Thijs van de Wouw Keuken- en Interieurbouw Reuzen stelen de show in België A. VERKOOIJEN Restauratie toren duurt nog even... Tips voor het aanleveren van (uitgeprinte) teksten... Opnieuw uitnodigingen voor buitenlandse optredens (013) 513 2985 Kloosterdreef 2a, Moergestel TEGELZETTERSBEDRIJF Voor al uw tegelwerkzaamheden... 1U t HF Met een contract voor nu al weer twee buitenlandse optredens volgend jaar, zijn de drie reuzen van Oisterwijk, Moergestel en Heukelom van een zeer succesvol bezoek aan het Belgische stadje Ath teruggekeerd. Ath ligt in het Franstalig gedeelte van België. Gebruik NOOIT tabs in de tekst en ook geen spaties om alles netjes onder elkaar te krijgen... MOERGESTEL-NIEUWS’- WOENSDAG 11 OKTOBER 2000 Nieuw bedrijf: jong en energiek... Hebben de drie reuzen al deze elementen in zich, het reuzengezelschap heeft daar iets geheel eigens aan toe weten te voegen: het zingen van liedjes. MUZIKALE GROET Voor deze gelegenheid in Ath bijvoorbeeld werd regelmatig een speciaal geschreven lied gezongen. In dit lied brachten Oisterwijk, Moergestel en Heukelom een groet aan de inwoners van Ath. Deze opvallende manier van optreden lokte veel positieve reacties uit. Opnieuw droegen de reuzen op een spectacu laire manier de goede naam en faam van de gemeente Oisterwijk uit. Volgens de organi satie stonden meer dan 50.000 mensen langs de kant. De Stichting Reuzengilde Oisterwijk, Moergestel en Heukelom deelde honderden in het Frans gestelde brochures uit over de drie reuzen en de dorpen waaruit zij afkomstig zijn. Bij deze eigen presentatie kwam bij dat het reuzengezelschap inmiddels echt iets indruk wekkends is geworden. Zestig mensen, onder Nu haan en kruis van de torenspits zijn ver wijderd, het laatste omdat het door de klimpar tij krom is geworden, kan dit ook als teken gezien worden dat de restauratie nog niet is voltooid; de binnenzijde is nog niet klaar. Niet alleen moet de toren worden schoongemaakt, doch bij inspectie van de balken van klokken zolder en klokkenstoelen bleek dat sommige balkkoppen, die van buiten gaaf leken, toch van binnen ernstig zijn aangevreten door de bonte knaagkever. Ze zijn als het ware uitgehold. De afsteuning van de balken wordt dus proble matisch. Door het aanbrengen van nieuwe balk koppen is dit op te lossen zonder de gehele balk te vervangen. Tegelijk wordt het ongedierte bestreden. Er is wel een belangrijke conse quentie: gedurende het werk kunnen de klok ken niet geluid worden en het werk duurt zes weken, inclusief opbouw en afbraak van de wie ook kinderen, prachtig verkleed als Bra bantse boeren of middeleeuwse dames en heren van stand, vergezellen de reuzen. Een nieuw element werd toegevoegd door Carry Groenland uit Oisterwijk: zij maakte voor elke reus een vaandel. ZELDZAAM Zulke grote reuzenmanifestaties als in Ath zijn een zeldzaamheid omdat de organisatie zo kost baar is. Het transport van de reuzen en hun begeleiders kost handenvol geld. Volgend jaar zijn er, voor zover nu bekend, twee van deze evenementen in het buitenland: eentje in België en eentje in het Franse Duinkerken. Voor alle twee zijn de drie reuzen uitgenodigd. Voorzitter Sjef van Erp van de Stichting Reuzengilde kreeg ter plekke al een contract voor een optre den in het Franstalige Belgische plaatsje Ladeu- ze in zijn handen gedrukt. ’Jullie moeten ko men’, beklemtoonde de organisator tegen de ver baasde Sjef van Erp. Met deze twee optredens in het buitenland volgend jaar, komt het totale aantal overi gens op drie. Er lag al een afspraak voor deel name in Roermond. Ook daar zitten ze te wachten op een bezoek van Peer Paorel, Gèèselse Ermelindis en Heukelomse Mie. Hak voor het begin van de reuzenstoet in Ath is deze groepsfoto gemaakt. Links staan de begeleiders uit Heukelom, rechts uit Oisterwijk en in het midden uit Moergestel. De vaandels op de voorgrond zijn in Ath voor het eerst gebruikt. Foto Carien yan de Pas Samen met zijn vrouw Yvonne runt Thijs van de Wouw (Eysenbrand 35) nu sinds ruim ’n jaar een eigen keuken- en interieurbouwbedrijf in Moergestel. Thijs is altijd in keukens en interieurs werkzaam geweest. Voldoende ervaring dus om de eerste stappen eigen zaak te zetten. Vanaf 1990 was het maken van keukens en kasten zijn grote passie. Vanaf maart 1999 om precies te zijn is Thijs als zelfstandige aan het werk gegaan. Thijs van de Wouw Keuken- en Interieurbouw is, zoals de naam al zegt, vooral actief op het gebied van keukens, kasten, badmeubels en interieur werk. Het bedrijf maakt zich vooral sterk voor de wensen van de klant. Als die met eigen ideeën komt zoekt Thijs er de kant en klare oplossing bij en gaat vervolgens vakkundig aan de slag Tn feite kunnen we binnenshuis alles bouwen’ zo zegt Thijs. Wilt u meer informatie dan kunt u bij hem aan huis terecht: Eysenbrand 35, 5066 GC Moergestel, tel. 513 0648. benodigde steigers. Hoe gaat dat precies in zijn werk, nieuwe kop pen aan de balken maken Wil je de aangetaste kop afzagen dan zul je de balk moeten steunen anders valt die naar beneden. De afstand tussen de balklagen in de toren is te groot voor onder steuning van onderaf met zogenaamde stempels. Dit is op te lossen door de balk aan een hogere op te hangen met de hulp van stevige span banden. Nadat de kop verwijderd is wordt in de balk een soort bewapening aangebracht die buiten uitsteekt, en hieromheen wordt de nieuwe kop gegoten. Zodoende ontstaat zelfs een steviger geheel als oorspronkelijk. Tijdens deze periode dat de klokken niet luiden wordt in de sacristie een nieuwe moederklok geplaatst, die via de zender in Frankfurt in direct contact staat met de Atoomklok in Genève, zodat Moergestel altijd bij de tijd zal zijn. Ook de omschakeling van zomer- naar wintertijd gaat dan automatisch. Deze moe derklok zorgt ook voor de luidklokken die de tijd aangeven, en zorgt er tevens voor dat het Angelus weer zal kleppen om 12 uur ’s-middags en 6 uur ’s-avonds. Kent U het nog De Engel des Heren heeft aan Maria gebood schapt, En zij heeft ontvangen van de Heilige Geest. Weesgegroet..... Zie de dienstmaagd des Heren, Mij geschiede naar Uw woord. Weesgegroet..... En het woord is vlees geworden En het heeft onder ons gewoond. Weesgegroet..... Bid voor ons Heilige Moeder van God, Opdat wij de beloften van Christus waardig worden. Laat ons bidden: Heer, wij hebben door de boodschap van de Engel de menswording van Christus, Uw zoon, leren kennen, wij bidden U; stort Uw genade in onze harten, opdat wij door zijn lijden en Kruis gebracht worden tot de heerlijkheid van de verrijzenis. Door dezelfde Christus, Onze Heer. Amen. Als dan alles klaar is, en ook de haan weer is teruggeplaatst, rest ons nog één klus: de schoon maak van het orgel. Ongeveer 20 jaar geleden is dat voor het laatst gedaan. Hoewel de orgelka st naar de toren dicht is, is deze echter niet stofdicht. Alle pijpen moeten worden verwij derd, uitgeblazen en opgepoetst, en de wind laden moeten stofvrij worden gemaakt. Deze gelegenheid wordt tevens benut om bepaalde onderdelen te vernieuwen, die na 40 jaar aan vervanging toe zijn. Met de wederopbouw en stemmen van het orgel duurt ook dit weer 6 weken voor het instrument weer klinkt. Er wordt alles aan gedaan dat het orgel met Kerst mis weer gebruikt kan worden. Rest nog te melden dat alles binnen de finan ciële ruimte is gebleven. Hierover wordt nog nadere verantwoording afgelegd. Het zal U niet ontgaan zijn dat onze toren bevrijd is van de steigers, en er dus weer fraai bij staat. Voor al diegenen, die rechtstreeks bij de restauratie betrokken zijn is er grote opluch ting dat er in de voorbije periode geen ongelukken zijn gebeurd, ook niet tijdens het ’ont tronen’ van de haan... Het is een wonder dat de klimhaken het niet hebben begeven. Deze zijn zo onbetrouwbaar dat zelfs de leidekker ze niet durft te gebruiken. Ze blijven echter aan wezig omdat zij bij het monument horen, evenals het luikje in de spits, dat geen functie meer heeft doch wel vernieuwd is. Het appelleert aan een gevoel van verbonden heid, aan hoop, aan samensterk-zijn wanneer er ’toestanden’ zijn in de wereld. Niet voor niets spreken kinderen in de kerk over universele thema’s als ’het doorgeven van vrij heid’, ’zinloos geweld’ en ’oorlog en vrijheid in de hedendaagse wereld’. Aan de Herdenking Oorlog en Bevrijding wordt meegewerkt door Muziekvereniging Prinses Juliana en de doedel- zakmuziekgroep The Clan Lamont Pipe Band uit Waalwijk. Burgemeester Y. Kortmann van de gemeente Oisterwijk houdt bij het monu ment een toespraak. Ter afsluiting wordt The Last Post geblazen. Volgende week in ’Moetgestel-Nieuws’: Werk groep Herdenking Oorlog en Bevrijding staat stil bij de Franse inzet voor de vrijheid van Nederland. Vergezeld door liefst zestig vrijwilligers heb ben de reuzen Peer Paorel, Gèèselse Ermelindis en Heukelomse Mie deelgenomen aan een werkelijk reusachtige reuzenmanifestatie, Meer dan vijftigduizend mensen zagen de vertegen woordiging uit de gemeente Oisterwijk passe ren. Liefst 122 reuzen uit Duitsland, België, Span je, Frankrijk, Engeland en Portugal waren van de partij en toch stalen de drie reuzen uit Oisterwijk, Moergestel en Heukelom de show. Hoe speelden ze dat klaar? Door de zeer eigen manier van optreden die in het prille bestaan van het Reuzengilde van de gemeente Oister wijk is ontwikkeld. Het optreden van veel reuzen is noodgedwon gen nogal statisch. Sommigen dansen, Anderen worden vergezeld door een muziekgezelschap. De dragers van Peer Paorel, Gèèselse Ermelindis en Heukelomse Mie hebben geleerd het drietal te laten dansen. De vrolijke deelname van De Mènnekes uit Oisterwijk sloeg geweldig aan. PAGINA 9 Herdenking Oorlog en Bevrijding Moergestel op zondag 29 oktober ’Moergestel herdenkt’. Onder deze treffende titel staat de Moergestelse gemeenschap op zondag 29 oktober weer stil bij de oorlog en de bevrijding. Deze herdenking in eigen, Moergestelse kring begint om 12.30 uur met een dienst in de parochiekerk. Aansluitend wordt om 13.00 uur een krans gelegd bij het monument van Colin Muir Barber. Aan deze Herdenking Oorlog en Bevrijding kan iedereen deelnemen. Het is voor de derde keer dat deze wordt georganiseerd. In belde voorgaande keren was sprake van een stijgende belangstelling onder oud en jong. Telkens zijn er een paar honderd mensen bij aanwezig geweest. Daaruit blijkt dat dit initiatief veel weerklank vindt in de Moergestelse samen leving. Daarvoor zijn een paar redenen aan te voeren. De misschien wel belangrijkste is de overdracht van de herdenking aan oorlog en bevrijding aan de nieuwe generaties. Dat gebeurt onder meer door een telkens wisselende adoptie van het bevrijdingsmonument bij de brug over de Reusel. Een tweede reden is de mooie, diep menselijke manier waarop Moergestel stilstaat bij dit verleden. Hierin herkent iedereen zich.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2000 | | pagina 9