papieren, zijn de documenten van eerdere inventarisaties. De oudste dateert van 1605. De namen van de beenderen werden toen alleen in het Latijn opgeschreven, vijftig jaar geleden in het Latijn én Frans en nu zal het voor het eerst in het Vlaams zijn.” Hij was er zichtbaar trots op, dat hij als het ware Vlaanderen mocht vertegen woordigen. De Mis was uitermate plechtig, voorgegaan door een bisschop en zeven priesters, in een klein kerkje dat stampvol zat. Wie er niet meer in kon, kon de Mis via een groot scherm in de zaal van het café volgen. Maar bij de communie moesten die mensen dan wel even de straat oversteken om in het portaal van de kerk de communie te ontvangen. Met vriendelijke groeten, Theo Schepens, pastoraal werker Het leven van Ermelindis Uw levensloop is uiterst simpel. Er is eigenlijk niet veel over u bekend. U kwam uit een adel lijke familie en was voorbestemd om te trouwen en moeder te worden. Maar u koos voor een leven in afzondering en gebed. Dat was voor uw ouders wel even slikken. Maar toen u als teken van uw keuze uw haren afknipte, moesten ze er wel mee instemmen. Wel zijn er nog twee mannen geweest die u wilden overhalen, maar u gaf niet toe, een engel beschermde u en ver volgens bent u uw hele leven lang kluizenares geweest in Meldert. U stierf daar op 29 okto ber van het jaar 600, volgens de overlevering, En waarschijnlijk zou daarna niemand meer iets van u gehoord hebben, ware het niet dat er na enige tijd wonderen bij uw graf gebeurden. Dat veroorzaakte een toeloop van mensen en zo bent u een bekende heilige geworden in Meldert en omgeving. Hoe u in Moergestel terecht bent gekomen, is onbekend. Waarschijnlijk via de Norbertijnen van Tongerlo. Want dat ligt in de buurt van Meldert en vanaf 1334 waren de pas toors van Moergestel gedurende vele eeuwen afkomstig van de abdij van Tongerlo. Moergestel heeft (n)iets met Ermelindis Moergestel heeft wat met Ermelindis. Want behalve dat beeld van u is er een glas-inlood- raam met uw afbeelding, boven bij het orgel hangt een vaandel ter ere van u en de parochie heeft twee relikwieën van u, En dan hebben ze vervolgens dit jaar van u een reuzin gemaakt- daarmee trekken ze door stad en land en dwin gen er bewondering mee af Een verkleinde uit gave van die reuzin wordt binnenkort zelfs de prijs voor de Moergestelse vrijwilliger van het jaar. Zeker: Moergestel heeft wat met u. Maar toch ook- de mensen in Moergestel weten met u niet goed raad. Toen er deze zomer een reis naar Meldert in België, waar u vereerd wordt, gehouden werd, waren er nauwelijks belang stellenden voor te vinden. Vijftig jaar geleden was dat al niet beter: toen kwam er een toneel gezelschap uit Meldert naar Moergestel om uw leven uit te beelden, maar in de boeken heb ik gelezen, dat er toen al niet veel belangstelling voor bestond. En de pogingen van pastoor Van den Boogaard om de verering voor u nieuw leven in te blazen, zijn na een korte tijd op niets uitgelopen. Op het eind van de 18e eeuw maakten ze het wel helemaal bont: een domi nee die op reis was door Brabant en Moergestel bezocht, schreef dat men niet kon vertellen of u een man of een vrouw was geweest. En ook die reuzin die ze van u maken, moge leuk en aardig zijn, maar het maakt weinig duidelijk over wie u nou eigenlijk was. Neen, de mensen hier weten met u niet goed raad. Het is dan ook niet verwonderlijk dat er in Moergestel niet eens een straat naar u is genoemd. beenderen aan de dokter, deze benoemde ze en de notaris schreef dat op. Daarna toonde de bisschop de beenderen aan het volk en her haalde wat de dokter gezegd had “onderkaak met vier tanden’. Dat gebeurde zo met alle bot ten en beenderen die uit het schrijn tevoor schijn kwamen: enkele ribben, een gedeelte van een schedel, een sleutelbeen, vingerkoot jes, scheenbenen, enz. enz. De notaris maakte een hele lijst op. Op het eind werd die lijst ondertekend door de bisschop, de aanwezige priesters, de burgemeester, de notaris en de dokter. Hoger gezelschap is nauwelijks voor te stellen. Toen ze daarmee klaar waren, werden alle botten weer ingepakt en in de houten kist gedaan. De notaris verzegelde hem weer, de kist werd in het schrijn gezet en het schrijn werd weer gesloten. Tot over vijftig jaar. Nadat het schrijn bewierookt was, werd het door de broed erschap weer teruggebracht naar de kerk. Een merkwaardig ritueel. Ik heb me erover ver baasd en me afgevraagd, of u daar wel zo blij mee zou zijn. Maar het zorgt er wél voor, dat mensen van heinde en ver naar u toekomen, in uw kapel een kaarsje opsteken en bij u komen bidden. De opening van het schrijn Uw levensloop moge uiterst simpel zijn, het ritu eel rond het openen van uw schrijn maakt indruk. Het is een mengeling van folklore en heilige ernst. Het vond plaats na afloop van de Mis, buiten voor de kerk, want de kerk was te klein voor alle belangstellenden. Het hele dorp was uitgelopen. Toen het schrijn naar buiten was gedragen, werd het op een verhoging geplaatst. Het vergulde schrijn werd geopend en daar werd vervolgens een houten kist uit gehaald. De notaris verbrak het zegel van die kist, het werd geopend en daarna haalde de bisschop de in doeken gewikkelde beenderen eruit. Nadat hij de doeken eraf gewikkeld had, toonde hij de In de kerk van Meldert Ik moet eerlijk bekennen: toen die reis deze zomer naar Meldert in de buurt van Leuven georganiseerd werd, heb ik lang geaarzeld of ik wel mee zou gaan. Maar ik had gelezen dat uw schrijn geopend ging worden en dat zoiets maar eens in de vijftig jaar zou gebeuren. Wat ik me daarbij moest voorstellen, was me niet duidelijk, maar ik begreep wél, dat het gezien mijn leef tijd nu was of nooit. Ik besloot om te gaan. Het was 3 september, vroeg in de morgen, toen we vertrokken. Het was een mooie dag en nog erg rustig op de weg. We waren ruim op tijd in Meldert, een klein dorpje, schitterend gelegen in het landschap. Nadat we eerst een kop koffie hadden gedronken, meldden we ons bij de ingang van de kerk. Toen de man van de orde dienst ons begroet had, draalde hij zich om en riep met luide stem de kerk in: ’Moergestel!’ Wij mochten helemaal naar voren lopen. Maar toen ik als laatste meeliep, vroeg hij mij met enige nadruk, of ik ook uit Moergestel kwam. Alsof bij voelde, dat ik er nog niet helemaal bij hoorde. Even later herhaalde hetzelfde ritueel zich met een delegatie uit Innsbruck. In de kerk kwam ik te zitten naast een man die aller lei papieren bij zich had. “U moet straks iets De betekenis van Ermelindis Van oudsher hebben de mensen dat gedaan om van drie kwalen genezen te worden: koorts, lamheid en oogpijn. Drie kwalen die van alle tijden zijn. Maar ook drie kwalen, waar onze tijd dank zij goede medische voorzieningen in veel gevallen effectief tegen kan optreden. In de preek en de gebeden werden die drie kwalen daarom op een moderne manier vertaald. Ik moet zeggen: dat sprak mij wel aan. De koorts waaraan wij lijden, is dat wij worden opgehitst en ons laten op jagen door alles wat zo nodig moet en geen rust, stilte en ontspan ning meer kennen. Het is zo erg, dat er minis ters zijn die pleiten voor ’onthaasten’. Door uw leven in alle rust en eenvoud zou men u de titel kunnen geven van: patrones van het ont haasten. Lamheid is een gevolg van de gejaagdheid. Wij zijn vaak opgebrand, burned-out, helemaal kapot. Door een leven van meditatie en gebed kon u voortdurend nieuwe energie opdoen om aandacht te blijven geven aan de mens en de natuur om u heen. En onze oogpijn? Ook al zijn we niet letterlijk blind, we zien het vaak niet meer zitten. We mis sen een perspectief, de zin die het leven de moeite waard maakt. Door uw radicale keuze voor God wijst u ons een richting die ons leven weer toekomst geeft. Voor al deze kwalen houdt u ons een spiegel voor. Zo bent u nog steeds actueel, ook na jaar. Dat is uw grootheid. In die zin bent u een reuzin. Bedankt daarvoor, Ermelindis. En met de bede van het vaandel wil ik eindigen: ’Bescherm ons, inwoners van Moer gestel’. Pro Action hometrainers zijn vervaardigd van hoogwaardige materialen, die aan alle veiligheids- en duurzaamheidseisen voldoen. Beste Ermelindis, De vorige pastoor van Moergestel heeft onder de naam 'Herman Jozef’ eens een boekje uitgegeven met een groot aantal brieven, ook enkele aan heiligen: Maria, Petrus en Johannes, onze parochiepatroon. Maar ik ben geen brief tegengekomen die aan u gericht was. Omdat binnenkort uw 1400e sterfdag wordt gevierd (op 29 okto ber), zal ik u maar eens schrijven. Nou is het misschien niet zo vreemd, dat Herman Jozef u niet geschreven heeft. Want zo bekend bent u niet, zelfs niet in Moergestel, waar ze toch een beeld van u hebben en waar in vroegere tijden een heuse bedevaart naar u werd gehouden. Toen ik eens vroeg, waar men bij de naam ’Ermelindis’ aan moest denken, kreeg ik als eerste te horen: een reuzin. Ik denk, dat u daar hartelijk om hebt moeten lachen, want u schijnt juist erg klein geweest te zijn. Zitgroep Beriino. Uitgevoerd in een zachte natuurleder. Als 27: zitsbankt J97O,- Als 2 zitsbankt 3385,- Idem leverbaar in dikleder, ah ban kernel 27e en 2 zitsbank f 5995,- Salontafel Baltimore f 1295,- Broodkast Baltimore eiken in olie uitvoering, afin. 200x150x56. f 2795,- «W Rootven 66 Moergestel Tel. (013) 513 14 35 BHFITN2SS PAGINA 10 Vanaf fla 499 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 25 OKTOBER 2000 GARANT MEUBEL Garant Meubel, door woon je graag mee samen aaB i •S RVS MEUBELEN Rootven 41 5066 AV Moergestel Tel: (013) 513 37 18 Fax: (013)513 11 58 Koopavond: Vrijdagavond

Weekblad Moergestels Nieuws | 2000 | | pagina 10