’100 Jaar ’n Geschenk voor élke gelegenheid... 0 Moergestel In Beeld’ te koop bij Rootven 10, Moergestel Tel. 513 1889 /aar moergestel in beeld 1900-2000 ’100 Jaar Moergestel In Beeld’; auteur: Ad Wolfs Adr.Zn.; 232 pagina’s op A4-formaat; 600 foto’s; genaaid gebonden met harde kaft. Prijs: 55,95 per stuk. Het boek is eveneens verkrijgbaar bij de auteur: Ad Wolfs, Oisterwijkseweg 58a en bij de uitgever: Buro ’76, Oisterwijkseweg 43. Gesprek met een onbekende Gastouderopvang? Leuk om te doen! St. Elisabeth Ziekenhuis Tilburg Kinderboerderij viert 121/2 jarig bestaan s- -n. Collecte Nierstichting 17-24 september NIERDIALYSE. Themamaand hart-en vaatziekten fFV MOERGESTEL-NIEUWS’- WOENSDAG 13 SEPTEMBER 2000 PAGINA 12 GOtMOOtlEN Dialyse, je zit er altijd aan vast. Want ook de dagen dal je niet aan het dialyseapparaat vastzit, ben je er toch mee bezig Je leven is er volledig op ingericht, alles moet er voor wijken De Nierstichting wil nierpatiënten zoveel mogelijk helpen en bijstaan Dat kost geld, veel geld. Bel voor meer informatie 0800-222 40 07 of stort uw bijdrage op giro 88.000 Hartelijk dank NIERSTICHTING AIS HET JE OVERKOMT, ZIJN WE ER. HET LAAT JE NOOIT LOS. Iedereen die ergens over wil praten, kan de Telefonische Hulpdienst bellen. Dag en nacht zit daar een vrijwilliger die tijd en aandacht heeft. De gesprekken die gevoerd worden, gaan over van alles. Soms zijn met korte gesprekjes voor een inlichting of een adres, maar vaker zijn het langere gesprekken over eenzaamheid, ver driet of over problemen thuis of op het werk. In deze gesprekken noemt niemand zijn naam. Het blijft altijd anoniem. Daardoor zijn het vaak gesprekken waarin heel persoonlijke din gen gesproken worden. De Telefonische Hulpdienst zoekt vrijwilligers Nu de zomervakanties weer achter de rug zijn, is voor veel mensen de tijd gekomen om op zoek te gaan naar nieuwe activiteiten. Iets wat duidelijk de moeite waard kan zijn, is Het patiëntenservicebureau van het St. Eli sabeth Ziekenhuis besteedt de gehele maand september extra aandacht aan het onderwent hart- en vaatziekten, door middel van schrif telijk voorlichtingsmateriaal. Is het alweer 12 1/2 jaar geleden dat de kinder boerderij in Oisterwijk begonnen is op initi atief van onze Berry Kardol? Jazeker, en dat gaan we vieren Dierenvrienden, jong en oud, hou zaterdag 23 september vrij en kom 's middags naar het feest aan de Langvennen- Noord. Een groepje mensen is het program ma aan het voorbereiden en de benodigde medewerking van diverse kanten is goed. Zo komt de Oisterwijkse schaapsherder met een kleine kudde een demonstratie schapen drijven, geven. En je kunt hem nu eens van alles vragen. Ook de politiehondenverening Altijd Paraat is die dag paraat met een demonstratie. Verder komt de iniker met zijn bijen en zult u enige prachtige oude tractoren treffen. De na- tuur-educatiegroep van het IVN maakt plannen om die dag kinderen meer van de natuur te laten beleven. Nadere informatie volgt nog, maar het is handig om 23 september in uw/jouw agenda te noteren. Met deze dag wil de kinderboerderij het belang en de mogelijkheden van deze veelbezochte voorziening in de wijk Pannenschuur laten zien. Maar ook duidelijk maken welke plannen ze hebben en wat en wie ze echt nodig hebben om nog aantrekkelijker te worden. Bijvoorbeeld een nieuwe werk- en ontvangst ruimte, maar ook vrijwilligers voor verschil lende taken. Want na 12 1/2 jaar is de werk ruimte bijkans versleten en voldoet niet meer aan de eisen. Verder zoekt men een nieuwe voorzitter en iemand met bouwtechnisch inzicht. Een leuke taak voor volwassenen is ook geregeld meehelpen om de dieren te ver zorgen en zo te leren kennen. Voor de feestdag zelfheeft de kinderboerderij ook nog helpende handen nodig. Bij het be stuur en de beheerders kunt u nadere infor matie krijgen, zeker op zaterdag 23 septem ber! Contactpersonen zijn: dhr. Elands tel. 536 8197, dhr. Verhoeven tel. 521 6319 of anders M. Smeenk van de Twem-Oisterwijk, tel. 528 4080. GASTOUDEROPVANG. In je eigen huis opvang bieden aan 1 of soms meer kinderen van ouders die buitenshuis werken, op tijden die van tevoren zijn afge sproken. Wie zich als gastouder aanmeldt, krijgt bezoek van een bemiddelingsmedewerkster, die samen met de gastouder in kaart brengt wat de gast ouder kan en wil bieden: hoeveel uur of hoeveel dagen wil zij per week oppassen, mag het ook op onregelmatige uren zijn, naar welke leef tijdscategorie gaat de voorkeur uit, enz. Maar ook: zijn er huisdieren, wordt er in huis gerookt? Met al deze vragen wordt rekening gehouden, voor er een vraaggezin aan de gastouder wordt voorgesteld. Dat vraaggezin heeft bij het gastouderbureau ook haar wensen aangegeven, en als er een goede koppeling gemaakt zou kunnen worden, wordt een kennismakingsvoorstel gedaan. Vraag- en gastouders hebben vervolgens samen een gesprek, waarna ze beide zelf besluiten of ze met elkaar in zee willen gaan of niet. Omdat het een eigen keuze is van beide partijen (klikt het of klikt het niet) is de kans groot dat er een goede opvangrelatie bestaat, die vaak jaren kan duren. Lijkt het u eventueel een leuke manier om iets bij te verdienen, bel dan voor meer informatie met ons gastouderbureau. Onze spreekuren zijn op maandag, donderdag en vrijdag van 9.00-11.00 uur en op woensdag van 13.00-15.00 uur. Inspreken mag natuurlijk ook. Tel. 51315 76. ouderdom of infecties. De manier waarop men leeft heeft invloed op het ontstaan van hart- en vaatziekten. Risicofactoren De Nederlandse Hartstichting houdt zich al ongeveer 40 jaar bezig met de bestrijding van hart- en vaatziekten. Uit onderzoek is gebleken dat er een aantal risicofactoren bestaan die de kans op hart- en vaatziekten beïnvloeden. Risicofactoren zijn ondermeer: - roken; - stress; - een te hoog cholesterolgehalte in het bloed; - te weinig lichaamsbeweging; - hoge bloeddruk; - overgewicht. Foldermateriaal Iedereen kan proberen deze risicofactoren zoveel mogelijk te beperken. De Nederlandse Hart stichting probeert hierbij te helpen door fol ders en brochures uit te geven met algemene en specifieke informatie over hart- en vaatziek ten en risicofactoren. Voorbeelden hiervan zijn: - Beweegbrochure: Een half uur per dag - Calorie Weg Wijzer - Hoge bloeddruk - Te hoog cholesterol - Het hartinfarct - Angina Pectoris Deze en nog vele andere folders en brochures zijn verkrijgbaar bij het patiëntenservicebu reau van het St. Elisabeth Ziekenhuis (geopend van maandag t/m donderdag van 09.30 - 12.30 en van 13.30 - 16.00 uur en vrijdag van 09.30 - 12.30 uur). Het bureau is ook telefonisch bereik baar onder telefoonnummer 539 2721. die deze gesprekken willen voeren. Er is een spe ciale vooropleiding nodig want het werk vraagt vooral een hart. Een hart voor een medemens. Daarnaast ook inlevingsvermogen, mensenken nis, stabiliteit en het vermogen om goed te luis teren. Mensen die zich in bovenstaande eigen schappen herkennen, kunnen een folder aan vragen of zich aanmelden. Daarna volgt een selectieprocedure en bij gebleken geschiktheid een inwerktraining. Deze bestaat uit twaalf bi jeenkomsten. Een vrijwilliger werkt vier keer per maand. Drie dagdelen naar keuze (waar-van een in het weekend) en een nachtdienst. Het werk vereist inzet en betrokkenheid, maar daar staat heel veel tegenover. Contact met allerlei mensen, collegialiteit van een veertig tal mede-vrijwilligers, ondersteuning en begelei ding van beroepskrachten. Er is een reiskostenregeling en een vergoeding voor parkeren en oppaskosten. Bovendien is elke vrijwilliger WA. verzekerd. Inlichtingen bij de Telefonische Hulpdienst, tel. 073-6140048. 52.000 sterfgevallen per jaar Hart- en vaatziekten komen erg veel voor in Nederland, het is volksziekte nummer één. Ze bedreigen de meeste mensenlevens. Een voor beeld: iedere 10 minuten overlijdt een Neder lander aan hart- en vaatziekten. Dat zijn 52.000 sterfgevallen per jaar. Onder hart- en vaatziekten worden verschil lende aandoeningen verstaan, die zowel aange boren kunnen zijn als het gevolg van slijtage, W ie iwi henuiierin^11 kan genieten leejï mee nltu,l

Weekblad Moergestels Nieuws | 2000 | | pagina 12